Uređenje interijera
Kako odabrati i postaviti podne obloge
Životni prostor je mjesto gdje opuštanje susreće aktivnosti, druženja, veselu igru i ušuškavanja u jastuke. Nepotrebno je reći koliko je važno odabrati pod koji može podnijeti sve aspekte obiteljskog života. Zato Pevex donosi nekoliko savjeta o tome kako ga izabrati i postaviti.
Kako odabrati odgovarajuću vrstu?
Renovacije i uređenja prostorije obično započinju odabirom podne obloge, a odabir ovisi o vrsti prostorije, zahtjevnosti te estetskom dojmu koji se želi postići. Parket je klasičan izbor. Nudi toplinu prostoru, a velik izbor boja omogućava prilagođavanje svakoj veličini prostorije.

Tamniji parketi obično se postavljaju u većim, a svjetliji u manjim prostorijama. Dijeli se na klasičan i gotovi višeslojni parket koji može imati tri različite završne obrade, sjajni, mat ili polu mat te je idealno rješenje za podno grijanje. Alternativa je laminat.
Zašto odabrati laminat?
“Prednosti laminata kao podne obloge je što je on idealno rješenje za sve vrste prostorija u kući, uključujući i kuhinje. Jednostavno i brzo se postavlja i vrlo jednostavno se održava, dovoljno ga je samo usisavati i suhom ili vlažnom krpom brisati. Nudi se u najrazličitijim dezenima i površinskim obradama. Pevex trenutno nudi 56 dekora laminata u različitim debljinama i klasama”, objašnjava Lana Ivorek.

Laminat je čvrsta i otporna podna obloga koja izgledom oponaša parket. To je elegantna i moderna podna obloga koja može biti u imitaciji drveta, kamena ili drugih prirodnih materijala, a nudi udobnost i funkcionalnost. Tepisoni su topla i udobna podna obloga čija je najveća prednost što se mogu postaviti preko postojećih podnih obloga.

Parket i laminat su nam idealni za prostorije u kojima imamo veliku prohodnost ljudi, bili to dnevni boravci, kuhinje, neke sobe za druženje ili hodnici dok tepisone općenito stavljamo u dječje sobe zato što se djeca vole igrati na podu i oni su izuzetno lagani za održavanje.
“Umjetna trava je isključivo za vanjsku upotrebu. Što se tiče rezidencijalne upotrebe, možemo ju staviti u kući ili u stanu na terasu ili balkon i kod komercijalne upotrebe, ona ide na sportske terene, igrališta, prostore oko bazena.”
Boja podne obloge ovisi o…
Odabir boje podne obloge ovisi o veličini prostorije i količini dnevnog svjetla. Zbog svoje neutralnosti i jednostavnog usklađivanja s bojom zidova i namještaja, siva je vrlo popularan izbor.

Tamni podovi sa svijetlim interijerom nude zanimljiv kontrast čineći prostoriju vizualno većom, a daju osjećaj udobnosti. Kod odabira boje, najbolje je izabrati jednu za kompletan interijer jer će tako stvoriti osjećaj prostranosti. Želite li podne obloge postavljati sami, sav potreban pribor i alat možete pronaći u Pevexu.
Potrebno je odgovarajuće ljepilo
“Za postavljanje podnih obloga potrebno nam je ljepilo za proizvode koje lijepimo. Za laminat potrebna nam je XPS podna obloga ili pjenasta folija i isto tako za laminat i parket gledamo odgovarajuće lajsne u sličnoj ili istoj nijansi i odgovarajući pribor.”
Postaviti ih možete sami
Sve vrste podnih obloga možemo postavljati sami, ali moramo poštivati standarde za ugradnju. Naša preporuka je uvijek da se konzultirate sa stručnim osobama prije samog postavljanja, a nekad je i najbolje da to odradi sami majstor.

Postavljate li podne obloge sami, prije svega treba pravilno pripremiti podlogu. Za najbolje prianjanje potrebnu ju je temeljito očistiti, a ako je podloga neravna, koristite samonivelirajuću masu.
Postavljanje započnite od najvećeg ravnog zida, to će olakšati postavljanje i osigurati estetski privlačan izgled. Kod postavljanja, uzmite u obzir smjer sunčeve svjetlosti u prostoriji. Gleda li vaša prostorija na jug, daske postavite u smjeru istok zapad jer će se tako izbjeći obasjavanje spojeva. Kad su sve ploče postavljene, ostavite da se pod dodatno stegne, a ako je korišteno ljepilo, ostavite preko noći da se dobro osuši. Nakon toga postavljaju se rubne letvice.
pevex.hr
Podne i zidne obloge
Mikrocement: Prednosti najpopularnijeg materijala za uređenje vašeg doma
Svi pričaju o mikrocementu!

Mikrocement je definitivno postao jedan od glavnih protagonista u svijetu unutarnjeg dizajna i jedan od najtraženijih materijala od strane klijenata koji se odlučuju renovirati svoj dom.
Kako popularnost ovog čvrstog, izdržljivog i svestranog materijala raste, otkrijte prednosti korištenja mikrocementa i najbolje stilove uređenja interijera u kojima ga možete koristiti.
Što je mikrocement?
„Mikrocement je dekorativna žbuka uz koju postoji beskonačno mnogo mogućnosti izvedbe, bar kad se o zidovima govori. Bitna je kvaliteta samog materijala sa kojim se radi i još bitnija je stručnost tog izvođača i njegovo oko za lijepo kako bi mogao biti kreativan na tome što radi“, objasnila nam je vlasnica tvrtke za izvođenje microcementa Ivana Pereglin.
Marmorino fine – dekorativna tehnika koja spaja prošlost i budućnost
Mikrocement je vrlo isplativ materijal jer je njegova glavna prednost to što savršeno prekriva površine, pa nećete morati trošiti puno novca na uklanjanje starih podova i pločica. Na primjer, ako renovirate kupaonicu, možete koristiti protukliznu završnu obradu za svoj mikrocement i lako prekriti kadu i umivaonik. Kao nepropusan materijal, spriječit će da vaša kupaonica postane vlažna.
Korištenje mikrocementa u industrijskom stilu uređenja
Industrijski stil uređenja interijera i mikrocement savršeno se slažu. Mikrocement se uklapa u tipičan arhitektonski stil koji uključuje crne elemente, izložene cigle, metal i bakar. Prekrivanje poda mikrocementom također može pomoći naglasiti prirodno svjetlo u vašem dnevnom boravaku i učiniti ga da izgleda toplije.
Zašto odabrati industrijski dizajn prilikom uređenja ureda

Korištenje mikrocementa u minimalističkom stilu uređenja
Mikrocementni pod savršeno će se uklopiti u bijeli i neutralni životni prostor.
Baš kao što minimalizam nastoji otvoriti prostor što je više moguće, mikrocement i njegove kontinuirane i ujednačene površine bit će najbolji saveznik za postizanje ovog rezultata.

Korištenje mikrocementa u skandinavskom stilu uređenja
Korištenje mikrocementa naglasit će tipičnu čistoću i jednostavnost skandinavskog stila uređenja interijera. Bijeli zidovi i prirodni materijali poput drva, pamuka i lana pronaći će zajednički jezik u mikrocementu koji će zauzvrat učiniti životni prostor otvorenijim i prostranijim. Neutralne boje također su tipične za ovaj stil, a mikrocement će savršeno funkcionirati s tim suptilnim tonovima.
Čak i u jednostavnom i elegantnom crno-bijelom interijeru, ovaj će materijal biti savršena osnova za početak dizajniranja i dekoriranja.

Stilovi uređenja
Stilovi uređenja interijera: Koji odabrati i kako ga uspješno primijeniti u svom domu
Od skandinavskog minimalizma do boho šarenila – otkrijte koji stil uređenja interijera najbolje odgovara vašem karakteru i načinu života

Uređenje doma nije samo pitanje estetike – to je način da izrazimo tko smo, što volimo i kako želimo živjeti. Stilovi uređenja interijera nisu modne kategorije, već funkcionalni i emocionalni koncepti koji oblikuju našu svakodnevicu.
Neki stilovi nas umiruju, drugi stimuliraju. Neki nas podsjećaju na djetinjstvo, drugi nas tjeraju da krenemo iznova. Donosimo pregled deset najpopularnijih stilova uređenja interijera danas – od nostalgičnih povrataka do suvremenih reinterpretacija klasike.
1. Novi postmodernizam – igra forme, boje i ironije
Zaboravite pravila i pravocrtne linije. Novi postmodernizam vraća duhovitost i osobnost u interijere. Kombinira nostalgične reference (poput Memphis dizajna) s neočekivanim formama, živim bojama i dozom ironije. Idealno za one koji se ne boje miješati staro i novo – i koji uživaju u stvaranju vizualno bogatog prostora.

2. Stil 70-ih – retro s pravilima
Topli tonovi, tkanine poput buklea, obluci i organski oblici – uređenje u stilu 70-ih ponovno je u trendu. No, da bi prostor izgledao retro, a ne zastarjelo, važno je poštivati osnovna pravila: izbjegavajte gomilanje detalja, birajte zemljane nijanse i kombinirajte ih s jednostavnim, modernim elementima.

3. Boho – sloboda, slojevitost i osobna priča
Boho stil donosi slobodu izražavanja kroz boje, teksture i razne kulturne utjecaje. Nema strogih pravila – kombiniraju se prirodni materijali, tekstil, vintage komadi i dekoracije s pričom. Plava boja i prigušeni sjaj daju mu dodatnu dubinu, a višeslojnost stvara osjećaj doma s karakterom.

4. Minimalizam – manje stvari, više prostora za život
Minimalizam nije samo estetski izbor, već i filozofija života. Fokus je na funkciji, pročišćenim linijama i neutralnoj paleti. Svaki predmet ima svoju svrhu. U prostoru vlada mir, jednostavnost i osjećaj lakoće – idealno za one koji žele mentalni predah od svakodnevnog kaosa.

5. Neoklasicizam – suvremena elegancija s klasičnom osnovom
Novi neoklasicizam vraća simetriju, proporcije i arhitektonsku ozbiljnost – ali u modernom ruhu. Ovaj stil koristi klasične elemente poput štukatura i plemenitih materijala, ali kombinira ih s neutralnim tonovima i suvremenim detaljima. Rezultat je sofisticiran prostor s dozom trajne elegancije.

6. Nostalgija – emocija kao glavni dekor
Trendovi se vraćaju, ali sada ih reinterpretiramo kroz osobna sjećanja. Uređenje prostora detaljima iz prošlih desetljeća – poput retro lampe, vintage šalice ili bakinog ormara – postaje svjesna odluka za toplinu i kontinuitet. Stilovi uređenja interijera sve više uključuju emocionalnu dimenziju kao ključni element dizajna.

7. Industrijski stil – robustan, funkcionalan, urban
Industrijski stil inspiriran je tvornicama, sirovim materijalima i otvorenim prostorima. Beton, cigla, metal i drvo u svom autentičnom obliku – to su njegovi glavni aduti. Praktičan, ali izražajan, savršeno pristaje urbanim prostorima i osobama koje cijene funkcionalnost s karakterom.

8. Rustikalno-mediteranski stil – prirodno, toplo i opušteno
Bijeli zidovi, drvene grede, kamen i keramika – rustikalno-mediteranski stil odiše smirenošću i povezanosti s prirodom. Često se koristi u kućama za odmor, ali sve češće i u urbanim domovima kao protuteža tehnologiji i stresu. Idealno za stvaranje ugodne, prizemljene atmosfere.

9. Skandinavski stil – funkcija, svjetlo i osjećaj doma
Skandinavski stil savršeno kombinira minimalizam, udobnost i toplinu. Ključne značajke su svijetle boje, prirodni materijali, jednostavne forme i maksimalno korištenje dnevnog svjetla. Poseban naglasak stavlja se na ugodu (tzv. hygge) i balans između estetike i svakodnevne funkcionalnosti.

10. Mediteranski stil – život uz more u svakom detalju
Mediteranski stil uređenja interijera inspiriran je jednostavnošću života na jugu – bijelim zidovima, plavim detaljima, svijetlim podovima i puno prirodnih materijala. Ovaj stil spaja opuštenost s funkcionalnošću, donosi svježinu mora i sunca u prostor, i potiče osjećaj lakoće. Idealno za ljubitelje prirode i slobodnog duha.

Stilovi uređenja interijera mogu izgledati kao katalog kategorija, ali prava vrijednost dolazi kad ih prilagodimo sebi. Ne morate slijediti nijedan stil do kraja – kombiniranje i prilagodba često daju najbolje rezultate. Najvažnije je da se u svom prostoru osjećate dobro, opušteno i autentično.