Uređenje interijera
Mediteranski stil u uređenju doma – ovo su glavna obilježja i značajke
Mediteranski stil uređenja popularan je dizajnerski pravac inspiriran tradicionalnim načinom života i estetikom Mediterana

Mediteranski stil uređenja stvara ugodan i opuštajući ambijent koji podsjeća na ljetne odmore na obalama Sredozemlja. Ovaj stil je savršen za one koji žele unijeti toplinu i eleganciju Mediterana u svoj dom.
Dom u mediteranskom stilu često će koristiti organske materijale i teksture, a iako je općenito svjetlije u paleti boja, često ćete pronaći jarke nijanse. Mediteranski dizajn opisuje se kao lagan, eklektičan i onaj koji koristi prirodne materijale s uzorkom i teksturom.
Povijest mediteranskog stila
Vjerojatno nije iznenađenje da povijest mediteranskog dizajna počinje u regiji koja je rodila estetiku: Mediteran.
U Sjedinjenim Američkim Državama mediteranski je stil cvjetao osobito oko 1920-ih, potaknut valom gospodarskog prosperiteta. Kako su bogatstvo i dokolica rasli, morska su odmarališta postala popularna atrakcija, a mnoga su dizajnirana tako da kopiraju arhitekturu duž europske južne obale. Uzmimo za primjer St. Augustine na Floridi, gdje je biznismen Henry Flagler izgradio vrhunsko zimsko odredište za bogate Amerikance, sada prepuno zgrada u španjolskom stilu.
Ovaj se fenomen također može vidjeti na drugim povijesnim posjedima diljem raznih američkih obala, iako je osobito čest u Kaliforniji. Zbog klimatskih i geografskih sličnosti između mediteranske regije i Golden Statea, stil je tamo posebno popularan. Međutim, kako objašnjava američki dizajner interijera David Lucas, estetika bi mogla dobro funkcionirati na mnogim mjestima diljem svijeta. „Mislim da se većina onoga što nazivamo mediteranskim stilom dobro prenosi na bilo koji dio svijeta gdje je vrijeme pogodno za život u zatvorenom i otvorenom, povezanost s kopnom i morem, i gdje se osjećaju prirodni i organski materijali i oblici kod kuće”, kaže.

Obilježja mediteranskog stila
- Boje: Mediteranski stil često koristi nijanse plave, bijele, terakote, zelene i nijanse žutih boja. Ove boje reflektiraju prirodnu okolinu regije, uključujući more, nebo i kamene površine.
- Materijali: Tipični materijali u mediteranskom stilu uključuju kamen, terakotu, drvo, keramiku, staklo i željezo. Ovi prirodni materijali dodaju teksturu i autentičnost prostoru.
- Arhitektonske značajke: Karakteristične arhitektonske značajke uključuju lukove, stupove, prozore i vrata s lukovima, terase s pogledom na more te kameni zidovi i podovi. Ovi elementi stvaraju rustičnu i šarmantnu estetiku.
- Namještaj: Namještaj u mediteranskom stilu obično je jednostavan, funkcionalan i izrađen od prirodnih materijala. Drveni stolovi, stolice s pletenicom od trske i komadi s ručno izrađenim ornamentima česti su u ovom stilu.
- Teksture: Teksture igraju važnu ulogu u mediteranskom uređenju. Rukom izrađeni keramički ili terakotni detalji, kameni zidovi, drveni podovi i stropovi, te pletenice od trske dodaju bogatstvo i karakter prostoru.
- Biljke: Biljke poput maslina, lavande, ružmarina i agava često se koriste kako bi se unijela svježina i boje mediteranske prirode u unutrašnjost.
- Tekstil: Tekstili su lagani i često imaju morske ili etničke uzorke. Svijetle zavjese, jastuci s prugama i ukrasni prekrivači doprinose opuštajućem ambijentu.
- Otvorenost prema vanjskom prostoru: Mediteranski stil potiče povezanost s prirodom. Veliki prozori, vrata i terase stvaraju fluidan prijelaz između unutrašnjosti i vanjskog prostora.
- Minimalizam: Iako može biti bogat detaljima, mediteranski stil teži minimalizmu u namještaju i dekoru. Funkcionalnost je također važan aspekt ovog stila.
- Tradicionalni detalji: Dodaci poput keramičkih posuda, svijećnjaka, staklenki za maslinovo ulje, tradicionalnih jela i drugih autentičnih predmeta često se koriste kako bi se postigao autentičan mediteranski izgled.

Boje mediteranskog stila
Boje su ključni element u mediteranskom dizajnu, jer igraju važnu ulogu u stvaranju topline, udobnosti i autentičnosti tog stila. Boje mediteranskog dizajna inspirirane su prirodom i okolinom Sredozemlja, a obično se koriste sljedeće nijanse:
- Plava: Plava je jedna od dominantnih boja u mediteranskom dizajnu. Boja mora i neba, plava simbolizira svježinu i prostranstvo. Nijanse plave mogu varirati od svjetlijih do tamnijih tonova.
- Bijela: Bijela je još jedna ključna boja u mediteranskom stilu. Simbolizira čistoću i svjetlost te stvara svjež i prozračan osjećaj u prostoru. Bijela boja često se koristi za zidove, stropove i dekorativne elemente.
- Terakota: Terakota ili nijanse crvene i narančaste boje inspirirane su tradicionalnim krovovima i zidovima kuća u Mediteranu. Ove boje dodaju toplinu i karakter prostoru te su često prisutne u keramičkim detaljima i pločicama.
- Zelena: Zelena se koristi za oponašanje prirodnih elemenata poput drveća, biljaka i zelenih brda koja se često vide u mediteranskim krajolicima. Nijanse zelene mogu varirati od svijetlozelene do duboko zelene.
- Žuta: Žuta boja dodaje svjetlinu i radost prostoru. Ona može biti prisutna u detaljima, kao što su jastuci, zavjese ili dekorativni elementi.
- Nevenčana ili smeđa: Ove nijanse često se koriste za drveni namještaj i podove kako bi dodale toplinu i autentičnost prostoru. One također pomažu stvoriti uravnotežen izgled uz ostale svijetle boje.
- Narandžasta: Narandžasta boja može se koristiti kao akcentna boja kako bi se dodala energija i toplina prostoru. Obično se koristi umjereno.
- Tirkizna: Tirkizna je popularna za akcente i detalje, posebno u vezi s vodom i morskim motivima. Ova boja osvježava prostor i podsjeća na obližnje more.

Važno je napomenuti da u mediteranskom dizajnu nije riječ samo o odabiru boja, već i o njihovoj kombinaciji i ravnoteži. Osim toga, teksture i prirodni materijali igraju ključnu ulogu u postizanju pravog mediteranskog stila. Korištenje pravih nijansi boja i materijala pomoći će stvoriti toplu i privlačnu atmosferu u prostoru koja podsjeća na ljepotu Mediterana.
Kako urediti dom u boho stilu? Kombinacija boja, tekstura i materijala je dobrodošla
Namještaj u mediteranskom stilu
Namještaj u mediteranskom dizajnu ima karakteristične osobine koje ga čine prepoznatljivim i funkcionalnim. Evo nekoliko ključnih značajki namještaja u mediteranskom stilu:
- Drvo: Drvo je osnovni materijal za mediteranski namještaj. Obično se koristi masivno drvo poput hrasta, bora, oraha ili masline. Drvo se često ostavlja prirodno, bez previše obrade kako bi se očuvala njegova prirodna tekstura i toplina.
- Rustikalni izgled: Mediteranski namještaj ima rustikalni izgled s vidljivim zrnatim teksturama drveta i jednostavnim, tradicionalnim detaljima. Često ćete primijetiti grubo obrađene površine i jednostavne linije.
- Rukotvorine: Rukotvorine i ručno izrađeni detalji često su prisutni u mediteranskom namještaju. To uključuje ručno izrađene keramičke pločice, vezene tkanine, reljefe na drvu te druge tradicionalne umjetničke detalje.
- Drveni stolovi: Drveni stolovi često su središnji komadi namještaja u mediteranskom prostoru. Mogu biti veliki i masivni s grubo obrađenim površinama, često s vidljivim drvenim trakama ili čavlima.
- Stolice s pletenicom od trske: Stolice i stolci s pletenicom od trske ili ratana često se koriste za sjedenje. Ovi komadi doprinose opuštenoj i udobnoj atmosferi.

- Kreveti s čeličnim okvirom: Kreveti s metalnim okvirom, često u obliku zakrivljenih lukova, karakteristični su za mediteranski stil spavaće sobe.
- Ormari i komode: Ormari i komode su obično jednostavni u dizajnu, s tradicionalnim drvenim ručkama i naglascima.
- Pletenica i tkanine: Pletenica od trske i tkanine poput lana ili pamuka često se koriste za dodavanje teksture i topline prostoru. Ove materijale možete pronaći na stolicama, jastucima i drugim dekorativnim elementima.
- Željezo: Željezni detalji, poput okvira ogledala, svjetiljki i stolova, također su prisutni u mediteranskom namještaju. Oni mogu dodati kontrast drvenim elementima i doprinijeti autentičnom izgledu.
- Praktičnost: Mediteranski namještaj je obično funkcionalan i prilagođen svakodnevnom životu. Namještaj je dizajniran kako bi bio udoban i koristan za upotrebu.
Prostorije doma u mediteranskom stilu
Kuhinja
Kuhinja je bitan element mediteranskog doma. Široke i dugačke kuhinje s posebnim otokom i stolom za blagovanje uobičajene su u ovim stilovima. Stoga, ako prostor nije problem, uložite u prostranu kuhinju. No, mediteranski se stil može uklopiti iu manje kuhinje.
Rustiklana kupaonica u fracuskom stilu – unesite eleganciju i luksuz u prostor
Topli i drveni ormarići izvrstan su način da kuhinji brzo date mediteranski štih. Međutim, ako drveni ormarići nisu mogući, možete uložiti u pločice s teksturom kamena i mramorne ploče. Oni pomažu u stvaranju rustikalnog izgleda. Ručno oslikane pločice u plavoj i drugim svijetlim shemama boja također su tradicionalne za grčke interijere. Njihovo dodavanje pomoći će u razbijanju monotonije i dodavanju boja kuhinji.
Izrazite lampe i svjetla također mogu dodati karakteru i dati mu ugodniji i topliji izgled. Investirajte u žuta svjetla i svijeće kako bi na odgovarajući način istaknuli jedinstvene elemente vaše kuhinje.

Dnevni boravak
Dnevni boravak je glavni element mediteranske kuće. Budući da je prirodna svjetlost u srži mediteranske estetike, korištenje svih prozora i izvora svjetlosti savršeno je polazište. Odaberite sobe s velikim prozorima i prozorima okrenutim prema istoku/zapadu kako biste osigurali da vaš životni prostor dobije maksimalnu sunčevu svjetlost.
Ako imate dovoljno prostora, uložite u velike komade namještaja. Velika sofa s predimenzioniranim jastucima može biti značajan statement element u dnevnom prostoru. I minimizirat će trud koji ćete morati uložiti u uređenje. Međutim, čak i ako imate malu sobu, možete stvoriti savršen izgled dodavanjem drugih upečatljivih komada poput fotelje, lampi, lustera itd. Također možete postići sličan izgled.

Spavaća soba
Mediteranski dizajn spavaće sobe crpi inspiraciju iz regija okupanih suncem i okruženih morem, uključujući zemlje poput Grčke, Italije, Španjolske i Francuske. Stil odražava jarke boje oceana, zemljane tonove krajolika i rustikalnu ljepotu tradicionalnih mediteranskih domova. Tekstil u spavaćoj sobi može biti izrađen od prirodnih vlakana poput pamuka ili lana. Često se koriste bogati uzorci i teksture kako bi se dodao karakter prostoru.
Spavaće sobe u mediteranskom stilu često stvaraju opuštajuću i toplu atmosferu koja podsjeća na odmor na obali Mediterana. Ovaj stil može biti prilagođen osobnom ukusu, ali uvijek zadržava osjećaj udobnosti i gostoljubivosti.

Kupaonica
Kupaonice su često zanemaren element u uređenju interijera. No budući da je mediteranski stil razvijen za ljude koji vole slobodno vrijeme, dizajn je posebnu pozornost posvetio kupaonicama. Mediteranski dizajn kupaonica je kraljevski, jedinstven, ali jednostavan. Također postoji veliki izbor opcija. Potpuno bijeli, potpuno drveni ili potpuno smeđi stilovi su najpopularniji dizajni.
Prilikom izrade kupaonice imajte na umu sljedeće:
- Odvojite svaki prostor: pokušajte napraviti podjelu između umivaonika, WC-a i tuša kroz zidne pregrade ili staklo. Čak će i zavjese za tuš obaviti posao.
- Svjetla: Rasvjeta je ključna. Budući da kupaonice uglavnom primaju manje svjetla, neophodno je popuniti prazninu umjetnim svjetlima. Ovisno o temi toaleta, odaberite odgovarajuću vrstu svjetla.
- Otvorene kupaonice: otvoreni tuševi i kade poznati su u svim mediteranskim interijerima. Pretpostavimo da ga možete ugraditi u svoju spavaću sobu.
- Udobnost: Kupaonice su prostor za opuštanje i opuštanje. Pobrinite se da vaša kupaonica rezonira s tim. Koristite namještaj za stvaranje opuštajuće atmosfere.

Predstavljamo dom
Muški stan u svijetlim tonovima – dokaz da “man cave” može biti elegantan

Predrasuda je da muškarci uvijek biraju tamne tonove za uređenje interijera. Međutim, jedan prekrasno uređen muški stan u novogradnji pokazuje da svijetli, neutralni dekori mogu biti jednako privlačan izbor.
Dizajnerica interijera Margareta Matko Drezga osmislila je interijer koji spaja funkcionalnost, estetiku i osobne želje investitora. Klijent je jasno izrazio da želi isključivo svijetle i neutralne tonove u svom novom domu.
Obiteljski stan koji oduzima dah – tamni tonovi i pametni materijali
Pametna organizacija na 46 kvadrata
Ovaj muški stan prostire se na 46 kvadratnih metara i uključuje komotan ulazni prostor, kupaonicu, kuhinju, blagovaonicu, dnevni boravak otvorenog tipa, odvojenu spavaću sobu i natkrivenu terasu od 6 kvadrata.
Adaptacijom je stan od 70 kvadrata postao minimalistička oaza za mladog sportaša
Već pri ulasku u stan primjećuje se promišljena organizacija – prostrani ulazni ormar od poda do stropa i ogledalo s indirektnom rasvjetom stvaraju osjećaj prostranosti i svježine.

Svjetlo, toplina i prirodni tonovi za prozračan muški stan
Stan je uređen isključivo svijetlim materijalima: kašmir dekor u mat izvedbi, bijeli iverali i detalji od bijeljenog hrastovog parketa stvaraju ujednačen, prozračan izgled.
“Kombinirali smo kašmir dekor s bijelom i drvenim nijansama kako bismo postigli moderan, ali topao ugođaj,” objašnjava dizajnerica.
Klub stolići – najnepotrebnija potrebna stvar u vašem domu!
U dnevnom boravku, dva stolića izrađena su od ostataka materijala kuhinje i radne ploče, čime se prostor dodatno povezao. Kutna garnitura, nešto tamnijih tonova, odabrana je kao suptilan kontrast svijetlim površinama.


Kuhinja s pametnim rješenjima za muški stan
Iako kompaktna, kuhinja ostavlja dojam prostranosti zahvaljujući izvlačnim sistemima i upotrebi Laminam radne ploče, koja omogućava elegantnu integraciju sudopera i kuhala.
“Korpusi iste boje kao i fronte dodatno su podigli dizajn kuhinje, ali i cijenu,” ističe Darko Kadović iz stolarije koja je izradila kuhinju.



Minimalizam u spavaćoj sobi i kupaonici
U spavaćoj sobi dominira jednostavnost – veliki bijeli ugradbeni ormar uklopljen je u prostor tako da ostavlja minimalan vizualni dojam. Ostatak namještaja odabran je gotov i usklađen s ostatkom interijera.
Kupaonica također prati glavnu estetsku nit stana: kašmir dekor na ladicama, dodatni ormarići za skladištenje i keramika usklađena s kuhinjskom radnom pločom čine prostor funkcionalnim, ali nenametljivim.


Stan koji ruši stereotipe
Ovaj muški stan dokaz je da svijetli tonovi, prirodni materijali i pažljivo odabrani detalji mogu stvoriti moderan životni prostor.
Bez tamnih boja i klasičnog “muškog pećinskog” dojma, stan odiše prozračnošću, udobnošću i stilom – savršenim spojem funkcionalnosti i estetike.
Podne i zidne obloge
Marmorino fine – dekorativna tehnika koja spaja prošlost i budućnost
Marmorino fine pravo je umijeće – spoj tradicije, prirode i suvremenih zahtjeva za estetikom i održivošću

U svijetu uređenja interijera, stilovi i trendovi stalno se mijenjaju, no neka rješenja ostaju vječna. Jedno od njih je Marmorino fine – dekorativna tehnika koja svoje korijene vuče iz antičkog Rima, a svoj vrhunac doživljava u renesansnoj Veneciji. Danas, stoljećima kasnije, Marmorino pronalazi svoje mjesto u modernim domovima, dizajnerskim hotelima i prostorima gdje se traži nešto više od obične boje.

Što je Marmorino fine?
Već samo ime zvuči elegantno, a njegov efekt na zidovima je još dojmljiviji. Ova tehnika kombinira teksturu i refleksiju svjetla, stvarajući sofisticirane površine koje odišu luksuzom i prirodnom ljepotom.
Travertin – prirodni dekorativni kamen koji se uklapa u svaki prostor
“Izrađen iz vapna i prirodnih dodataka, Marmorino fine je čisti eko održivi proizvod koji zadovoljava visoke zahtjeve modernih dizajnera i arhitekata,” objašnjava Ivo Hrvatić, direktor tvrtke Media Commerce.
Posebno popularan sustav je Oikos Marmorino Fine, koji spaja tradicionalnu vapnenu žbuku i vrhunski prah talijanskog mramora, nudeći završne obrade od mat površine do suptilnog satenskog sjaja.

Prednosti
Osim što unosi luksuz u interijer, Marmorino nudi i brojne praktične prednosti:
- Omogućuje zidovima da dišu i regulira vlagu u prostoru.
- Djeluje antibakterijski zahvaljujući prirodnim svojstvima vapna i kamena.
- Ekološki je održiv i bez štetnih kemikalija.
- Prilagodljiv je različitim stilovima uređenja – od minimalističkih do klasičnih prostora.
Zahvaljujući novim tehnologijama, danas je dostupno čak 800 nijansi ove dekoracije, čime se Marmorino fine može prilagoditi najzahtjevnijim željama.

Primjena u suvremenim interijerima
Primjena ove tehnike više nije rezervirana samo za crkve i palače. Sve češće ju nalazimo u privatnim stanovima – kao akcentni zid u dnevnom boravku, elegantna podloga u hodnicima ili kao luksuzni detalj u kupaonicama i spavaćim sobama.
Bez obzira na prostor, ova tehnika donosi osjećaj topline, prirodnosti i suptilne elegancije. Pravilna priprema podloge ključna je za savršen rezultat, a zbog podatnosti materijala i optimalnog vremena sušenja, Marmorino fine omogućava majstorima stvaranje unikatnih efekata.

Spoj zanata i umjetnosti
Dekorativna tehnika Marmorino fine pravo je umijeće – spoj tradicije, prirode i suvremenih zahtjeva za estetikom i održivošću.