Povežimo se

Interijeri

Izbor odgovarajućeg ljepila za keramičke pločice

U ovom tekstu detaljnije opisujemo osnovne čimbenike koje treba ispoštovati pri pravilnom odabiru ljepila za keramičke pločice. Na kraju se nalaze uputstva za upotrebu i nanošenje ljepila kako bi bila osigurana potrebna veza podloge i obloge keramičkih pločica

Izjava o sukladnosti i oznaka CE na pakiranju neophodni su uvjeti za stavljanje u promet građevinskog proizvoda. Ipak, to nije dovoljan podatak o kvaliteti proizvoda, a pravo kupca je da zna više o proizvodu bez obzira tko je proizvođač.

Na koji način izabrati odgovarajuće ljepilo? Je li prvo potrebno izabrati pouzdan brend, odnosno proizvođača ljepila, a nakon toga iz njegovog proizvodnog programa odgovarajuće ljepilo? Ili je bolje obrnuto, odnosno, da se prvo utvrde potrebna svojstva ljepila, a onda usporede ljepila nekoliko proizvođača? Oba načina mogu dati dobar rezultat. Međutim, često se uspoređuju različita/neadekvatna ljepila.

 

Osnovni čimbenici koji utječu na izbor ljepila za pločice

Prije nego što odaberete vrstu ljepila i počnete s polaganjem keramičkih pločica, treba provjeriti i uzeti u obzir sljedeće čimbenike koje utječu na izvođenje:

– vrstu podloge i njezine karakteristike
– namjenu i dimenzije pločica
– namjenu prostora i vrste opterećenja
– vrijeme od izvođenja do početka korištenja
– klimatske uvjete za vrijeme izvođenja radova.

Ako uzmemo u obzir sve gore navedeno, rizik od greške znatno je smanjen, ako ne i uklonjen.

 

Vrste i svojstva podloge

Podloga je jedan od najvažnijih faktora koji utječu na kvalitetu i trajnost postavljenih keramičkih pločica. Na osnovu podataka o svojstvima podloge možemo procijeniti koji su postupci potrebni za pripremu podloge prije lijepljenja keramičkih pločica. Posebno je važno da podloga na koju se lijepe pločice bude čista, čvrsta, ravna, sazrela i dovoljno suha, osobito ako se radi o cementnim estrisima, betonu ili žbukama. Bitna karakteristika podloge je da se u fazi sušenja skuplja. Ukoliko keramičke pločice lijepimo na nedovoljno sazrele podloge, postoji velika vjerojatnost da će u fazi sušenja i posljedičnog skupljanja zbog velikih naprezanja doći do oštećenja u keramičkoj oblozi.

Na izbor odgovarajućeg ljepila utječe i podatak je li polaganje pločica predviđeno na vertikalne ili horizontalne podloge. Za polaganje keramičkih pločica na vertikalne površine primjerena je upotreba tiksotropnih ljepila koja omogućavaju lijepljenje bez klizanja pločica (mogućnost lijepljenja od vrha zida prema podu).

 

Lijepljenje pločica Dom2

 

Svojstva i dimenzije pločice

Prilikom izbora odgovarajućeg ljepila izuzetno je važno uzeti u obzir format pločice. Poznato je da pločice od porculaniziranog gresa imaju izuzetno malu ili skoro nikakvu upojnost. Za polaganje ovih vrsta pločica potrebno je odabrati poboljšano ljepilo razreda C2. Ova ljepila sadrže veliku količinu polimernih dodataka koji osiguravaju dobro prianjanje između podloge i neupojnih keramičkih pločica.

Kod keramičkih pločica većih dimenzija (40×40 cm i veće), zbog većeg utjecaja širenja i skupljanja, potrebno je odabrati ljepilo klase fleksibilnosti S1 ili čak klase fleksibilnosti S2. U cilju lakšeg i pouzdanijeg polaganja velikoformatnih pločica preporučuje se upotreba debeloslojnih ljepila, posebno ako se radi na neravnim podlogama.

 

Namjena prostora i vrsta opterećenja

Keramičke pločice postavljaju se u unutarnjim i vanjskim prostorima na horizontalne i vertikalne površine. U unutarnjim prostorima obično su kontrolirani uvjeti s malim temperaturnim razlikama. Za opterećenja u stambenim prostorima, gdje se postavljaju upojne keramičke pločice na zidovima, a ponekad i na podovima, zahtjeve za lijepljenje mogu ispuniti i standardna cementna ljepila razreda C1.

U slučaju većih opterećenja na podovima, kao što je slučaj u javnim, poslovnim i industrijskim objektima, treba primijeniti poboljšano ljepilo razreda C2. Ukoliko je obloga izložena visokom mehaničkom opterećenju, kao što su skladišni prostori, garaže i sl., važno je postići potpuno ulijeganje keramičke pločice u posteljicu od ljepila bez zračnih prostora koji bi mogli uzrokovati mehanička oštećenja završne obloge.

Ukoliko je obloga izložena kemijskim opterećenjima, prije svega je potrebno provjeriti može li se koristiti cementno ljepilo. Ako su kemijska opterećenja velika, potrebno je koristiti kiselootporno ljepilo na bazi reaktivnih smola. Takve vrste ljepila imaju oznaku R.

Na vanjskim je površinama utjecaj toplinskog opterećenja velik. Sunce tijekom ljetnih mjeseci zagrijava oblogu iznad 60°C, a tijekom noći obloga se hladi na oko 15°C. Na takvim površinama potrebno je koristiti ljepila koja su dovoljno fleksibilna te mogu podnijeti naprezanja nastala zbog različitog rada između podloge i obloge, npr. zbog temperaturnih razlika, mehaničkog opterećenja i sl. To se postiže upotrebom poboljšanih ljepila koja imaju klasu fleksibilnosti S1 ili po potrebi klasu S2.

Na vanjskim površinama isključivo se koriste ljepila otporna na mraz. Kada se lijepe pločice, veoma je važno postići 100 % popunjenost između pločica i obloge. U ovom sloju ne smiju ostati šupljine u kojima se akumulira voda koja se zimi može smrznuti, što može uzrokovati odvajanje obloge od podloge.

 

Vrijeme od izvođenja do punog opterećenja

Pri izboru ljepila za keramičke pločice izuzetno je važno odrediti koliko je vrijeme od postavljanja pločica do trenutka kada će se početi s korištenjem prostora. Danas su sve češći zahtjevi za skraćenjem rokova, a to možemo postići primjenom brzovezujućih ljepila oznake F. Upotrebom brzovezujućih ljepila omogućava se fugiranje obloge poslije nekoliko sati, a upotreba prostora i puno opterećenje moguće je već nakon 24 sata.

 

Klimatski uvjeti u toku izvođenja radova

Najpogodniji uvjeti za izvođenje radova su oni kada nema vjetra i propuha te kada je prostor zaštićen od direktnog utjecaja sunčevih zraka, a temperature su između 15°C i 25°C. U slučaju kada je temperatura viša – između 25°C i 35°C, ili se ne može izbjeći vjetar i propuh, potrebna su ljepila s produženim otvorenim vremenom, tj. ljepila koja imaju oznaku E. Na temperaturama između 5°C i 15°C ljepila sporije vežu. Da bismo izbjegli produžavanje vremena do fugiranja i korištenja obloge, možemo koristiti brzovezujuća ljepila koja imaju oznaku F.

 

Priprema i nanošenje ljepila

Da bi ljepilo ispunilo svoju funkciju, nije dovoljno što je proizvedeno od strane pouzdanog proizvođača, već je potrebna i adekvatna priprema i nanošenje ljepila. Miješanje treba izvesti s točno propisanom količinom čiste vode, pri malom broju okretaja namjenskog miksera, s odgovarajućom dužinom miješanja u dva koraka i pauzom između njih. Potrebna debljina ljepila postiže se gleterom različite nazubljenosti. Na početku nanošenja potrebnu debljinu nanosa treba provjeriti i po potrebi zamijeniti nazubljeni gleter. Pri lijepljenju u unutarnjim prostorima na normalno opterećene površine osnovni princip je da najmanje 65 % površine poleđine pločice bude u kontaktu s ljepilom, a u slučaju većeg opterećenja zahtijeva se 100 % prekrivanja. Za postizanje optimalne prionjivosti preporuka je prvi (kontaktni) sloj nanijeti ravnom stranom gletera, a drugi sloj nazubljenom stranom. Kako bi se izbjeglo stvaranje pokorice na površini ljepila, keramičke pločice potrebno je lijepiti u okviru otvorenog vremena i na pločicu i na podlogu.

 
Izvor: MAPEI CROATIA d.o.o.

 

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Interijeri

Uređenje interijera – Best off sezona 18

Ideje za uređenje doma uvijek su dobrodošle!

Čitavu sezonu stručnjaci su nas podučavali i savjetovali, tako smo i doznali kako izabrati idealan jastuk, zavjese ili kako organizirati ormar… I tih se korisnih savjeta doista vrijedi podsjetiti.

Jastuk birajte prema položaju u kojem spavate

Budite li se ujutro umorni, s glavoboljom ili bolovima u vratu, uzrok tome može biti pogrešan jastuk. Dobar jastuk je onaj koji podupire vrat i glavu te održavaju neutralan položaj kralježnice. Više

KonMarie metoda – Najbolje rješenje za pohranu odjeće i ljetnu organizaciju ormara

Odličan način da garderobni ormar održite urednim tijekom cijele sezone jest korištenje organizatora i slijeđenjem metode KonMarie, koja se temelji na minimalizmu i kategorizaciji. Još jedno praktično rješenje je slaganje odjeće prema svrsi i bojama, koje će stvoriti vizualni red i omogućiti brži odabir modnih kombinacija. Više

Jednostavan vodič za odabir zavjesa

Zavjese ne samo što reguliraju svjetlost, već su i odličan način dodavanja tekstura i boja u prostoriji. Velika ponuda materijala i vrsta može biti zbunjujuća, zato smo pitali stručnjake kako odabrati idealne zavjese. Više

Kako odabrati boju, namještaj i dekoracije za dječju sobu

Uređenje sobe za vaše dijete može biti izazovan zadatak jer zahtijeva odabir stvari koje ne sviđaju samo vama – na umu je potrebno imati i njihove potrebe i želje.

Na sreću, danas je ponuda toliko velika da je ustvari teško pogriješiti u odabiru namještaja i boja za dječju sobu. Iako bismo dječje sobe za djevojčice prvo zamislili u ružičastoj boji, a za dječaka u plavoj, ideje i trendovi za uređenje sobe za novorođenčad uvelike su se promijenili. Više

Nastavite čitati

Interijeri

Predstavljamo dom – Best off sezona 18

Često sve počinje potragom za dodatnim prostorom…

Rezultate uređenja prostora uvijek je zanimljivo pratiti, a mi smo ove sezone baš uživali…

Stan koji djeluje veći nego što zapravo je

Stan veličine 53 četvorna metra bio je urbano i lijepo uređen, no proširenjem obitelji, bila je potrebna još jedna spavaća soba. Kupaonica je trebala renovaciju, a namještaj kompletnu promjenu. Tlocrtne promjene napravila je arhitektica Gordana Đerić. Više

Mali dio Francuske u zagrebačkom stanu

Stan francuske umjetnice sa zagrebačkom adresom, Jessice Gobert obiluje zanimljivim zbirkama umjetnina i namještaja. Pozitivna karakteristika ovog stana leži u pametno iskorištenom prostoru čime je postignut dojam prostranosti. Više

Kuća Nodi proglašena je najuspješnijim ostvaranjem stambene arhitekture u Hrvatskoj

Svake godine Udruženje hrvatskih arhitekata dodjeljuje nagrade za najbolja ostvarenja u nekoliko kategorija. Ove godine nagradu Drago Galić za najuspješnije arhitektonsko ostvarenje na području stambene arhitekture dobili su Nikola Fabijanić i Jure Glasnović, a mi smo posjetili nagrađeni objekt. Više

Renovacija stana od 90 kvadrata

Renovacija ovog stana od 90 četvornih metara trajala je 6 mjeseci, a od derutnog prostora napravljen je moderan i prozračan stan koji reflektira osobnost njegovog vlasnika. Više

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice