Uređenje interijera
Održivi dizajn važan je za opstanak
Iako održivo i zeleno postaju imperativ, a održivi dizajn smjer kojemu se okreće u uređenju interijera, o njemu još uvijek malo znamo.
Održivi dizajn pristup je dizajnu proizvoda, okoliša i društva koji za cilj ima minimiziranje negativnih utjecaja na sam okoliš, društvo i ekonomiju, a da pritom pokazuje svoju dugoročnost. Stremi ka stvaranju proizvoda ili rješenja koja zadovoljavaju potrebe današnjih, a istovremeno ne ugrožavaju potrebe budućih generacija i ne iscrpljuju prirodne resurse.
Razmišljanje unaprijed
Kada govorimo o održivom dizajnu u interijerima, prvenstveno se misli na materijale, ali priča počinje puno prije. Trebalo bi više pozornosti obratiti na projektiranje samih prostora, ako je to moguće, naglašava Marija Žutinić Tizaj iz arhitektonskog ureda 4uHa.

Na konkretnom primjeru to bi značilo razmisliti unaprijed o poziciji i veličini prozora jer su oni usko vezani uz količinu topline, prozračnosti i svjetlosti u domu. Nakon toga slijedi odabir ekološi prihvatljivih materijala.
Poput prirodnog kamena, drva, bambusa koji je odlična zamjena za drvo jer brzo raste i koristi se u više sfera i proizvodnje i dizajna, zatim energetska učinkovitost, obnovljivi resursi energije itd., napominje Žutinić Tizaj.
Ekološka prihvatljivost materijala ne ovisi samo o materijalu, nego i o načinu na koji se taj materijal dobiva, proizvodi i u konačnici reciklira.
Važno je uzeti u obzir cijeli njihov životni proces – od načina na koji se izrađuju, preko toga koliko se zadire u ekologiju prilikom njihovog stvaranja, mogu li se reciklirati i što se može napraviti s tim materijalima nakon njihovog životnog vijeka, objašnjava Žutinić Tizaj.
Smjernice za uređenje u skladu s održivim dizajnom
Želite li svoj životni ili radni prostor urediti po pravilima održivog dizajna, važno je pridržavati se nekih smjernica.
Birati podove koji su drveni, koji su ekološki prihvatljivi radi svojih bojila, koji nemaju neke kemikalije ili otrove u sebi. Kada projektiramo takav interijer trebali bi obratiti pozornost na to da on bude dugoročan u smislu da su to kvalitetni materijali za koje nije potrebna neka intervencija u skorije vrijeme. Konkretno da je to npr. drvo, prirodni kamen, mramor ili granit, pojašnjava Žutinić Tizaj.


Važno je brinuti o kvaliteti zraka u interijeru, o potrošnji vode te lako održivom namještaju kojeg se može popraviti ili redizajnirati.
Održivi dizajn u Hrvatskoj
Arhitekti i projektanti dobro su upoznati s pravilima održivog dizajna i rade na podizanju svijesti o njegovoj važnosti.
Kod nas je to još uvijek prije iznimka nego pravilo. U drugim, razvijenijim zemljama to je više zaživilo. Mi još čekamo da se zapravo i mi educiramo, da educiramo krajnjeg korisnika, da educiramo proizvođače, ali ako i dalje želimo biti na ovoj planeti, smjer održivog dizajna je neizbježan, ističe Žutinić Tizaj.
Osim nedovoljne upućenosti u sam pojam, glavni razlog slabog korištenja održivog dizajna najčešće su financije.


Da bi se dobio materijal koji je ekološki prihvatljiv, potrebna je velika investicija u njegovoj proizvodnji, a to automatski diktira i cijenu krajnjeg proizvoda ili materijala tako da se ljudi još uvijek prije odlučuju za neke konvencionalne materijale koji su im pristupačniji, kaže Žutinić Tizaj.
O održivom dizajnu treba razmišljati već pri projektiranju stana. U konačnici će to značiti manju potrošnju vode, električne energije, namještaj koji je dugoročan, a samim time i uštede. Konačna isplativost održivog dizajna ovisit će o specifičnom proizvodu, industriji i tržištu, kao i o sposobnosti izvođača da učinkovito implementira održive prakse.
Podne i zidne obloge
Marmorino fine – dekorativna tehnika koja spaja prošlost i budućnost
Marmorino fine pravo je umijeće – spoj tradicije, prirode i suvremenih zahtjeva za estetikom i održivošću

U svijetu uređenja interijera, stilovi i trendovi stalno se mijenjaju, no neka rješenja ostaju vječna. Jedno od njih je Marmorino fine – dekorativna tehnika koja svoje korijene vuče iz antičkog Rima, a svoj vrhunac doživljava u renesansnoj Veneciji. Danas, stoljećima kasnije, Marmorino pronalazi svoje mjesto u modernim domovima, dizajnerskim hotelima i prostorima gdje se traži nešto više od obične boje.

Što je Marmorino fine?
Već samo ime zvuči elegantno, a njegov efekt na zidovima je još dojmljiviji. Ova tehnika kombinira teksturu i refleksiju svjetla, stvarajući sofisticirane površine koje odišu luksuzom i prirodnom ljepotom.
Travertin – prirodni dekorativni kamen koji se uklapa u svaki prostor
“Izrađen iz vapna i prirodnih dodataka, Marmorino fine je čisti eko održivi proizvod koji zadovoljava visoke zahtjeve modernih dizajnera i arhitekata,” objašnjava Ivo Hrvatić, direktor tvrtke Media Commerce.
Posebno popularan sustav je Oikos Marmorino Fine, koji spaja tradicionalnu vapnenu žbuku i vrhunski prah talijanskog mramora, nudeći završne obrade od mat površine do suptilnog satenskog sjaja.

Prednosti
Osim što unosi luksuz u interijer, Marmorino nudi i brojne praktične prednosti:
- Omogućuje zidovima da dišu i regulira vlagu u prostoru.
- Djeluje antibakterijski zahvaljujući prirodnim svojstvima vapna i kamena.
- Ekološki je održiv i bez štetnih kemikalija.
- Prilagodljiv je različitim stilovima uređenja – od minimalističkih do klasičnih prostora.
Zahvaljujući novim tehnologijama, danas je dostupno čak 800 nijansi ove dekoracije, čime se Marmorino fine može prilagoditi najzahtjevnijim željama.

Primjena u suvremenim interijerima
Primjena ove tehnike više nije rezervirana samo za crkve i palače. Sve češće ju nalazimo u privatnim stanovima – kao akcentni zid u dnevnom boravku, elegantna podloga u hodnicima ili kao luksuzni detalj u kupaonicama i spavaćim sobama.
Bez obzira na prostor, ova tehnika donosi osjećaj topline, prirodnosti i suptilne elegancije. Pravilna priprema podloge ključna je za savršen rezultat, a zbog podatnosti materijala i optimalnog vremena sušenja, Marmorino fine omogućava majstorima stvaranje unikatnih efekata.

Spoj zanata i umjetnosti
Dekorativna tehnika Marmorino fine pravo je umijeće – spoj tradicije, prirode i suvremenih zahtjeva za estetikom i održivošću.
Predstavljamo dom
Muški stan u svijetlim tonovima – dokaz da “man cave” može biti elegantan

Predrasuda je da muškarci uvijek biraju tamne tonove za uređenje interijera. Međutim, jedan prekrasno uređen muški stan u novogradnji pokazuje da svijetli, neutralni dekori mogu biti jednako privlačan izbor.
Dizajnerica interijera Margareta Matko Drezga osmislila je interijer koji spaja funkcionalnost, estetiku i osobne želje investitora. Klijent je jasno izrazio da želi isključivo svijetle i neutralne tonove u svom novom domu.
Obiteljski stan koji oduzima dah – tamni tonovi i pametni materijali
Pametna organizacija na 46 kvadrata
Ovaj muški stan prostire se na 46 kvadratnih metara i uključuje komotan ulazni prostor, kupaonicu, kuhinju, blagovaonicu, dnevni boravak otvorenog tipa, odvojenu spavaću sobu i natkrivenu terasu od 6 kvadrata.
Adaptacijom je stan od 70 kvadrata postao minimalistička oaza za mladog sportaša
Već pri ulasku u stan primjećuje se promišljena organizacija – prostrani ulazni ormar od poda do stropa i ogledalo s indirektnom rasvjetom stvaraju osjećaj prostranosti i svježine.

Svjetlo, toplina i prirodni tonovi za prozračan muški stan
Stan je uređen isključivo svijetlim materijalima: kašmir dekor u mat izvedbi, bijeli iverali i detalji od bijeljenog hrastovog parketa stvaraju ujednačen, prozračan izgled.
“Kombinirali smo kašmir dekor s bijelom i drvenim nijansama kako bismo postigli moderan, ali topao ugođaj,” objašnjava dizajnerica.
Klub stolići – najnepotrebnija potrebna stvar u vašem domu!
U dnevnom boravku, dva stolića izrađena su od ostataka materijala kuhinje i radne ploče, čime se prostor dodatno povezao. Kutna garnitura, nešto tamnijih tonova, odabrana je kao suptilan kontrast svijetlim površinama.


Kuhinja s pametnim rješenjima za muški stan
Iako kompaktna, kuhinja ostavlja dojam prostranosti zahvaljujući izvlačnim sistemima i upotrebi Laminam radne ploče, koja omogućava elegantnu integraciju sudopera i kuhala.
“Korpusi iste boje kao i fronte dodatno su podigli dizajn kuhinje, ali i cijenu,” ističe Darko Kadović iz stolarije koja je izradila kuhinju.



Minimalizam u spavaćoj sobi i kupaonici
U spavaćoj sobi dominira jednostavnost – veliki bijeli ugradbeni ormar uklopljen je u prostor tako da ostavlja minimalan vizualni dojam. Ostatak namještaja odabran je gotov i usklađen s ostatkom interijera.
Kupaonica također prati glavnu estetsku nit stana: kašmir dekor na ladicama, dodatni ormarići za skladištenje i keramika usklađena s kuhinjskom radnom pločom čine prostor funkcionalnim, ali nenametljivim.


Stan koji ruši stereotipe
Ovaj muški stan dokaz je da svijetli tonovi, prirodni materijali i pažljivo odabrani detalji mogu stvoriti moderan životni prostor.
Bez tamnih boja i klasičnog “muškog pećinskog” dojma, stan odiše prozračnošću, udobnošću i stilom – savršenim spojem funkcionalnosti i estetike.