Bez kategorije
Retro-futuristički stil uređenja – Steampunk
Steampunk je podžanr znanstvene fantastike koji bi se mogao opisati kao alternativna verzija industrijske revolucije. Ovaj neobičan spoj futurizma i viktorijanskog doba 19. stoljeća odrazio se na modnu i filmsku industriju, ali i na uređenje interijera.

Filmski znalci sjetit će se filma “Wild Wild West” iz 1999. godine u kojemu dvojac Will Smith i Kevin Kline žari i pali na Divljem Zapadu. Iako je film dobio loše kritike, mnogi će ga ipak pamtiti po bizarnom spoju vesterna i znanstvene fantastike te tehnološki naprednih gadgeta. Tema Steampunka provlači se i kroz filmove poput Stardusta, Golden Compassa te Sherlocka Holmesa redatelja Guya Ritchieja.

Steampunk crpi inspiraciju iz SF djela pisaca 19. stoljeća poput Julesa Vernea, Mary Shelley, Marka Twaina i H.G.Wellsa, a kombinacija modernih elemenata i retro detalja koji asociraju na doba industrijske revolucije može se primijeniti i pri uređenju interijera.

U interijerima uređenim u ovom originalnom stilu česta je uporaba materijala poput bakra, bronce, kože, opeke i tamnog drveta. Kožne sofe i fotelje u dnevnom boravku odlično se nadopunjuju s komadima namještaja u viktorijanskom stilu te metalnim komodama i policama. Od dekoracija prevladavaju antikni satovi, stare zemljopisne karte te medicinski i znanstveni dijagrami. Plinske lampe, metalne krletke i razni industrijski motivi poput zupčanika i lanaca pridonose stvaranju prigodnog ambijenta. Dobrodošle su i makete cepelina. Koloritska shema sastoji se od tamnijih boja: smeđe, sive, crne, suptilne crvene te srebrne i zlatne.

Ako Steampunk želite unijeti u svoj životni prostor, nemojte se bojati kombinirati različite elemente. Grubo obrađena gornja ploča stola od masivnog drva s glomaznim metalnim nožicama odlično će se uklopiti u Steampunk blagovaonicu ili dnevnu sobu. Ako posjedujete starinsku kameru ili fotoaparat koji ne koristite, ponosno ga izložite na komodi ili klub-stoliću.

Iako je u posljednjih nekoliko godina počeo privlačiti pažnju, Steampunk je još uvijek marginaliziran i slabo istražen. Malobrojni primjeri neke će možda obeshrabriti, no to vas ne treba spriječiti da ga interpretirate na svoj način. Nadahnuće pronađite u prikazima viktorijanskih interijera i Steampunk klasicima.
Jednom nogom u stvarnosti, drugom u svijetu fantazije – jedno je sigurno – Steampunk u interijeru nikako neće proći nezapaženo.
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
Bez kategorije
Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu
Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.
Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.
Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.
A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.
Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.
A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.
You must be logged in to post a comment Login