Povežimo se

Interijeri

Rijetko se griješi s industrijskim stilom

Osnovni elementi industrijskog stila nastali su iz praktičnih razloga – bilo je preskupo sakriti cigle i cijevi. Sve o odrednicama tog popularnog stila uređenja te kako i gdje je nastao, zna naša Sunčica Mastelić Ivić.

Osnovna pravila industrijskog stila

Jedan sasvim običan prostor, bez izričitog stila uređenja, Sunčica Mastelić Ivić pretvorila je u industrijski interijer vodeći se osnovnim pravilima tog stila.

“Prvo smo krenuli od vlastitog odijevanja koje nas je onda poslije inspiriralo i u smjeru ostalih dekorativnih elemenata. To znači da smo u tamnim, prigušenim tonovima koje voli industrijski stil, da imamo sirove tamne kože, da imamo rasvjetna tijela koja potječu iz te pogonske industrijske arhitekture 19. i početka 20. stoljeća”, govori Sunčica.

“Neki predmeti izgledaju kao da smo ih radili kod bravara ili sami, ostavili smo zidove koji nas podsjećaju na tamnu, golu, neobrađenu ciglu.”

Što ovaj stil čini posebnim?

Otvoreni prostor jedna je od glavnih tlocrtnih karakteristika industrijskog stila i zadržavaju se originalni arhitektonski detalji koji ovaj stil čine posebnim.

“Taj stil na neki duhovit način zapravo predstavlja urbanu motoriziranu sestru rustikalnog stila što znači da sve ono u čemu uživamo na selu, okruženi i utopljeni u interijer rustikalnog stila, takvu istu emociju možemo doživjeti u industrijskom stilu, ali u urbanoj sredini”, objašnjava Sunčica.

Muškarci preferiraju industrijski stil uređenja

Industrijski stil vrlo je popularan kod muškaraca koji vole pridonijeti interijeru nekim vlastitim uratkom.

“Kad govorimo o stambenim prostorima, moram reći da muškarci koji sami sebi uređuju stambeni prostor jako vole industrijski stil jer kako ima puno metala grube obrade i puno sirove kože, on ima u sebi dosta muških elemenata.”

Stil u kojem se rijeko griješi

Klijenti koji sami uređuju svoj stambeni prostor rijetko u tom stilu naprave grešku jer ga dobro razumiju, za razliku od nekih drugih stilova gdje se korisnik zna malo doći u sklizav teren.

Nastao je u Americi

Iako se njegova vrijednost uočava tek 2000-ih godina, industrijski stil nastao je kao odgovor na konkretne potrebe društva krajem 19. stoljeća.

“Početci industrijskog stila sežu unazad nekih 20-ak godina i pamtimo ga kao nešto što je nastalo u Americi u područjima centara velikih gradova, a priča započinje na taj način što su nekad, sa prijelaza iz 19. u 20. stoljeće, u centrima gradova se nalazila skladišta i pogoni industrija.”

Nakon Drugog svjetskog rata industrijski pogoni sele se na periferiju i ostaju veliki prazni prostori koje prvo naseljavaju umjetnici te kreiraju svoj atelje i dom u jednom prostoru.

Osim toga što se umjetnici nalaze sa svojim ateljeima u tim prostorima, dolaze i drugi stanovnici gradova koji počinju uviđati da je tamo vrlo šarmantno i interesantno biti. Počinju se otvarati umjetničke galerije, otvaraju se mali bistroi, mali kafe prostori i dešava se jedna kritična masa, jedna vibracija tog prostora.

Naglasak na zidove i cijevi

Industrijski stil populariziran je arhitektonskom praksom ponovne uporabe starih zgrada naglašavajući strukturne elemente poput zidova ili cijevi.

“Od unutrašnje arhitekture skladišnih prostora podrazumijevamo postojeću rasvjetu koja je industrijska, to su zvonaste velike visilice. Također imamo neobrađene ili zaglađene betonske podove koji su služili za jednostavno pomicanje kolica u toku rada u nekom pogonu ili nekom skladištu.”

Ako vaš stan ima skrivene cijevi i cigle, industrijski stil uređenja može se postići korištenjem namještaja od drveta, željeza i čelika divljeg i nedovršenog dizajna.

Više o industrijskom stilu čitajte ovdje.

Oglas

Interijeri

Koju boju kuhinjske radne površine odabrati i kako kombinirati s ostalim namještajem?

Važno je odabrati radnu ploču koja odgovara vašim potrebama

Materijal i boja radne plohe može posve promijeniti izgled kuhinje u topao i ugodan prostor u kojem ćete rado boraviti vi ali i vaši prijatelji. Donosimo nekoliko savjeta kako odabrati odgovarajuću radnu plohu.

Tamna ili svijetla radna ploha?

Prije nego odaberete boju koja će krasiti radne površine u kuhinji, prvo odlučite želite li svijetle ili tamne tonove jer će upravo ta stavka značiti veliku promjenu u prostoru. Ako želite tamne nijanse, poput tamno sive ili tamno plave i ljubičaste, kuhinja će biti prostor koji poziva na druženje, ali će ga i učiniti vizualno manjim.

Svijetle nijanse popit pastelno zelene, bijele ili beže mogu otvoriti prostor i stvoriti iluziju da je on puno veći nego što u stvarnosti je.

Ako se ne kombiniraju sa kontrastnim bojama, kuhinja može odavati dojam sterilnog prostora, pa razmislite što ćete kombinirati sa bojama ploha.

Rustiklana kupaonica u fracuskom stilu – unesite eleganciju i luksuz u prostor

Ako su elementi tamne boje, svjetla površina će prostor osvježiti i stvoriti ugodnu atmosferu. Ako želite minimalistički i moderan dojam, svijetle boje elemenata kombinirajte s tamnijim plohama.

Koliko su otporne tamne i svijetle plohe?

Prilikom odabira radnih ploča, bilo da su u pitanju tamne ili svijetle, dobro se raspitati o njihovoj trajnosti i otpornosti. Ako su u pitanju svijetle površine, poput bijelog mramora, koje nude dozu profinjenosti prostoru, dobro je znati da nisu tako otporne na grebanje i mrlje i traže stalno održavanje kako bi dugo bile lijepe.

Tamne površine, poput granita, su odlične za održavanje, ali će na njima češće biti vidljive mrlje od vode i prašina.

Dakle prilikom odabira, osim boje, važno je obratiti pažnju i na materijale i teksture koje najbolje odgovaraju vašem životnom stilu.

Ako želite lijepu fasadu, izbjegavajte ove boje

Svaka boja ima svoje značenje

Možda niste o tome razmišljali, ali različite boje se povezuju s različitim energijama i emocijama, a evo nekoliko primjera:

Tamno plava: Ove će nijanse stvoriti “intelektualnu” atmosferu u kuhinji, i odlična je ako vaša obitelj voli voditi duge, važne razgovore tijekom večere.

Crvena: Poznato nam je svima da ova boja dodaje element romantike i strasti u prostoriju, a često otkriva i samopouzdanje i otvorenost osobe koja ju odabere.

Ružičasta: Postaje iznimno popularna u dizajnu interijera, posebno kod mlađih generacija. Ovo je poseban odabir i vaša će se kuhinja sigurno isticati.

Zelena: Ova će boja u prostor unijeti mir i i prirodu u vašu kuhinju.

Bijela: Ova je boja čest odabir jer će prostor učiniti prozračnim, a ako ste ljubitelj minimalizma, odličan je izbor za vas.

Koje je boje ostatak kuhinje?

Nisu samo kuhinjski ormarići važni prilikom odabira plohe, tu su i aparati, boja poda i dekoracija. Uz to, ne zaboravite i na važnost rasvjete koja će imati jak utjecaj na cjelokupni dojam.

Nastavite čitati

Interijeri

Kuhinje po mjeri najbolji su izbor

Do unazad nekoliko godina, za kupnju kuhinje bila  su važna tri osnovna parametra – budžet, mjere i rok izrade. 

Bilo je bitno koliko novaca imate za to, kada vam to treba i koje su dimenzije. Naravno, kao i sve ostalo i kod kuhinja se to uvelike promijenilo. Sada su dosta su u to sve uključene emocije, a kuhinja se predstavlja kao centralni dio doma, kupcima se to pokušava predočit kao nekakvo mjesto za druženje, za provođenje vrijeme s obitelji, zajedničko uz kuhanje, a naravno kuhinje su sad povezane s dnevnim boravkom, nisu više izolirane u nekakvim prostorijama, rekla je Lovorka Bogdanović, voditeljica odjela kuhinja u Lesnini. 

Kuhinje – centralno mjesto doma

Davno su prošli dani kad su kuhinje bile samo sumoran radni prostor. Postavši centralno mjesto doma, kuhinje su dobile boju, veću funkcionalnost i naravno, zanimljiv dizajn. 

Pravo je vrijeme za oslobađanje kreativnosti i stvaranje kuhinje iz snova

Sve više toga se polaže na dizajn i brojne su mogućnosti što se tiče i dekora i elemenata. Kako se sve razvija i napreduje, tako i kuhinjski dodaci. Sve u smislu ugodnijeg provođenja vremena u kuhinji, a opet da bi taj dio koji otpada na rad ostao što kraći, kako bi što više vremena ostalo za druženje, dodala je Bogdanović. 

Pet elemenata na koje treba obratiti pažnju

Pet elemenata tvore kamen temeljac svake kuhinje – stil, raspored, radna ploča, uređaji i napa.  Stil ovisi o kompletnom uređenju interijera, osobito ako se radi o otvorenom tlocrtu, dok se raspored prilagođava veličini i obliku prostora. Ako niste sigurni koji stil i raspored želite, izložbeni prostor u Lesnini pruža odličan pregled  mogućnosti. Njihovi savjetnici napraviti će vam 3D prikaz potencijalne kuhinje u vašem prostoru.

Organizacija kuhinje

Kupac dođe s nekim osnovnim mjerama i onda se prema tim dimenzijama složi ono što se kupcu sviđa. 

Nacrta se nešto što je kupcu interesantno, iskombinira se da je i ta nekakva cijena bude u okvirima koje si je zadao i uplaćuje se akontacija za tu kuhinju. Mi nakon toga nudimo i uslugu naše izmjere, onda naša stručna osoba dolazi u prostor, mjeri kompletan prostor i instalacije,  zatim se onda taj prvo napravljeni nacrt prilagođava tim instalacijama, tom prostoru, objasnila je Bogdanović proces naručivanja kuhinje u Lesnini. 

Kuhinje po mjeri

Tako prilagođene kuhinje, odnosno modularne kuhinje po mjeri, najbolje su rješenje za potpuno iskorištavanje prostora. 

Mi ih nazivamo kuhinje po mjeri, možda neki put krajnji kupac ne doživi to na taj način nego zamišlja da su to elementi po mjeri. Mi ne radimo kao što to rade stolari, to je ipak industrijska proizvodnja ali naravno to se od nekakvih gotovih elemenata u nekakvim određenim dimenzijama, s tim da su sad mogućnosti zaista ogromne i usudila bi se reći da gotovo da nema prostora koji mi ne možemo opremiti kuhinjom, a sama ta industrijska proizvodnja ulijeva kupcima povjerenje, rekla je Bogdanović za Dom na kvadrat. 

Kuhinje po mjeri

Suvremene kuhinje odlikuju pametna rješenja za pohranu, iznimna funkcionalnost i privlačan dizajn, a sve to lako se prilagođava bilo kojoj veličini prostora. 

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice