Povežimo se

Bez kategorije

Fotelje s potpisom

Dizajnerske fotelje nekome će izgledati kao nepotreban komad namještaja za koji treba izdvojiti popriličnu svotu novaca. Za druge ta ista fotelja je ugodan naslonjač, pouzdane kvalitete i iznimne estetske vrijednosti.

Vrijednost pojedinih fotelja ponekad premašuje vrijednost cjelokupnog namještaja u prosječno opreljenom stanu.

Statusni simbol

Fotelje su se izrađivale i prije nekoliko stotina godina, a bile su odraz ondašnjih znanja i mogućnosti. Zadovoljavale su estetske kriterije tog vremena, no nisu bile ergonomski prilagođene kao što je to danas. Osim podizanja estetike u prostoru, suvremena fotelja mora biti i funkcionalna odnosno udobna za sjedenje.

Namještaj se uglavnom proizvodi serijski, ali i pojedinačno ili u ograničenim serijama za one koji žele unikatan ili visoko vrijedan namještaj, koji će biti vizualna poslastica, ali i dovoljno udoban za opuštanje nakon radnog dana.

Neke su fotelje postale klasici koji ne zastaruju niti im vrijeme umanjuje vrijednost, dok druge, novijeg datuma i s potpisom mlađih dizajnera, već osiguravaju mjesto u povijesti.

Ikone iz svijeta fotelja

Osim vrhunskih materijala i zajamčene dugovječnosti, cijenu određuje i dizajnersko ime. Jedan od klasika među foteljama je i “Barcelona” njemačkog arhitekta Ludwiga Mies van der Rohe, rado viđena u glamurozno uređenim i opremljenim interijerima. Rohe ju je dizajnirao za njemački paviljon na Međunarodnoj izložbi u Barceloni 1929. godine.

Originalna fotelja Barcelona s porezom stoji oko 5500 eura. Svaka ima svoj identifikacijski broj i ugravirani potpis arhitekta, a originali imaju jednaku vrijednost bilo gdje u svijetu.

Dizajnerske fotelje Dom2

Fotelje kao “Barcelona“, te “Swan” i “Egg” danskog arhitekta i dizajnera Arne Jacobsena su komadi namještaja koji ulaze u kategoriju umjetnina, a svoje mjesto su dobili i u stalnom postavu newyorškog Muzeja moderne umjetnosti.

O popularnosti dizajnerskih fotelja govori i ekskluzivna ograničena edicija Egg fotelje izdana Povodom obilježavanja 50. obljetnice proizvodnje prvog primjerka. U limitiranoj ediciji napravljeno je samo 999 komada, a svi su unaprijed rasprodani. Tu je i primjer Jacobsenovog stolca iz prve “serije 7”, čiji je jedan primjerak prodan za vrtoglavih 38 tisuća dolara.

Osim takvih originala na tržištu se pojavljuju i replike ili kopije namještaja, čija je cijena prihvatljivija nešto nižem sloju, koji ovakvim detaljima žele privući pažnju, ali si original ipak ne mogu priuštiti. Oni koji žele original, a nisu dovoljno upućeni, trebaju znati da se replike prodaju po cijeni i do 10 puta nižoj od originala. Potrebno je naglasiti da njihova cijena najčešće određuje i njihovu kvalitetu. Na tržištu se nude i suvremeni modeli od kojih će neki s vremenom postati klasici.

Tko zna, možda ćete za fotelju s potpisom nekog suvremenog dizajnera umjerene cijene, za tridesetak godina na aukciji postići vrijednost cijele kuće.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bez kategorije

Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji

Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

božićna-trpeza-domnakvadrat

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?

Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.

Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.

Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.

Nastavite čitati

Bez kategorije

Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu

Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

koliba-u-šumi-domnakvadrat

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.

Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.

Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.

A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.

Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.

A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice