Povežimo se

Bez kategorije

Minimalistička rekonstrukcija stana

Pogledajte kako se na jednostavan, praktičan, suvremen i minimalistički način može preurediti kupljeni stari stan!

Izvor: ArchDaily

 

Ovaj stan, dio stambene zgrade stare 21. godinu, nalazi se u centru grada Chongqing u Kini. Renovaciju stana su radili Xue Jin Architecture Network.

Prije renovacije stan je pripadao paru sa jednim djetetom koji su ga kupili kada je zgrada izgrađena. Nezadovoljni sa originalnim tlocrtom, osvjetljenjem i ventilacijom, mladi par koji je kupio stan želio je rekonstrukciju stana kako bi stan postao ljepši, udobniji i funkcionalniji, te zadovoljio njihove potrebe.

Foto: ArchDaily

Kod rekonstrukcije stana, najveći fokus je stavljen na kuhinju i kupaonicu. Novi vlasnici su htjeli svijetliju i prostraniju kuhinju kako bi mogli što više kuhati na danjem svjetlu i uživati pripremajući hranu za njihove goste. Kada je riječ o kupaonici, željeli su odvojenu kupaonicu sa kadom.

Foto: ArchDaily

Originalna kuhinja i kupaonica su bili mali sa nedovoljno svjetla, zbog čega je bilo potrebno proširiti kuhinju i kupaonicu. Tu se naišlo na problem: skoro svi zidovi unutar stambene zgrade su bili nosivi zidovi i nisu se mogli razbijati, tako da je uređenje novog stana moralo biti bazirano na postojećim zidovima, što nije lak zadatak.

Arhitekti su si dali zadatak izmjestiti kuhinju, bez rušenja glavnih zidova, na način da su ju kombinirali sa drugim funkcijama kako bi stan svejedno bio dovoljno prostran, osvjetljen i udoban. Kupaonicu su izmjestili na mjesto gdje se nalazila stara kuhinja, s tim da je wc izdvojen iz prostora kupaonice pregradnim zidom.

Foto: ArchDaily

Foto: ArchDaily

Trenutno je u Kini problem propadanje starih stambenih zgrada i njihovo padanje u zaborav, tako da su arhitekti ovim primjerom htjeli pokazati da je moguće napraviti uspješnu i suvremenu renovaciju starih stanova, te tako potaknuti ljude da se odluče na isto.

Koliko god to možda nije najveći problem našeg stanovanja, ovaj primjer svakako može pozlužiti kao izvor zanimljiv, atipičnih ideja za naše područje, koje bi mogle naći svoju praktičnu primjenu i u našim domovima!

U galeriji možete pronaći ostatak fotografija!

Izvor: archdaily

Nema odabrana galerija ili galerija je izbrisan.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bez kategorije

Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji

Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

božićna-trpeza-domnakvadrat

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?

Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.

Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.

Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.

Nastavite čitati

Bez kategorije

Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu

Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

koliba-u-šumi-domnakvadrat

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.

Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.

Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.

A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.

Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.

A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice