Bez kategorije
Čudesan svijet satova
Svojim jedinstvenim funkcijama i maštovitim dizajnom, ove budilice i satovi dokazali su da su mnogo više od pukih pokazivača vremena.

Budilica koja će iz kreveta izvući i najveće pospance – kad se oglasi, propeler smješten na vrhu sata odleti, a jedini način zaustavljanja neumornog alarma je pronaći izgubljeni dio te ga vratiti na njegovo prvobitno mjesto.
Ništa manje zabavan je dizajn sata kojeg će poželjeti svaki istinski filmofil. Uređaj do najmanjih detalja oponaša filmsku klapu pa vrijeme prikazuje čak do desetinke sekunde.
Stara škola
Interesantan spoj inženjerstva i dizajna predstavlja retro-sat izrađen od “nixie” lampica koje su svoju široku upotrebu stekle sredinom 20.stoljeća, da bi ih 70-tih godina zamijenile modernije LED i flourescentne cijevi. Glavna svrha bila im je prikazivanje brojeva i ostalih informacija putem isprepletenih anoda i katoda smještenih u staklenim tubama koje daju narančasti sjaj. Sat se sastoji od 6 tuba smještenih na elegantno drveno postolje. Tako će svi nostalgičari i ljubitelji inžinjeringa ponovno moći uživati u mekom iskričavom svjetlu nixie tuba.

Budilica za mrave?
Kreacija ironičnog naziva “Malo vremena”, djelo je brazilskog industrijskog dizajnera Rafaela Morgana. Što ovaj sat čini posebnim? Brojke toliko sitne da ih je iz daljine nemoguće očitati, osim kad na njih dođe jedna od kazaljki sata na čijem se vrhu nalazi maleno povećalo.
Vrijeme je novac
Budilica koja je opremljena mehanizmom za uništavanje papira svjetlosnom će brzinom iz kreveta dići i najtvrdokornije spavače. U ovom slučaju, u aparat se umeće novčanica koja biva uništena ukoliko se alarm ne ugasi na vrijeme. Iako je riječ o inovativnoj ideji, za ovakvu će se metodu buđenja vjerojatno odlučiti samo oni s debelim novčanicima ili spavači koji su prokušali sve druge opcije. Ipak, ako i nabavite ovu budilicu, malo upozorenje – uništavanje novca je prekršaj zbog kojeg možete biti kažnjeni.

Na noge lagane
Originalno, a funkcionalno – alarm implementiran u maleni tepih dizajnirali su Sofie Collin i Gustav Lanber. Za gašenje alarma, morat ćete se ustati te s obje noge nagaziti na tepih.
Koncept Domino sata je jednostavan – tri ogromne domino ploče bežično su povezane kako bi sinkronizirano pokazivale vrijeme. Prva ploča pokazuje sate, a druge dvije minute. Točke na svakoj ploči mijenjaju se ovisno o vremenu, a sat će svojim jedinstvenim dizajnom poslužiti i kao efektan ukras na zidu.
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
Bez kategorije
Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu
Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.
Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.
Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.
A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.
Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.
A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.
You must be logged in to post a comment Login