Bez kategorije
Fotelje s potpisom
Dizajnerske fotelje nekome će izgledati kao nepotreban komad namještaja za koji treba izdvojiti popriličnu svotu novaca. Za druge ta ista fotelja je ugodan naslonjač, pouzdane kvalitete i iznimne estetske vrijednosti.
Vrijednost pojedinih fotelja ponekad premašuje vrijednost cjelokupnog namještaja u prosječno opreljenom stanu.
Statusni simbol
Fotelje su se izrađivale i prije nekoliko stotina godina, a bile su odraz ondašnjih znanja i mogućnosti. Zadovoljavale su estetske kriterije tog vremena, no nisu bile ergonomski prilagođene kao što je to danas. Osim podizanja estetike u prostoru, suvremena fotelja mora biti i funkcionalna odnosno udobna za sjedenje.
Namještaj se uglavnom proizvodi serijski, ali i pojedinačno ili u ograničenim serijama za one koji žele unikatan ili visoko vrijedan namještaj, koji će biti vizualna poslastica, ali i dovoljno udoban za opuštanje nakon radnog dana.
Neke su fotelje postale klasici koji ne zastaruju niti im vrijeme umanjuje vrijednost, dok druge, novijeg datuma i s potpisom mlađih dizajnera, već osiguravaju mjesto u povijesti.
Ikone iz svijeta fotelja
Osim vrhunskih materijala i zajamčene dugovječnosti, cijenu određuje i dizajnersko ime. Jedan od klasika među foteljama je i “Barcelona” njemačkog arhitekta Ludwiga Mies van der Rohe, rado viđena u glamurozno uređenim i opremljenim interijerima. Rohe ju je dizajnirao za njemački paviljon na Međunarodnoj izložbi u Barceloni 1929. godine.
Originalna fotelja Barcelona s porezom stoji oko 5500 eura. Svaka ima svoj identifikacijski broj i ugravirani potpis arhitekta, a originali imaju jednaku vrijednost bilo gdje u svijetu.

Fotelje kao “Barcelona“, te “Swan” i “Egg” danskog arhitekta i dizajnera Arne Jacobsena su komadi namještaja koji ulaze u kategoriju umjetnina, a svoje mjesto su dobili i u stalnom postavu newyorškog Muzeja moderne umjetnosti.
O popularnosti dizajnerskih fotelja govori i ekskluzivna ograničena edicija Egg fotelje izdana Povodom obilježavanja 50. obljetnice proizvodnje prvog primjerka. U limitiranoj ediciji napravljeno je samo 999 komada, a svi su unaprijed rasprodani. Tu je i primjer Jacobsenovog stolca iz prve “serije 7”, čiji je jedan primjerak prodan za vrtoglavih 38 tisuća dolara.
Osim takvih originala na tržištu se pojavljuju i replike ili kopije namještaja, čija je cijena prihvatljivija nešto nižem sloju, koji ovakvim detaljima žele privući pažnju, ali si original ipak ne mogu priuštiti. Oni koji žele original, a nisu dovoljno upućeni, trebaju znati da se replike prodaju po cijeni i do 10 puta nižoj od originala. Potrebno je naglasiti da njihova cijena najčešće određuje i njihovu kvalitetu. Na tržištu se nude i suvremeni modeli od kojih će neki s vremenom postati klasici.
Tko zna, možda ćete za fotelju s potpisom nekog suvremenog dizajnera umjerene cijene, za tridesetak godina na aukciji postići vrijednost cijele kuće.
Bez kategorije
Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!
Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.
Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.
Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.
Kako ga unijeti u interijer?
Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.
Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.
Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…
Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.
Bez kategorije
Kamini na bioetanol – dostojna zamjena za prave
Kad razmisle koje sve preduvjete treba zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu …

Mnogima je prizor pucketanje vatre u kaminu tiha patnja, ali kad razmisle o tome koje sve preduvjete trebaju zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu, pristat će i na kompromis. Dostojna zamjena za pucketanje drva bit će kamini na bioetanol.

Takvi kamini sadrže kućište koje u sebi ima keramički kamen. On se prilikom punjenja natopi bietanolom koji gori. Na taj se način stvara u prostoru stvara ugođaj kao da se tamo nalazi pravi kamin.
Nude se zidni, samostojeći, stolni u više različitih dimenzija. I iako se njihova funkcija često shvaća kao isključivo ambijentalna, odnosno dekorativna, treba znati da kamini na bioetanol ograničeno i griju.

Ovisno o veličini kamina, u početku ćete trebati litru do četiri etanola. Jedna litra traje tri do pet sati. Gašenje je vrlo jednostavno. Takvi kamini sa strane imaju strane ručicu koja kad se pomakne, zatvara dovod zraka tom plameniku i automatski se plamen gasi. Vi možete istog trena izaći iz kuće bez bojazni da će se ponovno sam od sebe upaliti.

Što se održavanja tiče, posebnih zahtjeva nema. Dobro je s vremena na vrijeme prebrisati plamenik. A uz tako jednostavno održavanje i primjenu moramo priznati da možda i nije tako teško u ovom slučaju pristati na kompromis i pucketanje drva zamijeniti plamenom bioetanola.
You must be logged in to post a comment Login