Interijeri
Kako zidove zaštiti od vlage?
Razlozi njenog nastanka su razni. Dobra je vijest da je možemo spriječiti.
Prilikom kupanja, kuhanja, pranja i sušenja rublja stvara se vlaga. Uz to, vlagu izazivaju i pospješuju i drugi elementi poput loše hidroizolacije objekta te sanacijskih pogrešaka. Ozbiljni problemi nastaju kad građevinski materijali ostanu konstantno vlažni.
Vlaga u građevinskim elementima smanjuje toplinsku izolaciju, a njeno trajno djelovanje može oštetiti strukturu, stoga je sprječavanje koncentracije vlage u prostoru od iznimne važnosti. Razlikujemo vlagu koja nastaje na unutrašnjim te vanjskim zidovima, kao i takozvanu građevinsku vlagu koja se akumulira u samom građevnom materijalu.
Razlozi nastanka
Razloga za nastanak vlage u objektu je mnogo – od oštećenih zidova i krova, pukotina u cijevima za grijanje i vodovodnim cijevima do podne vlage i začepljenog žljebnog odvoda. Tomu se mogu pribrojiti i nedovoljna izolacija objekta, greške pri projektiranju i sanaciji, kao i građevinska vlaga te prodiruća voda izvana.
Znakovi
Glavni znakovi rastuće vlažnosti u zgradi su izrazito hladne površine zidova, neugodan miris vlage, opadanje žbuke te izbijanje plijesni. Kako bismo postigli dobru klimu u prostoru i spriječili oštećenja, potrebno je osigurati dobro prozračivanje otvaranjem prozora ili mehaničko provjetravanje i odzračivanje, kojim se prekomjerna vlaga izvodi iz objekta.
Trajna zaštita od vlage
Ipak, trajnu zaštitu od vlage nudi samo adekvatno izvedena i sveobuhvatna izolacija zidova i krova uključujući i odgovarajuće prozore i vrata. No, mogu se poduzeti neke mjere predostrožnosti, a to je već spomenuto provjetravanje, posebice nakon kupanja i kuhanja, kad se i kondenzira najviše vlage u prostoru.
Kod podrumskih prostora situacija je obratna – pri višim temperaturama, prozori i vrata moraju ostati zatvoreni, jer bi se u suprotnom topli zrak kondenzirao na hladnim zidovima.
Smanjenje vlage
Emisiju vlage moguće je smanjiti ako izbjegavate sušenje rublja u interijeru, a između namještaja i zidova trebalo bi ostaviti barem 5 cm prostora.
Tijekom hladnih jesenjih i zimskih mjeseci, sve prostorije ravnomjerno zagrijavajte, a temperaturna razlika između pojedinih soba ne smije biti veća od 5 °C.
Vlagu je moguće ukloniti i strojnim isušivanjem, kojim se postižu dobri mikroklimatski uvjeti u prostoru.
Američka stilistica, autorica i TV voditeljica, Emily Hendersonje, nadahnula je svijet dizajna interijera svojom estetikom inspiriran retro stilom u koji su se mnogi zaljubili.
Njezin YouTube kanal, koji broji 50ak tisuća pretplatnika, sažima sve, od pronalaženja stila njezinih klijenata i uređenju inrerijra, pa do pronalaska i najmanjih sitnica, s njezina predanost radu ono je što klijentima često izmami suze na oči.
U sljedećem video Emily je preuzela dirigentsku palicu i uredila stan mladom paru, i u svega nekoliko koraka postigla woow efekt. Pogledajte kako ona to radi!
Interijeri
Savjeti za ultra brzo čišćenje doma kada vam neplanirano stižu gosti
Možete napraviti čudo za svega 30ak minuta
Youtubeerica Hermione Chantal postala je vrlo popularna i prate je stotine tisuća ljudi zbog korisnih savjeta za čišćenja doma. U priloženom videu informira ljude kako u vrlo kratkom roku, kada vam stižu nenadani gosti, očistiti dom koji je u neredu, a pritom ne izgubiti sate i sate vremena.
Naglasila je kako ovo nije dubinsko čišćenje, nego ono koje se radi najbrže što se može, a rezultat ipak neće izostati. Evo njezinih savjeta.
1. Uzmite dvije vrećice; jednu za reciklažu plastike, a drugu za smeće. Idite po cijeloj kući i kupite sve smeće, ispraznite kante za smeće, bacite sve što vam ne treba. Ovo će napraviti ogromnu razliku.
2. Operite sve tanjure, čaše, šalice, pepeljare koje su po stanu, maknite ih s vidljivih površina. Također, bacite sve boce od pića.
3. Operite odjeću, ručnike, plahte, pokupite ih s poda, i odmah bacite u mašinu za pranje rublja. Svu čistu odjeću složite u ormar. Također, složite cipele i maknite ih iz dnevne sobe.
4. Posložite kauč, krevet, fotelje, te stvari rade ogromnu razliku u prostoru. Ako nemate vrmena za oprati posteljinu, nema veze, to možete sutra.
5. Sada se možete koncentrirati na radne površine, i staviti stvari na svoje mjesto i rasčistiti prostor. Za stvari koje niste sigurni kuda s njima, spremite u ladicu, pa kada budete imali više vremena, odlučite kuda ćete ih spremiti. Pobrišite prašinu i operite podove. Također, brzo pređite s krpom za čišćenje preko ogledala i sudopera. Ako imate vremena, pobrišite podove, idealne su maramice upravo za tu svrhu, koje nakon čišćenja bacite.
You must be logged in to post a comment Login