Povežimo se

Interijeri

Mala kuhinja i blagovaonica – kako ih urediti

Najveći je izazov urediti male stanove. Zato smo tu da vas inspiriramo s praktičnim idejama. Mala kuhinja i blagovaonica – evo ideja kako ih urediti

Kuhinja je dio doma u kojem se najviše radi. Priprema ukusne hrane može biti opuštajuća, ali ne možemo zbog toga reći da ćemo u kuhinji odmarati. Mala kuhinja i blagovaonica posebno su izazovne za urediti. Arhitektica Izabela Galović Ninić dala nam je savjete kako urediti kuhinju.

mala-crno-bijela-kuhinja-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

„Poželjno je da su viseći elementi kompaktni, što viši. Sudoper bi trebao biti što manjih dimenzija, s jednim koritom da se omogući što šira radna ploha. Jedna od odlika funkcionalnosti, osobito u malim kuhinjama, je postava pećnice na visinu ruku kako bi sve bilo pregledno i jednostavno za rukovanje“, kaže arhitektica.

gornji-element-kuhinje-tapeta-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Gornji elementi kuhinje su uži od donjih što dodatno povećava funkcionalnost ove kuhinje. Crne su boje i gotovo neprimjetni u prostoru. Mala kvadratura ne sprječava estetske detalje u kuhinji. Mali kut nema gornje elemente, već samo nekoliko polica, a u pozadini se ističe zanimljiva tapeta.

ploca-za-kuhanje-mala-kuhinja-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Arhitektica Galović Ninić naglašava da je u malim kuhinjama bitna i praktičnost održavanja. „Ovdje se to postiglo konkretno sa ovom staklenom pločom za kuhanje koja je vrlo jednostavna za održavanje. Poželjan je što veći broj ladica s obzirom da su one funkcionalnije od samih polica kod izvlačenja elemenata, osobito u malim prostorima.“  

A nakon što ste jelo pripremili, treba negdje i uživati u njemu. Kakvi će se blagovaonski stolovi uklopiti u male blagovaonice rekla nam je Johanna Basara Babić iz Lesnine.

Uređenje male blagovaonice

mali-okrugli-stol-na-razvlacenje-mala-kuhinja-i-blagovaonica-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

„Ukoliko imate malu blagovaonicu, treba voditi računa da kod stolova kvadratne ili pravokutne površine treba osigurati minimalno 60 – 70 cm po osobi, plus onih nekoliko centimetara sa strane za uglove. Stoga se za male stolove preporučuju okrugli stolovi koji ne samo što štede prostor, nego tu uvijek možete smjestiti najmanje jednu osobu više“, kaže.

mali-drveni-stol-na-razvlacenje-mala-kuhinja-i-blagovaonica-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Ako trebate malo više mjesta, tada će biti praktično da se stol može i razvući. Iako za okrugli stol stane više ljudi, ponekad i pravokutni stol može biti dobar izbor. Naime, njega uvijek možete strpati u kut. A s druge strane prije odabira stola razmislite o svojim životnim navikama.

stol-za-malu-blagovaonicu-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

„Ako blagovaonicu koristi dvoje do četvero ukućana, tada će jedan stol manjih dimenzija biti sasvim dovoljan. Pri tome, morate voditi računa i o korištenim materijalima i bojama. Preporučuje se korištenje stakla, pleksiglasa, prozirnih materijala i svijetlih tonova“, kaže Basara Babić.

stol-za-blagovaonicu-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

I mali i veliki blagovaonski stolovi dostupni su u ovo vrijeme u Lesninom webshopu, a dostavljači naručeno dostavljaju beskontaktno.

Ključan savjet od čega se ne smije odustati kod uređenja malih kuhinja i blagovaonica daje nam arhitektica.

odnos-stednjaka-i-sudopera-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

U tim malim kuhinjama se sve može žrtvovati ali tu je apsolutno najvažniji odnos između sudopera i štednjaka. Zato što je ipak glavnina radnog procesa u tom dijelu i sve ostalo može trpjeti, ali taj dio zaista treba voditi računa da bude dovoljno velik i komotan, da unatoč maloj dimenziji radni proces bude kvalitetan i ugodan“, kaže Izabela Galović Ninić.

Jer kao što smo rekli na početku, kuhinja je ipak dio doma gdje se najveći postotak vremena radi.

Stručne savjete za uređenje male kuhinje i blagovaonice donosimo vam u suradnji s Lesninom.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Interijeri

Sofisticirano i dramatično: Pet boja koje se najbolje slažu s crnom u interijeru

Ako volite crnu boju zidova ili crni namještaj, evo koje boje možete dodati u prostor za najbolji dojam.

Od dramatičnog kontrasta do suptilnih detalja, otkrivamo kako možete svom domu dodati dašak elegancije i šarma. Evo koje se boje najbolje slažu s crnom u interijeru.

Klasična crno – bijela kombinacija

Bezvremenska elegancija ove kombinacije boja prelaze svaki trend i ostaje uvijek jedan od prvih odabira prilikom uređenja. Ove boje će dodati dozu sofisticiranosti i elegancije u dom, bilo da se radi o minimalističkom ili vintage stilu, ovaj duo nas i dalje oduševljava.

Hrabra crno – siva kombinacija

Dodajte prostoru malo stila uz kombinaciju sive i crne boje. Tako možete kombinirati crnu kutnu garnituru sa sivim zidom ili sive police montirati na crni zid. Ove će boje sigurno dodati dašak drame i elegancije svakom prostoru.

Koje su najpopularnije boje za uređenje kupaonice? Neki odgovori dizajnera će vas iznenaditi

Unikatna kombinacija crne i žute

Zamislite kako lijepo može izgledati prostor u kojem dominiraju crna i žuta boja. Ovaj će par donijeti toplinu i energiju tijekom dana, dok ćete tijekom večeri uživati u dramatičnom okruženju.

Dinamični duo: Ružičasta i crna

Delikatna ružičasta će savršeno ublažiti dojam koji ostavlja crna boja, a interijer će izgledati savršeno radi ove kombinacije. Ne morate cijeli zid obojiti u ružičasto, dovoljno će biti ako dodate nekoliko predmeta u ružičastoj boji; okvir za slike, lampu, zavjese…

Kako dodati dozu luksuza spavaćoj sobi? Ovim se trikovima služe dizajneri

Dramatična kombinacija crnog namještaja i tamnih detalja

Želite nešto posebno? Onda je kombinacija tamnih sjena na zidu i crnog namještaja odabir za vas. Ovaj hrabar izbor dodaje dubinu i ozbiljnost prostoru, stvarajući moderan ambijent.

Nastavite čitati

Interijeri

Zašto je višeslojni parket dobar odabir? Ovo su osobine i prednosti dvoslojnih i troslojnih parketa

Danas su najzastupljenija varijante parketa oni dvoslojni i troslojni, a većina podržava postavu na podno grijanje koje se ugrađuje u sve više kuća i stanova

Kada su u pitanje obrade drva, najzastupljenije je u hrastu, tu je američki orah i neke vrste jasena. Većina Europskih vrsta drveta su odlične za podno grijanje, dok one egzotične nisu toliko stabilne pa se ne preporučuju.

Višeslojni parketi se dijele na dvoslojne i troslojne, dvoslojni dolaze obično u manjim formatima, tanji su i manjih dimenzija ali su i nešto bolji odabir za podno grijanje jer bolje provode toplinu. Često se koriste kao format parketa klasična riblja kost ili chevron.

Karakteristika troslojnih je ta da često dolaze u click opciji i tada se mogu polagati suhomontažno, kao plivajući pod, iako se mogu i lijepiti što je dugoročno uvijek bolji odabir. Oni su obično u većim formatima, a često se proizvode kao modeli seljačkog poda. Evo koje specifičnosti izdvaja ovih parketa izdvaja Mladen Skitanić, direktor prodaje u Happy flour u Zagrebu.

Troslojni parket hrast, lakirani mat

Troslojni hrastov parket je najtraženiji

Zanimljiv je kupcima jer dolazi u raznim završnim obradama a to se odnosi na veličinu daske i format te završnu obradu – je li je samo lakiran, četkan i lakiran ili je uljen. Kod uljanog je posebnost ta što ostaju naglašene karakteristike drva, ne zatvara pore.

Obnova bez majstora: Obojite drvene podne obloge na terasi i balkonu

Kod održavanja je važno paziti da on tvornički zaštićen vrhunskim uljem koje mu daje otpornost na razne vanjske faktore, mrlje od vode neće ostaviti niti će on izgledati “potrošeno”. Potrebno je kroz 3-5 godina opet premazati uljem parket ali to možete učiniti i sami, bez micanja velikih komada namještaja, što nije slučaj kod lakiranja parketa. On se ne mora brusiti samo dobro očistiti, potrebno je malo vremena i ne treba vam majstor. Kroz 10-15 godina je potrebno pozvati profesionalca da strojem dubinski očisti drvo i ispolira ga te naulji. Ako dođe do lokalnog oštećenja, lako se samo taj dio može sanirati.

Seljački troslojni parket hrast, uljen

Ono što je preporučljivo ovakvog parketa je korištenje profesionalnih sredstava za čišćenje i održavanje jer se time parket njeguje, obnavlja i prolongira se naknadno uljenje.

Uljani parketi neće naškoditi zdravlju jer se ulje kojim se premazuje dobije od prirodnih smola drveta, pa će odgovarati i astmatičarima, siguran je za djecu i ljubimce.

Odabir boje u stanu kreće od poda

Američki orah je specifičan odabir

Obično je u pitanju parket tamnije boje, specifičan po tome što nakon nekog vremena uslijed prirodne oksidacije poprima crvenkasto narančaste nijanse. Ovakav će parket dominirati prostorom pa je potrebno pažljivo urediti interijer. Prostoru će pružiti dozu luksuza i ekskluzivnosti, relativno je skup parket kojeg mogu činiti daske manjeg ali i većeg formata. Može se lakirati i uljiti, traje dugo kao i svi ostali. Ako ga odlučite lakirati, on će se lakše održavati, potrebno ga je brustiti nakon 15-20 godina.

Američki orah, troslojni, mat lakiran

Seljački pod i dalje iznimno moderan

On je idealan odabir za moderne interijere, do izražaja dolazi u kombinaciji s modernim namještajem ravnih linija. Način postavljanja i održavanja jednak je kao kod ostalih troslojnih parketa.

Seljački troslojni parket hrast, uljeni

Lakirane se održava profesionalnim sredstvom za čišćenje koji pruža dubinsku zaštitu i impregnaciju. Uvijek je u pitanju završna uljena ili mat obrada kod lakiranih modela.
Hrast i jasen nude najveći spektar raznih boja i obrada, dok europski ili američki orah pruža dodatnu težinu i ekskluzivnost prostoru. Najzastupljenije vrste troslojnih parketa su hrast, jasen, europski i američki orah. Hrast je najbolji odabir jer je najizdržljiviji, otporan te prilagodljiv.

Foto: HappyFloor

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice