Povežimo se

Uređenje interijera

Milanski sajam “Salone del Mobile” diktira trendove 

Prošloga tjedna održan je prestižni međunarodni sajam namještaja i opreme za dom, milanski “Salone del Mobile”. S posvetom velikom umjetniku, Leonardu da Vinciju, od čije je smrti prošlo 500 godina, izlagači su pokazali trendove i novitete koji će obilježiti iduću godinu. Posjetila ga je i arhitektica Sunčica Mastelić Ivić koja nas je provela kroz najzanimljivije dijelove sajma.

Duga tradicija

Šezdeset i prvo izdanje talijanskog sajma dizajnerskog namještaja “Salone del Mobile” posjetiteljima je omogućilo da pogledaju izložbene prostore čak dvije tisuće brendova iz trideset sedam različitih zemalja. U samo šest dana kroz sajam je posjetilo više od tristo tisuća ljudi .

“Ovaj sajam predstavlja najjači svjetski sajam namještaja i dizajna interijera uz dužno poštovanje svim ostalim svjetskim sajmovima”, kazala je Sunčica.

Rekordan broj izlagača

Svake godine sajam prikazuje najnovije proizvode vodećih svjetskih tvrtki za dizajn namještaja, kao i nove talente u industriji. Tako je ove godine na njemu priliku za izlaganje dobilo čak  550 mladih dizajnera iz 31 zemlje te 28 dizajnerskih škola i fakulteta iz 18 zemalja.

“On pokazuje presjek stanja najvažnijih dizajnerskih svjetskih kuća i prema njihovim pokazateljima formira se ostatak svjetskog tržišta dizajna namještaja”, ističe Sunčica.

Sajam je zbog lakšeg praćenja i snalaženja podijeljen u nekoliko zona. Najvažnija je ona od nekoliko paviljona u kojem se nalaze najutjecajnije svjetske europske dizajnerske kuće.

Minimalistički vs. maksimalistički pristup

Riječ je o kućama koje su zadržale minimalistički pristup, visokokvalitetne su, a njihov namještaj se prenosi generacijama, i upravo takav namještaj predstavlja dobru investiciju u dizajn i u kupovinu namještaja jer takav namještaj ne slijedi trendove. 

U drugim zonama “Salone del Mobile” ipak otkriva pomak prema maksimalizmu, s hrabrim nijansama boja, uzorcima i teksturama koje  zauzimaju središnje mjesto u dizajnerskim pričama. Eksperimentira se sa svijetlim, privlačnim nijansama i jedinstvenim uzorcima kako bi se stvorio dizajn namještaja kojem se teško može odoljeti.

“Imamo prigušene, manje zasićene, ali svijetle tonove. To je prljavo ružičasta, bež boja, siva boja, maslinasto zelena, prašnjavo smeđa boja i prašnjavo plava boja. U smislu volumena, primjećujemo da su volumeni obli, da su mekanih formi, a tkanine su ili grublje poput oponašanja prirodnog lana ili su mekanije pa podsjećaju na šišanu ovčju vunu.”

Održivi dizajn, mediteranski dizajn…

Na ovogodišnjem sajmu u fokusu je bio održivi dizajn. Riječ je o namještaju izrađenom od obnovljenog drva, recikliranog stakla i organskih tkanina poput pamuka, lana i konoplje. 

“Možemo vidjeti i trend mediteranskog pristupa dizajnu namještaja, a to između ostaloga znači puno grublje obrađeno drvo. Namještaj koji je identičan u oblikovanju s obzirom na to je li za unutrašnje prostore ili za vanjske prostore, pa možemo reći da se briše granica između indoor i outdoor namještaja, a to možemo zahvaliti tome što je industrija tekstila razvila tkanine koje jednako podatno i fino izgledaju bilo da se radi o tkaninama za unutrašnje ili za vanjske prostore”, objašnjava arhitektica.

Na tragu trenda mediteranskog dizajna primjećuje se razvijanje tekstila od pletene kože. Predviđa se da će taj trend uzeti maha zbog svoje multifunkcionalnosti.

Može se koristiti u tapeciranju namještaja, u izradi dekorativnih jastuka i u različitim oblogama zidova i to može dati jednu reljefnu podatnost takvoj vrsti interijera.

Energetski učinkovita rasvjeta trend je u svijetu dizajna rasvjetnih tijela čiji su primjerci bili izloženi na o međunarodnom sajmu rasvjete koji se odvijao u sklopu milanskog sajma.

Idealno vrijeme za posjetiti Milano

Premda je “Salone del Mobile” prvenstveno sajam namještaja koji posjećuju arhitekti i dizajneri, tijekom njegova trajanja cijeli Milano vrvi od događanja.

Već nekoliko zadnjih godina nije samo interesantno otići u doba sajma na “Salone del Mobile” u četvrti Ro, nego se treba uputiti i u centar grada Milana, u zonu Brera gdje se već dugi niz godina održavaju dešavanja u različitim showroomima koje nazivamo “Fuori salone”.

Ove godine je to bilo raskošnije nego ikad, tim više što su određene vrlo osebujne dizajnerske kuće uočile da bi bilo zgodno da ne sudjeluju uopće na glavnom sajmu već da ono što žele pokazati izlože na tim posebnim događanjima pored Salone u četvrti Brera.

I ove se godine u četvrti Brera na svakom koraku mogao konzumirati kvalitetan sadržaj brendova koji se bave različitim sferama dizajna, kao i pogledati novitete nekih od prvaka automobilske, modne i tehnološke industrije.

 
 

Stilovi uređenja

Tihi luksuz u uređenju doma – kako ga prepoznati i primijeniti?

tihi luksuz

U svijetu interijera sve češće čujemo pojam „tihi luksuz“, ali što on zapravo znači? Za razliku od glamuroznih prostora prepunih zlata, kristala i naglašenih dekoracija, tihi luksuz naglasak stavlja na suptilnu eleganciju, vrhunske materijale i osjećaj profinjenosti bez pretjerivanja.

Što je tihi luksuz?

Tihi luksuz (eng. quiet luxury) stil je uređenja koji podrazumijeva minimalizam, bezvremenski dizajn i kvalitetu iznad kvantitete. To je luksuz koji nije nametljiv, već stvara osjećaj udobnosti, topline i sofisticiranosti.

Ključne karakteristike tihog luksuza su:

  • Prirodni i kvalitetni materijali poput drva, kamena, vune, lana, pamuka i kože
  • Neutralne boje – bež, krem, smeđa, bijela, siva, maslinasta
  • Čisti, jednostavni oblici namještaja bez ukrasa i pretjerane ornamentike
  • Fokus na teksturi i taktilnosti materijala umjesto na jarkim bojama i uzorcima
  • Bezvremenski dizajn koji ne prati prolazne trendove već stvara mirnu bazu prostora

Kako prepoznati tihi luksuz u prostoru?

Prostor uređen u stilu tihog luksuza neće vas „osvojiti na prvu“ raskošnim detaljima, ali će stvoriti osjećaj ugode, opuštenosti i elegancije. Sofe su najčešće jednostavnih linija, izrađene od mekanih tkanina poput boucléa ili lana. Tepisi su vuneni, u neutralnim tonovima, a drvo na podovima i namještaju najčešće je svijetlo ili prirodno obrađeno bez lakiranog sjaja.

Koji odabrati i kako uspješno primijeniti stil uređenja u svom domu?

Dekoracije su minimalne, ali pažljivo birane – vaze od keramike, kamenih detalja, skulpturalne lampe ili nekoliko umjetničkih slika u monokromatskoj paleti. Rasvjeta igra veliku ulogu, a u tihom luksuzu najčešće prevladavaju topla bijela svjetla i diskretne lampe s difuznom svjetlošću.

tihi luksuz

Kako unijeti tihi luksuz u svoj dom?

Ako želite unijeti tihi luksuz u svoj interijer, važno je razmišljati dugoročno i ulagati u kvalitetne komade namještaja i prirodne materijale.

  • Birajte neutralnu paletu boja – bež, siva, maslinasta, bijela i zemljani tonovi
  • Uložite u kvalitetnu sofu ili fotelju bezvremenskog dizajna
  • Koristite prirodne materijale – drvo, lan, pamuk, vunu, kamen
  • Rasvjeta neka bude topla i suptilna, s više izvora za različite atmosfere
  • Dekoracije svedite na minimum, ali birajte one koje imaju priču ili posebnu vrijednost
  • Održavajte prostor urednim i prozračnim, bez suvišnih predmeta

Zašto odabrati ovaj stil u uređenju interijera?

Tihi luksuz stvara dom koji nije samo estetski ugodan, već i funkcionalan, topao i udoban za svakodnevni život. Umjesto privremenog dojma glamura, pruža osjećaj mirnoće, sigurnosti i bezvremenske elegancije. Upravo zato, sve više arhitekata i dizajnera interijera preporučuje ga kao stil koji najbolje odražava suvremeni pojam luksuza – onog nenametljivog, ali istinski kvalitetnog.

Nastavite čitati

Predstavljamo dom

Tihi luksuz u obiteljskom stanu od 66 kvadrata

Pogledajte kako je dizajner Matej Kušević uredio obiteljski u suvremenom, funkcionalnom i elegantnom stilu

tihi luksuz

Dizajner interijera Matej Kušević, osnivač studija M1st design, poznat je po projektima u kojima spaja funkcionalnost i estetiku u jedinstven dizajnerski potpis.

U ovom obiteljskom stanu od 66 kvadrata Matej je stvorio moderan, topao i elegantan prostor prožet tihim luksuzom.

Funkcionalan raspored i povezanost prostora

Dnevna soba i blagovaonica spojene su s kuhinjom, a Matej ih je, kako kaže, „povezao i razdvojio u isto vrijeme“. Produžetkom radne plohe iz kuhinje stvoren je polubarski stol koji štedi prostor, a kuhinja je ostala funkcionalna i prostrana.

Kombinacija kašmir bež boje i orah fronti ohlađena je sivim tonovima radne ploče i zidnih obloga u imitaciji betona, čime je prostor dobio suvremen, ali topao karakter.

Dnevni boravak s naglaskom na udobnost

U dnevnom boravku umjesto kutne garniture odabran je veliki dvosjed, praktičan i udoban za svakodnevno korištenje. TV zid obogaćen je drvenim letvicama i LED ambijentalnom rasvjetom, stvarajući osjećaj ugode i profinjene jednostavnosti.

Hodnik – najdraži dio stana

Iako cijeli stan odiše skladom i promišljenim detaljima, Mateju je hodnik najdraži dio prostora.

„Hodnik mi je najdraži jer je to prvi moment koji osjetimo kada uđemo.

Mislim da smo postigli wow efekt – luksuzne pločice u imitaciji bijelog mramora s crnim žilama i puno ogledala koja reflektiraju svjetlost, čine prostor većim i svjetlijim,“ kaže dizajner.

Poseban pečat hodniku dale su digitalne grafike unutar štukatura, koje je Matej sam osmislio. „Nismo htjeli klasične slike ili tapete, pa sam uzeo dvije, tri boje korištene u interijeru i stvorio apstraktne slike digitalno, kao da su zapljusnute kistom. Tako smo dobili unikatne dekoracije koje su povezane s ostatkom stana,“ objašnjava.

Kupaonica s notom luksuza

U kupaonici su korištene crno-bijele pločice u imitaciji mramora, kašmir tonovi i orah dekori, a walk-in tuš s odvodnom kanalicom stvorio je ravnu, lako održivu površinu.

Sve je uklopljeno u koncept tihog luksuza, u kojem dominiraju jednostavnost, profinjenost i funkcionalnost.

Dječja soba i spavaća soba – praktičnost i ugoda

Dječja soba osmišljena je kao fleksibilan prostor za igru, hobi i odmor, s dodatnim ladicama za spremanje sportskih rekvizita.

Spavaća soba, kako kaže dizajner, „šećer je na kraju“.

Vlasnica ju je odmah prihvatila bez izmjena, oduševljena velikim tapeciranim krevetom s podiznom podnicom, integriranim LED ogledalom i ormarićima koji upotpunjuju funkcionalnost.

Tihi luksuz u svakom detalju

Kroz cijeli stan provlače se isti materijali i tonovi, stvarajući harmoničan, suvremen i miran dom. Matej Kušević pokazao je kako tihi luksuz nije pitanje kvadrature, nego promišljenih odluka koje prostor pretvaraju u toplo i elegantno utočište za svakodnevni život

Sve je izvedeno s naglaskom na udobnost, funkcionalnost i sofisticiranu jednostavnost, bez nametljivih dekoracija, ali s jasnim osjećajem profinjenosti i sklada.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice