Interijeri
Mediteranski stil u uređenju doma – ovo su glavna obilježja i značajke
Mediteranski stil uređenja popularan je dizajnerski pravac inspiriran tradicionalnim načinom života i estetikom Mediterana
Mediteranski stil uređenja stvara ugodan i opuštajući ambijent koji podsjeća na ljetne odmore na obalama Sredozemlja. Ovaj stil je savršen za one koji žele unijeti toplinu i eleganciju Mediterana u svoj dom.
Dom u mediteranskom stilu često će koristiti organske materijale i teksture, a iako je općenito svjetlije u paleti boja, često ćete pronaći jarke nijanse. Mediteranski dizajn opisuje se kao lagan, eklektičan i onaj koji koristi prirodne materijale s uzorkom i teksturom.
Povijest mediteranskog stila
Vjerojatno nije iznenađenje da povijest mediteranskog dizajna počinje u regiji koja je rodila estetiku: Mediteran.
U Sjedinjenim Američkim Državama mediteranski je stil cvjetao osobito oko 1920-ih, potaknut valom gospodarskog prosperiteta. Kako su bogatstvo i dokolica rasli, morska su odmarališta postala popularna atrakcija, a mnoga su dizajnirana tako da kopiraju arhitekturu duž europske južne obale. Uzmimo za primjer St. Augustine na Floridi, gdje je biznismen Henry Flagler izgradio vrhunsko zimsko odredište za bogate Amerikance, sada prepuno zgrada u španjolskom stilu.
Ovaj se fenomen također može vidjeti na drugim povijesnim posjedima diljem raznih američkih obala, iako je osobito čest u Kaliforniji. Zbog klimatskih i geografskih sličnosti između mediteranske regije i Golden Statea, stil je tamo posebno popularan. Međutim, kako objašnjava američki dizajner interijera David Lucas, estetika bi mogla dobro funkcionirati na mnogim mjestima diljem svijeta. „Mislim da se većina onoga što nazivamo mediteranskim stilom dobro prenosi na bilo koji dio svijeta gdje je vrijeme pogodno za život u zatvorenom i otvorenom, povezanost s kopnom i morem, i gdje se osjećaju prirodni i organski materijali i oblici kod kuće”, kaže.
Obilježja mediteranskog stila
- Boje: Mediteranski stil često koristi nijanse plave, bijele, terakote, zelene i nijanse žutih boja. Ove boje reflektiraju prirodnu okolinu regije, uključujući more, nebo i kamene površine.
- Materijali: Tipični materijali u mediteranskom stilu uključuju kamen, terakotu, drvo, keramiku, staklo i željezo. Ovi prirodni materijali dodaju teksturu i autentičnost prostoru.
- Arhitektonske značajke: Karakteristične arhitektonske značajke uključuju lukove, stupove, prozore i vrata s lukovima, terase s pogledom na more te kameni zidovi i podovi. Ovi elementi stvaraju rustičnu i šarmantnu estetiku.
- Namještaj: Namještaj u mediteranskom stilu obično je jednostavan, funkcionalan i izrađen od prirodnih materijala. Drveni stolovi, stolice s pletenicom od trske i komadi s ručno izrađenim ornamentima česti su u ovom stilu.
- Teksture: Teksture igraju važnu ulogu u mediteranskom uređenju. Rukom izrađeni keramički ili terakotni detalji, kameni zidovi, drveni podovi i stropovi, te pletenice od trske dodaju bogatstvo i karakter prostoru.
- Biljke: Biljke poput maslina, lavande, ružmarina i agava često se koriste kako bi se unijela svježina i boje mediteranske prirode u unutrašnjost.
- Tekstil: Tekstili su lagani i često imaju morske ili etničke uzorke. Svijetle zavjese, jastuci s prugama i ukrasni prekrivači doprinose opuštajućem ambijentu.
- Otvorenost prema vanjskom prostoru: Mediteranski stil potiče povezanost s prirodom. Veliki prozori, vrata i terase stvaraju fluidan prijelaz između unutrašnjosti i vanjskog prostora.
- Minimalizam: Iako može biti bogat detaljima, mediteranski stil teži minimalizmu u namještaju i dekoru. Funkcionalnost je također važan aspekt ovog stila.
- Tradicionalni detalji: Dodaci poput keramičkih posuda, svijećnjaka, staklenki za maslinovo ulje, tradicionalnih jela i drugih autentičnih predmeta često se koriste kako bi se postigao autentičan mediteranski izgled.
Boje mediteranskog stila
Boje su ključni element u mediteranskom dizajnu, jer igraju važnu ulogu u stvaranju topline, udobnosti i autentičnosti tog stila. Boje mediteranskog dizajna inspirirane su prirodom i okolinom Sredozemlja, a obično se koriste sljedeće nijanse:
- Plava: Plava je jedna od dominantnih boja u mediteranskom dizajnu. Boja mora i neba, plava simbolizira svježinu i prostranstvo. Nijanse plave mogu varirati od svjetlijih do tamnijih tonova.
- Bijela: Bijela je još jedna ključna boja u mediteranskom stilu. Simbolizira čistoću i svjetlost te stvara svjež i prozračan osjećaj u prostoru. Bijela boja često se koristi za zidove, stropove i dekorativne elemente.
- Terakota: Terakota ili nijanse crvene i narančaste boje inspirirane su tradicionalnim krovovima i zidovima kuća u Mediteranu. Ove boje dodaju toplinu i karakter prostoru te su često prisutne u keramičkim detaljima i pločicama.
- Zelena: Zelena se koristi za oponašanje prirodnih elemenata poput drveća, biljaka i zelenih brda koja se često vide u mediteranskim krajolicima. Nijanse zelene mogu varirati od svijetlozelene do duboko zelene.
- Žuta: Žuta boja dodaje svjetlinu i radost prostoru. Ona može biti prisutna u detaljima, kao što su jastuci, zavjese ili dekorativni elementi.
- Nevenčana ili smeđa: Ove nijanse često se koriste za drveni namještaj i podove kako bi dodale toplinu i autentičnost prostoru. One također pomažu stvoriti uravnotežen izgled uz ostale svijetle boje.
- Narandžasta: Narandžasta boja može se koristiti kao akcentna boja kako bi se dodala energija i toplina prostoru. Obično se koristi umjereno.
- Tirkizna: Tirkizna je popularna za akcente i detalje, posebno u vezi s vodom i morskim motivima. Ova boja osvježava prostor i podsjeća na obližnje more.
Važno je napomenuti da u mediteranskom dizajnu nije riječ samo o odabiru boja, već i o njihovoj kombinaciji i ravnoteži. Osim toga, teksture i prirodni materijali igraju ključnu ulogu u postizanju pravog mediteranskog stila. Korištenje pravih nijansi boja i materijala pomoći će stvoriti toplu i privlačnu atmosferu u prostoru koja podsjeća na ljepotu Mediterana.
Kako urediti dom u boho stilu? Kombinacija boja, tekstura i materijala je dobrodošla
Namještaj u mediteranskom stilu
Namještaj u mediteranskom dizajnu ima karakteristične osobine koje ga čine prepoznatljivim i funkcionalnim. Evo nekoliko ključnih značajki namještaja u mediteranskom stilu:
- Drvo: Drvo je osnovni materijal za mediteranski namještaj. Obično se koristi masivno drvo poput hrasta, bora, oraha ili masline. Drvo se često ostavlja prirodno, bez previše obrade kako bi se očuvala njegova prirodna tekstura i toplina.
- Rustikalni izgled: Mediteranski namještaj ima rustikalni izgled s vidljivim zrnatim teksturama drveta i jednostavnim, tradicionalnim detaljima. Često ćete primijetiti grubo obrađene površine i jednostavne linije.
- Rukotvorine: Rukotvorine i ručno izrađeni detalji često su prisutni u mediteranskom namještaju. To uključuje ručno izrađene keramičke pločice, vezene tkanine, reljefe na drvu te druge tradicionalne umjetničke detalje.
- Drveni stolovi: Drveni stolovi često su središnji komadi namještaja u mediteranskom prostoru. Mogu biti veliki i masivni s grubo obrađenim površinama, često s vidljivim drvenim trakama ili čavlima.
- Stolice s pletenicom od trske: Stolice i stolci s pletenicom od trske ili ratana često se koriste za sjedenje. Ovi komadi doprinose opuštenoj i udobnoj atmosferi.
- Kreveti s čeličnim okvirom: Kreveti s metalnim okvirom, često u obliku zakrivljenih lukova, karakteristični su za mediteranski stil spavaće sobe.
- Ormari i komode: Ormari i komode su obično jednostavni u dizajnu, s tradicionalnim drvenim ručkama i naglascima.
- Pletenica i tkanine: Pletenica od trske i tkanine poput lana ili pamuka često se koriste za dodavanje teksture i topline prostoru. Ove materijale možete pronaći na stolicama, jastucima i drugim dekorativnim elementima.
- Željezo: Željezni detalji, poput okvira ogledala, svjetiljki i stolova, također su prisutni u mediteranskom namještaju. Oni mogu dodati kontrast drvenim elementima i doprinijeti autentičnom izgledu.
- Praktičnost: Mediteranski namještaj je obično funkcionalan i prilagođen svakodnevnom životu. Namještaj je dizajniran kako bi bio udoban i koristan za upotrebu.
Prostorije doma u mediteranskom stilu
Kuhinja
Kuhinja je bitan element mediteranskog doma. Široke i dugačke kuhinje s posebnim otokom i stolom za blagovanje uobičajene su u ovim stilovima. Stoga, ako prostor nije problem, uložite u prostranu kuhinju. No, mediteranski se stil može uklopiti iu manje kuhinje.
Rustiklana kupaonica u fracuskom stilu – unesite eleganciju i luksuz u prostor
Topli i drveni ormarići izvrstan su način da kuhinji brzo date mediteranski štih. Međutim, ako drveni ormarići nisu mogući, možete uložiti u pločice s teksturom kamena i mramorne ploče. Oni pomažu u stvaranju rustikalnog izgleda. Ručno oslikane pločice u plavoj i drugim svijetlim shemama boja također su tradicionalne za grčke interijere. Njihovo dodavanje pomoći će u razbijanju monotonije i dodavanju boja kuhinji.
Izrazite lampe i svjetla također mogu dodati karakteru i dati mu ugodniji i topliji izgled. Investirajte u žuta svjetla i svijeće kako bi na odgovarajući način istaknuli jedinstvene elemente vaše kuhinje.
Dnevni boravak
Dnevni boravak je glavni element mediteranske kuće. Budući da je prirodna svjetlost u srži mediteranske estetike, korištenje svih prozora i izvora svjetlosti savršeno je polazište. Odaberite sobe s velikim prozorima i prozorima okrenutim prema istoku/zapadu kako biste osigurali da vaš životni prostor dobije maksimalnu sunčevu svjetlost.
Ako imate dovoljno prostora, uložite u velike komade namještaja. Velika sofa s predimenzioniranim jastucima može biti značajan statement element u dnevnom prostoru. I minimizirat će trud koji ćete morati uložiti u uređenje. Međutim, čak i ako imate malu sobu, možete stvoriti savršen izgled dodavanjem drugih upečatljivih komada poput fotelje, lampi, lustera itd. Također možete postići sličan izgled.
Spavaća soba
Mediteranski dizajn spavaće sobe crpi inspiraciju iz regija okupanih suncem i okruženih morem, uključujući zemlje poput Grčke, Italije, Španjolske i Francuske. Stil odražava jarke boje oceana, zemljane tonove krajolika i rustikalnu ljepotu tradicionalnih mediteranskih domova. Tekstil u spavaćoj sobi može biti izrađen od prirodnih vlakana poput pamuka ili lana. Često se koriste bogati uzorci i teksture kako bi se dodao karakter prostoru.
Spavaće sobe u mediteranskom stilu često stvaraju opuštajuću i toplu atmosferu koja podsjeća na odmor na obali Mediterana. Ovaj stil može biti prilagođen osobnom ukusu, ali uvijek zadržava osjećaj udobnosti i gostoljubivosti.
Kupaonica
Kupaonice su često zanemaren element u uređenju interijera. No budući da je mediteranski stil razvijen za ljude koji vole slobodno vrijeme, dizajn je posebnu pozornost posvetio kupaonicama. Mediteranski dizajn kupaonica je kraljevski, jedinstven, ali jednostavan. Također postoji veliki izbor opcija. Potpuno bijeli, potpuno drveni ili potpuno smeđi stilovi su najpopularniji dizajni.
Prilikom izrade kupaonice imajte na umu sljedeće:
- Odvojite svaki prostor: pokušajte napraviti podjelu između umivaonika, WC-a i tuša kroz zidne pregrade ili staklo. Čak će i zavjese za tuš obaviti posao.
- Svjetla: Rasvjeta je ključna. Budući da kupaonice uglavnom primaju manje svjetla, neophodno je popuniti prazninu umjetnim svjetlima. Ovisno o temi toaleta, odaberite odgovarajuću vrstu svjetla.
- Otvorene kupaonice: otvoreni tuševi i kade poznati su u svim mediteranskim interijerima. Pretpostavimo da ga možete ugraditi u svoju spavaću sobu.
- Udobnost: Kupaonice su prostor za opuštanje i opuštanje. Pobrinite se da vaša kupaonica rezonira s tim. Koristite namještaj za stvaranje opuštajuće atmosfere.
Dizajn i trendovi
Ove boje zidova mogu drastično povećati vrijednost vaše kuće – saznajte koje!
Ove boje stvaraju osjećaj sigurnosti i udobnosti, što može privući kupce koji traže miran i opuštajući prostor
Dom bi trebao biti vizualni izraz osobe koja u njemu živi, zar ne? Iako to većinom može biti istina, savjeti se mogu promijeniti kada je u pitanju prodaja vaše kuće. Prema novoj studiji koju je proveo Zillow, određene boje zidova mogu povećati cijenu vaše kuće pri prodaji – a neki tonovi čak mogu imati suprotan učinak.
Boje kao moćan vizualni signal
“Ljudi ne kupuju kuće svaki dan, pa pokušavaju brzo obraditi mnogo složenih informacija u području u kojem nemaju puno iskustva”, objasnila je Amanda Pendleton, stručnjakinja za trendove stanovanja iz Zillowa. “Ta nesigurnost vjerojatno je razlog zašto kupci oslanjaju se na boje kao moćan vizualni signal da je dom moderan i suvremen ili umoran i da mu je potrebna održavanje.“
Boje imaju moć transformacije prostora – evo koje odabrati prema stilu uređenja
Prema izvješću, koje se temelji na anketama 4,700 nedavnih i potencijalnih kupaca kuća širom zemlje, tamnosive zidove povezane su s višim ponudama u svakoj istraženoj prostoriji: kuhinji, dnevnom boravku, kupaonici i spavaćoj sobi.
Duboka grafitna boja u kuhinji može pomoći da se kuća proda za procijenjenih 2,512 dolara više od sličnih. Odaberete li srednje sivu, ponuda bi mogla porasti još više, a analiza pokazuje da bi odabir mogao donijeti prodavateljima do 2,553 dolara više. Bijele kuhinje, s druge strane, mogle bi rezultirati ponudama kupaca do 612 dolara manje. Tamnosiva boja u dnevnom boravku također je odgovarala višim ponudama od najmanje 1,755 dolara više.
Ovo su boje koje se odlično kombiniraju s drvenim namještajem i podovima
Boja ravnoteže
Siva boja je neutralna i često se smatra bojom ravnoteže. Kao neutralna boja, može omogućiti ostalim bojama da dođu do izražaja. Može imati umirujući učinak, ali u tamnijim nijansama može također izazvati osjećaj melankolije ili tjeskobe ako se ne koristi pažljivo.
U kontekstu dizajna interijera, tamnosiva boja često se koristi za stvaranje sofisticiranih i modernih prostora, kao i za stvaranje osjećaja sigurnosti i udobnosti.
“Kupci su bili izloženi tamnosivim prostorima putem emisija o obnovi domova i svojih društvenih mreža”, izjavila je Mehnaz Khan, specijalistica za psihologiju boja i unutarnju dizajnericu iz Albanyja u New Yorku. Međutim, razlog zašto tamnosive boje zidova mogu povećati cijenu vaše kuće možda također ima veze s dubljim, podsvjesnim razlozima. “Siva je boja povlačenja”, dodala je Khan. “Kako izlazimo iz pandemije i vraćamo se svojim užurbanim životima, kupci žele da dom bude utočište. Žele se povući i pobjeći od nesigurnosti vanjskog svijeta, a sobe obavijene tamnosivom bojom mogu stvoriti taj osjećaj sigurnosti.”
Pripazite da ne pretjerate sa sivilom
Ipak, potpuna preuređenja u sivoj boji nisu ključ za brzu prodaju. Sivi podovi mogli bi naštetiti prodavateljima, a istraživanje Zillowa pokazuje da bi potencijalni kupci ponudili procijenjenih 3,365 dolara manje. Također je važno napomenuti da su podaci pokazali da kupci preferiraju crna ulazna vrata u odnosu na ona obojena sivom bojom.
Ovim jednostavnim trikom proširite ili suzite prostor u vašem domu
Iako postoji mnogo faktora koji utječu na prodajnu cijenu kuće, bojanje je relativno jednostavan “uradi sam” projekt koji bi mogao biti korisno prilikom stavljanja nekretnine na tržište. “Bojenje je relativno pristupačna i jednostavna promjena, a ipak ima velik utjecaj na percepciju kupca o domu”, dodala je Pendleton. “Prvi dojam doprinosi njihovim ukupnim osjećajima o kući i, na kraju, koliko su spremni platiti za nju.”
Uređenje i opremanje
5 jesenskih trendova uređenja interijera koje izdvajaju dizajneri
Unesite jesensku atmosferu u svoj dom
Jesen je na vratima. Naglasak na udobnosti, odabir zemljanih boja i igranje s vintage stilovima samo su neki od glavnih prijedloga za uređenje interijera u ruho jeseni.
Ako želite unijeti najnovije trendove dizajna interijera u svoj dom i prilagoditi ga za jesen, ove ideje vrijedi isprobati.
1. Maksimalna udobnost
Ovaj stil uključuje slojevitost mekih tekstura, poput deka, jastučića i tepiha, u neutralnim i zemljanim tonovima poput smeđe, narančaste i tamnozelene. Rasvjeta igra ključnu ulogu, pa se koriste nježna svjetla svijeća ili tople žarulje koje stvaraju opuštajuću atmosferu.
Dekorativni elementi poput bundeva, suhog cvijeća, vijenca od šarenog lišća i mirisnih svijeća s notama cimeta i vanilije pojačavaju jesenski ugođaj. Prirodni materijali, poput drveta i vune, te vintage ili ručno rađeni detalji unose osjećaj domaće topline, dok prirodni motivi, poput lišća i drvenih detalja, povezuju prostor s vanjskim svijetom.
“Boje poput zelene i smeđe mogu zaista pomoći u stvaranju toplije, ugodnije atmosfere u domu, dok istovremeno pomažu povezati se s prirodnim elementima sezone,” objašnjava Andre Kazimierski, stručnjak za dizajn i izvršni direktor tvrtke Improovy Painters iz La Grangea .
2. Razigrana nostalgija
Jedan od najvećih trendova za male prostore ove godine je nostalgija, gdje ljudi unose komade koji ih podsjećaju na određena vremena i stvari. Ovaj stil kombinira tradicionalne jesenske simbole s vintage detaljima, stvarajući atmosferu koja je istovremeno nostalgična i vesela.
Ove biljke sadite u rujnu i uživajte u svježim namirnicama cijelu jesen
Nikki Lo, stručnjakinja za dizajn interijera, ističe da je ovo sjajan način za slavljenje i romantiziranje ovog godišnjeg doba, pa se ne bojte objesiti jesenske vijence, odabrati dekor s motivima bundeva i lišća te prigrliti jesensku atmosferu.
3. Zemljani tonovi
Iako je ove sezone lako posegnuti za narančastim i burgundskim nijansama, dizajneri ove godine razmišljaju malo izvan okvira.
Rachel Stringer, stručnjakinja za dizajn iz Raleigh Realty, kaže: “Što se tiče boja, zemljani, prigušeni tonovi poput kadulje i maslinasto zelene su u središtu pozornosti, često u kombinaciji s prirodnim materijalima kako bi se stvorili spokojni, umirujući prostori. Ove boje odlično funkcioniraju u minimalističkim okruženjima i lako se mogu uklopiti kroz boju, tekstile ili čak dodavanjem sobnih biljaka.”
Također, predlaže: “Ako želite dodati kontrastne boje, predlažem korištenje živopisnih nijansi poput kobalt plave za dozu energije i osobnosti. Ove se boje mogu unijeti kroz dodatke poput jastučića, umjetnina ili naglašenih stolica.”
Dodajte ukrase inspirirane prirodom, poput suhog cvijeća, grančica, vijenca od lišća ili keramičkih predmeta u prirodnim bojama. Svijeće u smeđim ili zlatnim nijansama dodat će toplinu prostoru.
4. Organski minimalizam
Ove godine dizajnerski stručnjaci opraštaju se od sivog minimalizma, dodajući elemente s više osobnosti. Organski minimalizam pri uređenju doma u jesen kombinira jednostavnost i toplinu kroz korištenje prirodnih materijala, prigušenih tonova i ugodnih tekstura. Ovaj stil nastoji stvoriti mirne, ugodne prostore s naglaskom na funkcionalnost, dok ujedno unosi osjećaj prirodne ljepote.
Drvo, juta, vuna i kamen često su prisutni, čime se unosi organski element koji prostor čini toplijim i ugodnijim. Stil je još uvijek usmjeren na jednostavnost i čiste linije, s pažljivo odabranim dekorativnim elementima koji donose smirenost i prostor bez nereda.
5. Cottagecore vintage
Cottagecore vintage stil kombinira elemente romantične, ruralne estetike s vintage dekorom. Inspiriran je idiličnim seoskim životom, prirodom i jednostavnošću prošlih vremena, a u uređenju doma naglasak je na stvaranju toplih, ugodnih i nostalgičnih prostora.
Kako biste unijeli ove jesenske trendove u svoj dom, usredotočite se na slojevitost tekstura i uvođenje upečatljivih komada.
“Također, slobodno kombinirajte različite stilove — poput uparivanja sofe u zemljanim tonovima s vintage stolićem za kavu — kako biste stvorili jedinstvenu, uravnoteženu estetiku koja odražava vaš osobni ukus,” zaključuje Rachel.