Bez kategorije
Namještaj koji štedi prostor
Bez obzira stanujemo li u malom ili velikom interijeru kvalitetna rješenja za skladištenje predmeta uvijek su dobrodošla.

Urednost i organiziranost doma često ovisi upravo o namještaju koji nam omogućava spremanje svih onih stvari koje želimo sakriti od znatiželjnih pogleda. Ovo je priča o namještaju za skladištenje.
Spavaća soba
Krevet ispod kojeg se nalazi ladica vrlo je praktičan, jer osim mjesta za odmor, može nam poslužiti i za spremanje posteljine ili odjeće. U okviru kreveta može biti smještena čak i polica za knjige. Noćni ormarići u kojima možete odložiti razne potrebne sitnice, bitan su dio funkcionalnosti spavaće sobe. Komode i razni ladičari oduvijek su bili popularan dio sobe, a u novije vrijeme njihove se ladice otvaraju znatno jednostavnije – lagani pritisak aktivira mehanizam i ladica je otvorena.
Ormari sa kliznim ili krilnim vratima nalaze svoje mjesto u skoro svim prostorijama stana. Glavni razlog popularnosti ugradbenih ormara svakako je nastojanje da se što bolje organizira prostor koji nam je na raspolaganju. U postizanju tog cilja pomoći će i oprema ormara koju se odabire prilikom kupnje, a postoji i mogućnost njene naknadne nadogradnje. U osnovnu opremu ubrajaju se police, ladice i košarice. Velik je i izbor dodatne opreme, primjerice, elemenata za hlače, kravate, cipele. Tu je i estetska vrijednost ormara, pri čemu treba spomenuti njegove fronte koje su dostupne u raznim kombinacijama materijala i boja. Fronte izrađene od iverala i mediapana pružaju odabir široke palete boja, dok staklo i ogledalo vizualno povećavaju interijer.

Dnevni boravak
Interijer će izgledati prozračnije i veće ako se u njemu nalazi što manje namještaja, stoga je pri uređenju prostora ključna multi-funkcionalnost. U dnevnu sobu može doći stolić koji je ujedno i ladičar, kao i ormar koji u svojoj unutrašnjosti skriva kućni ured, ili čak i krevet. Zanimljivo rješenje je i drvena ili metalna kutija ili škrinja, u kojoj se može skladištiti razne stvari – od knjiga i časopisa sve do posteljine, pa i posuđa. Regali, vitrine, komode i police postaju sve maštovitije oblikovani, a pomoću njih možete i pregraditi prostor.
Kuhinja i blagovaonica
U kuhinjske ormare i elemente koji se protežu sve do stropa stat će znatno više predmeta nego u onim nižima, pa će i stan djelovati urednije. Organizacija unutrašnjosti kuhinjskih elemenata dobiva sve veći značaj. Primjerice, kromirane košarice za namirnice i razne dodatke olakšavaju pronalazak željenog, a tu su i pregrade u ladicama, te krilca koja se otvaraju prilikom izvlačenja ladice.

Otok i šank u kuhinji također su sastavljeni od pojedinačnih elemenata sa ladicama, policama, košaricama. Ormar i komoda za posuđe nalaze svoje mjesto u blagovaonici te stoga olakšavaju donošenje čaša i tanjura na stol za blagovanje.
Sve u svemu, kvalitetna rješenja za skladištenje stvari uvelike olakšavaju svakodnevnicu i pridonose većoj funkcionalnosti doma.
Tekst napisala: Danica Maričić, a.d’ i.
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
Bez kategorije
Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu
Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.
Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.
Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.
A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.
Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.
A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.
You must be logged in to post a comment Login