Povežimo se

Uređenje interijera

Želite promjenu u svom domu? Boje su uvijek dobro rješenje!

Ako svome domu želite dati novi svjež izgled, možete to učiniti promjenom boje zidova. Pri tome je dobro znati da to nikako ne bi smio biti površno odrađen posao niti mu tako treba pristupiti. Donosimo vam savjete za unošenje boja u interijer bojenjem zidova.

Prvi korak je dobra priprema, a ona uključuje predviđanje potrebnog pribora i vremena. Kako bi bojenje zidova bilo što lakše i brže, najprije treba iznijeti sve stvari i namještaj iz prostorije. Ako vam to iziskuje previše vremena, bit će dovoljno odmaknuti sve od zidova i grupirati na jednom mjestu, po mogućnosti u središtu prostorije. Tako će vam uza zidove ostati dovoljno prostora za kretanje i rad. Namještaj je potrebno prekriti najlonskom folijom, koju poput ostalog nužnog pribora možete kupiti u specijaliziranim prodavaonicama boja i lakova. Kako bi se poštedjeli naknadnog dugotrajnog čišćenja površina dobro je zaštititi i pod te podne lajsne, unutarnju stolariju, utičnice i prekidače, kao i radijatore i cijevi.

Oprema i priprema prostora

Za bojenje zidova, osim dovoljne količine boje po izboru, bit će vam potrebni i valjci, kistovi, posuda i mrežica za ocjeđivanje suvišne boje s valjka. Kako bi lakše dosegnuli i najudaljenije dijelove stropa, uz štap ili teleskopski nastavak za valjak, dobro će vam doći i zidarske ljestve.

Zaštitnom trakom oblijepite rubove stropa ako zidove namjeravate obojiti nekom drugom bojom. Tako ćete spriječiti prskanje boje, kao i mogućnost da valjkom dotaknete već obojeni strop i na njemu napravite mrlje. Kako bi sebe zaštitili, obucite radnu kutu ili jednokratno radno odijelo, papirnatu ili staru kapu, a na ruke stavite latofleks rukavice.

Priprema zida za bojenje

Rupe od čavlića, oštećenja i pukotine na zidovima, trusnu boju ili žbuku odstranite žičanom četkom. Očišćene površine i neravnine uputno je poprskati vodom kako bi lakše prihvatile masu za zaravnavanje. Pomoću zidarske lopatice, ravnalice ili za to namijenjenih limova, glet masom ili gipsom popunite rupe, pukotine i neravnine. Kada se masa osuši, zakrpe poravnajte brusnim papirom oznake grubosti 120-180, tako da površina bude dovoljno glatka i ravna.

Zid prije bojenja svakako mora biti ravan, čist i suh. U protivnom će u kuhinji ili kupaonici biti vidljive stare mrlje od masnoće, vlage ili drugih nečistoća. Njih je prije bojenja potrebno sanirati. Ako se zbog lošeg provjetravanja u prostoriji kondenzira para, zidove obojite bojom koja sprječava kondenzaciju ili ih obložite nekom zidnom oblogom. Površine koje su izložene vlazi ili su na njima bile prisutne plijesni i gljivice prije bojenja treba premazati fungicidnim sredstvom koje će spriječiti njihovo daljnje nastajanje.

Da bolje prihvate boju, posebice ako već postoji nekoliko prethodnih slojeva, zidove bi prije bojenja trebalo poprskati, odnosno na njih valjkom nanijeti tekuće sredstvo za impregnaciju te ostaviti da se osuše. Prije nego li krenete u kupnju boje izmjerite površinu zidova i stropa, kako bi vam prodavač mogao preporučiti dostatnu količinu boje. Zidove možete obojiti jeftinijim disperzijskim bojama na bazi vode, ili onim skupljim, na akrilnoj bazi koje se mogu prati, neovisno o tome jeste li izabrali sjajnu ili mat boju. Osim gotovih nijansi boja, u specijaliziranim i bolje opremljenim prodavaonicama boja i lakova možete odabrati željenu nijansu koju će za vas kompjuterski zamiješati na licu mjesta. Vodite računa o odabiru boja koje će se dobro uklopiti u vaš interijer.

Tehnika bojenja zidova

Ako najprije obojite zidove, vaš bi trud mogao biti uzaludan zbog prskanja i curenja boje po njima prilikom bojenja stropa. Zbog toga je najbolje da započnete sa stropom. Za to je dobro imati krzneni valjak i pripremiti nešto gušću boju. Drugi premaz treba nanijeti okomito na prethodni, kako bi bojom što bolje prekrili cijelu površinu.

Plosnatim kistom i malim valjkom najprije obojite rubove uz strop, kutove i dijelove oko dovratnika, utičnica, cijevi i žica te podne lajsne. Kasnije, kad ćete velikim valjkom obojiti ostatak zidne površine, nećete prilaziti spojevima, pa ćete izbjeći mogućnost da neželjeno obojite susjedne površine.

Budete li se pridržavali ovih pravila, bojenje zidova može biti zabavna aktivnost za cijelu obitelj! Posebice zato što ćete moći uživati u plodovima svoga zajedničkog rada i izgledu doma kakvog ste si željeli.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Stilovi uređenja

Tihi luksuz u uređenju doma – kako ga prepoznati i primijeniti?

tihi luksuz

U svijetu interijera sve češće čujemo pojam „tihi luksuz“, ali što on zapravo znači? Za razliku od glamuroznih prostora prepunih zlata, kristala i naglašenih dekoracija, tihi luksuz naglasak stavlja na suptilnu eleganciju, vrhunske materijale i osjećaj profinjenosti bez pretjerivanja.

Što je tihi luksuz?

Tihi luksuz (eng. quiet luxury) stil je uređenja koji podrazumijeva minimalizam, bezvremenski dizajn i kvalitetu iznad kvantitete. To je luksuz koji nije nametljiv, već stvara osjećaj udobnosti, topline i sofisticiranosti.

Ključne karakteristike tihog luksuza su:

  • Prirodni i kvalitetni materijali poput drva, kamena, vune, lana, pamuka i kože
  • Neutralne boje – bež, krem, smeđa, bijela, siva, maslinasta
  • Čisti, jednostavni oblici namještaja bez ukrasa i pretjerane ornamentike
  • Fokus na teksturi i taktilnosti materijala umjesto na jarkim bojama i uzorcima
  • Bezvremenski dizajn koji ne prati prolazne trendove već stvara mirnu bazu prostora

Kako prepoznati tihi luksuz u prostoru?

Prostor uređen u stilu tihog luksuza neće vas „osvojiti na prvu“ raskošnim detaljima, ali će stvoriti osjećaj ugode, opuštenosti i elegancije. Sofe su najčešće jednostavnih linija, izrađene od mekanih tkanina poput boucléa ili lana. Tepisi su vuneni, u neutralnim tonovima, a drvo na podovima i namještaju najčešće je svijetlo ili prirodno obrađeno bez lakiranog sjaja.

Koji odabrati i kako uspješno primijeniti stil uređenja u svom domu?

Dekoracije su minimalne, ali pažljivo birane – vaze od keramike, kamenih detalja, skulpturalne lampe ili nekoliko umjetničkih slika u monokromatskoj paleti. Rasvjeta igra veliku ulogu, a u tihom luksuzu najčešće prevladavaju topla bijela svjetla i diskretne lampe s difuznom svjetlošću.

tihi luksuz

Kako unijeti tihi luksuz u svoj dom?

Ako želite unijeti tihi luksuz u svoj interijer, važno je razmišljati dugoročno i ulagati u kvalitetne komade namještaja i prirodne materijale.

  • Birajte neutralnu paletu boja – bež, siva, maslinasta, bijela i zemljani tonovi
  • Uložite u kvalitetnu sofu ili fotelju bezvremenskog dizajna
  • Koristite prirodne materijale – drvo, lan, pamuk, vunu, kamen
  • Rasvjeta neka bude topla i suptilna, s više izvora za različite atmosfere
  • Dekoracije svedite na minimum, ali birajte one koje imaju priču ili posebnu vrijednost
  • Održavajte prostor urednim i prozračnim, bez suvišnih predmeta

Zašto odabrati ovaj stil u uređenju interijera?

Tihi luksuz stvara dom koji nije samo estetski ugodan, već i funkcionalan, topao i udoban za svakodnevni život. Umjesto privremenog dojma glamura, pruža osjećaj mirnoće, sigurnosti i bezvremenske elegancije. Upravo zato, sve više arhitekata i dizajnera interijera preporučuje ga kao stil koji najbolje odražava suvremeni pojam luksuza – onog nenametljivog, ali istinski kvalitetnog.

Nastavite čitati

Predstavljamo dom

Tihi luksuz u obiteljskom stanu od 66 kvadrata

Pogledajte kako je dizajner Matej Kušević uredio obiteljski u suvremenom, funkcionalnom i elegantnom stilu

tihi luksuz

Dizajner interijera Matej Kušević, osnivač studija M1st design, poznat je po projektima u kojima spaja funkcionalnost i estetiku u jedinstven dizajnerski potpis.

U ovom obiteljskom stanu od 66 kvadrata Matej je stvorio moderan, topao i elegantan prostor prožet tihim luksuzom.

Funkcionalan raspored i povezanost prostora

Dnevna soba i blagovaonica spojene su s kuhinjom, a Matej ih je, kako kaže, „povezao i razdvojio u isto vrijeme“. Produžetkom radne plohe iz kuhinje stvoren je polubarski stol koji štedi prostor, a kuhinja je ostala funkcionalna i prostrana.

Kombinacija kašmir bež boje i orah fronti ohlađena je sivim tonovima radne ploče i zidnih obloga u imitaciji betona, čime je prostor dobio suvremen, ali topao karakter.

Dnevni boravak s naglaskom na udobnost

U dnevnom boravku umjesto kutne garniture odabran je veliki dvosjed, praktičan i udoban za svakodnevno korištenje. TV zid obogaćen je drvenim letvicama i LED ambijentalnom rasvjetom, stvarajući osjećaj ugode i profinjene jednostavnosti.

Hodnik – najdraži dio stana

Iako cijeli stan odiše skladom i promišljenim detaljima, Mateju je hodnik najdraži dio prostora.

„Hodnik mi je najdraži jer je to prvi moment koji osjetimo kada uđemo.

Mislim da smo postigli wow efekt – luksuzne pločice u imitaciji bijelog mramora s crnim žilama i puno ogledala koja reflektiraju svjetlost, čine prostor većim i svjetlijim,“ kaže dizajner.

Poseban pečat hodniku dale su digitalne grafike unutar štukatura, koje je Matej sam osmislio. „Nismo htjeli klasične slike ili tapete, pa sam uzeo dvije, tri boje korištene u interijeru i stvorio apstraktne slike digitalno, kao da su zapljusnute kistom. Tako smo dobili unikatne dekoracije koje su povezane s ostatkom stana,“ objašnjava.

Kupaonica s notom luksuza

U kupaonici su korištene crno-bijele pločice u imitaciji mramora, kašmir tonovi i orah dekori, a walk-in tuš s odvodnom kanalicom stvorio je ravnu, lako održivu površinu.

Sve je uklopljeno u koncept tihog luksuza, u kojem dominiraju jednostavnost, profinjenost i funkcionalnost.

Dječja soba i spavaća soba – praktičnost i ugoda

Dječja soba osmišljena je kao fleksibilan prostor za igru, hobi i odmor, s dodatnim ladicama za spremanje sportskih rekvizita.

Spavaća soba, kako kaže dizajner, „šećer je na kraju“.

Vlasnica ju je odmah prihvatila bez izmjena, oduševljena velikim tapeciranim krevetom s podiznom podnicom, integriranim LED ogledalom i ormarićima koji upotpunjuju funkcionalnost.

Tihi luksuz u svakom detalju

Kroz cijeli stan provlače se isti materijali i tonovi, stvarajući harmoničan, suvremen i miran dom. Matej Kušević pokazao je kako tihi luksuz nije pitanje kvadrature, nego promišljenih odluka koje prostor pretvaraju u toplo i elegantno utočište za svakodnevni život

Sve je izvedeno s naglaskom na udobnost, funkcionalnost i sofisticiranu jednostavnost, bez nametljivih dekoracija, ali s jasnim osjećajem profinjenosti i sklada.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice