Dizajn i trendovi
Fantastična rekonstrukcija stare vile
Kvalitetnim i dobrim poslom udahnut joj je novi život.
Rekonstrukcije starih kuća znaju biti jako složen posao. Često treba paziti na to da se poštuje povijest tih kuća i njihovih značajki, a opet, današnji životni zahtjevi su puno veći nego, primjerice, prije stotinjak godina. Jedna fantastična rekonstrukcija naš je ovotjedni dom na kvadrat.
Izazovna rekonstrukcija
Vila je građena 1928. godine kao dio poteza od tri obiteljske kuće s urednim i prostranim okućnicama. S obzirom na to da je u prvom redu s pogledom na stari grad Karlovac, onda je trebala zadovoljiti neke uvjete. Poput fasade.
Bilo kamene, ciglene ili u boji – birajte ih pažljivo jer fasade su ogledalo doma

Kuće su naizmjence bojane prema toplo – hladnoj skali boja. Ovoj je određena plava boja. Poštujući to, ali i činjenicu da vlasnica ne voli plavu, napravljen je kompromis. U plavu je dodano malo sive, pa malo smeđe boje, da bi vila na kraju zadovoljila sve zahtjeve.
Ova vila u međuvremenu je bila i dječji vrtić pa je pred arhitekticom Zorom Salopek Baletić bio veliki izazov.

Ideja da se prostor dnevnog boravka, kuhinje i blagovaonice u potpunosti otvori sazrela je kasnije, zbog čega ta dva prostora odvajaju monumentalni stupovi. Sav je namještaj rađen po mjeri s obzirom na to da je ga je trebalo prilagoditi ovom raskošnom interijeru.

Na drugom katu smjestila se roditeljska soba s kupaonicom, ali i jacuzzijem i saunom. Najdojmljiviji dio kata je dojmljiva walk in garderoba u kojoj ima mjesta i za održavanje plesa.


Iako interijer ima puno suvremenih elemenata, neki, poput vrata i prozora, zadržali su stari izgled.
U potkrovlju je smješten prostor za djecu. Zahvati u ovom dijelu bili su poprilično zahtjevni. Naime, bilo je potrebno u potpunosti promijeniti krovište. Umjesto puno drvenih potpornika, u prostor je uvedena čelična konstrukcija. Da bi u prostor ušlo dovoljno svjetla i zraka, u kupaonicama su napravljeni krovni prozori, a postojeći su otvori u sobama malo povećani.

Ovakve vile ne možemo zamisliti bez podruma, međutim i u tom je dijelu trebala adaptacija. Podrum je bio prenizak, a vlasnici su htjeli podrum nalik konobi. Produbljen na način da su ojačani temelji.

Podrum je opremljen modernim elementima, zadržavajući pritom i neke stare. Ali upravo je to ono što mu daje toplinu konobe.
A sad kad smo prošetali cijelom vilom, možemo samo zaključiti da joj je kvalitetnim i dobrim poslom udahnut novi život. A ljepotica će ubrzo napuniti stotu.
Dizajn i trendovi
Brazilski stan koji spaja moderno sa zaboravljenim
130 kvadrata stana sjajno prezentiraju brazilski stil uređenja.

Prostor od 130 kvadrata trebalo je urediti tako da prati brazilsku arhitekturu i zahtjeve današnjeg života. Ovaj brazilski stan smješten je u glavnom gradu te Latinoameričke države, Brasiliji, u četvrti Asa Sul koja najbolje reprezentira život u Brazilu.

U prostranom interijeru najveću pažnju privlači kuhinja. Hladnoća betona razbijena je kuhinjom u pastelnoj nijansi zelene. Zid kod kojeg se nalazi kuhinjski polutotok obložen je modernim bijelim metro pločicama. Koža na barskim stolcima svojevrni je nagovještaj dizajna dnevnog boravka.

U dnevnom boravku tako prevladavaju prirodni materijali. Od kožne sofe i fotelje, preko kožnog tepiha, do drvenog regala i podova.
Prirodni materijali u interijeru su apsolutni hit
Crna rasvjetna tijela odličan su kontrast ovom poprilično svijetlom interijeru.

Spavaća soba također prati ovaj stil uređenja. No, umjesto kože i drveta, ovdje su kombinirani drvo i metal. Posebno intrigantni su noćni ormarići i rasvjetna tijela koja nisu jednaka.

Jednu vrlo živopisnu sliku krije kupaonica. Monotonija pločica u imitaciji betona i bijelih sanitarija razbijena je tirkiznim pločicama u marokanskom stilu.
Dizajn i trendovi
Tajne dobro uređenog interijera
Poznata izreka francuskog modnog kreatora Yves Saint Laurenta kaže – moda prolazi, a stil je vječan. To vrijedi i za dizajn interijera jer, kad u prostoru ima stila, on nikad ne izlazi iz mode. Otkrivamo kako urediti takav interijer.

Crno – bijela elegancija karta je na koju uvijek možete zaigrati ako niste skloni riziku. Međutim, pravi znalci uređenja interijera tu će kombinaciju obogatiti. Za početak, trebate imati osnovnu ideju u kojem stilu želite urediti prostor. Nakon toga, vrijeme je da se pozabavite linijama u njemu.
Linije

Ovdje su korištene oble, horizontalne linije kako bi se postigla opuštena atmosfera. Ako u prostoru objesite ogledalo ili sliku u vertikalnom položaju, dobit ćete izduženiji i formalniji prostor koji nije toliko primjeren za opuštanje.
Boja i svjetlo
Kod uređenja nekog prostora vrlo su važni elementi boja i svjetlo. Ne kaže se bez veze da se rasvjetom može obogatiti neki prostor, ali isto tako i pokvariti. Naime, boja i svjetlo su međusobno povezani, ovisni jedan o drugome. Stoga, kada birate boju, bilo bi je dobro prije unijeti u prostor i pratiti kako se mijenja tijekom dana ili pod umjetnom rasvjetom.
Stručni savjeti kako kombinirati boje godine
Detalji

Kod uređenja interijera sa stilom razliku čine detalji. Prostor treba imati određenu slojevitost te se u njemu teksture trebaju kombinirati. Možete ih čak i suprotstavljati, ali sve to treba biti uravnoteženo.
Na Chesterfield sofu koja ima jednu nježnu baršunastu teksturu, stavili smo jastuke malo grubljih tkanina baš zato da bismo istaknuli nježnost i mekoću teksture same sofe. Isto tako smo se i među tim jastucima poigrali teksturama, pa su neki jastuci malo finije, neki od malo grublje tkanine.
Žarišna točka

Svaki interijer treba imati žarišnu točku. I to jednu, ne više njih kako ne bi došlo do konfuzije. To može biti određeni zid, kamin ili skuptura. U ovom prostoru to je upečatljiva tapeta.
Kad prostor uredite prema ovim pravilima i pricipima, dobit ćete raznovrstan, a opet harmoničan interijer kojem se ništa ne može ni dodati ni oduzeti, a da mu ne promijenite cijeli izgled. Male promjene su uvijek dobrodošle, a možete ih učiniti vrlo jednostavno.