Uređenje interijera
Kako uštedjeti na grijanju ove zime
Sezonu grijanja očekujemo s više strepnje nego ikada prije. Suočeni smo s povećanom cijenom za energente, a možda i s nedostupnošću pojedinih energenata.
Sezonu grijanja očekujemo s više strepnje nego ikada prije. Suočeni smo s povećanom cijenom za energente, a možda i s nedostupnošću pojedinih energenata. U svakom slučaju bit će izazovno i neizvjesno. Savjete kako preživjeti ovu sezonu grijanja, ali i pripremiti se za godine koje dolaze, s nama je podijelila stručnjakinja za energetsku učinkovitost, Margareta Zidar.
Šta možemo sami napraviti

Smanjite temperaturu u prostoriji
‘Možemo smanjiti potrošnju i troškove za energiju tako da smanjimo postavnu temeperaturu u sustavu grijanja na 21 stupanj. To bi bila neka minimalna prihvatljiva toplinska ugodnost, gdje još uvijek možemo reći da nam je ugodno u postoru, a smanjili smo sa svakim stupnjem Celzijusovih barem potrošnju energije za 5 posto, tako da je to bitni doprinos štednji energije’, kaže Margareta Zidar, stručnjakinja za energetsku učinkovitost u zgradarstvu.
Nemojte grijati prostor gada ga ne koristite
Sljedeća preporuka je ne grijati prostorije kad ih ne koristimo.
‘I recimo za te aktivnosti imamo dostupne termostatske ventile ili sustave nadzora i upravljanja nad sustavima grijanja koje možemo instalirati na postojeće sustave i tako ostvariti barem tu minimalnu uštedu u ovoj sezoni grijanja’, dodaje.
Najbolja rješenja za uštedu na grijanju

Grijanje na drva
Kućanstvima koja imaju dimnjake, savjetuje se prelazak na grijanje na drva. Međutim, oni koji su u zgradama, i imaju rezervni dimnjak, često nemaju prostore za skladištenje drva, pa se opet vraćamo na to da je najbolja preporuka i kratkoročno i dugoročno, štednja energije.
Izolacija doma
‘Najznačanije uštede u energiji se mogu ostvariti smanjem potreba za grijanjem, odnosno hlađenjem, i to je projektima energetske učinkovitosti koji uključuju toplinsku izolaciju vanjske ovojnice’ , kaže.
To znači da treba izolirati zidove, promijeniti prozore, imati dobru krovnu izolaciju. Energetska obnova može biti sveobuhvatna ili se raditi po fazama.
Korištenje sunčeve energije
‘Danas projekte energetske učinkovitosti ne bi trebalo pokretati bez uključivanja sustava koji koriste obnovljive izvore energije. Standardi današnji za zgrade je da oni budu gotovo nulte energije, a to znači da trebaju koristiti neki od obnovljivilh izvora koji im je dostupan na lokaciji’, tvrdi.
Na svakoj zgradi nam je dostupna sunčeva energija pa svakako treba razmisliti o ugradnji fotonaponskih sustava za proizvodnju električne energije i solarnih toplinskih kolektora za proizvodnju potrošne tople vode koji su prihvatljivi i isplativi za svako kućanstvo.
Dizalice topline
‘Sljedeći sustavi su dizalice topline koje koriste energiju iz okoliša, bilo da je to podzemna voda, okolni zrak ili energiju iz zemlje i pomoću učinkovitog izmjenjivača, pretvraraju tu energiju, u energiju za grijanje i hlađenje, a čak i za pripremu potrošne tople vode u svakom kućanstvu. To su učinkoviti sustavi jer za svaku jedinicu energije, električne energije, mogu proizvesti 3-4 pa čak i pet jedinica toplinske i rashladne energije za zgradu’, tvrdi Margareta.
Međutim takvi sustavi i dalje predstavljaju veliku investiciju i za sada se uglavnom za njih odlučuju investitori koji grade nove kuće pa su im dizalice topline cjelovit način rješavanja potreba za grijanjem i za hlađenjem.
U koji obnovljivi izvor energije je kojoj zgradi najisplativije uložiti, određuje se analizom, koja uključuje energetski pregled i izradu energetskog certifikata. Tako se utvrđuje struktura potrošnje za način korištenja konkretnog prostora. Kvalitetno planiranje sustava grijanja, odlična je priprema za godine koje dolaze.
Stilovi uređenja
Tihi luksuz u uređenju doma – kako ga prepoznati i primijeniti?

U svijetu interijera sve češće čujemo pojam „tihi luksuz“, ali što on zapravo znači? Za razliku od glamuroznih prostora prepunih zlata, kristala i naglašenih dekoracija, tihi luksuz naglasak stavlja na suptilnu eleganciju, vrhunske materijale i osjećaj profinjenosti bez pretjerivanja.
Što je tihi luksuz?
Tihi luksuz (eng. quiet luxury) stil je uređenja koji podrazumijeva minimalizam, bezvremenski dizajn i kvalitetu iznad kvantitete. To je luksuz koji nije nametljiv, već stvara osjećaj udobnosti, topline i sofisticiranosti.
Ključne karakteristike tihog luksuza su:
- Prirodni i kvalitetni materijali poput drva, kamena, vune, lana, pamuka i kože
- Neutralne boje – bež, krem, smeđa, bijela, siva, maslinasta
- Čisti, jednostavni oblici namještaja bez ukrasa i pretjerane ornamentike
- Fokus na teksturi i taktilnosti materijala umjesto na jarkim bojama i uzorcima
- Bezvremenski dizajn koji ne prati prolazne trendove već stvara mirnu bazu prostora
Kako prepoznati tihi luksuz u prostoru?
Prostor uređen u stilu tihog luksuza neće vas „osvojiti na prvu“ raskošnim detaljima, ali će stvoriti osjećaj ugode, opuštenosti i elegancije. Sofe su najčešće jednostavnih linija, izrađene od mekanih tkanina poput boucléa ili lana. Tepisi su vuneni, u neutralnim tonovima, a drvo na podovima i namještaju najčešće je svijetlo ili prirodno obrađeno bez lakiranog sjaja.
Koji odabrati i kako uspješno primijeniti stil uređenja u svom domu?
Dekoracije su minimalne, ali pažljivo birane – vaze od keramike, kamenih detalja, skulpturalne lampe ili nekoliko umjetničkih slika u monokromatskoj paleti. Rasvjeta igra veliku ulogu, a u tihom luksuzu najčešće prevladavaju topla bijela svjetla i diskretne lampe s difuznom svjetlošću.

Kako unijeti tihi luksuz u svoj dom?
Ako želite unijeti tihi luksuz u svoj interijer, važno je razmišljati dugoročno i ulagati u kvalitetne komade namještaja i prirodne materijale.
- Birajte neutralnu paletu boja – bež, siva, maslinasta, bijela i zemljani tonovi
- Uložite u kvalitetnu sofu ili fotelju bezvremenskog dizajna
- Koristite prirodne materijale – drvo, lan, pamuk, vunu, kamen
- Rasvjeta neka bude topla i suptilna, s više izvora za različite atmosfere
- Dekoracije svedite na minimum, ali birajte one koje imaju priču ili posebnu vrijednost
- Održavajte prostor urednim i prozračnim, bez suvišnih predmeta

Zašto odabrati ovaj stil u uređenju interijera?
Tihi luksuz stvara dom koji nije samo estetski ugodan, već i funkcionalan, topao i udoban za svakodnevni život. Umjesto privremenog dojma glamura, pruža osjećaj mirnoće, sigurnosti i bezvremenske elegancije. Upravo zato, sve više arhitekata i dizajnera interijera preporučuje ga kao stil koji najbolje odražava suvremeni pojam luksuza – onog nenametljivog, ali istinski kvalitetnog.
Predstavljamo dom
Tihi luksuz u obiteljskom stanu od 66 kvadrata
Pogledajte kako je dizajner Matej Kušević uredio obiteljski u suvremenom, funkcionalnom i elegantnom stilu

Dizajner interijera Matej Kušević, osnivač studija M1st design, poznat je po projektima u kojima spaja funkcionalnost i estetiku u jedinstven dizajnerski potpis.
U ovom obiteljskom stanu od 66 kvadrata Matej je stvorio moderan, topao i elegantan prostor prožet tihim luksuzom.
Funkcionalan raspored i povezanost prostora
Dnevna soba i blagovaonica spojene su s kuhinjom, a Matej ih je, kako kaže, „povezao i razdvojio u isto vrijeme“. Produžetkom radne plohe iz kuhinje stvoren je polubarski stol koji štedi prostor, a kuhinja je ostala funkcionalna i prostrana.
Kombinacija kašmir bež boje i orah fronti ohlađena je sivim tonovima radne ploče i zidnih obloga u imitaciji betona, čime je prostor dobio suvremen, ali topao karakter.
Dnevni boravak s naglaskom na udobnost
U dnevnom boravku umjesto kutne garniture odabran je veliki dvosjed, praktičan i udoban za svakodnevno korištenje. TV zid obogaćen je drvenim letvicama i LED ambijentalnom rasvjetom, stvarajući osjećaj ugode i profinjene jednostavnosti.



Hodnik – najdraži dio stana
Iako cijeli stan odiše skladom i promišljenim detaljima, Mateju je hodnik najdraži dio prostora.
„Hodnik mi je najdraži jer je to prvi moment koji osjetimo kada uđemo.
Mislim da smo postigli wow efekt – luksuzne pločice u imitaciji bijelog mramora s crnim žilama i puno ogledala koja reflektiraju svjetlost, čine prostor većim i svjetlijim,“ kaže dizajner.
Poseban pečat hodniku dale su digitalne grafike unutar štukatura, koje je Matej sam osmislio. „Nismo htjeli klasične slike ili tapete, pa sam uzeo dvije, tri boje korištene u interijeru i stvorio apstraktne slike digitalno, kao da su zapljusnute kistom. Tako smo dobili unikatne dekoracije koje su povezane s ostatkom stana,“ objašnjava.

Kupaonica s notom luksuza
U kupaonici su korištene crno-bijele pločice u imitaciji mramora, kašmir tonovi i orah dekori, a walk-in tuš s odvodnom kanalicom stvorio je ravnu, lako održivu površinu.
Sve je uklopljeno u koncept tihog luksuza, u kojem dominiraju jednostavnost, profinjenost i funkcionalnost.


Dječja soba i spavaća soba – praktičnost i ugoda
Dječja soba osmišljena je kao fleksibilan prostor za igru, hobi i odmor, s dodatnim ladicama za spremanje sportskih rekvizita.


Spavaća soba, kako kaže dizajner, „šećer je na kraju“.
Vlasnica ju je odmah prihvatila bez izmjena, oduševljena velikim tapeciranim krevetom s podiznom podnicom, integriranim LED ogledalom i ormarićima koji upotpunjuju funkcionalnost.

Tihi luksuz u svakom detalju
Kroz cijeli stan provlače se isti materijali i tonovi, stvarajući harmoničan, suvremen i miran dom. Matej Kušević pokazao je kako tihi luksuz nije pitanje kvadrature, nego promišljenih odluka koje prostor pretvaraju u toplo i elegantno utočište za svakodnevni život
Sve je izvedeno s naglaskom na udobnost, funkcionalnost i sofisticiranu jednostavnost, bez nametljivih dekoracija, ali s jasnim osjećajem profinjenosti i sklada.