Povežimo se

Uređenje interijera

ALOFT QUERETARO Gastronomski raj u koji su dobrodošli i kućni ljubimci

Impresivno zdanje koje mami goste i njihove ljubimce

U svojih gotovo 20.000 četvornih metara, hotel Aloft Querétaro (Santiago de Querétaro, Meksiko) ujedinjuje dizajn, wellness i gastronomiju s Porcelanosa kolekcijama.

Projektiran od strane arhitekta Juana Manuela Lemusa (ELZ Arquitectos) prema konceptu “senzacionalne atmosfere” , ovaj hotelski kompleks s pet zvjezdica , sastoji se od niza ostakljenih blokova i svijetle boje kako bi veličali egzotičnu prirodu u kojoj je uokviren.

Sa 150 prostranih soba , vanjskim beskonačnim bazenom, teretanom i tri gastronomska prostora u kojima su lokalni proizvodi spojeni s najavangardnijim kulinarskim tehnikama (restoran ¡ Ay Lola!’), diči se hotel o kojem se neprestano priča i piše.

Foto: Porcelanosa

Hotel je prilagođen kućnim ljubimcima, dizajniran od strane i za klijenta, što pokazuju njegov dizajn i moderna fasada. Oblikovana simetričnim volumenom otvorenim prema van s Butech ventiliranim fasadnim sustavom , njegova struktura je prekrivena ekstra tankim limom Basic Silver Nature od XTONE .

U četiri razine minimalistički namještaj stapa se s plavkastim i kestenjastim tekstilom, kao i s lampama u industrijskom stilu. Vitalističke boje koje ističu osobnost ovog hotela i koje dobivaju veću svjetlinu s porculanskim pločicama Deep Grey ( Solidker ) za cijelo tijelo tvrtke Porcelanosa, u čijoj je instalaciji korišten Butech fug materijal na bazi cementa Colorstuk 0-4 Manhattan . Veliki komadi kolekcije Deep Grey oblikuju dvoranu i zajedničke prostore kako bi ujedinili interijer i eksterijer s istom estetikom i tako se integrirali u krajolik.

Uređenje i opremanje

Ove pločice želimo! Ručna izrada i posebna glazura oduševljavaju ljepotom

Svaka od njih je unikat!

Ručno oslikane keramičke pločice suradnja su mlade umjetnice Klasje Habjan i Iverpana, a izradila ih je jedna vrlo posebna portugalska tvornica.

Ručno oslikane keramičke pločice koje pričaju priču: suradnja Klasje Habjan i Iverpana

Klasja Habjan mlada je ilustratorica, dizajnerica i suautorica predivnog murala u Iverpanovom Izlogu ideja. Ovaj mural koji osim što ukrašava prostor, predstavlja portugalsku tvornicu keramičkih pločica.

Portugalske umjetničke pločice: Važan su dio tradicije Portugala, a krase gotovo svaku zgradu

Direktor Iverpana, Mladen Jambrović ističe kako su pločice Viuva Lamego portugalske tvrtke posebne po tome što su jedne od rijetkih koje su praktički manufakturno izrađene:

“Izrađene su rukom, nisu industrijske, a posebne su po svojim glazurama. Rijetko ćete naći bilo gdje kod bilo kojeg proizvođača glazure koje imaju isti efekt kao njihove. Riječ je o tradiciji koja traje više od 170 godina. Mnogi portugalski, a i svi drugi umjetnici i arhitekti poput Alvaro Siza Viera su veliki pobornici njihovih proizvoda. Kada smo otvarali izlog ideja u Draškovićevoj, ideja je bila da jedan zid napravimo u muralu.

Od brojnih umjetnika mi smo izabrali, odnosno zamolili Klasju i Zitu da se uključe u projekt. Kad su prvi put došle ovdje nije bilo ničega, bili su u tijeku građevinski radovi. Međutim, dopala im se ideja i vrlo brzo su izašle sa 6, 7 prijedloga tog murala. Jedan smo odabrali, a taj vizual je otišao u Portugal, oni su predložili dimenzije pločica. Ispekli su boje zapravo koje su Klasja i Zita odlučile koristiti na ovome zidu.

Kako boja ne izgleda isto nakon pečenja, oni su ispekli nekoliko primjera kako bismo postigli pravu boju. Kada su dame rekle da je to to, onda je napravljen mural. On je prvo složen u Portugalu i označen, svaka pločica ima svoje slovo i broj, tako da je naknadno postavljanje super jednostavno.”

Svaka pločica kao unikatno djelo

Klasja Habjan, ilustratorica i dizajnerica imala je čast s Iverpanom ostvariti taj projekt, a primjer je koji prezentira i svatko se može javiti toj tvornici preko Iverpana i naručit custom pločice koje nisu printane.

“Ručno su aplicirane pa te teksture na drugi način zažive i stvarno je svaka unikat. Oni rade sve ručno, od procesa tih modula do biranja pločica do crtanja po njima, do pečenja i jako je inspirativno vidjet koliko strasti ulažu u svaki taj segment i tako prezentiraju svoju kulturu.”, navela je dizajnerica.

Ove su ručno oslikane keramičke pločice limitirane samo u svojoj veličini, 30 puta 30 centimetara, dok ograničenja u dizajnu ne postoje. Sve što umjetnik zamisli, ručno se oslikava na pločice. Detalji im mogu dati i dubinu, a ne samo širinu i visinu. Ova mala tvrtka, Viuva Lamego, ne može se mjeriti s velikim korporacijama po brzini izrade i velikim količinama. Oni su apsolutno nenadmašni kada je u pitanju prilagođavanje ideji umjetnika i prostoru, pojasnila je Habjan te dodala:

“Meni se sviđa da moji radovi, koji su obično sitni, zažive i na nekom drugom mediju i u nekom drugom formatu. Pločice ipak imaju naravno i utilitarnu stranu, tako da nekako se uklapa u život nekog drugog, neki drugi interijer i ima neku svoju priču, a opet je umjetnički rad koji ima i svoju nezavisnu stranu.”

Portugalska rezidencija kao sljedeći korak

Klasja ovoga ljeta odlazi u Portugal na rezidenciju gdje će usavršavati svoju vještinu oslikavanja keramičkih pločica.

“Sviđa mi se taj mali format pločice, svaka je za sebe i ono što smo komentirali, možda je jedna dovoljna da jedan zid učini posebnim. Takve pločice koje imaju neku malo grafiku, po meni odgovaraju u možda jednostavniji interijer, u okruženje pločica koje su možda iz te kolekcije samo bez aplikacije.”, zaključila je.

Nastavite čitati

Čišćenje i organizacija

Znate li koja su najprljavija mjesta u vašem kućanstvu? Ovaj će vas popis iznenaditi

Naši domovi mogu postati i dom za nekoliko vrsta kukaca, bakterija i gljivica, ako nismo dovoljno temeljiti u čišćenju

Vrijeme je da obratite više pažnje na često posjećene kutke, uglove i površine koje se zanemaruju jer su ili preteške za dosegnuti ili jednostavno zaboravimo na nakupljanje bakterija koje se tiho događa u pozadini. Ovo je popis najodvratnijih mjesta u kući, s savjetima o njihovoj dezinfekciji.

1. Iza radijatora

Možda zaboravljate na svoje radijatore jer su uglavnom skriveni iza namještaja ili drugih ukrasnih predmeta. No, čak i ako obrišete vanjštinu, utori iza radijatora zapravo skupljaju čvrsto zapakirani prašinu i prljavštinu koja se potom vraća u zrak. Jeste li znali da čišćenje iza radijatora zapravo može smanjiti troškove grijanja? To je zato što prašina stisnuta između otvora može spriječiti izlazak topline, što znači da vaši radijatori moraju raditi dvostruko više kako bi zagrijali unutrašnjost.

Kad ste već kod toga, očistite i zid iza radijatora, koji obično potamni od prljavštine. Umočite spužvu u sapunastu mješavinu, dobro je iscijedite i očistite površinu.

2. Fuge

ko pažljivo pogledate, primijetit ćete prljavštinu i prašinu nakupljene između pločica, što na kraju čini podove ili zidove užasno tamnima. Zbog svoje obično svijetle boje i porozne prirode, fuge su sklone mrljama. Čišćenje može izgledati kao dug i detaljan posao, ali ako redovito uključite čišćenje fuga u svoju uobičajenu rutinu, možete spriječiti nakupljanje plijesni.

Ocat je čudotvorac kada se pomiješa u jednakim dijelovima s vodom i poprska izravno na prljave površine. Može pomoći u oslobađanju zaključane prašine, prljavštine i neposlušne dlake. Još jedno sjajno kućno rješenje je mješavina vodikovog peroksida i sode bikarbone: Dodajte nekoliko žlica sode bikarbone u vodikov peroksid dok ne dobijete željenu konzistenciju. Smjesa će postati pastozna, koju potom možete nanijeti na fuge. Ostavite da odstoji 10 minuta, a zatim izribajte površinu.

3. Lajsne

Koliko često, kada razmišljate o zidovima, razmišljate i o lajsnama? Budući da obično nisu u razini očiju, skloni ste propustiti prljavštinu i nakupljanje na tim malim rubovima. Čišćenje lajsni može se činiti zamornim, jer nitko ne želi klečati i čistiti pogrbljen. Ali razmislite – zidovi su najveća vidljiva površina u vašem domu. Sjajno čist zid može uvelike doprinijeti da vaš dom izgleda besprijekorno.

Možete obrisati prašinu ili usisati lajsne. Razmislite o dugoj perjanoj metlici ili nastavku za usisavač kako se ne biste morali savijati. Ili, očistite površinu toplom vodom i sapunom.

4. Ventilacijski otvori

Jeste li znali da ventilacijski otvori u vašem domu mogu uzrokovati simptome astme ili alergije? Na kraju krajeva, ovdje se sva prljavština, kosa i fragmenti kukaca lako udomaće. Oni se lako cirkuliraju u unutarnji zrak koji udišete svaki dan. Odvratno!

Dobra vijest je da čišćenje ventilacijskih kanala ne mora biti jedan od onih teških poslova za koje vam je potreban profesionalac. Standardni kućni usisavač može usisati prašinu i prljavštinu iz vaših ventilacijskih otvora; samo trebate osigurati da imate dugo crijevo za dosezanje u kanale. Drugi način je korištenje četke za WC, ali ako je nemate, poslužit će i kruta četka za bojenje. Zapamtite da nosite rukavice i masku dok čistite.

5. Glava tuša

Iako se često tuširamo, rijetko tko od nas detaljnije pogleda u glave tuša. Kada biste češće pogledali gore, vjerojatno biste primijetili da mnoge rupice zapravo ne izbacuju vodu. To je zato što se s vremenom rupice začepe plijesni, mineralnim naslagama i ostacima sapuna. Dakle, pitanje je, zašto biste si uskratili dobar, čist tuš?

Pjena za čišćenje tuša, koja se posebno bori protiv naslaga sapuna, kamenca i plijesni, dobra je opcija. Ako možete odvrnuti tuš glavu, namočite je u otopini jednakih dijelova bijelog octa i tople vode. Ako je ne možete ukloniti, napunite plastičnu vrećicu octom i omotajte je oko tuš glave. Ostavite je nekoliko sati i pustite vodu.

Prirodna sredstva za besprijekorno čistu kupaonicu

6. Čepovi za odvod

Još jedno žarište za bakterije i plijesan je začepljeni odvod jer postaje leglo klica. Ako odvod počne sporo otjecati, ne trebate odmah kupovati novi čep. Međutim, morat ćete zasukati rukave i riješiti problem.

Izvucite prljavštinu rukom i očistite je toplom ili vrućom vodom sa sapunom. Namočite čep u otopini octa ili deterdženta nekoliko minuta prije nego što ga očistite krpom.

Neugodnog mirisa iz odvoda možete se riješiti ovim jednostavnim trikom

7. Područje oko WC školjke

Ako želite saznati koliko je područje oko WC školjke prljavo, uzmite crnu UV lampu. Fuj, zar ne? Nije iznenađenje da je ovo područje jedno od najprljavijih u domu.

Pomiješajte jednu šalicu kuhinjske soli, jednu šalicu sode bikarbone i jednu šalicu kisikovog izbjeljivača—ove će sastojci pomoći u dezinfekciji i otpuštanju nakupljene prljavštine. Ostavite otopinu da odstoji sat vremena, a zatim obrišite vlažnom krpom. Jedna šalica sode bikarbone i jedna šalica destiliranog bijelog octa također mogu obaviti posao.

Pametna WC školjka – sama se čisti, eliminira bakterije i ima funkciju bidea

8. Višekratne vrećice za kupovinu

Da, te torbe koje vam pomažu živjeti ekološki mogu biti i nositelji klica. To je zato što ih koristite za nošenje peradi, povrća, voća, kartona i paketa hrane. Zamislite sve bakterije koje vrebaju unutra, samo čekajući da izazovu unakrsnu kontaminaciju. Također, višekratne vrećice za kupovinu su često korišteni predmeti, koje često dodiruju ruke i drugi objekti. Zbog toga postaju najopasniji predmeti koji mogu lako prenijeti infekcije.

Perite svoje vrećice u vrućoj vodi s deterdžentom. Ako imate platnenu vrećicu, ubacite je u perilicu rublja i osušite na zraku. Imajte na umu da nošenje platnene ili pamučne vrećice u trgovinu dok je još vlažna može biti opasno, jer vlažna okolina potiče rast plijesni i gljivica.

9. Spužvica za suđe

Prije nego što započnete s pranjem posuđa nakon večere, zastanite i dobro pogledajte svoju pouzdanu spužvu. Prema NSF International Household Germ Study iz 2011. godine, kuhinja je najprljavije područje u cijelom domu. Obitelj bakterija koja uključuje salmonelu i E. coli pronađena je u više od 75% spužvi i krpa za suđe. Jednostavan trik za utvrđivanje treba li spužva čišćenje ili zamjenu je ako počne smrdjeti – to je dokaz da skriva bakterije. Iako se preporučuje često čišćenje, nekad je bolje jednostavno zamijeniti spužve svakog mjeseca.

Jednostavan način čišćenja je korištenje perilice posuđa – postavite je na najtopliji ciklus.

Koliko često treba čistiti filter perilice posuđa? Evo kako to napraviti, jednostavno i učinkovito

10. Guma od blendera

Blender je pravi spasitelj, koristeći se za sve, od pripreme smoothieja do mljevenja povrća. Naravno, većina nas se sjeća očistiti ga odmah nakon upotrebe, ali jeste li znali da čišćenje samo posude blendera nije dovoljno? Guma – gumeni pečat postavljen za sprečavanje curenjanalazi se na dnu posude blendera. Uz čestu upotrebu, ovaj dio blendera često postaje leglo bakterija, kvasaca i plijesni. Vlaga i čestice hrane zarobljene između baze i gume stvaraju idealno okruženje za razmnožavanje klica.

Ne brinite, čišćenje gume sapunom i vodom je jednostavno, dok će gumeni prsten možda zahtijevati četku s tankim vlaknima za temeljito čišćenje. Također možete ostaviti gumeni dio da se namoči u toploj, sapunatoj vodi oko 10 minuta—ovo će pomoći u otpuštanju prljavštine i tvrdokornih mrlja.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice