Uređenje interijera
Savršen primjer pasivne kuće
U malom mjestu u sastavu grada Duge Rese, na parceli od 20.000 kvadrata, smještena je pasivna, nisko energetska kuća.
Kuća ima 720 kvadrata stambenog prostora, podijeljena je na nekoliko dijelova – zajednički prostor, nekoliko dnevnih soba, nekoliko, spavaćih soba, vinski podrum s konobom te gospodarski dio sa praonicom i spremištima, rekla je investitorica Sanja Ferkula za Dom na kvadrat. Kuća je okružena park šumom, perivojem i vinogradima, a priroda se prožima i kroz interijer.

U skladu s prirodom
Naše ideje su bile da ta kuća zaista mora živjeti sa prirodom. Zbog puno staklenih površina kroz koje se vidi priroda, smatrali logičnim da ta priroda bude i unutar kuće, a kako to bolje postići nego prirodnim materijalima – toplinom drveta i lijepim kamenom, izjavila je Ferkula.
U skladu s prirodom, investitori su kuću gradili po principu pasivne i niskoenergetske kuće koja koristi obnovljive izvore energije, a za projektanta su odabrani dipl. ing. arh. Ljubomira Miščevića, Mark Miščević te Helena Ferkula.
Kuća je izvedena sto posto u skladu s definicijom pasivne kuće, počevši od povećane toplinske izolacija koja iznosi 20 centimetara, a zatim i fotonaponskih pretvornika koji su smješteni na južnoj strani krova, rekao nam je Miščević.


Pametna kuća
Ono što je konceptualno važno, kuća ima ugrađeni staklenik, gdje sunce ulazi kroz dvoetažnu stijenu u središnji prostor koji je dvoetažni galerijski prostor, a već prva sezona grijanja pokazala je izvrsne rezultate, nastavio je Miščević.
Sanja Ferkula potvrdila je da, bez obzira na veličinu kuće, imaju niske režije, a tijekom zime grijanje koriste minimalno, u čemu je pomogao i rekuperator otpadne topline.
Posjedujemo podno grijanje i podno hlađenje te dvije dizalice topline koje ne rade punim kapacitetom, već se uključuju po potrebi. Ovo je i takozvana pametna kuća, kojom možemo upravljati, s bilo kojeg dijela svijeta, što znači upravljati stolarijom, upravljati grijanjem, hlađenjem, svjetlima i svime što je u kući potrebno. Možda je važno napomenuti i da sve otpadne vode koje izlaze iz ove kuće, prolaze kroz bio pročišćivač gdje se ta otpadna voda u cijelosti pročisti i potpuno čista i bistra voda izlazi u naše jezero, objasnila je Ferkula.



Pasivna kuća ima pametan raspored prostorija prema toplinskim zonama koji osigurava potpuni komfor za obitelj, a projektni proces trajao je tri godine.
Većina namještaja rađena je po mjeri, a dio je personaliziran i izrađen od hrasta, murve, topole i lipe sa imanja. Toplina doma postignuta je ručno izrađenim dekoracijama i uspomenama s putovanja, a u svakodnevnom funkcioniranju pomaže i dizalo.
Predstavljamo dom
Muški stan u svijetlim tonovima – dokaz da “man cave” može biti elegantan

Predrasuda je da muškarci uvijek biraju tamne tonove za uređenje interijera. Međutim, jedan prekrasno uređen muški stan u novogradnji pokazuje da svijetli, neutralni dekori mogu biti jednako privlačan izbor.
Dizajnerica interijera Margareta Matko Drezga osmislila je interijer koji spaja funkcionalnost, estetiku i osobne želje investitora. Klijent je jasno izrazio da želi isključivo svijetle i neutralne tonove u svom novom domu.
Obiteljski stan koji oduzima dah – tamni tonovi i pametni materijali
Pametna organizacija na 46 kvadrata
Ovaj muški stan prostire se na 46 kvadratnih metara i uključuje komotan ulazni prostor, kupaonicu, kuhinju, blagovaonicu, dnevni boravak otvorenog tipa, odvojenu spavaću sobu i natkrivenu terasu od 6 kvadrata.
Adaptacijom je stan od 70 kvadrata postao minimalistička oaza za mladog sportaša
Već pri ulasku u stan primjećuje se promišljena organizacija – prostrani ulazni ormar od poda do stropa i ogledalo s indirektnom rasvjetom stvaraju osjećaj prostranosti i svježine.

Svjetlo, toplina i prirodni tonovi za prozračan muški stan
Stan je uređen isključivo svijetlim materijalima: kašmir dekor u mat izvedbi, bijeli iverali i detalji od bijeljenog hrastovog parketa stvaraju ujednačen, prozračan izgled.
“Kombinirali smo kašmir dekor s bijelom i drvenim nijansama kako bismo postigli moderan, ali topao ugođaj,” objašnjava dizajnerica.
Klub stolići – najnepotrebnija potrebna stvar u vašem domu!
U dnevnom boravku, dva stolića izrađena su od ostataka materijala kuhinje i radne ploče, čime se prostor dodatno povezao. Kutna garnitura, nešto tamnijih tonova, odabrana je kao suptilan kontrast svijetlim površinama.


Kuhinja s pametnim rješenjima za muški stan
Iako kompaktna, kuhinja ostavlja dojam prostranosti zahvaljujući izvlačnim sistemima i upotrebi Laminam radne ploče, koja omogućava elegantnu integraciju sudopera i kuhala.
“Korpusi iste boje kao i fronte dodatno su podigli dizajn kuhinje, ali i cijenu,” ističe Darko Kadović iz stolarije koja je izradila kuhinju.



Minimalizam u spavaćoj sobi i kupaonici
U spavaćoj sobi dominira jednostavnost – veliki bijeli ugradbeni ormar uklopljen je u prostor tako da ostavlja minimalan vizualni dojam. Ostatak namještaja odabran je gotov i usklađen s ostatkom interijera.
Kupaonica također prati glavnu estetsku nit stana: kašmir dekor na ladicama, dodatni ormarići za skladištenje i keramika usklađena s kuhinjskom radnom pločom čine prostor funkcionalnim, ali nenametljivim.


Stan koji ruši stereotipe
Ovaj muški stan dokaz je da svijetli tonovi, prirodni materijali i pažljivo odabrani detalji mogu stvoriti moderan životni prostor.
Bez tamnih boja i klasičnog “muškog pećinskog” dojma, stan odiše prozračnošću, udobnošću i stilom – savršenim spojem funkcionalnosti i estetike.
Podne i zidne obloge
Marmorino fine – dekorativna tehnika koja spaja prošlost i budućnost
Marmorino fine pravo je umijeće – spoj tradicije, prirode i suvremenih zahtjeva za estetikom i održivošću

U svijetu uređenja interijera, stilovi i trendovi stalno se mijenjaju, no neka rješenja ostaju vječna. Jedno od njih je Marmorino fine – dekorativna tehnika koja svoje korijene vuče iz antičkog Rima, a svoj vrhunac doživljava u renesansnoj Veneciji. Danas, stoljećima kasnije, Marmorino pronalazi svoje mjesto u modernim domovima, dizajnerskim hotelima i prostorima gdje se traži nešto više od obične boje.

Što je Marmorino fine?
Već samo ime zvuči elegantno, a njegov efekt na zidovima je još dojmljiviji. Ova tehnika kombinira teksturu i refleksiju svjetla, stvarajući sofisticirane površine koje odišu luksuzom i prirodnom ljepotom.
Travertin – prirodni dekorativni kamen koji se uklapa u svaki prostor
“Izrađen iz vapna i prirodnih dodataka, Marmorino fine je čisti eko održivi proizvod koji zadovoljava visoke zahtjeve modernih dizajnera i arhitekata,” objašnjava Ivo Hrvatić, direktor tvrtke Media Commerce.
Posebno popularan sustav je Oikos Marmorino Fine, koji spaja tradicionalnu vapnenu žbuku i vrhunski prah talijanskog mramora, nudeći završne obrade od mat površine do suptilnog satenskog sjaja.

Prednosti
Osim što unosi luksuz u interijer, Marmorino nudi i brojne praktične prednosti:
- Omogućuje zidovima da dišu i regulira vlagu u prostoru.
- Djeluje antibakterijski zahvaljujući prirodnim svojstvima vapna i kamena.
- Ekološki je održiv i bez štetnih kemikalija.
- Prilagodljiv je različitim stilovima uređenja – od minimalističkih do klasičnih prostora.
Zahvaljujući novim tehnologijama, danas je dostupno čak 800 nijansi ove dekoracije, čime se Marmorino fine može prilagoditi najzahtjevnijim željama.

Primjena u suvremenim interijerima
Primjena ove tehnike više nije rezervirana samo za crkve i palače. Sve češće ju nalazimo u privatnim stanovima – kao akcentni zid u dnevnom boravku, elegantna podloga u hodnicima ili kao luksuzni detalj u kupaonicama i spavaćim sobama.
Bez obzira na prostor, ova tehnika donosi osjećaj topline, prirodnosti i suptilne elegancije. Pravilna priprema podloge ključna je za savršen rezultat, a zbog podatnosti materijala i optimalnog vremena sušenja, Marmorino fine omogućava majstorima stvaranje unikatnih efekata.

Spoj zanata i umjetnosti
Dekorativna tehnika Marmorino fine pravo je umijeće – spoj tradicije, prirode i suvremenih zahtjeva za estetikom i održivošću.