Uređenje interijera
Novi aparthotel s pogledom na Opatiju i Kvarner
Sjajan primjer obnove ruha povijesne građevine

Nakon dugogodišnje inozemne karijere u visokom hotelskom biznisu, Riječanin Davor Bobinac odlučio je ovu donedavno uspavanu ljepoticu u Preluku kraj Opatije pretvoriti u vrhunski apart-hotel.
‘Nakon 30 godina rada u Švicarskoj i bavljenja hotelijerstvom, a još uvijek sam radno aktivan, odlučio sam uložiti nešto u Hrvatsku. Tražio sam lokaciju, da je uz more, da je blizina Opatije ili sama Opatija i odlučio sam kupiti ovaj objekt. On je bio na licitaciji i mislim da sam napravio dobar potez što sam to uradio’, kaže Davor.

Prema nekim izvorima, ovo je prvotno bio samostan riječkih augustinaca, a nakon toga i zgrada talijanske Finanze, te upravna zgrada kamenoloma.
‘Zgrada je uvijek bila u funkciji dok nije na kraju totalno bila devastirana i kao takva je bila ruglo na ulasku u Opatiju. Samim tim sam bio sretan da sam mogao tako nešto napravit. Čak su mi stari Vološčani su mi rekli da se to zvalo Bella Villa. Ljudi su bili oduševljeni da se to ponovo vratilo’, dodaje.
12 luksuznih apartmana
Danas se zove Mare Sano Resort. Unutar obnovljenih povijesnih zidina, krije se 12 luksuzno opremljenih apartmana.

‘Želja nam je bila da proizvedemo građevinu koja će se decentno uklapati u okoliš, koja je zapravo dio nasljeđa nekog kulturnog. Znači u Rijeci svi znaju za ovu zgradu. Ona je uvijek bila neka tužna zgrada na zavoju. Pretvorili smo je u neku veselu građevinu sa veselim okolišem ali smo naravno tom zahvatu dali taj tehnološki dio koji je želja kad se otvore vrata da se pojavi skriveni svijet unutar postojećih gabarita zgrade koju smo naslijedili iz povijesti’, objašnjava Gordan Resan, glavni projektant.
Osim 1800 četvornih metara zgrade uređene prema najvišim standardima, Mare Sano nudi nešto jedinstveno.

‘Mislim da je ovo jedina zgrada u Opatiji koja ima pogled na Volosko i na Opatiju. Iza je prostor koji nažalost šetači ili prolaznici ne vide, gdje imamo na gotovo tri tisuće kvadrata uređene parkove’, dodaje Davor.
Spoj povijesti i inovacije
‘Zgrada se sastoji od jednog ogromnog kompleksa iza koji se pretvara u klasične opatijske terase koje smo iskoristili maksimalno moguće, a zapravo smo ih naslijedili. Jako smo bili sretni kada smo vidjeli što to sve sadrži naša zgrada iza, pretvorili smo ih u prelijepe vrtove i terase, sunčališta, bazene, tako da smo nakon realizacije ovog projekta dobili jedan prelijepi kompleks jedinstven u Opatiji’, kaže Gordan.
Njegov šarm savršeno upotpunjuje kolni ulaz uređen Wienerbergerovim brendom, Semmelrock Arte opločnicima u kojima se spaja povijesni izgled kaldrme i jedinstvena inovacija.

‘Ovaj luk jedan se sastoji od četiri elementa i oni se znači mogu slagati u lepeze ili u valove. I kombinacijom ta četiri elementa sa različitih palet a se dobije ustvari unikatna površina’, objašnjava nam Marko Erstić, regionalni voditelj prodaje Semmelrock.
ARTE betonski opločnik tolerantan je na visoka opterećenja. ‘On ima posebno patentiran sistem utora i reški koje mi nazivamo ‘Einstein sistem.’ To su, utori i reške se kao kliješta uhvate jedno za drugo i prenose opterećenja znači, silu na veliku površinu’, dodaje Marko.
Odbran je brončano prošarani Arte opločnik slagan u lepeze. ‘Moj cilj i Davorova ideja je bila da taj prostor oko građevine pretvorimo u jedan javni prostor nalik nekom trgu, centra nekog grada’, kaže Gordan.
Savršeno uklapanje u koncept
‘Ja sam htio kaldrmu stavit ispred objekta i onda smo naišli na Semmelrockov jedan produkt, Arte koji nam je predivan i koji nam se uklapa u kompletnu koncepciju objekta’, tvrdi Davor. Od početka projektiranja do konačne izvedbe na terenu, inženjersku podršku pružao je Semmelrockov CAD odjel.
‘Kada se investitor odlučio za Semmelrock, napravili smo CAD nacrt sa ARTE opločnikom i znači napravili smo mu shemu slaganja i ono što je isto dosta bitno kod narudžbe, specifikaciju samih materijala, tako da gospodin točno zna koliko materijala mu treba za njegovu površinu’, dodaje Marko.
Zajedno s pripremom podloge, opločnik otporan na smrzavanje i sol, bio je postavljen za nekoliko dana.

Probuđena prelučka ljepotica
Priprema podloge, iskapanje vrši se do razine smrzavanja, to ovisi u kojem dijelu države se nalazimo, negdje je potrebno dublje, negdje manje. I onda se stavlja šljunak isto ovisno o dubini iskopa, od 20 – 45 centimetara koji se nabija sa valjkom ili sa vibro pločom, a na njega ide tucanik 3 – 5 centimetara tucanika granulacije 4 – 8 milimetara i na njega se slažu opločnici. Opločnik se zatim fugira sa kvarcnim pijeskom i nabija se ponovno sa vibro pločom da bi taj pijesak utisnuo u fuge i da bi se stabilizirala kocka i da bi se ona iznivelirala, znači da bi bila ravna.
Ova predivna kaldrma novog doba, od ovog ljeta, bit će svjedok jednog lijepog razdoblja koje očekuje napokon probuđenu prelučku ljepoticu.
Kućanski uređaji
Što danas kuhati? Samsung Bespoke AI hladnjak Family Hub ima odgovor
Koliko puta ste otvorili hladnjak i niste znali što skuhati?

Jedno od najčešćih pitanja svakog dana je – što kuhati danas? Odgovor na to pitanje često oduzima vrijeme i energiju, osobito kada nismo sigurni što imamo u hladnjaku i što od toga možemo pripremiti. Upravo zato, pametni hladnjaci poput Samsung Bespoke AI hladnjak Family Hub modela postaju nezamjenjiv pomoćnik u suvremenoj kuhinji.
Samsung Bespoke AI pametni kućanski uređaji koji olakšavaju svakodnevicu
Hladnjak koji misli umjesto vas
Samsung Bespoke AI hladnjak Family Hub više nije više nije samo uređaj za čuvanje hrane. Zahvaljujući povezivosti sa SmartThings aplikacijom i integriranom Bixby glasovnom asistentu, ovaj pametni frižider:
- Prepoznaje namirnice u hladnjaku
- Predlaže recepte prema sastojcima koje imate
- Omogućuje kreiranje shopping liste za sastojke koje nemate
- Otvara vrata glasovnom naredbom ili dodirom, što je posebno korisno kada su ruke zauzete
- Održava optimalnu temperaturu i može sigurno pohraniti i topla jela zahvaljujući naprednoj tehnologiji hlađenja



Gastro blogerica Jelena Markota kuha uz Samsung Bespoke AI hladnjak Family Hub
Kako izgleda kuhanje uz ovakav hladnjak, pokazala je gastro blogerica Jelena Markota, poznata po svojim jednostavnim i kreativnim receptima. Ovaj put pripremila je tri slijeda koja zajedno čine savršen obrok.

Predjelo: Baba ganoush
Baba ganoush je bliskoistočni namaz od patlidžana koji se jednostavno priprema:
- Patlidžani se nabodu vilicom i peku na visokoj temperaturi oko 45 minuta
- Nakon pečenja, ostave se desetak minuta poklopljeni da se napare
- Za to vrijeme usitni se češnjak s malo soli u pastu
- Iz patlidžana se izdvoji mekana sredina i zgnječi vilicom
- Dodaju se pasta od češnjaka, kumin, dimljena paprika, limunov sok, maslinovo ulje, tahini i sol
- Namaz se dobro promiješa i ostavi u hladnjaku da se okusi prožmu

Desert: Mousse od bijele čokolade s marelicama
Za desert, Jelena je pripremila lagani mousse od bijele čokolade:
- Bijela čokolada se nareže i otopi u mikrovalnoj pećnici, u kratkim intervalima kako se ne bi pregrijala
- U silken tofu dodaje se rastopljena čokolada, prstohvat soli, korica i sok limuna te ekstrakt vanilije
- Smjesa se izradi štapnim mikserom dok ne postane glatka i kremasta
- Mousse se prelije u čašice i kratko protresa za ravnomjernu površinu
- Marelice se narežu, pomiješaju s javorovim sirupom, limunovim sokom i sjemenkama vanilije te posluže na mousse
Tijekom pripreme, Jelena je često koristila glasovne naredbe poput “Hej Bixby, otvori desna vrata”, što olakšava rad u kuhinji kada su ruke zauzete.

Glavno jelo: Zeleni orzoto
Za glavno jelo pripremila je zeleni orzoto:
- Na indukcijskoj ploči s flex zonom prvo se pirja narezani celer dok ne omekša
- Dodaje se tjestenina (orzotto) i kratko tostira
- Ubacuje se nasjeckani češnjak, a kad zamiriše, podlijeva se povrtnim temeljcem malo po malo dok tjestenina ne omekša
- Na kraju se dodaje sitno narezano povrće koje se kuha još 3-4 minute
- Jelo se začini, doda se korica i sok limuna i posluži

Pametna kuhinja za jednostavniji život
Kombinacija funkcionalnosti Samsung Bespoke AI hladnjaka Family Hub i kreativnosti gastro blogerice Jelene Markote pokazuje kako uz pametne uređaje kuhanje postaje jednostavnije, brže i ugodnije. Odgovor na pitanje “Što danas kuhati?” sada je udaljen samo jednu glasovnu naredbu.
Stilovi uređenja
Tihi luksuz u uređenju doma – kako ga prepoznati i primijeniti?

U svijetu interijera sve češće čujemo pojam „tihi luksuz“, ali što on zapravo znači? Za razliku od glamuroznih prostora prepunih zlata, kristala i naglašenih dekoracija, tihi luksuz naglasak stavlja na suptilnu eleganciju, vrhunske materijale i osjećaj profinjenosti bez pretjerivanja.
Što je tihi luksuz?
Tihi luksuz (eng. quiet luxury) stil je uređenja koji podrazumijeva minimalizam, bezvremenski dizajn i kvalitetu iznad kvantitete. To je luksuz koji nije nametljiv, već stvara osjećaj udobnosti, topline i sofisticiranosti.
Ključne karakteristike tihog luksuza su:
- Prirodni i kvalitetni materijali poput drva, kamena, vune, lana, pamuka i kože
- Neutralne boje – bež, krem, smeđa, bijela, siva, maslinasta
- Čisti, jednostavni oblici namještaja bez ukrasa i pretjerane ornamentike
- Fokus na teksturi i taktilnosti materijala umjesto na jarkim bojama i uzorcima
- Bezvremenski dizajn koji ne prati prolazne trendove već stvara mirnu bazu prostora
Kako prepoznati tihi luksuz u prostoru?
Prostor uređen u stilu tihog luksuza neće vas „osvojiti na prvu“ raskošnim detaljima, ali će stvoriti osjećaj ugode, opuštenosti i elegancije. Sofe su najčešće jednostavnih linija, izrađene od mekanih tkanina poput boucléa ili lana. Tepisi su vuneni, u neutralnim tonovima, a drvo na podovima i namještaju najčešće je svijetlo ili prirodno obrađeno bez lakiranog sjaja.
Koji odabrati i kako uspješno primijeniti stil uređenja u svom domu?
Dekoracije su minimalne, ali pažljivo birane – vaze od keramike, kamenih detalja, skulpturalne lampe ili nekoliko umjetničkih slika u monokromatskoj paleti. Rasvjeta igra veliku ulogu, a u tihom luksuzu najčešće prevladavaju topla bijela svjetla i diskretne lampe s difuznom svjetlošću.

Kako unijeti tihi luksuz u svoj dom?
Ako želite unijeti tihi luksuz u svoj interijer, važno je razmišljati dugoročno i ulagati u kvalitetne komade namještaja i prirodne materijale.
- Birajte neutralnu paletu boja – bež, siva, maslinasta, bijela i zemljani tonovi
- Uložite u kvalitetnu sofu ili fotelju bezvremenskog dizajna
- Koristite prirodne materijale – drvo, lan, pamuk, vunu, kamen
- Rasvjeta neka bude topla i suptilna, s više izvora za različite atmosfere
- Dekoracije svedite na minimum, ali birajte one koje imaju priču ili posebnu vrijednost
- Održavajte prostor urednim i prozračnim, bez suvišnih predmeta

Zašto odabrati ovaj stil u uređenju interijera?
Tihi luksuz stvara dom koji nije samo estetski ugodan, već i funkcionalan, topao i udoban za svakodnevni život. Umjesto privremenog dojma glamura, pruža osjećaj mirnoće, sigurnosti i bezvremenske elegancije. Upravo zato, sve više arhitekata i dizajnera interijera preporučuje ga kao stil koji najbolje odražava suvremeni pojam luksuza – onog nenametljivog, ali istinski kvalitetnog.