Interijeri
Ovako se nekada dizajnirao namještaj
Od dječje sobe koja raste s djetetom do spavaće sobe koja ima spremište za posteljinu.
U današnje vrijeme dizajn namještaja je uobičajena stvar, a prije samo 60 godina taj izraz nije ni postojao. U Hrvatskom dizajnerskom društvu održana je izložba namještaja jedne od prvakinja tog posla.

Šezdesetih godina prošloga stoljeća kod proizvodnje namještaja bilo je važno da bude praktičan i skroman, te da se na njega potroši što manje materijala. Uz sve to trebao je biti kvalitetan i dugo izdržati. Pred industrijskim dizajnerima, koji su se tada zvali industrijski estetičari nije bio nimalo lak zadatak. Ali čini se da je za Blaženku Kučinac taj izazov bio inspirativan, pa je osmislila dječju sobu koja raste s djetetom.

Tako je osmislila radni stol koji se može podesiti na razne visine, jednako kao i kutija koja se pretvara u stolac. Osmislila je i krevet koji se može produžiti.
Osim što je soba svojim izgledom bila modularna, prilagodljiva je bila i za kupce. Namještaj je osmislila tako da se može kupovati pojedinačno, ovisno o potrebama. Međutim, u to su vrijeme bili naviknuti prodavati garniture, pa su proizvođači vjerovali da im se pojedinačna prodaje neće isplatiti.

Blaženka Kučinac je i prije toga bila ispred svog vremena, pa, kad su joj savjetovali da upiše grafičku školu, nije poslušala. Iako su joj govorili da to nije za djevojke, na kraju je završila na arhitekturi.

Spavaća soba sastojala se od dva ormara, dva kreveta, dva noćna ormarića i psihe. Blaženka je razmišljajući o tome da što manje prostora zauzme, a da ipak bude nešto novo, izbacila noćne ormariće. Umjesto njih napravila je ormarić za posteljinu koji je služio i kao uzglavlje kreveta.

U svakom slučaju možemo reći da je riječ o jako dobrom dizajnu jer on se prepoznaje po svojoj trajnosti. A možda bismo i svi mi trebali naučiti nešto iz njega i kao vrijednost prigrliti trajnost, a ne jednokratnost.

Nemaju svi mogućnosti unajmljivanja dizajnera za uređenje doma, a i oni koji imaju, često se na taj poduhvat odlučuju sami. Pritom se znaju potkrasti greške. Svjetski dizajneri izdvojili su pet najčešćih.
1. Tepisi pogrešne veličine ili orijentacija
U prostoru u kojem boravi više ljudi, poput dnevne sobe, tepih bi trebao biti širi od širine namještaja kako bi služio kao baza. U spavaćoj sobi trebao bi biti okrenut okomito u odnosu na krevet.
Tepih bi trebao biti dovoljno velik da na njega stane namještaj.
2. Vidljivi nered
Ako ćete imati otvoreno spremište, poput polica ili noćnih ormarića s otvorenim postoljem, zaista je jako važno razmisliti što ćete na to staviti, jer to postaje vaš dizajn.
Obavezno uključite razne uredno uređene dodatke i obratite pažnju na grupiranje boja. Želite umjetničku, eklektičnu kombinaciju predmeta, a ne kaotičan nered.
Nered sakrijete zatvorenim spremištima.
3. Namještaj koji si previše paše
Ne želite da vaš dom izgleda poput izložbenog salona namještaja. Prikupljeni izgled dodaje osobnost. Najbolje su sobe koje izgledaju kao da su komadi namještaja prikupljeni tijekom vremena. Jer zbilja postoji to da
4. Premalo rasvjete
Dodatno osvjetljenje ne samo da ga čini lakšim za uočavanje – ono također pomaže da se prostor doima dinamičnije. Ljudi često postave samo stropnu rasvjetu i misle da je to dovoljno, no za stvaranje ambijenta idealna je kombinacija stropnih i podnih rasvjetnih tijela.
5. Bez ukrasnih detalja

To su mali stilski detalji koji čine da prostor izgleda lijepo i dovršeno. Ne podcjenjujte njihovu važnost. Jednako su važni kao i veliki komadi namještaja poput regala, tepiha ili fotelje.
Dizajn i trendovi
Donosimo dva nezaobilazna trenda u 2021-oj godini
Početak je godine obično vezan uz sajmove s temom uređenja interijera gdje otkrivamo nove trendove. Međutim, sajmova nema, što ne znači da nema i trendova. S arhitekticom Ivom Pauzar provjerili smo koji su to i odmah uredili dva inspirativna interijera u skladu s njima.

Moderna elegancija jednostavnih linija s dozom luksuza – to su trendovi kojima su interijeri naginjali proteklih sezona. I onda smo u tim interijerima bili zatvoreni mjesecima i otkrili da nam u njima nešto nedostaje. Zato nam je arhitektica Iva Pauzar pokazala kako se i u ovakvu modernu kuhinju može unijeti priroda.

Očekivano bi bilo da to napravi biljkama, međutim, arhitektica je krenula s prirodnim materijalima. Riječ je o drvetu, kamenu, keramici.
Priroda će definitivno ove godine dominirati interijerima. Bilo da je riječ o kuhinjama ili nekom kutku doma namijenjenom opuštanju.
Prostor za opuštanje
Osim prirodnih elemenata u zatvorenim prostorima, još jedan trend se pokazao kao vladajući u uređenju doma. Riječ je o udobnosti.
“U svakom slučaju čine ga materijali koji već sami po sebi svojom vizualnom pojavom odaju toplinu, čine boje, paleta boja koje su trenutačno odabrane, i prije svega ono što čini prirodu to su biljke”, naglasila je arhitektica.

A da bi se postigla udobnost, potrebno je puno različitih tekstura. Ovdje su one kombinirane raznolikošću udobnih tepiha svih veličina i materijala.
“Ovo je jedan mali omage japanskoj čajanci gdje, da bi bili još bliže prirodi, odmaknuli smo pojam stolice i odlučili smo sebe prizemljiti”, istaknula je Pauzar.
Svima nama treba vremena da saživimo da svojim prostorom, a da bi do toga došli, u njemu treba boraviti više. Ovo je idealna prilika da shvatite što vam u domu nedostaje i u njega unesete sve zbog čega ćete se osjećati psihički udobno, smireno, dobrodošlo.