Interijeri
Biblioteka u vlastitom domu
U hladnim zimskim danima nema ničeg ljepšeg od zavlačenja pod toplu dekicu. Još kad uz to možete pročitati i dobru knjigu, onda znate da ste svoje vrijeme pametno iskoristili. A za to vam treba i kutak za čitanje. Kako i gdje urediti biblioteku u vlastitom domu savjetuje eko dizajnerica interijera Lana Anderson.
Uređenje biblioteke
Iako ćete na prvu mnogi pomisliti da vam za čitanje zapravo treba samo mali kutak i knjiga u bilo kojem dijelu doma, kod odabira mjesta za biblioteku treba paziti da on bude što udaljeniji od prolaza koje ukućani često koriste.
„Za uređenje kućne biblioteke potrebna nam je jedna jako solidna i čvrsta fotelja, sa visokim naslonom. Zatim polica po mogućnosti od prirodnih materijala na koju ćemo odložiti naše knjige i poželjno je, naravno, da taj kutak bude u što udaljenijem kutku našeg doma gdje se možemo opustiti“, objašnjava Lana.
Udobnost i toplina su na prvome mjestu
Biblioteka u vlastitom domu treba biti mjesto gdje ćemo se dobro osjećati i čitati naše omiljeno štivo. Udobnost i toplina stoga su na prvome mjestu.
„Vrijeme za čitanje je obično uvečer, kad sve naše dnevne aktivnosti utihnu, pa predlažem da se koriste ovakvi prirodni materijali, dekica neka ugodna i mekana, kad čitamo da se možemo pokriti sa njom“, ističe dizajnerica interijera.
Osvjetljenje biblioteke
A navečer je često mračno pa treba i vidjeti čitati. „Što se tiče rasvjete u bibliotekama, predlažem da to bude jedna umjerena rasvjeta, ne prejaka, znači ne centralna, nego više ova lokalna, sa nekakvim prigušenim svjetlom, a opet dovoljno jaka da uspijete čitati vaše štivo“, savjetuje Lana Anderson.
Prirodni materijali čine biblioteku u vlastitome domu ‘no stres’ prostorijom
Osim udobnog mjesta za čitanje i držanje knjiga još je jedan detalj važan u biblioteci. „Kutak za čitanje bi ustvari i trebao biti potpuno prirodan, jer dokazano je da prirodni materijali opuštaju ljude i naše tijelo, naročito nakon cjelodnevnog stresa. Tako da jedna ovakva tapeta ili biljka na polici i prirodni materijali svakako utječu na smanjenje razine stresa“, ističe Lana.
Smanjenje razine stresa svakako je nešto što nam u ovim vremenima treba. A da sama polica za knjige ne bi bila izvor stresa treba pripaziti da naše police za knjige budu čvrste i stabilne. „Znamo da su knjige teške pa je poželjno da u prostoru imamo jednu policu onako od punog drva ili čvršće konstrukcije jer je moguće, naravno, ako stavljamo knjige na policu, da će polica puknuti“, naglašava dizjanerica interijera.
Odabir boja koje nas okružuju ima veliki utjecaj na naše raspoloženje, a dok čitate želite biti dobre volje. „To je pitanje možda i stila, muško žensko bih rekla, svatko ima svoj stil. Međutim, uvijek ostaje ta nekakva konstanta dok čitami. Kad odlazimo u to stanje, trebali bismo biti opušteniji pa bi tako i boje koje nas okružuju i materijali rebali biti više zemljani. Smećkasti boja drva, drveni elementi, koža eventualno. U tom smjeru da se ide i da se tijelo može što brže i bolje opustiti da bi mogli ustvari krenuti u čitanje“, savjetuje Lana Anderson.
Biblioteka u manjim interijerima – kako je napraviti?
Dobra je knjiga hrana za dušu pa vjerujemo da za knjige treba naći mjesta i u domovima u koje biblioteka ne stane. „Većina nas koji živimo u prosječnim hrvatskim stanovima nemamo nažalost mogućnost da imamo posebnu prostoriju za čitanje, takozvanu biblioteku, a ni da čak oformimo nekakav kutak u boravku koji bi nam bio za čitanje. Tada je rješenje polica u koju ustvari možemo sve staviti. I knjige, i čaše i možda neke obiteljske fotografije. Ustvari ona mora postati multifunkcionalna stalaža i s njom u principu onda baratamo u prostoru na način da nam onda služi i da je praktična i da je estetski lijepa te da je vizualno dojmljiva u prostoru“, objašnjava Lana.
Otvorene police često privlače prašinu, ali i za to postoji rješenje. „Ideja je ustvari vrlo jednostavna. Jednostavno, tu policu djelomično ili potpuno zatvorite u neka vrata. Vrata mogu biti ili prozirna ili puna, sve u ovisnosti što želite pokazati ili kakav vam je životni stil i ukus u uređenju“, savjetuje dizajnerica interijera.
Uz sve ove savjete više nema isprike. Vrijeme je za uređenje biblioteke u vlastitome domu.
ABCeda dobre kupaonice
Slavine s dizajnerskim potpisom
Slavine više nisu jednostavne sive. Dostupne s u bojama i s dizajnerskim potpisom.
Kad uređujemo dom, svi u njemu želimo taj neki detalj kojim ćemo se istaknuti i biti drugačiji od drugih. Kod uređenja kupaonice rijetki imaju mogućnost u nju staviti taj neki detalj.
Oni koji uređuju velike kupaonice, uvijek mogu u njih staviti samostojeću kadu ili veliko ogledalo. A što će oni koji ne obiluju kvadratima?
Slavine s dizajnerskim potpisom
I mali komadi kupaonske opreme mogu biti drugačiji, ako nose dizajnerski potpis. Odavno je poznato da dizajn slavina za kupaonice potpisuju velika imena dizajna.
Dapače, oblici tih slavina ovise o stilu uređenja kupaonice u koju se uklapaju. Slavine Daniel Rubinetterie koje u svojoj ponudi ima ABC interijer dostupne su u više različitih kolekcija.
Slavine u boji
Današnje slavine toliko su otišle daleko da su dostupne u različitim bojama. Od inox verzije, do brončanih, zlatnih, kromiranih.
Isto tako i njihova završna obrada može biti različita – sjajne, met ili četkane, kakve god se najviše uklapaju u vašu kupaonicu.
Slavine s printom
Ipak, za one koji zaista žele originalan potpis u svojoj kupaonici, Daniel Rubinetterie imaju posebnu ponudu.
Riječ je o slavinama koje na sebi imaju ugraviran uzorak. Dostupne su u modernoj verziji kao „točka na i“ koja će biti primijećena u prostoru.
Neće ostati zakinuti ni ljubitelji klasičnih i vintage stilova u čije će se kupaonice ovakve slavine zasigurno uklopiti.
Daniel Rubinetterie slavine potražite u ABC interijeru.
ABCeda dobre kupaonice
Unesite boje u svoju kupaonicu
Kada pomislite na uređenje kupaonice, rijetkima na pamet pada šarenilo. Bojama unesite novu energiju u taj dio doma.
Kažu da je odabir neutralnih boja kao osnovne podloge kod uređenja doma najsigurniji izbor jer tako izmjenom detalja u njega možete unositi novitete. Međutim, ima onih kojima boja u interijeru daje potrebnu energiju.
Za takve imamo genijalan prijedlog. Unesite boje u svoju kupaonicu.
Prirodno je u trendu – neka bude zelena!
Kada pomislite na prirodu, prva boja koja vam pada na pamet je zelena. Riječ je o osvježavajućoj i mirnoj boji koja ublažava stres i pomaže u liječenju.
Ta je boja proglašavana bojom sezone proteklih nekoliko godina. Bilo da je riječ o njezinog zagasitoj nijansi…
…. ili žarkoj verziji zelene boje. U toj su boji dostupne i sanitarije za kupaonicu.
Ideje za hrabre
Sanitarije za kupaonice danas su doista dostupne u svim bojama. Pa tako i u popularnoj pastelno roza boji.
Neki će se ipak odlučiti za klasične bijele. Ali zato namještaj može biti u boji. Odabirom narančaste, u kupaonicu ćete unijeti sasvim novu energiju.
Plava boja – boja sigurnosti
Plava boja snižava krvni tlak, usporava rad srca i disanje. Zato je idealan izbor za spavaću sobu i kupaonicu, odnosno prostorije koje služe za odmaranje ili meditaciju.
U plavoj boji može se naći kupaonski namještaj, ali isto tako i umivaonici. Sanitarije i kupaonski namještaj u boji potražite u ABC interijeru.
You must be logged in to post a comment Login