Povežimo se

Gradnja doma

Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja prošle godine za energetsku obnovu povuklo 60 posto sredstava više od planiranog

Trenutno se u Hrvatskoj obnavlja preko 1 300 bolnica, škola, dječjih vrtića i dvorana diljem Hrvatske, povećana je energetska učinkovitost gotovo 17 000 kućanstava, obnovljene su brojne odgojno-obrazovne ustanove za gotovo 70 000 djece.

ZAGREB, 29. travnja 2019. godine – Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja za energetsku obnovu javnih zgrada  u okviru četiri poziva do sada je osiguralo više od 1,5 milijardi kuna bespovratnih sredstava iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Ugovaranje je još u tijeku, a trenutno je potpisano više od 800 ugovora. Istaknuto je to na konferenciji „Uspjesi i izazovi energetske obnove zgrada u RH“ koja je održana danas u Zagrebu s ciljem prezentacije uspješnih rezultata i primjera dobre prakse.

Foto: MGIPU

„Iako se stalno govori kako Hrvatska ne povlači dovoljno novca iz EU fondova, Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja je samo u prošloj godini povuklo 60 posto sredstava više od planiranog, i to upravo za energetsku obnovu. Znači može se i ne namjeravamo na tome stati. Trenutno se u Hrvatskoj obnavlja preko 1 300 bolnica, škola, dječjih vrtića i dvorana diljem Hrvatske, povećana je energetska učinkovitost gotovo 17 000 kućanstava, obnovljene su brojne odgojno-obrazovne ustanove za gotovo 70 000 djece“ istaknuo je potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva i prostornoga uređenja Predrag Štromar.

Foto: MGIPU

Velimir Žunac, državni tajnik u Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova Europske unije  istaknuo je kako je gotovo 1,1 milijardu kuna iz EU fondova izdvojeno za energetsku obnovu i korištenje obnovljivih izvora energije u zgradama javnog sektora, za što je potpisano 584 ugovora. Dodao je kako se do kraja ove godine planira i objava poziva za energetsku obnovu obiteljskih kuća, pri čemu će financijska sredstva za navedeni poziv iznositi 30 milijuna eura, a radi se o prvom pozivu koji se planira u potpunosti financirati sredstvima Europske unije.

Foto: MGIPU

„Zakonom o energetskoj učinkovitosti i Pravilnikom o sustavu obveznih shema ušteda želimo ubrzati procese ostvarivanja novih energetskih ušteda koje su jedan od načina smanjivanja energetskog siromaštva za one koji nemaju mogućnosti osigurati adekvatne uvjete grijanja ili hlađenja u svojim domovima“, istaknuo je Ivo Milatić, državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike.  

Foto: MGIPU

Na konferenciji je istaknuto kako energetsku obnovu zgrada u Republici Hrvatskoj prate brojni izazovi koju uključuju nedostatak kvalificirane radne snage od gotovo 30.000 radnika, nedostatan broj građevinskih tvrtki, rast cijena za toplinsko-izolacijski materijal od 15 posto, rast cijena radova pri čemu pojedine ponude izvođača premašuju i 30 posto procijenjenu vrijednost radova. Ipak, unatoč izazovima, postoje brojni pozitivni primjeri poput Osječko-baranjske županije, Međimurske i Varaždinske županije koje su najuspješnije županije prema pokazateljima dodijeljenih bespovratnih sredstava i velikim postotcima ostvarenih ušteda.

Foto: MGIPU

Republika Hrvatska u sklopu Nacionalne razvojne strategije 2030. postavila je strateške ciljeve o prelasku na pametno, kružno i klimatski otporno društvo, razvoj zelene infrastrukture i rješenja temeljnih na prirodi te povećanje energetske učinkovitosti u zagradarstvu i transformacija sadašnjeg fonda zgrada ka zgradama gotovo nulte energije.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Zelena gradnja

NZEB konferencija: Priuštivo i održivo stanovanje do 2030.?

Saznajte sve o zakonskim reformama, financijskim olakšicama i tehničkim rješenjima za energetski učinkovitu gradnju

NZEB konferencija

Ovogodišnja NZEB konferencija okupila je stručnjake kako bi raspravili ključne izazove i rješenja vezana uz priuštivo i održivo stanovanje.

Fokus je bio na tehničkim rješenjima za projektiranje, izgradnju, obnovu i modernizaciju postojećih stambenih objekata, s ciljem ispunjenja zahtjeva Nacionalnog plana stambene politike Republike Hrvatske do 2030. godine.

Tri ključna cilja Nacionalnog plana stambene politike

Ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Branko Bačić, istaknuo je kako Nacionalni plan stambene politike ima tri glavna cilja:

  1. Priuštivo stanovanje – omogućavanje financijski dostupnih nekretnina za građane,
  2. Održivo stanovanje – poticanje ekološki prihvatljive gradnje,
  3. Prostor u funkciji stanovanja – unapređenje postojećih zgrada i urbanih prostora.

“Kako bismo te ciljeve uspostavili, osigurali smo četiri poluge – financijsku, poreznu, ekološku i zemljišnu. Smatramo da ćemo njihovom kombinacijom omogućiti građanima pristup priuštivom stanovanju, unatoč rastu cijena nekretnina i najamnina”, izjavio je Bačić.

Branko Bačić, ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine

Zakonske promjene za priuštivo stanovanje

Zbog stalnog rasta cijena nekretnina i najma, Vlada planira donošenje Zakona o priuštivom najmu.

Ovim zakonom omogućilo bi se korištenje dugoročno praznih stanova uz naknadu vlasnicima, kako bi građani koji ne mogu riješiti stambeno pitanje ipak mogli doći do stana.

Krenuli smo i s izmjenama Zakona o društveno poticanoj stanogradnji koji će omogućiti mladima i obiteljima do 45 godina starosti povrat poreza na promet nekretnina te 50% PDV-a pri kupnji prve nekretnine ili gradnji obiteljske kuće”, naglasio je Bačić.

Organizator konferencije, prof. dr. sc. Zoran Veršić

Održivost i energetska učinkovitost kao temelj stanovanja

Organizator konferencije, prof. dr. sc. Zoran Veršić, naglasio je kako se održivo i priuštivo stanovanje ne odnosi samo na financijsku pristupačnost, već i na kvalitetu života, higijenske standarde te dostupnost ključnih sadržaja.

Priuštivo stanovanje znači više od krova nad glavom. Važno je zadovoljiti standarde higijene, energetske učinkovitosti i zdravog prostora za život, koristeći materijale koji se mogu reciklirati“, izjavio je Veršić.

Dr. sc. Marina Bagarić iz Wienerbergera upozorila je da “jeftino i priuštivo nisu ista stvar” te da dugoročno isplativa rješenja zahtijevaju promjene u načinu projektiranja i gradnje.

“Priuštivost trebamo gledati kroz cijeli životni vijek zgrade, od izgradnje do kraja njezina korištenja. Materijali koje danas koristimo možda nisu jeftini, ali dugoročno donose veću vrijednost za uloženi novac”, dodala je Bagarić.

Dr. sc. Marina Bagarić

Regulacija i certifikati za održivu gradnju

Aleksandar Škurić iz YTonga istaknuo je da “kvalitetna rješenja znače materijale napravljene sukladno propisima i ugrađene na način koji omogućuje dugoročnu održivost stanovanja“.

“Ne postoji čarobno jeftino rješenje. Ključno je osigurati da investitori, izvođači i kupci dobiju najbolju vrijednost za uloženi novac”, dodala je Bagarić.

Aleksandar Škurić

Novim Zakonom o energetskoj učinkovitosti u zgradarstvu, koji je najavila Irena Križ Šelendić iz Ministarstva prostornog uređenja, sve direktive vezane uz energetske karakteristike zgrada bit će integrirane u jedan zakon.

“Ovaj zakon objedinjuje sve ključne odredbe o energetskoj učinkovitosti, prenoseći europske direktive u naš pravni okvir”, pojasnila je Ravnateljica Uprave za energetsku učinkovitost pri Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Irena Križ Šelendić.

Irena Križ Šelendić

Za praćenje standarda održive gradnje već nekoliko godina dodjeljuju se certifikati, no do sada su oni bili rezervirani uglavnom za poslovne objekte.

Snježana Turalija iz Greenike izrazila je nadu da će se uskoro uvesti certificiranje i za rezidencijalni sektor.

Snježana Turalija

“DGNB certifikat prati parametre ekologije, ekonomije, tehničkih standarda i energetske učinkovitosti. Cilj je smanjenje CO2 otiska, optimizacija potrošnje energije i povećanje upotrebe obnovljivih izvora”, objasnila je Turalija.

NZEB: Kako osigurati bolju budućnost stanovanja?

Deveta po redu NZEB konferencija uspješno je povezala teme održivosti, energetske učinkovitosti i priuštivog stanovanja. Predstavljena su brojna tehnička i zakonska rješenja koja bi mogla olakšati pristup kvalitetnom stanovanju unatoč rastućim cijenama nekretnina.

Zakonske reforme, porezne olakšice i ulaganja u energetski učinkovite zgrade ključni su koraci prema osiguranju kvalitetnog i dostupnog stanovanja za buduće generacije.

Nastavite čitati

Zelena gradnja

Baterijski sustavi za solarne elektrane: Investicija u održivu budućnost

Saznajte sve o baterijskim sustavima za solarne elektrane – kako odabrati pravi sustav, uštedjeti energiju i postići energetsku neovisnost

Baterijski sustavi za solarne elektrane

U svijetu sve većeg interesa za obnovljive izvore energije, baterijski sustavi za solarne elektrane postaju ključna komponenta za maksimalno iskorištavanje proizvedene električne energije.

Održivi dom: Kako i zašto odabrati ekološki prihvatljiviji način života

Ovi sustavi omogućuju pohranu viška energije, osiguravajući dostupnost čak i tijekom noći ili oblačnih dana. U nastavku saznajte zašto su baterijski sustavi za solarne elektrane važni, kako ih pravilno odabrati i koje prednosti donose vašem domu.

Zašto su baterijski sustavi za solarne elektrane važni?

“Baterijski sustav predstavlja komponentu pohrane energije unutar solarnog sustava. Danas su baterijski sustavi stvar izbora, a ne nužnost,” ističe Marina Huljev, komercijalna menadžerica Solar Shopa.

Ovi sustavi omogućuju:

  • Pohranu viška energije tijekom sunčanih sati.
  • Samostalno korištenje energije kad vam najviše odgovara.
  • Održivu energetsku neovisnost, osobito u područjima sklonima nestanku struje.

Vrste i odabir baterijskih sustava za solarne elektrane

Prilikom odabira baterijskog sustava za solarnu elektranu, ključno je pravilno dimenzionirati sustav prema osobnim potrebama.

“Najvažnije je znati svoje potrebe, uključujući planove za buduće uređaje poput električnih vozila,” savjetuje Huljev.

Najčešće korištene vrste:

  • Litij-ionske baterije – zbog veće izlazne snage i duljeg vijeka trajanja.
  • Olovne i kiselinske baterije – pristupačnije, ali s kraćim vijekom trajanja.

Prednosti baterijskih sustava za solarne elektrane

“Koristimo energiju kada želimo, maksimizirajući ekonomsku isplativost i energetsku neovisnost,” naglašava Huljev.

Glavne prednosti uključuju:

  • Financijske uštede kroz smanjenje troškova energije.
  • Mogućnost nadogradnje sustava bez dodatnih skrivenih troškova.
  • Minimalno održavanje uz dugoročnu učinkovitost.

Kako osigurati dugotrajnost baterijskih sustava?

Za optimalan rad baterijskih sustava za solarne elektrane, važno je:

  • Smjestiti ih u zatvoreni prostor zaštićen od vremenskih utjecaja.
  • Odabrati hibridni pretvarač koji omogućuje buduće nadogradnje.
  • Redovito pratiti performanse sustava prema preporukama proizvođača.

Investicija u održivu budućnost

Ulaganjem u baterijske sustave za solarne elektrane ostvaruju se ne samo značajne financijske uštede, već i važan doprinos očuvanju okoliša. Ti sustavi pružaju sigurnost energetske opskrbe, neovisnost i ključan su element za prijelaz na održivu energetsku budućnost.

Vaša energetska neovisnost može započeti već danas – odabirom pravog baterijskog sustava za vašu solarnu elektranu.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice