Interijeri
Open space s odvojenim zonama? Moguće!
Osim što prostorije čini intimnijima, zidovi otežavaju komunikaciju. To je moguće izbjeći ako u interijer postavite ovakve pregrade.
Iako je koncept otvorenog prostora u modi, često zna biti nepraktičan jer onemogućava privatnost. Srećom, odluka ne mora biti ili jedno ili drugo, već može oboje. Koristeći zidne pregrade dobit ćete željenu privatnost i zadržati open space. Mogu biti izvedene u fiksnoj ili pomičnoj varijanti.
Samostojeći paravan
Najlakša pregradnja u interijeru može se postići postavljanjem samostojećeg paravana, sa stjenkama izrađenim od drva, platna ili rižinog papira. Paravan je ujedno i najjeftinija pregrada, stoga se može češće i izmjenjivati, ovisno o ambijentu koji se u prostoru želi postići.
Panel zavjese
Praktične su i panel zavjese na stropno učvršćenim vodilicama. Na taj način veliku je prostoriju moguće podijeliti na dva manja, funkcionalno odvojena prostora.
Pregrade od knaufa
Pregrade od knaufa preporučljivo je izraditi s nišama, kako bi se razbila monotonija.
Staklene pregrade
Pregrade u interijeru mogu se izvesti i na jednostavniji i atraktivniji način izgradnjom pregradnih zidova od staklene opeke ili postavljanjem prozirnih staklenih stijena. Fiksni paneli mogu biti i obojeni i stilizirani, ovisno o namjeni prostora i diskreciji koju u njemu želimo postići.
Staklo je vrlo praktičan materijal za primjenu u interijeru. Jedna od njegovih prednosti je i to što prostoru iza pregrade omogućava osvjetljenost prirodnom dnevnom svjetlošću. Diskrecija će se u tom slučaju postići pjeskarenim, satiniranim ili lakiranim staklom, a postoje i stijene s grafičkim aplikacijama između dva sloja stakla.
Staklo je vrlo zahvalan materijal i za pregradnju u kupaonskim prostorima. Tuš kabina tako može biti s jedne ili više strana ograđena transparentnim ili mutnim staklom.
Komadi namještaja kao pregrada
Kao pregrada može poslužiti i komad namještaja – komoda, polica za knjige, stolić za televizor, koji će prostor tek vizualno odijeliti.
Kuhinjska pregrada
Od prostora dnevnog boravka, kuhinju je moguće vrlo efektno vizualno odijeliti šankom ili kuhinjskim otokom. Ukoliko ju želimo i fizički odijeliti, to možemo učiniti ugradnjom klizne stijene, čime će kuhinja ostati povezana s ostalim dijelovima stana.
Prirodne pregrade
Pregrade u interijeru mogu postići i korištenjem prirodnih elemenata, odnosno cvijeća u teglama poput sanseverije, koje će oplemeniti svaki prostor.
Predstavljamo vam kuću uređenu u američkom, odnosno denver stilu. Prostrana prizemnica spoj je modernog i tradicionalnog , a posebnosti pridonosi i pomno restaurirani obiteljski namještaj. Vodimo vas u skladno uređeni dom koji je primjer odlične suradnje vlasnice i dizajnerice interijera.
Prostrana prizemnica uređena je zajedničkim snagama: vizualizaciju je osmislila dizajnerica, a za izvedbu je zaslužna vlasnica. Za svoju peteročlanu obitelj stvorila je topli tom.
‘Moja ideja u uređenju je prvenstveno bila da u svoj moderni dom unesem duh tradicionalnog’, ispričala je Kristina Jasprica, vlasnica kuće, koja je u svojoj ideji itekako uspjela. Open space zatečen pri useljenju prilagodila je obiteljskim navikama i svom osobnom stilu. Nalik američkim prostranim kućama ovdje se sve vrti oko kuhinjskog otoka.
Sitne ručkice sa zlatnim detaljima
‘Za kuhinju smo se dosta potrudili s obzirom da se Kristina bavi slastičarstvom, a za to joj je potrebno dosta prostora. Kuhinja nije čisto bijela, ona je u bolji slonovače, laka je za održavanje ima dosta svjetla, ima dosta neon svjetla i isto tako sitne ručkice sa zlatnim detaljima joj daju onaj završni „touch“ koji bi doista pripadao Denver stilu uređenja’, kaže Katarina Hrupački Nikšić, dizajnerica interijera.
I u ostatku dnevnog prostora nastavlja se isti stil. ‘Denver stil uređenja potječe uglavnom tamo iz američkih krajeva i češće ga možemo vidjeti u nekakvim ruralnim dijelovima grada, u kućama. U stanovima on nije stil koji se pronalazi s obzirom na to da te kuće moraju biti velike, odnosno prostori moraju biti veliki, a očituje ga povezivanje open space prostora’, kaže dizajnerica.
Cijeli stan je skladno uređen. Ono što daje posebice jedan završni „touch“ ovom stilu uređenja pogotovo ako pričamo o Denver stilu uređenja su ukrasne lajsne ili štukature.
Njima su ukrašeni svi istaknuti zidovi u dnevnom prostoru, ali i u hodniku koji vodi u privatniji dio kuće.
Restaurirana vitrinica
‘Da nismo stavili štukature u taj prostor taj cijeli kompletni hodnik bi bio dosta monoton. Njega smo osvježili i s obiteljskim fotografijama i s jednom malom vitrinicom koju smo redizajnirali, odnosno, restaurirali’, pojašnjava dizajnerica Katarina.
Upravo je restaurirani namještaj bio nit vodilja kod uređenja. Stolcima i vitrini iz blagovaonice udahnut je novi život. Većina ovih komada u bijeloj i antracit sivoj boji, dijelovi su stare bakine garniture namještaja. Nalazimo ih po cijeloj kući.
‘Tu su prvenstveno iz nekih sentimentalnih razloga jer on ima nekakvu posebnu vrijednost za mene. Svaki komad namještaja je posebno odvojen od kompleta naime radi se o jednom klasičnom dnevnom boravku iz ranih 80tih koji će vjerojatno mnogi prepoznati kad vide i odvajanjem svakog od tih komada, individualnim pristupom svakom od tih komada uz nekakav moj ideje i sugestije restauratorice koje su bile u konačnici presudne smo utjecali na konačni izgled svih ovih komada oko mene’, kaže vlasnica Kristina.
Uz redizajnirani stolić za kavu savršeno su se uklopile pretapecirane fotelje i sofa. S novim ručkicama i stari zidni regal ukopio se u koncept koji je Kristina htjela postići- spoj tradicionalnog i modernog. U to je uložila dane i sate planiranja.
Estetika + funkcionalnost
‘Sve je vrijedno apsolutno svake sekunde toga truda i rada kad pogledam svoj prostor kad uživam svaki dan, u svakom trenutku sa svojom obitelji u nečem što smo divni prostor stvorili’, dodaje Kristina.
Osim estetike u ovom se prostoru vodilo računa i o funkcionalnosti. Dvije kupaone dobro dođu u velikim obiteljima. I ovdje se ponavljaju isti elementi, toplina drveta i uzorci mramora, te mnoštvo biljaka koje su vidljive na svakom koraku.
‘Vrlo važno je da znamo kakve su nam životne navike, koliko nam je prostora potrebno za što nam je potreban taj prostor i u tom smjeru bi trebali nekako bazirati svoje uređenje. Ovdje smo to definitivno uspjeli: dobili smo jedan spoj tradicije, modernizma, funkcionalnosti i topline doma’, zaključuje Katarina.
Toplinu i gostoljubivost ovdje će doživjeti svi. Za velikim, raskošnim blagovaonskim stolom svi se vole okupljati jer tu se poslužuju Kristinine neodoljive slastice.
Interijeri
Četiri stila u uređenju kupaonica koja su u trendu
Koji su stilovi uređenja trenutno najpopularniji u kupaonicama, otkrila nam je dizajnerica Nikolina Jelić
Kad uređujete dom, važno je odabrati pravi stil koji će odražavati vašu osobnost, a istovremeno i dobro izgledati. Koji su stilovi uređenja trenutno najpopularniji u kupaonicama, otkrila nam je dizajnerica Nikolina Jelić.
Neki vole jednostavno, neki klasično, neki moderno, a neki u potpunosti otkačeno. Stil uređenja doma svakako odražava našu osobnost, ali treba pripaziti da kod različitih dijelova interijera budemo dosljedni. Kad uređujete kupaonicu, ova su četiri stila u trendu. Počinjemo s najjednostavnijim.
Stil u kojem je sve minimalno
‘Minimalistički stil je stil gdje je sve minimalno. Znači, minimalno dekora, minimalno boja, minimalno kontrasta, što više da je sve u jednoj nijansi pa da se gradira sa strukturom, recimo dvije različite pločice, ali opet ne prejake strukture, nego sitne, čisto da nisu ravne, ormarići ravni, minimalistički, bez previše ručkica ili nekakvih detalja, umivaonici, sanitarije isto tako’, kaže dizajnerica Nikolina Jelić iz Dizajn studija Kobus.
Minimalizam karakteriziraju čisti oblik i samo plohe. Preporučuje se za uređenje malih prostora koji tako djeluju veće, čišće i prozračnije. Minimalizam ne voli šarolikost boja. Odaberite jednu koju onda slijedite u različitim nijansama. Ne slaže se ni sa sjajem. Mat materijali puno su mu draži.
Vrijeme je za luksuz
‘A sad nešto potpuno drugačije! Zlato, bakar i mramor zaludili su dio ljubitelja dizajna koji kažu – vrijeme je za luksuz! On podrazumijeva puno mramora, puno zlata, puno sjaja, puno ogledala, puno materijala koji se sjaje, kristalnih lustera, zlatnih pipa, ili sada već modernije malo rosegold, koja vuče na crveniju nijansu, velikoformatne pločice koje jako dobro imitiraju mramore i kamene, samostojeće kade, veliki umivaonici, ormarići koji su sjajni, isto s kamenim topovima’, dodaje Nikolina.
I u luksuzu se može pretjerati. Treba paziti da ne odete u kič. Tajni recept je umjerenost pa , primjerice, ako su slavine zlatne, bilo bi dobro taj materijal, odnosno boju ne ponavljati na drugim elementima. Kontrasti su u ovom stilu dozvoljeni: crni mramor sa svijetlim, kombinacije malih pločica i mozaika na podu i zidu.
ABC interijer u svojoj ponudi ima ponešto za svakoga, pa tako i za ljubitelje vintage stila. Proizvođač Sbordoni posebno se ističe svojom originalnošću.
Vintage stil vraća se u modu
‘Vintage stil stil je razigran, s puno boja koje su jake i dominantne. Isto tako je različitih oblika, te teksturama koje prate biljni i životinjski svijet. On je jako veseo i ponovno dolazi u modu i na naša vrata’, dodaje Nikolina.
Uređenje kupaonice u ovom stilu dosta je zahtjevno i za njegov odabir treba biti doista hrabar. Međutim, opet treba biti oprezan i paziti da se boje i elementi slažu, a ne nadmeću. Ovaj stil ne voli male kupaonice.
‘Neka kupaonice svakako budu veću, zato što su to jako dominantne plohe i jako razigrani oblici tako da one trebaju prostora da djeluju smirujuće. U manjim bi to bilo jako nervozno’, savjetuje dizajnerica.
Ono što je jako važno je da se stil uređenja kupaonice nastavlja i u ostatku stana, a ne treba zanemariti ni lokaciju zgrade. Vintage stil birajte ako živite u modernijoj varijanti zgrade iz dvadesetih, šezdesetih ili sedamdesetih godina prošlog stoljeća.
Modernim stilom dominiraju novi materijali
Četvrti trend ostavljamo za super modernu arhitekturu. Evo što je karakteristično za moderni stil.
‘Najviše dominiraju neki novi materijali, odnosno mogućnost da u kupaonicama imamo dobre imitacije drva, kamena, tih prirodnih materijala, velikoformatne pločice na zidu, na podu sa što manje fuga, da su nam zidovi što čišći i jednostavniji. Ormarići ravnih linija, s ladicama, ormarićima koji su bez nogica i u lijepim kompozicijama koje se mogu slagati ovisno o potrebi, o veličini kupaonica’, govori dizajnerica.
Moderni stil voli boje. Osim sanitarija, u različitom koloritu može se birati doslovno svaki detalj u kupaonici. Završna obrada često je mat tako da kupaonice, neovisno o boji, izgledaju decentno i jednostavno.
Vjerujemo da ste između ova četiri trenda pronašli svoj omiljeni i sada ste spremni iz kupaonice stil prenijeti i u ostatak interijera. Vrijeme je da ostvarite taj svoj san jer kako kažu u ABC interijeru – Snovi počinju nakon buđenja.
You must be logged in to post a comment Login