Povežimo se

Interijeri

Želite promjenu u svom domu? Boje su uvijek dobro rješenje!

Ako svome domu želite dati novi svjež izgled, možete to učiniti promjenom boje zidova. Pri tome je dobro znati da to nikako ne bi smio biti površno odrađen posao niti mu tako treba pristupiti. Donosimo vam savjete za unošenje boja u interijer bojenjem zidova.

Prvi korak je dobra priprema, a ona uključuje predviđanje potrebnog pribora i vremena. Kako bi bojenje zidova bilo što lakše i brže, najprije treba iznijeti sve stvari i namještaj iz prostorije. Ako vam to iziskuje previše vremena, bit će dovoljno odmaknuti sve od zidova i grupirati na jednom mjestu, po mogućnosti u središtu prostorije. Tako će vam uza zidove ostati dovoljno prostora za kretanje i rad. Namještaj je potrebno prekriti najlonskom folijom, koju poput ostalog nužnog pribora možete kupiti u specijaliziranim prodavaonicama boja i lakova. Kako bi se poštedjeli naknadnog dugotrajnog čišćenja površina dobro je zaštititi i pod te podne lajsne, unutarnju stolariju, utičnice i prekidače, kao i radijatore i cijevi.

Oprema i priprema prostora

Za bojenje zidova, osim dovoljne količine boje po izboru, bit će vam potrebni i valjci, kistovi, posuda i mrežica za ocjeđivanje suvišne boje s valjka. Kako bi lakše dosegnuli i najudaljenije dijelove stropa, uz štap ili teleskopski nastavak za valjak, dobro će vam doći i zidarske ljestve.

Zaštitnom trakom oblijepite rubove stropa ako zidove namjeravate obojiti nekom drugom bojom. Tako ćete spriječiti prskanje boje, kao i mogućnost da valjkom dotaknete već obojeni strop i na njemu napravite mrlje. Kako bi sebe zaštitili, obucite radnu kutu ili jednokratno radno odijelo, papirnatu ili staru kapu, a na ruke stavite latofleks rukavice.

Priprema zida za bojenje

Rupe od čavlića, oštećenja i pukotine na zidovima, trusnu boju ili žbuku odstranite žičanom četkom. Očišćene površine i neravnine uputno je poprskati vodom kako bi lakše prihvatile masu za zaravnavanje. Pomoću zidarske lopatice, ravnalice ili za to namijenjenih limova, glet masom ili gipsom popunite rupe, pukotine i neravnine. Kada se masa osuši, zakrpe poravnajte brusnim papirom oznake grubosti 120-180, tako da površina bude dovoljno glatka i ravna.

Zid prije bojenja svakako mora biti ravan, čist i suh. U protivnom će u kuhinji ili kupaonici biti vidljive stare mrlje od masnoće, vlage ili drugih nečistoća. Njih je prije bojenja potrebno sanirati. Ako se zbog lošeg provjetravanja u prostoriji kondenzira para, zidove obojite bojom koja sprječava kondenzaciju ili ih obložite nekom zidnom oblogom. Površine koje su izložene vlazi ili su na njima bile prisutne plijesni i gljivice prije bojenja treba premazati fungicidnim sredstvom koje će spriječiti njihovo daljnje nastajanje.

Da bolje prihvate boju, posebice ako već postoji nekoliko prethodnih slojeva, zidove bi prije bojenja trebalo poprskati, odnosno na njih valjkom nanijeti tekuće sredstvo za impregnaciju te ostaviti da se osuše. Prije nego li krenete u kupnju boje izmjerite površinu zidova i stropa, kako bi vam prodavač mogao preporučiti dostatnu količinu boje. Zidove možete obojiti jeftinijim disperzijskim bojama na bazi vode, ili onim skupljim, na akrilnoj bazi koje se mogu prati, neovisno o tome jeste li izabrali sjajnu ili mat boju. Osim gotovih nijansi boja, u specijaliziranim i bolje opremljenim prodavaonicama boja i lakova možete odabrati željenu nijansu koju će za vas kompjuterski zamiješati na licu mjesta. Vodite računa o odabiru boja koje će se dobro uklopiti u vaš interijer.

Tehnika bojenja zidova

Ako najprije obojite zidove, vaš bi trud mogao biti uzaludan zbog prskanja i curenja boje po njima prilikom bojenja stropa. Zbog toga je najbolje da započnete sa stropom. Za to je dobro imati krzneni valjak i pripremiti nešto gušću boju. Drugi premaz treba nanijeti okomito na prethodni, kako bi bojom što bolje prekrili cijelu površinu.

Plosnatim kistom i malim valjkom najprije obojite rubove uz strop, kutove i dijelove oko dovratnika, utičnica, cijevi i žica te podne lajsne. Kasnije, kad ćete velikim valjkom obojiti ostatak zidne površine, nećete prilaziti spojevima, pa ćete izbjeći mogućnost da neželjeno obojite susjedne površine.

Budete li se pridržavali ovih pravila, bojenje zidova može biti zabavna aktivnost za cijelu obitelj! Posebice zato što ćete moći uživati u plodovima svoga zajedničkog rada i izgledu doma kakvog ste si željeli.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Interijeri

Sofisticirano i dramatično: Pet boja koje se najbolje slažu s crnom u interijeru

Ako volite crnu boju zidova ili crni namještaj, evo koje boje možete dodati u prostor za najbolji dojam.

Od dramatičnog kontrasta do suptilnih detalja, otkrivamo kako možete svom domu dodati dašak elegancije i šarma. Evo koje se boje najbolje slažu s crnom u interijeru.

Klasična crno – bijela kombinacija

Bezvremenska elegancija ove kombinacije boja prelaze svaki trend i ostaje uvijek jedan od prvih odabira prilikom uređenja. Ove boje će dodati dozu sofisticiranosti i elegancije u dom, bilo da se radi o minimalističkom ili vintage stilu, ovaj duo nas i dalje oduševljava.

Hrabra crno – siva kombinacija

Dodajte prostoru malo stila uz kombinaciju sive i crne boje. Tako možete kombinirati crnu kutnu garnituru sa sivim zidom ili sive police montirati na crni zid. Ove će boje sigurno dodati dašak drame i elegancije svakom prostoru.

Koje su najpopularnije boje za uređenje kupaonice? Neki odgovori dizajnera će vas iznenaditi

Unikatna kombinacija crne i žute

Zamislite kako lijepo može izgledati prostor u kojem dominiraju crna i žuta boja. Ovaj će par donijeti toplinu i energiju tijekom dana, dok ćete tijekom večeri uživati u dramatičnom okruženju.

Dinamični duo: Ružičasta i crna

Delikatna ružičasta će savršeno ublažiti dojam koji ostavlja crna boja, a interijer će izgledati savršeno radi ove kombinacije. Ne morate cijeli zid obojiti u ružičasto, dovoljno će biti ako dodate nekoliko predmeta u ružičastoj boji; okvir za slike, lampu, zavjese…

Kako dodati dozu luksuza spavaćoj sobi? Ovim se trikovima služe dizajneri

Dramatična kombinacija crnog namještaja i tamnih detalja

Želite nešto posebno? Onda je kombinacija tamnih sjena na zidu i crnog namještaja odabir za vas. Ovaj hrabar izbor dodaje dubinu i ozbiljnost prostoru, stvarajući moderan ambijent.

Nastavite čitati

Interijeri

Zašto je višeslojni parket dobar odabir? Ovo su osobine i prednosti dvoslojnih i troslojnih parketa

Danas su najzastupljenija varijante parketa oni dvoslojni i troslojni, a većina podržava postavu na podno grijanje koje se ugrađuje u sve više kuća i stanova

Kada su u pitanje obrade drva, najzastupljenije je u hrastu, tu je američki orah i neke vrste jasena. Većina Europskih vrsta drveta su odlične za podno grijanje, dok one egzotične nisu toliko stabilne pa se ne preporučuju.

Višeslojni parketi se dijele na dvoslojne i troslojne, dvoslojni dolaze obično u manjim formatima, tanji su i manjih dimenzija ali su i nešto bolji odabir za podno grijanje jer bolje provode toplinu. Često se koriste kao format parketa klasična riblja kost ili chevron.

Karakteristika troslojnih je ta da često dolaze u click opciji i tada se mogu polagati suhomontažno, kao plivajući pod, iako se mogu i lijepiti što je dugoročno uvijek bolji odabir. Oni su obično u većim formatima, a često se proizvode kao modeli seljačkog poda. Evo koje specifičnosti izdvaja ovih parketa izdvaja Mladen Skitanić, direktor prodaje u Happy flour u Zagrebu.

Troslojni parket hrast, lakirani mat

Troslojni hrastov parket je najtraženiji

Zanimljiv je kupcima jer dolazi u raznim završnim obradama a to se odnosi na veličinu daske i format te završnu obradu – je li je samo lakiran, četkan i lakiran ili je uljen. Kod uljanog je posebnost ta što ostaju naglašene karakteristike drva, ne zatvara pore.

Obnova bez majstora: Obojite drvene podne obloge na terasi i balkonu

Kod održavanja je važno paziti da on tvornički zaštićen vrhunskim uljem koje mu daje otpornost na razne vanjske faktore, mrlje od vode neće ostaviti niti će on izgledati “potrošeno”. Potrebno je kroz 3-5 godina opet premazati uljem parket ali to možete učiniti i sami, bez micanja velikih komada namještaja, što nije slučaj kod lakiranja parketa. On se ne mora brusiti samo dobro očistiti, potrebno je malo vremena i ne treba vam majstor. Kroz 10-15 godina je potrebno pozvati profesionalca da strojem dubinski očisti drvo i ispolira ga te naulji. Ako dođe do lokalnog oštećenja, lako se samo taj dio može sanirati.

Seljački troslojni parket hrast, uljen

Ono što je preporučljivo ovakvog parketa je korištenje profesionalnih sredstava za čišćenje i održavanje jer se time parket njeguje, obnavlja i prolongira se naknadno uljenje.

Uljani parketi neće naškoditi zdravlju jer se ulje kojim se premazuje dobije od prirodnih smola drveta, pa će odgovarati i astmatičarima, siguran je za djecu i ljubimce.

Odabir boje u stanu kreće od poda

Američki orah je specifičan odabir

Obično je u pitanju parket tamnije boje, specifičan po tome što nakon nekog vremena uslijed prirodne oksidacije poprima crvenkasto narančaste nijanse. Ovakav će parket dominirati prostorom pa je potrebno pažljivo urediti interijer. Prostoru će pružiti dozu luksuza i ekskluzivnosti, relativno je skup parket kojeg mogu činiti daske manjeg ali i većeg formata. Može se lakirati i uljiti, traje dugo kao i svi ostali. Ako ga odlučite lakirati, on će se lakše održavati, potrebno ga je brustiti nakon 15-20 godina.

Američki orah, troslojni, mat lakiran

Seljački pod i dalje iznimno moderan

On je idealan odabir za moderne interijere, do izražaja dolazi u kombinaciji s modernim namještajem ravnih linija. Način postavljanja i održavanja jednak je kao kod ostalih troslojnih parketa.

Seljački troslojni parket hrast, uljeni

Lakirane se održava profesionalnim sredstvom za čišćenje koji pruža dubinsku zaštitu i impregnaciju. Uvijek je u pitanju završna uljena ili mat obrada kod lakiranih modela.
Hrast i jasen nude najveći spektar raznih boja i obrada, dok europski ili američki orah pruža dodatnu težinu i ekskluzivnost prostoru. Najzastupljenije vrste troslojnih parketa su hrast, jasen, europski i američki orah. Hrast je najbolji odabir jer je najizdržljiviji, otporan te prilagodljiv.

Foto: HappyFloor

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice