Uređenje interijera
Savjeti za idealan odabir zavjesa
Kako ne pogriješiti, znaju stručnjaci
Kad uđete u interijer bez zavjesa i ostalih dekora, on djeluje nekako nedovršeno. Upravo ćete tim detaljima dati mekoću prostoru, ali i naglasiti stil njegova uređenja. Zato vas savjetujemo kako odabrati idealne.

One nas štite od prejakog sunca, skrivaju od znatiželjnih pogleda, a istovremeno interijeru daju topli ugođaj i određenu mekoću. Može se reći i da su svojevrsna točka na i u prostoru bez koje on djeluje nedovršeno. Kod odabira zavjesa važno je za početak birati prave materijale.
Trenutno je moderan lan
‘Najčešće to je lan, pamuk, svila, nešto rjeđe, ali čak i vuna. Sve ovisi o trendovima. Trenutno, lan je dosta zastupljen kao i razno razne mješavine i primjese lana, ali isto tako vrlo često sad u zadnje vrijeme se upotrebljava i tkanina koja je umjetnog porijekla, ali jako dobro i vjerno imitira lan i da ne zaboravimo u zadnje vrijeme također reciklirani materijali’, kaže Suzana Rendić, dizajner tekstila za interijer.

Odabir tkanine ovisit će o tome koji je stil uređenja prostora. U stilski uređen ambijent nećete staviti lanenu zavjesu izražene teksture, već neku glatku tkaninu.
‘Nije nužno da budu zavjese skupe ako hoćemo da nešto izgleda bogato. Bitno je da fino izgleda, ali da je bogato nabrano. Znači, da ima dosta tkanine koju možemo bogato faldati i tako, da se mogu lijepi nabori sašiti, i to će već dati jednu dozu finoće i luksuza’, dodaje.

Bitno je imati dovoljno tkanine
A da bi se to postiglo, važno je nabaviti dovoljno tkanine za šivanje zavjesa.
‘Ako želimo lijepo nabranu zavjesu, naravno da je potrebno uzeti minimalno duplo, ako je tri metra, barem uzeti šest metara. Kod nekakvih gustih tkanina tipa lana ili pamuka, koji su doista gusti, ne mora se ići toliko, može se ići na 1.7 ili 1.5 i već tu ćete dobiti nekakav efekt jer opet kod gustih, teških tkanina nagomilavanje tkanine neće lijepo izgledati i nećete dobiti taj bogati efekt, nego će jednostavno biti prenatrpano’, objašnjava.

Upravo se zato preporučuje da kod izbora zavjesa potražite pomoć stručnjaka. Oni vam mogu doći izmjeriti prostor i predložiti kakve bi se najbolje uklopile u vaš prostor. U posljednje su vrijeme jako popularne zavjese s istaknutim velikim uzorkom, ali čini se da su za naše područje one prehrabre. Zato takve uzorke uvijek možete birati za primjerice ukrasne jastučiće, koje ćete upariti sa zavjesama. Upravo takvim detaljima možete svoj dom prilagoditi godišnjem dobu u kojem se nalazite.
Ne postoje zimske ili ljetne zavjese
‘Tehnološki ne postoje zimske ili ljetne zavjese, ali u praktičnoj nekakvoj primjeni možemo ići na način da po ljeti ipak stavimo nešto gušću tkaninu, s obzirom da se dan produžuje, sunce je jače, a po zimi nešto prozračniju tako da nam je ipak dnevnog svijetla dođe malo više i promijenimo sam dekor koji je prilagođen nekakvom godišnjem dobu ili nekakvom blagdanu’, objašnjava Suzana.

A sad nekoliko trikova. Kod postavljanja dobro je da one lagano dodiruju pod. Danas je posebno popularno da zavjese budu poput valova, pa, ako ih poravnate s podom, tako možete izazvati kontraefekt, odnosno da prostor djeluje prestrogo.
Kada su zavjese malo na podu, onda vi time na neki način dajete prostoru malo mekaniji i ajmo reći onaj cosy ugođaj. Jer kada je nešto strogo nafaldano, nekakav određeni sistem, još dolje tik do poda, onda to malo daje strogoću prostoru. Ali ako želimo taj nekakav opušteniji izgled, ugodniji, onda ipak, ne moraju se vući po podu, ali nekakvih dva centimetra je to, čisto radi tog jednog malog efekta da opusti.

Kako održavati zavjese?
I za kraj, savjet o tome kako zavjese treba održavati. Krase li one, primjerice spavaću sobu u privatnom stanu, dovoljno će biti oprati ih jednom godišnje. Održavanje, naravno ovisi o funkciji prostora u kojem se nalaze i kolika je fluktuacija ljudi u njemu.
‘Samo održavanje zavjesa nije problematično jer su to većinom umjetni materijali ili mješavine tako da,ako se to ispravno radi, ne mora niti peglati, ali isto tako, ako netko uzme lanene zavjese, onda vjerujem, pretpostavljam da ne očekuje da će one stajati skroz ravno, nego samim time prihvatio je da želi nekakav ležeran stil, i da će one imati tu nekakvu malu zgužvanost, ali koja na lanu čak jako fino i izgleda’, zaključuje.

Osim o interijeru kojeg opremate, izbor zavjesa uvelike će ovisiti i o vašim osobnim preferencijama. Budite hrabri i odaberite one koje će oplemeniti vaš prostor i ne zaboravite – zavjese se ne kupuju jednom u životu već se preporučuje mijenjati ih toliko često kao i televizor. Tako promjenom samo jednog funkcionalno dekorativnog detalja u domu, možete u potpunosti promijeniti njegovo lice.
Događanja
LG predstavio novu liniju ugradbenih kuhinjskih uređaja: Što donose pećnica s airfryerom i indukcijska ploča bez fiksnih zona?
Na prezentaciji u Budimpešti, umjesto tehničkih specifikacija na slajdovima, kuhari su uživo pripremali jela na najnovijim uređajima
LG je u Budimpešti okupio medije i partnere iz regije kako bi predstavio novu generaciju ugradbenih kuhinjskih uređaja. Ono što je ovu prezentaciju učinilo drugačijom od uobičajenih jest format — umjesto klasičnog iznošenja tehničkih specifikacija, profesionalni kuhari pripremali su jela uživo, koristeći nove uređaje. Posjetitelji su proizvode doživjeli kroz mirise, okuse i proces kuhanja, a ne samo kroz prezentacijske slajdove.
„Ovo je veliki iskorak za nas jer smo shvatili da se emocija koju mi stalno želimo istaknuti među ljudima stvara u kuhinji. I mi smo dio te emocije.”
Ivona Lucić, voditeljica marketinga, LG
Na događanju je kuhao Szilárd Tóth, chef restorana SALT iz Budimpešte s Michelinovom zvjezdicom, uz LG ugradbene kuhinjske uređaje.

Pećnica: Airfryer, para i klasično pečenje u jednom uređaju
Među predstavljenim proizvodima, Lucić posebno ističe pećnicu koja kombinira više načina pripreme hrane. Airfryer tehnologija omogućuje prženje na vrućem zraku, parno kuhanje nudi zdraviju alternativu klasičnoj pripremi, a konvencionalno pečenje ostaje dostupno — sve unutar jednog uređaja.
„Ono što bih stvarno istaknula za ovu pećnicu je naš airfryer tehnologija, jer u jednom uređaju možete koristiti više načina kuhanja. Da li želite na paru, što je parno kuhanje, ili želite peći na nekoj određenoj temperaturi.”
Za korisnike to praktično znači manje zasebnih aparata na kuhinjskom pultu — airfryer kao samostalni uređaj postaje nepotreban, što je osobito relevantno u kuhinjama gdje je prostor ograničen.


Indukcijska ploča bez fiksnih zona kuhanja
Druga novost koja je privukla pažnju je indukcijska ploča s fleksibilnim zonama. Za razliku od standardnih indukcijskih ploča koje imaju unaprijed definirane zone za posuđe, nova LG ploča prepoznaje gdje je posuđe postavljeno i aktivira grijanje upravo na tom mjestu.
„Gdje god staviš svoje posuđe i upališ, tu će se moći kuhati. Možemo koristiti veliko posuđe i ono manje — ne ovisimo o tome da li imamo ograničen prostor kuhanja.”
To u praksi znači da korisnik nije ograničen na četiri fiksne kružne zone, pa istovremeno može koristiti veliki lonac za juhu pokraj male džezve za kavu — bez prilagođavanja rasporeda.

Kontekst: Kuhinja kao središte doma
Širi kontekst ove prezentacije je pomak koji se događa u industriji kuhinjskih uređaja — od naglaska na tehničkim specifikacijama prema iskustvu korištenja. Uređaji se sve više projektiraju tako da rade u pozadini, bez potrebe za čitanjem uputa ili navigacijom kroz složene menije. Automatizacija preuzima tehnički dio pripreme dok se korisnik može posvetiti samom kuhanju i druženju.


Sam format prezentacije — s kuhanjem uživo umjesto PowerPoint slajdova — barem je dao naznaku kako ti uređaji funkcioniraju u stvarnim uvjetima, što je korak naprijed u odnosu na uobičajene industrijske događaje.
LG WashTower novo je must-have rješenje za funkcionalan i moderan dom
Dizajn prostora, namještaja i dekoracija
Ostava usred dnevnog boravka: Kako je arhitektica pretvorila problem u prednost stana od 80 kvadrata
Lucija Puljić iz El Be arhitektonskog studija smjestila je spremište u središte dnevnog prostora — i time riješila ne samo pohranu, već i loš odnos kuhinje i dnevne sobe.
Stan od otprilike 80 kvadrata na prvi pogled nije djelovao skučeno. Problem je bio suptilniji — nedostatak kvalitetne pohrane i krivi odnos između kuhinje i dnevnog boravka. Dnevna soba bila je prevelika u odnosu na kuhinju, a otvoreni prostor nije bio optimalno iskorišten. Upravo tu je mag. ing. arh. Lucija Puljić iz El Be arhitektonskog studija pronašla rješenje koje na prvu zvuči neobično.
„Htjeli smo ubaciti negdje spremište i to smo iskoristili u dnevnom dijelu zato što je bio komotan, ali odnos kuhinje i dnevne sobe bio je kriv. Bila je prevelika dnevna soba u odnosu na kuhinju. Tako da smo jednim centralnim dijelom povećali spremište i time omogućili dodatno skladištenje u kuhinji i preorijentirali samu dnevnu sobu kako bi se omogućio lakši pristup prema terasi.”
Uvođenjem centralnog volumena ostave postignuto je nekoliko stvari odjednom: povećana je količina pohrane, bolje je organiziran prostor kuhinje, dnevni boravak je dobio jasniju strukturu, a omogućena je i bolja komunikacija prema terasi.



Namještaj po mjeri koji sve drži na okupu
Ključni izazov bio je uklopiti ostavu u prostor bez narušavanja estetike — zatvoriti je u ormare i vizualno povezati s kuhinjom i dnevnim boravkom. Marko Vurušić, vlasnik Restyle stolarije, objašnjava složenost izvedbe.
„Najveći izazovi su bili da zatvorimo ostavu u ormare, u kompletnu priču — da bude u jednoj cjelini kuhinja, ostava plus dnevni boravak. Uspjeli smo ukomponirati postojeće zidove s našim namještajem, dobiti kut po 45 stupnjeva, spoj smo napravili gerung — znači lijepi prelaz tog kuta i nastavak dnevnog boravka na drugu stranu.”
Preciznost izrade bila je ključna. Prijelazi iz materijala u materijal zahtijevali su detaljnu razradu radioničkih nacrta kako ne bi došlo do pogreški u izvedbi.
Lincoln orah koji izgleda kao pravi furnir
U interijeru dominira iveral koji vjerno imitira prirodne materijale. Mladen Lovreković, direktor tvrtke Elgrad, posebno ističe dekor Lincoln orah.
„Kad ga vidimo na velikim površinama i lijepo svjetlo pada na njega, toliko djeluje poput prirodnog furnira da stvarno mislim da nitko nema što prigovoriti iveralima i sličnim materijalima.”
Posebno zanimljiv detalj je zidna obloga u dnevnoj sobi koja na prvi pogled izgleda poput filca. Lovreković objašnjava da je zapravo riječ o iveralu — tek kad ga se dodirne, postaje jasno da nije meka tekstilna površina nego tvrdi materijal. Takvi detalji pokazuju koliko daleko su otišli suvremeni materijali u imitiranju različitih tekstura.

Boje koje ne odudaraju od onoga što već postoji
Kod odabira boja Lucija Puljić krenula je od onoga što je u stanu već bilo — drvene podne obloge i sivkastih keramičkih pločica u kupaonama.
„Htjeli smo postići nenametljivost. Bili smo definirani već postojećom podnom oblogom koja je bila drvena i oblogama pločica u kupaonama koje su bile sivkaste, pa smo nijansiranje usmjerili prema tome — bež nijanse i drvene nijanse koje se ne kose s postojećim oblogama.”
U dnevnim prostorima prevladava bež u kombinaciji s tamnim drvetom, dok su detalji izvedeni u toploj crnoj (tzv. soft black) i antracit tonu (tzv. onyx) — nijansama koje su dovoljno bliske da ne stvaraju oštre kontraste, ali dovoljno različite da prostor ima dubinu.

Kuhinja koja se ističe radnom pločom
Iako kompaktna, kuhinja dobiva karakter zahvaljujući radnoj ploči od kompaktnog materijala — izuzetno popularnog i trajnog materijala posljednjih godina. Lovreković opisuje odabrani dekor kao tamni mramor koji prema njegovim riječima već malo ima prema betonu i škriljevcu — neobičan izbor koji se s tamnim detaljima u ostatku interijera izvrsno uklopio.

Šaht u sredini i podno grijanje: Rješavanje problema dizajnom
Projekt je imao i tehničke izazove koji su zahtijevali kreativna rješenja. U sredini prostorije nalazio se postojeći šaht koji se nije mogao mijenjati, a u pod se nije smjelo intervenirati jer je već bilo postavljeno podno grijanje. Umjesto klasičnih građevinskih zahvata, problem je riješen kroz dizajn namještaja — elementima ormara dobivena je, zapravo, još jedna prostorija.
Kupaonica: Najveći izazov projekta
Kupaonica je bila najzahtjevniji dio projekta. Perilica rublja i unutarnja jedinica dizalice topline bile su na pozicijama koje nisu odgovarale novom rasporedu, ali ih se nije moglo premjestiti.
„Kupaona nam je bila veliki izazov. Imali smo postavljene instalacije, perilicu rublja i unutarnju jedinicu dizalice topline na mjestima koja nam nikako nisu odgovarala. Zatvorili smo perilicu u ormar u koji smo smjestili i sve potrepštine, a u maloj kupaoni smo elementom ormara s ukalupljenim ogledalom uspjeli smjestiti sve šampone i slično što ne želimo prikazivati.”
Lucija Puljić, mag. ing. arh., El Be arhitektonski studio
Materijal je i u kupaonama isti — iveral. Lovreković naglašava da je on dovoljno čvrst i kvalitetan za korištenje i u kuhinji i u kupaonici, uz uvjet da su rubovi pravilno zatvoreni kako vlaga ne bi prodrla unutra.

Ovaj stan pokazuje da se potencijal prostora često krije tamo gdje ga najmanje očekujemo. Ostava usred dnevnog boravka na prvu zvuči kao kompromis — ali u rukama dobre arhitektice postala je prednost koja je unaprijedila cijeli stan.
Topli minimalizam u obiteljskoj kući – sve je projektirano unaprijed i ništa nije slučajno







