Povežimo se

Uređenje interijera

Fuzija drva i epoxy smole iz Ivanić Grada

Epoxy smola izazvala je pravu malu revoluciju. Od nje se izrađuju stolovi, nakit, pepeljare, skulpture, pa čak i podovi. A kad se Epoxy spoji s drvetom, dobije se posebna fuzija modernog, klasičnog, rustikalnog i kreativnog. 

Koristi se u raznim industrijama

Epoxy smola je polimer koji se dobiva miješanjem dviju komponenti i rezultiraju čvrstim monolitnim tijelom, a upotrebljava se u raznim industrijama.

“Ispočetka je to počelo u brodogradnji gdje su se epoxy smolom spajali dijelovi brodova, čamaca i svi ostali dijelovi jer je epoxy smola otporna na vodu, na sol, na nagrizanje i netko je tu prepoznao da se od toga može raditi i umjetnost”, objašnjava Fabian Tadić.

Sve je počelo kao hobi

Fabian je iz hobija počeo raditi privjeske od epoxy smole, a danas izrađuje luksuzne pepeljare, satove, ukrase i stolove.

“Proces izrade stola ovisi o njegovim dimenzijama, koje drvo se koristi, koji je željeni rezultat, prozirno, neprozirno, mat ili sjaj, a cijeli proces izgleda tako da se prvo ide u čišćenje drva, znači čisti se od kore, od prašine, od crvi od svega i priprema kalup.”

Nakon toga spajaju se stranice za kalup, ubacuje se drvo, a potom ide prvi sloj smole, drugi, treći, ovisno o debljini stola i nakon toga slijedi obrada, tj. ravnanje, brušenje, poliranje, montiranje postolja, lakiranje, premazivanje, keramička zaštita.

Različite varijante

Za izradu koristi kvalitetno tvrdo drvo, poput masline, hrasta, trešnje i slično, a mekano drvo zahtjeva posebnu obradu.

“Stabiliziramo ga, znači premazuje se s jednim posebnim smolama koje dopiru u srž drveta kroz njegove pore, time ga otvrdnjuje i na taj način dobivamo tvrdo drvo.”

Proizvodi od epoxy smole mogu biti u različitim bojama, sa šljokicama, listićima zlata i raznim dodatcima unutar proizvoda.

Jedna narudžba ostala mu je u posebnom sjećanju

“Najluđi proizvod koji sam radio je bio stol u obliku staze za formulu 1. Staza je iz Austrije i istog tog oblika je stol i u stolu se nalazi 10 ili 12 minijaturnih bolida. Također, stol u sebi sadrži umjetnu travu, pistu odnosno umjetni asfalt i 60 rasvjetnih stupića koji u mraku kad se upale izgledaju spektakularno”, prisjeća se Fabian.

Jedna luksuzna pepeljara izrađuje se i po deset dana, ovisno o kompleksnosti projekta i količini upotrjebljene smole.

“Što je više smole, to se manje suši. Recimo, ako je pepeljara u pitanju ili stol, potrebno je dva do tri dana da bude tvrdo na dodir, a nekih sedam dana da je spremno, to jest može se i obrađivati, a potpunu tvrđu dobiva nakon sedam do deset dana.”

Dugi vijek trajanja

Tijekom izrade, epoxy smola zahtijeva određenu temperaturu, pažljivo rukovanje i poštivanje pravila u miješanju. A velika prednost ove sintetičke mase je njena čvrstoća i izdržljivost.

Pepeljare i stolovi su zaštićeni maksimalno da budu otporni na tekućine, hranu, znoj sve što može naštetiti stolu. Kroz godine korištenja to će se vidjeti, ali u svakom trenutku i stolovi i pepeljare i svi ostali proizvodi u roku nekoliko dana i nekoliko sati se mogu dovesti u svoj prvobitan izgled.

Fabian od Epoxy smole može napraviti bilo što, sačuvati bilo koju uspomenu i personalizirati svaki predmet, a samo mašta je granica.

Stilovi uređenja

Tihi luksuz u uređenju doma – kako ga prepoznati i primijeniti?

tihi luksuz

U svijetu interijera sve češće čujemo pojam „tihi luksuz“, ali što on zapravo znači? Za razliku od glamuroznih prostora prepunih zlata, kristala i naglašenih dekoracija, tihi luksuz naglasak stavlja na suptilnu eleganciju, vrhunske materijale i osjećaj profinjenosti bez pretjerivanja.

Što je tihi luksuz?

Tihi luksuz (eng. quiet luxury) stil je uređenja koji podrazumijeva minimalizam, bezvremenski dizajn i kvalitetu iznad kvantitete. To je luksuz koji nije nametljiv, već stvara osjećaj udobnosti, topline i sofisticiranosti.

Ključne karakteristike tihog luksuza su:

  • Prirodni i kvalitetni materijali poput drva, kamena, vune, lana, pamuka i kože
  • Neutralne boje – bež, krem, smeđa, bijela, siva, maslinasta
  • Čisti, jednostavni oblici namještaja bez ukrasa i pretjerane ornamentike
  • Fokus na teksturi i taktilnosti materijala umjesto na jarkim bojama i uzorcima
  • Bezvremenski dizajn koji ne prati prolazne trendove već stvara mirnu bazu prostora

Kako prepoznati tihi luksuz u prostoru?

Prostor uređen u stilu tihog luksuza neće vas „osvojiti na prvu“ raskošnim detaljima, ali će stvoriti osjećaj ugode, opuštenosti i elegancije. Sofe su najčešće jednostavnih linija, izrađene od mekanih tkanina poput boucléa ili lana. Tepisi su vuneni, u neutralnim tonovima, a drvo na podovima i namještaju najčešće je svijetlo ili prirodno obrađeno bez lakiranog sjaja.

Koji odabrati i kako uspješno primijeniti stil uređenja u svom domu?

Dekoracije su minimalne, ali pažljivo birane – vaze od keramike, kamenih detalja, skulpturalne lampe ili nekoliko umjetničkih slika u monokromatskoj paleti. Rasvjeta igra veliku ulogu, a u tihom luksuzu najčešće prevladavaju topla bijela svjetla i diskretne lampe s difuznom svjetlošću.

tihi luksuz

Kako unijeti tihi luksuz u svoj dom?

Ako želite unijeti tihi luksuz u svoj interijer, važno je razmišljati dugoročno i ulagati u kvalitetne komade namještaja i prirodne materijale.

  • Birajte neutralnu paletu boja – bež, siva, maslinasta, bijela i zemljani tonovi
  • Uložite u kvalitetnu sofu ili fotelju bezvremenskog dizajna
  • Koristite prirodne materijale – drvo, lan, pamuk, vunu, kamen
  • Rasvjeta neka bude topla i suptilna, s više izvora za različite atmosfere
  • Dekoracije svedite na minimum, ali birajte one koje imaju priču ili posebnu vrijednost
  • Održavajte prostor urednim i prozračnim, bez suvišnih predmeta

Zašto odabrati ovaj stil u uređenju interijera?

Tihi luksuz stvara dom koji nije samo estetski ugodan, već i funkcionalan, topao i udoban za svakodnevni život. Umjesto privremenog dojma glamura, pruža osjećaj mirnoće, sigurnosti i bezvremenske elegancije. Upravo zato, sve više arhitekata i dizajnera interijera preporučuje ga kao stil koji najbolje odražava suvremeni pojam luksuza – onog nenametljivog, ali istinski kvalitetnog.

Nastavite čitati

Predstavljamo dom

Tihi luksuz u obiteljskom stanu od 66 kvadrata

Pogledajte kako je dizajner Matej Kušević uredio obiteljski u suvremenom, funkcionalnom i elegantnom stilu

tihi luksuz

Dizajner interijera Matej Kušević, osnivač studija M1st design, poznat je po projektima u kojima spaja funkcionalnost i estetiku u jedinstven dizajnerski potpis.

U ovom obiteljskom stanu od 66 kvadrata Matej je stvorio moderan, topao i elegantan prostor prožet tihim luksuzom.

Funkcionalan raspored i povezanost prostora

Dnevna soba i blagovaonica spojene su s kuhinjom, a Matej ih je, kako kaže, „povezao i razdvojio u isto vrijeme“. Produžetkom radne plohe iz kuhinje stvoren je polubarski stol koji štedi prostor, a kuhinja je ostala funkcionalna i prostrana.

Kombinacija kašmir bež boje i orah fronti ohlađena je sivim tonovima radne ploče i zidnih obloga u imitaciji betona, čime je prostor dobio suvremen, ali topao karakter.

Dnevni boravak s naglaskom na udobnost

U dnevnom boravku umjesto kutne garniture odabran je veliki dvosjed, praktičan i udoban za svakodnevno korištenje. TV zid obogaćen je drvenim letvicama i LED ambijentalnom rasvjetom, stvarajući osjećaj ugode i profinjene jednostavnosti.

Hodnik – najdraži dio stana

Iako cijeli stan odiše skladom i promišljenim detaljima, Mateju je hodnik najdraži dio prostora.

„Hodnik mi je najdraži jer je to prvi moment koji osjetimo kada uđemo.

Mislim da smo postigli wow efekt – luksuzne pločice u imitaciji bijelog mramora s crnim žilama i puno ogledala koja reflektiraju svjetlost, čine prostor većim i svjetlijim,“ kaže dizajner.

Poseban pečat hodniku dale su digitalne grafike unutar štukatura, koje je Matej sam osmislio. „Nismo htjeli klasične slike ili tapete, pa sam uzeo dvije, tri boje korištene u interijeru i stvorio apstraktne slike digitalno, kao da su zapljusnute kistom. Tako smo dobili unikatne dekoracije koje su povezane s ostatkom stana,“ objašnjava.

Kupaonica s notom luksuza

U kupaonici su korištene crno-bijele pločice u imitaciji mramora, kašmir tonovi i orah dekori, a walk-in tuš s odvodnom kanalicom stvorio je ravnu, lako održivu površinu.

Sve je uklopljeno u koncept tihog luksuza, u kojem dominiraju jednostavnost, profinjenost i funkcionalnost.

Dječja soba i spavaća soba – praktičnost i ugoda

Dječja soba osmišljena je kao fleksibilan prostor za igru, hobi i odmor, s dodatnim ladicama za spremanje sportskih rekvizita.

Spavaća soba, kako kaže dizajner, „šećer je na kraju“.

Vlasnica ju je odmah prihvatila bez izmjena, oduševljena velikim tapeciranim krevetom s podiznom podnicom, integriranim LED ogledalom i ormarićima koji upotpunjuju funkcionalnost.

Tihi luksuz u svakom detalju

Kroz cijeli stan provlače se isti materijali i tonovi, stvarajući harmoničan, suvremen i miran dom. Matej Kušević pokazao je kako tihi luksuz nije pitanje kvadrature, nego promišljenih odluka koje prostor pretvaraju u toplo i elegantno utočište za svakodnevni život

Sve je izvedeno s naglaskom na udobnost, funkcionalnost i sofisticiranu jednostavnost, bez nametljivih dekoracija, ali s jasnim osjećajem profinjenosti i sklada.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice