Bez kategorije
Kolika je dnevna doza biljaka?
Inspirirajte se uz ovaj kreativan projekt i stvorite zelenu oazu u svom domu.
Biljke u interijeru sve su popularnije, a jasno je i zašto – domovi puni zelenila zdravo su okruženje za život, a zelenilo istovremeno ima moć svaki prostor učiniti atraktivnim. Znaju to Leon Božić i Tomislav Štrkalj, dvojac koji stoji iza projekta Dnevna doza biljaka. Pa, kolika je ta doza?
U njihovoj kolekciji ima svega. Od terarija, pa sve do kokedama tehnike uzgoja biljaka. Saznali smo da postoji tarantula paprat, ali isto tako i biljka koja živi u staklenci i održava samu sebe pomoću kondenzacije vode.

Foto: DOMnaKVADRAT
Među svim biljkama Leonu je najdraža tilancija, vrsta zračne biljke.
”To su biljke koje u svom prirodnom staništu stvarno rastu tako, potpuno bez zemlje, one su svojim tim malim korjenčićima zalijepljene za koru stabala na kojem rastu, ali nisu paraziti. One su epifiti, dakle, svu si hranu proizvode same, a kad su žedne, napiju se vlage iz zraka. U našim ih je uvjetima, zbog manjka vlage u zraku, potrebno prskati svakih nekoliko dana, te ih jednom mjesečno zaroniti u vodu dva tri sata. Vole puno svjetla.”

Foto: DOMnaKVADRAT
Tomislav iz trenutne kolekcije izdvaja rajsku pticu. Ova biljka može narasti do zaista impresivne veličine, a jednako je impresivan i cvijet koji nastaje tek nakon pet godina, a čekanje se itekako isplati. Ona je tropska biljka, ali se lako prilagođava našim uvjetima. Voli prskanje, ali supstrat se treba osušiti prije novog zalijevanja.

Foto: DOMnaKVADRAT
Za svakoga postoji biljka koja odgovara pojedinom načinu života. Ako ćemo generalizirati, jedna od biljka najjednostavnijih za održavanje je biljka koju, kako kažu Tomislav i Leon, ima svaka baka – svekrvin jezik. To je sukulentna biljka, ona čuva vodu u svojim listovima i zbog toga je ne treba previše zalijevati. Ima ih u nekoliko boja, i vrlo je jednostavna za održavanje.

Foto: DOMnaKVADRAT

Foto: DOMnaKVADRAT
Mnoge zanima postoji li biljka koja se uopće ne zalijeva. Naravno – ne postoji, ali ima dosta biljaka koje će bolje rasti ako ih ignoriramo i ne brinemo previše o njima. Tu spada i već spomenuti svekrvin jezik.
I tako krene – jedna biljka koja postane cijeli kut u biljkama, s tendencijom širenja u cjelokupni interijer. U zatvorenim prostorima moguće je uzgajati zbilja velik broj biljaka, pa zašto od svog doma ne biste stvorili pravu malu zelenu oazu?
Bez kategorije
Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!
Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.
Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.
Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.
Kako ga unijeti u interijer?
Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.
Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.
Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…
Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.
Bez kategorije
Kamini na bioetanol – dostojna zamjena za prave
Kad razmisle koje sve preduvjete treba zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu …

Mnogima je prizor pucketanje vatre u kaminu tiha patnja, ali kad razmisle o tome koje sve preduvjete trebaju zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu, pristat će i na kompromis. Dostojna zamjena za pucketanje drva bit će kamini na bioetanol.

Takvi kamini sadrže kućište koje u sebi ima keramički kamen. On se prilikom punjenja natopi bietanolom koji gori. Na taj se način stvara u prostoru stvara ugođaj kao da se tamo nalazi pravi kamin.
Nude se zidni, samostojeći, stolni u više različitih dimenzija. I iako se njihova funkcija često shvaća kao isključivo ambijentalna, odnosno dekorativna, treba znati da kamini na bioetanol ograničeno i griju.

Ovisno o veličini kamina, u početku ćete trebati litru do četiri etanola. Jedna litra traje tri do pet sati. Gašenje je vrlo jednostavno. Takvi kamini sa strane imaju strane ručicu koja kad se pomakne, zatvara dovod zraka tom plameniku i automatski se plamen gasi. Vi možete istog trena izaći iz kuće bez bojazni da će se ponovno sam od sebe upaliti.

Što se održavanja tiče, posebnih zahtjeva nema. Dobro je s vremena na vrijeme prebrisati plamenik. A uz tako jednostavno održavanje i primjenu moramo priznati da možda i nije tako teško u ovom slučaju pristati na kompromis i pucketanje drva zamijeniti plamenom bioetanola.
You must be logged in to post a comment Login