Interijeri
Potkrovlje s notom ženstvenosti
Kvalitetna toplinska izolacija i pomno izabrani dekori od potkrovlja će učiniti ugodan i atraktivan životni prostor. Kojim detaljima i bojama, pri uređenju potkrovlja, u taj prostor unijeti dašak ženstvenosti, pročitajte u nastavku.
Donedavno zanemarivani dio doma, potkrovlja su u nekoliko proteklih godina stekla popularnost – velike količine prirodne svjetlosti i nerijetko prekrasni panoramski pogled na grad, samo su neki od razloga. Osim neizostavne dobre toplinske izolacije, u tavanske prostore još je preostalo udahnuti život namještajem i detaljima. Ako svoj dom poželite dekorirati u ženstvenom, razigranom stilu, učinite to antiknim namještajem i bojama i materijalima koji u dom unose šarenilo etničkog stila.
U interijeru prikazanom na slici prevladavaju smeđa i bijela boja, koje su upotpunjene tek ponekim detaljem u osvježavajućoj crvenoj i ružičastoj. Primjerice, atmosferu u dnevnom boravku podiže crvena fotelja te lampa i zavjese u istoj boji, dok će pozitivna energija crvenog kuhinjskog elementa nadahnuti svakog pravog gurmana.
Ružičasti jastuci u dnevnoj sobi i ručnici u kupaonici prostoru daju potrebnu mekoću, a šarm rustikalnog, bohemskog stila prožime cijeli interijer u obliku pletenih košarica, drvenog namještaja i ciglenog zida.
Tako je stvoren prozračan prostor u kojemu vesela atmosfera 70-tih i 80-tih pruža dobrodošlu pauzu od monokromatskih, pomalo sterilnih modernih interijera.
Interijeri
Glavna pravila za uređenje predsoblja
Naša stalna suradnica Danica Maričić otkrila nam je trikove
Predsoblje je prvo što vaši gosti vide na ulasku u dom. A isto tako i ono što vas dočeka nakon napornog radnog dana. Zato ga ne smijete zanemariti kod uređenja doma. Naša stalna suradnica Danica Maričić otkrila nam je pravila uređenja predsoblja i dala pokoju preporuku za uređenje. Budući da je prvi dojam obično trajan, uređenju predsoblja treba prići s posebnom pažnjom.
‘Predsoblje je uvodni prostor u svaki stambeni ili poslovni interijer. Ono kao takvo može i ne mora biti stilski povezano s ostalim prostorijama. Kažem, ne mora jel kada gledamo najnovije trendove, preferira se eklekticizam, tj. miješanje stilova’, kaže Danica Maričić, savjetnica za dizajn i komunikacije.
Funkcionalnost na prvom mjestu
Međutim, mora biti funkcionalno. ‘Krenimo od pojedinačnih komada namještaja. Što je poželjno u predsoblju? Naravno vješalice za kapute ili šešire primjerice. Klupica na kojoj možete sjesti, kako bi vam olakšala obuvanje cipela. Ormarići ili ormari, ovisno koliko prostora imate u tom predsoblju, za prtljagu, za torbice, za cipele, zavisi već za što vam je potrebno. I naravno, ogledalo’, dodaje.
Namještaj modernih ravnih linija i svjetlijih boja, idealan je za manja predsoblja, ali nećete pogriješiti niti ako ga smjestite u ona veća. Njih upotpunite odgovarajućom tapetom i malo posebnijom rasvjetom.
‘Ravjeta je vrlo bitan element dizajna interijera u svakoj prostoriji pa tako i u predsoblju. Čak što više možemo reći da je u predsoblju još i važnija, budući da ova prostorija često nema prirodnu svjetlost, tj. izvor prirodne svjetlosti poput prozora’, tvrdi.
Rasvjeta ima bitnu ulogu
Osim funkcionalne, rasvjeta u predsoblju ima i estetsku ulogu. ‘Kristali u prostoru, primjerice na rasvjeti, reflektiraju svjetlost i samim tim stvaramo jedan raskošan sjaj. Još kada to poboljšamo samim ogledalom, povećavamo refleksiju svjetlosti’, dodaje.
Dodamo li k svemu još metalne vaze, stvorit ćemo glamurozan prostor koji privlači stilom. Odabirom namještaja u toploj boji hrasta, stvorit ćemo pak predsoblje koje odiše smirenošću.
Prilikom ulaska u nečiji dom, predsoblje je uvijek to koje nam zaželi dobrodošlicu, a naravno uz dobrodošlicu uvijek više vezujemo toplije osjećaje, toplije materijale. Drvo je upravo takav materijal.
‘U slučaju ovog predsoblja imamo stil, možemo reći jedne modernije rustike’, kaže. Kad su u pitanju predsoblja, ne treba zaboraviti da ih možemo iskoristiti i kao praktičan skladišni prostor koji nam često nedostaje.
Prostorija koja opušta
Pomnim stilskim uređenjem predsoblje postaje prostorija koja opušta. ‘Kombinacija bijele i zelene boje je vrlo popularana u uređenju intrijera, naravno zbog toga što te dvije boje izvrsno idu jedna uz drugu, i kreiraju smirujući prostor, a to je idealno upravo za predsoblje, kada uđemo, da nam odmah dizajn i opusti’, dodaje.
Kada zelenilo u tom prostoru povećamo unosom bilja, dobivamo predsoblje koje ne samo opušta, već i osvježava. ‘Uz dvije boje koje imamo osnovne u prostoru, uvijek možemo ubaciti i dekorativne dodatke, primjerice u crnoj boji u ovom slučaju, da stvorimo malo veću dinamiku prostora i za privlačenje pogleda’, tvrdi.
Ogledala su itekako poželjna
Dinamiku stvaraju i detalji na namještaju kao i ogledala. ‘Kada govorimo o ogledalima u predsobljima, poželjno ih je imati što više, a naručito ona za cijelu figuru’, zaključuje Danica.
Jednostavan način na koji možemo dobiti harmoničan, elegantan, praktičan i privlačan ulaz u dom, je odabir setova predsoblja. Bez obzira na koji stil se odlučimo, uz gotovi set, možemo biti sigurni da nam u predsoblju ništa neće nedostajati.
Interijeri
TIFFANY SVJETILJKE Savršenstvo koje traje više od 140 godina
Ne predstavlja samo svjetiljku i rasvjetu već jedno umjetničko djelo
Kad čujemo prezime Tiffany sjetimo se poznatog holivudskog filma i svjetski poznatog draguljara. Međutim u svijetu uređenja interijera, Tiffany ne predstavlja samo svjetiljku i rasvjetu već jedno umjetničko djelo.
Inpirirane ljubavlju prema staklu i prirodi, tiffany svjetiljke već više od 140 godina u interijere unose sveremensku profinjenost. Nastale su u vrijeme secesije, prema ideji sina poznatog svjetskog draguljara.
Kad se udruže Edison i Tiffany
‘Tiffany svjetiljka nastala je 80′-tih godina 19-tog stoljeća kada je Louis Comfort Tiffany udružio snagu s Thomasom Edisonom, tvorcem prve žarulje i oni su zajedno napravili prvu električnu svjetiljku. Edison je dao Žarulju i struju, Tiffany je napravio sjenilo i bazu’, priča nam Aleksandar Jakovac, proizvođač Tiffany svjetiljki.
Dao je ideju lemljenja bakrenom folijom, koja do danas nosi ime tiffany tehnika. Zanimalo ga je i staklo.
‘Ekspresija stakla, odraz stakla, transparentnost. Bio je izrazito nezadovoljan u onom periodu svjetske manufakture stakla, te je zbog toga proizveo vlastiti Favril dizjan stakla, nakon čega je od toga počela proizvodnja njegovih svjetiljki’, priča Aleksandar.
Tiffanyjeva misija bila je unijeti ljepotu prirode u svaki američki dom. ‘Sam kreator smatrao je da preko razne transparentonosti i različitog odsjaja stakla s dezenima božura, glicinije, ljiljana, može unijeti u svaki dom detalj prirode i samim time oplemeniti svaki dom u Americi’, dodaje.
Procvat nakon izložbe u Parizu
Glavna dizajnerica ovih svjetiljki bila je Clara Driscoll. ‘Tiffany je doživio procvat prodaje i uspjeha nakon svjetske izložbe 1900-te u Parizu, gdje je Clara Driscoll s dizajnom vilinog konjica koji je danas jedan od najpoznatijih tiffanyjevih dizajna, osvojila glavnu nagradu’, kaže.
Dizajnirala je i ostale najpoznatije tiffany svjetiljke. Model lotos koji je 1998-e, sto godina poslije, postigao tada nevjerojatnu cijenu od dva milijuna i 800 tisuća dolara. Nikada ni jedan uporabni predmet nije prestigao tu cijenu, osim naravno ponovno tiffanice.
‘Tiffany originali postižu minimalne cijene od 30, 40 tisuća dolara pa sve do najskuplje ikada prodane u Kristisu na aukciji, uporabni predmet, je Tiffany svjetiljka, pond Lily model kao i ovaj na stolu, 2011. godine prodana je za 3 miliona i 400 tisuća dolara’, priča Aleksandar.
Originalima se smatraju svjetiljke nastale do zatvaranja manufakture u New Yorku 1933.-te. Svaka lampa nakon toga je reprodukcija koja nastaje po modelu koji je već dizajniran. Njihove cijene neusporedivo su manje od cijene originala.
Nema gornje granice cijene
‘Granice gornje nema iz razloga što složenost, cijena materijala, gradira do nekih 50-60 tisuća kuna, tako da je neki srednji raspon cijene od 1500 – 7,8 tisuća kuna’, tvrdi.
Svaka Tiffany svjetiljka ima između 25 i 30 nijansi stakla. Za izradu najmanje i najjednostavnije 7 inčne, potrebno je između 80 i 90 sati, a za najsloženije modele kao što je pond lily i do par tisuća sati.
‘Jedna prosječna svjetiljka sastoji se od 200-300 komada stakla, do 800-900. Neki primjerci veći, samostojeći su i do 1500/1700 komadića stakla. Isključivo se radi od rezanog stakla koje se nakon toga ručnim radom lemi bakrenom folijom i spajaju modeli jedan do drugoga’, objašnjava.
Tiffany svjetiljka posebno obogaćuje često prejednostavne moderne interijere. Dizajn je to koji nikada ne zastarjeva, a u svakom prostoru izgleda kao umjetničko djelo.
You must be logged in to post a comment Login