Gradnja doma
Terracotta ploče osvajaju tržište vjetrenih keramičkih fasada
Nakon izvedbe vjetrenih keramičkih fasada s terracotta pločama na tri prestižna objekta u Hrvatskoj, uvjerili smo se da je novi sistem vjetrenih keramičkih fasada probudio veliki interes kod projektanata i investitora tako da se te ploče traže i kao materijal za gradnju kuća.

Prednost terracotta ploča u usporedbi s klasično prešanim velikoformatnim keramičkim pločama je mogućnost da se ploče izvode ekstrudiranjem u dužini do 2 m i širini od 15 do 60 cm. Ploče se mogu dobiti u neglaziranoj i glaziranoj površini, glatke ili reljefne. Debljina ploča je normalno 3 ili 4 cm (tip “Alphaton” ili “Longoton” firme “Moeding”). Kod duple ploče sa šupljinama ploče imaju veliku otpornost na udarce i veću apsorbciju zraka (11-14dB) u odnosu na ravne ploče.
Prednost u odnosu na klasične keramičke ploče im je da je horizontalna otvorena fuga prekrivena perom gornje ploče tako da voda ne može ući iza ploče. Velika prednost je i to da se svaka ploča pojedinačno može naknadno zamijeniti. Ploče su nezapaljive (A klase), kiselootporne i otporne na mraz. Montaža ploče se vrši na BWM potkonstrukciju tip ATK 102Minor sa četiri inox kopče na svakoj ploči. Potkonstrukcija se sastoji od vertikalnih T-profila s utorima u koje se ubacuju inox kopče i EPDM gumene trake. EPDM gumene trake osiguravaju elastično nalijeganje i sprječavaju klizanje ploča.

Prva vjetrena keramička fasada s terracotta pločama je izvedena na trgovačkom centru “Cascade” u Tkalčićevoj ulici u Zagrebu. Korištene su terracotta ploče u boji cigle 120×30×4 cm firme NBK. Autor projekta je arhitekt Goran Roka.
Na objektu “Kulturni centar Valpovo” arhitekt Ivanović se odlučio za slične ploče u boji naturrot i lachs firme “Moeding”. Dimenzija ploča 120×30×3 cm. Kombinacijom druge boje dobiven je kontrast prostora. Objekt je završen u jesen 2010.

Arhitekt Janković iz firme “Plan” Zagreb je za fasadu novog kliničkog centra “Medikol” u Zagrebu odabrao terracotta ploče firme “Moeding” dim. 120×30×3 cm i ne znajući da će izmjenom širine horizontalne fuge riješiti uklapanje ploča bez horizontalnog rezanja. Normalno je predviđena horizontalna i vertikalna fuga 8mm širine. Povećanjem horizontalne fuge na 14 mm iste su naglašene i modul s 300mm povećan na 306mm.
Firma “Keratek d.o.o.” Zagreb je u Hrvatskoj prva prije 20 godina izvela vjetrenu keramičku fasadu na objektu “Pliva”, Savski Marof i prije 15 godina fasadu upravne zgrade “Coca Cola” u Zagrebu. U suradnji s našim partnerom iz Njemačke firmom BWM smo u stanju izvesti vjetrene fasade i s kamenim oblogama kao što je fasada “Hoto Tower” i fasada trgovačkog centra “Lidl”, Supetar na Braču.
Cijena izvedenih vjetrenih keramičkih fasada sistema ključ u ruke s keramičkim pločama 60×60 do 60×120 cm se kreću već od 650 do 800 kn/m², a vjetrenih keramičkih fasada s “Moeding” terracotta pločama dim. 120×30×3 cm od 700 do 1000 kn/m² (ovisno o boji i strukturi površine).
Izvor: KERATEK d.o.o.
Gradnja doma
Osiguranje doma: Miran san za vas i vašu obitelj
Saznajte koje vrste osiguranja doma postoje i kako odabrati policu

Dom je često najveća životna investicija, ali i mjesto sigurnosti i uspomena. Ipak, mnogi vlasnici u Hrvatskoj još uvijek nemaju sklopljeno osiguranje doma, iako ono pruža zaštitu od neočekivanih troškova koji mogu nastati u trenu. Evo zašto biste trebali osigurati svoj dom i koja sve osiguranja postoje.
Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući
Zašto osigurati svoj dom?
Poplave, požari, potresi, provale ili puknuća cijevi – nezgode se događaju, a štete mogu biti velike. Osiguranje doma znači da u slučaju nesreće ne morate sami snositi sve troškove sanacije, čime štitite svoj budžet i osiguravate sigurnost za obitelj.
Koje vrste osiguranja doma postoje?
Osiguranje nekretnine (imovine)
Pokriva štete na samoj nekretnini – zidovima, podovima, instalacijama, ugrađenim kuhinjama i sanitarnim čvorovima.
Najčešće uključuje rizike poput požara, udara groma, oluje, tuče, izlijevanja vode, eksplozije, pada stabla i slično.
Osiguranje kućanstva (pokretnina)
Pokriva štete na svim stvarima unutar doma – namještaju, kućanskim aparatima, osobnim stvarima, elektroničkoj opremi.
Može uključivati i osiguranje od krađe ili provale.
Osiguranje od potresa
Važno je posebno u seizmički aktivnim područjima poput Zagreba ili Dalmacije.
Često se ugovara kao dodatno pokriće unutar police osiguranja nekretnine.
Osiguranje od odgovornosti
Pokriva štete koje vi ili članovi vašeg kućanstva (uključujući kućne ljubimce) nenamjerno prouzročite trećim osobama, npr. ako pukne cijev u vašem stanu i ošteti stan ispod.

Koliko košta osiguranje doma?
Cijena ovisi o:
- veličini i vrijednosti nekretnine,
- razini pokrića i uključenim rizicima,
- lokaciji (npr. cijena osiguranja od potresa viša je u Zagrebu).
Osnovno osiguranje kuće ili stana može iznositi od nekoliko desetaka eura godišnje, dok police s potresom i krađom mogu biti višestruko skuplje – ali u usporedbi s mogućom štetom, ulaganje je minimalno.
Kako odabrati policu osiguranja doma?
- Procijenite vrijednost svoje imovine i što želite osigurati
- Usporedite police različitih osiguravajućih kuća
- Provjerite uvjete i iznose pokrića za svaki rizik
- Razmislite o osiguranju od potresa, osobito ako živite u starijoj zgradi ili seizmički rizičnom području
Osiguranje doma nije samo financijska sigurnost, već i miran san za vas i vašu obitelj. Neočekivane situacije događaju se kad im se najmanje nadamo, a osiguranje je najbolji način da ih prebrodite bez velikih financijskih posljedica.
Gradnja doma
Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući

Pametni sustavi za upravljanje domom danas su dostupniji nego ikad, a osim praktičnosti, donose i veliku sigurnost. Sustavi pametne kuće ne štite samo od provala, već i od neželjenih situacija poput požara ili poplava, pretvarajući dom u mjesto gdje su udobnost i sigurnost uvijek prioritet.
Koliko kuća može biti pametna?
Pametna kuća – vaš nevidljivi čuvar
Kako ističe Tomislav Obradović, stručnjak za sustave pametnih kuća, automatizacija doma daje osjećaj sigurnosti, posebno kada nismo prisutni.
– U naprednim sistemima kućne automatizacije imamo funkcije koje nam omogućavaju da po izlasku iz kuće upalimo funkciju koja simulira prisutnost. To znači da možemo paliti i gasiti svjetla, spuštati i dizati rolete, što potencijalnim provalnicima signalizira da je netko doma.


Pametni video nadzor i senzori za potpunu zaštitu
Video nadzor više nije samo kamera na zidu. Pametni sustavi povezuju kamere sa senzorima pokreta i drugim funkcijama.
– Ako se radi o kući, vanjske kamere sa senzorima pokreta mogu detektirati osobu koja uđe u kadar i tada upaliti rasvjetu ili druge dijelove kuće, stvarajući dojam da je netko unutra, objašnjava Obradović.
Osim zaštite od provalnika, pametna kuća štiti i od drugih opasnosti. Senzori za dim, plin ili curenje vode odmah šalju signal korisniku.
– Ako se detektira curenje vode, sustav automatski zatvara glavni ventil. Kod požara, detektori šalju impuls, a sve informacije stižu korisniku na telefon. Tako odmah znamo je li netko ušao u sektor kamere ili je došlo do nezgode.

Žičana ili bežična instalacija – što odabrati?
Za potpunu pouzdanost, savjetuje se žičana instalacija, iako postoje i bežične varijante.
– Bežični sustavi su mogući, ali bitno nepouzdaniji. Ako želimo da sve radi kako treba, potrebno je razvući žice od svakog trošila do glavnog ormara. Najčešće se instalacija izvodi prilikom gradnje ili veće adaptacije stana ili kuće, kaže Obradović.
Kako upravljati pametnom kućom?
Pametnim sustavom upravlja se putem mobilnog telefona, no uvijek postoji i opcija fizičkog upravljanja.
– Načelno se stavljaju tipkala na zid gdje u svakom trenutku možemo nešto upaliti ili ugasiti. Često se izrađuju scene, primjerice za 14 prozora s roletama, pa s jednim pritiskom spuštamo ili dižemo sve rolete. Isto vrijedi i za rasvjetu – moguće je programirati scensku rasvjetu koja se prilagođava trenutku.

Koliko košta pametna kuća?
Investicija u automatizaciju doma ovisi o opsegu sustava, ali postoji okvirna procjena.
– Za neku osnovnu kućnu automatizaciju, gruba matematika je oko 100 eura po kvadratu. Tu je uključena kompletna oprema za elektro ormar, tipkala na zidu, projektiranje i montaža. Naravno, cijena može rasti ovisno o željama klijenta, pojašnjava Obradović.

Sigurnost i udobnost u jednom
Pametni sustavi nisu samo trend. Oni su ulaganje u sigurnost doma, miran san i praktičnost svakodnevnog života. Bilo da želite zaštitu od provala, poplava ili požara, ili samo udobnije upravljanje roletama i rasvjetom – pametna kuća daje vam sigurnost, čak i kada vi niste kod kuće.
You must be logged in to post a comment Login