Povežimo se

Bez kategorije

Ljepota rustikalnog namještaja

Namještaj u rustikalnom stilu privlači ljude koji prije svega cijene ugodni ambijent povezan s prirodom, a u namještaju traže visoku kvalitetu i pouzdanost.

Pri uređenju i opremanju interijera, rustikalni namještaj pružit će priliku za bijeg od svakodnevnice, svima onima koji žude za opuštajućim ambijentom i odmorom od ubrzanog životnog ritma i novih tehnologija.

Ovakav tip namještaja najlakše je zamisliti u prostoru istarskih i dalmatinskih kamenih kuća ili pak starih, drvenih kuća Slavonije ili Hrvatskog Zagorja. One odišu neiskvarenom jednostavnošću, prirodnošću i toplinom življenja u nekim prošlim vremenima.

Obilježja rustikalnog namještaja

Osnovne karakteristike rustikalnog namještaja su kvaliteta i funkcionalnost, u kombinaciji sa stilskim obilježjima prošlih vremena koja pobuđuju sjetu. Poseban štih ambijentu dati će rustikane police za knjige, noćni ormarići, komode, kuhinjski elementi kao i stolice retro dizajna.

Rustikalni namjestaj Dom2

Retro izgled vrlo je efektan i atraktivan. Odlikuje ga jednostavnost linija, a posebnim ga čini prirodnost pastelnih boja – od tirkizne, plave, zelene i žute do nježno roze ili boje cigle. U većini slučajeva riječ je o unikatnim, ručno izrađenim komadima namještaja čiji je konačni izgled prilagođen želji i očekivanjima naručitelja. Jedinstvenom završnom obradom, na površinama od punog drva ostaje vidljiva patina, odnosno «trag vremena», iako se nerijetko radi o potpuno novim elementima. Rustikalno će izgledati i grubo obrađeni namještaj koji će ostati u prirodnoj boji drveta.

Kao materijal od kojeg se izrađuje rustikalni namještaj najčešće se koristi sušeno drvo smreke, oraha, ariša i hrasta, koji je izuzetno trajan, ali i posebno težak te zahtjevan za obradu i izradu namještaja.

Rustikalni namjestaj Dom2

Kako kombinirati rustikalni namještaj

Rustikalni namještaj poželjno je kombinirati s prirodnim podnim oblogama, poput drvenih daski, prirodnog kamena ili terakote, koji pojačavaju dojam ruralne oaze.

Materijal karakterističan za rustikalnu kuhinju je puno drvo uz pojedinačne elemente koji su obrađeni s opekom ili keramikom. Radna ploča kuhinje najčešće je izvedena od drva ili kamena, kako bi se naglasio željeni stil i ljepota prirodnih materijala. Vrata kuhinjskih elemenata mogu biti izrađena od perforiranog drva te ukrašena različitim uzorcima i ispunjena prozirnim, mutnim ili ornament staklom.

Rustikalna kuhinja u ambijentu suvremenog doma opremljena je modernim kućanskim aparatima – štednjakom, napom i ugradbenom mikrovalnom te običnom pećnicom. Odabirom i ugradnjom retro dizajniranih kućanskih aparata, u potpunosti će se postići rustikalni efekt u interijeru.

Rustikalni namjestaj Dom2

Kuhinski elementi izgledat će posebno dekorativno u kombinaciji sa retro slavinama i zidnim pločicama starinskog izgleda. Detalji poput zavjesa od seljačkog platna ili kariranog stolnjaka upotpunit će ambijent kuhinje, dok će se u prostor spavaće sobe ili dnevnog boravka lijepo uklopiti strateški raspoređena starinska lampa ili metalno sjenilo.

Proizvodi s duhom starine rezultat su postojane vještine, apsolutne kvalitete materijala i obrade, lakiranja i patiniranja. S rustikalnim namještajem cijeli će interijer poprimiti idiličan, čaroban ugođaj.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bez kategorije

Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!

Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

karirani-uzorak-domnakvadrat

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.

Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.

Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.

Kako ga unijeti u interijer?

Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.

Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.

Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…

Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.

Nastavite čitati

Bez kategorije

Kamini na bioetanol – dostojna zamjena za prave

Kad razmisle koje sve preduvjete treba zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu …

kamin-na-bioetanol-viseći-domnakvadrat

Mnogima je prizor pucketanje vatre u kaminu tiha patnja, ali kad razmisle o tome koje sve preduvjete trebaju zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu, pristat će i na kompromis. Dostojna zamjena za pucketanje drva bit će kamini na bioetanol.

kamin-na-bioetanol-starinski-domnakvadrat

Takvi kamini sadrže kućište koje u sebi ima keramički kamen. On se prilikom punjenja natopi bietanolom koji gori. Na taj se način stvara u prostoru stvara ugođaj kao da se tamo nalazi pravi kamin.

Nude se zidni, samostojeći, stolni u više različitih dimenzija. I iako se njihova funkcija često shvaća kao isključivo ambijentalna, odnosno dekorativna, treba znati da kamini na bioetanol ograničeno i griju.

kamin-na-bioetanol-zidni-domnakvadrat

Ovisno o veličini kamina, u početku ćete trebati litru do četiri etanola. Jedna litra traje tri do pet sati. Gašenje je vrlo jednostavno. Takvi kamini sa strane imaju strane ručicu koja kad se pomakne, zatvara dovod zraka tom plameniku i automatski se plamen gasi. Vi možete istog trena izaći iz kuće bez bojazni da će se ponovno sam od sebe upaliti.

kamin-na-bioetanol-samostojeći-domnakvadrat

Što se održavanja tiče, posebnih zahtjeva nema. Dobro je s vremena na vrijeme prebrisati plamenik. A uz tako jednostavno održavanje i primjenu moramo priznati da možda i nije tako teško u ovom slučaju pristati na kompromis i pucketanje drva zamijeniti plamenom bioetanola.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice