Povežimo se

Gradnja doma

Impregnacije nove generacije

Kamen, cementni mortovi, opeka, plinobeton i beton predstavljaju porozne materijale koji upijaju vodu i nezaštićeni omogućavaju njen prolaz kroz konstrukciju do interijera. Vlaga uzrokuje koroziju armature što za posljedicu ima ugrožavanje konstrukcije.

Na unutrašnjim površinama zidova vlaga uništava glet i boju, dok na vanjskima uzrokuje pojavu mrlja, lišajeva i mahovine. Prolaskom vode kroz konstrukcije zidova dolazi do hlađenja zidova što za posljedicu ima potrebu za pojačanim grijanjem uz često prateću pojavu gljivica. Kako bi izbjegli sve negativne efekte prodora vode i vlage u konstrukcije građevina potrebno je upojne površine zaštititi impregnacijskim premazom.

Prateći povijesni razvoj i vrste impregnacija, prve su se pojavile vodoodbojne impregnacije na bazi silikona. Nedostaci takvih impregnacija ogledaju se u formiranju filma na tretiranoj površini čime se mijenja njen estetski izgled. Tome treba pridodati i UV nestabilnost silikonskih impregnacija što rezultira promjenom boje premaza i njenim mrvljenjem.

 ImperGuard – trajna zaštita od vode

Daljnjim razvojem građevinske kemije razvijeni su proizvodi, na bazi silana i siloksana, koji prodiru u površinu ne mijenjajući njen vanjski izgled, UV su stabilni i dugotrajno štite površine od upijanja vode.

 

Impregnacije nove generacije Dom2

 

ImperGuard je vodena emulzija bez otapala, bazirana na poliorgano-siloksanu. Namijenjen je zaštiti fasada građevina od vlage. Penetrira u dubinu materijala koji se tretira i na taj način stvara hidrofobiziranu površinu bez promjene njenog vanjskog izgleda i paropropusnosti. Može se nanositi sa vanjske i unutrašnje strane na sve porozne materijale poput prirodnog kamena, betona, terakote i cementa. Ekološki je proizvod na bazi vode (netoksičan, bez otapala) koji pruža dugotrajnu zaštitu od prodora kiše i atmosferilija u zid. ImperGuard je potpuno bezbojan nakon nanošenja i ne mijenja izgled ili sastav tretiranog materijala. UV je stabilan i ne mijenja boju sa vremenom.

ProtectGuard – sveobuhvatna zaštita poroznih materijala

Zadnja generacija impregnacijskih premaza formulirana je na bazi fluora i klorofilina. Ovakvi premazi ne samo da su dugotrajni, UV stabilni i da štite od upijanja vode nego imaju i oleofobne karakteristike. Drugim riječima štite tretirane površine od dubinskog upijanja masti, ulja, mrlja i grafita, ali i od agresivnih zagađivača iz zraka kao što su industrijsko zagađenje, ispušni plinovi automobila i kisele kiše.

 

Impregnacije nove generacije Dom2

 

Pod imenom ProtectGuard nalazi se čitava linija impregnacijskih premaza zadnje generacije koji ovisno o karakteristikama pojedinog proizvoda pružaju svim vrstama poroznih materijala zaštitu od vode, ulja i mrlja ili pak, uz sve to, obnavljaju izgled tretiranih površina.

ProtectGuard je ekološki proizvod, na bazi vode (neotrovan, bez otapala i bez silikona) proizveden kako bi štitio od prodora vode i ulja. Preporučuje se za primjenu na svim vrstama kamena (vapnenac, pješčenjak, granit, škriljevac…), betona i opeke. ProtectGuard-om se mogu tretirati unutarnje i vanjske površine bez ograničenja da li se radi o podovima, zidovima ili krovovima. Potpuno je bezbojan nakon nanošenja i ne mijenja izgled ili sastav tretirane površine. UV je stabilan i ne mijenja boju sa vremenom, naprotiv, izgled čiste i nove površine traje duže.

ProtectGuard tretman podrazumijeva impregnaciju podloge do stupnja zasićenosti čime se osigurava dugovječnost i kvalitetna zaštita površina. Nakon tretmana mrlje od ulja i goriva više ne prodiru niti se lijepe za površinu, kao ni žvakaće gume koje se lagano mogu ukloniti. Materijali tretirani ProtectGuard-om postaju samočisteći jer kiša uklanja većinu mrlja. Danas, s obzirom na njihov veliki broj, grafiti predstavljaju prvi uzrok estetskog uništavanja zgrada. Stoga je potrebno nove ili nedavno renovirane zgrade zaštititi što je prije moguće. Preventivni tretman ProtectGuard-om će spriječiti prodor tinte i pigmenta boje u dubinu poroznih materijala i olakšati njihovo odstranjivanje.

 

Impregnacije nove generacije Dom2

 

ProtectGuard FT i ProtectGuard MG svojim kemijskim strukturama osiguravaju prodor impregnacije u dubinu manje poroznih materijala kao što su vapnenci gušče strukture, polirani mramor i granit. Uz sve temeljne karakteristike ProtectGuard proizvoda, površine tretirane ovim proizvodima su otpornije na abraziju.

ProtectGuard Wet Look je impregnacijski akrilni vosak koji ne stvara film, što znači da tretirana površina propušta zrak i paru. Ekološki je proizvod na bazi vode (neotrovan, bez otapala i bez silikona) prvenstveno namijenjen za tretman podova koje štiti i obnavlja im izgled vračajući na površinu izvornu boju. UV je otporan te tijekom vremena ne mijenja boju.

Razvijene su dvije varijante proizvoda ProtectGuard Wet Look Flat Finish koji daje površini trajni “vlažni izgled” i ProtectGuard Wet Look Semi Gloss koji daje trajni polu sjajni “vlažni izgled”.

Svi proizvodi iz linije ProtectGuard su “zeleni”, izrazito ekološki proizvodi, 95% biorazgradivi i potpuno neškodljivi za okoliš i ljude.

 

Izvor: Dracomerx d.o.o.

 

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Zelena gradnja

NZEB konferencija: Priuštivo i održivo stanovanje do 2030.?

Saznajte sve o zakonskim reformama, financijskim olakšicama i tehničkim rješenjima za energetski učinkovitu gradnju

NZEB konferencija

Ovogodišnja NZEB konferencija okupila je stručnjake kako bi raspravili ključne izazove i rješenja vezana uz priuštivo i održivo stanovanje.

Fokus je bio na tehničkim rješenjima za projektiranje, izgradnju, obnovu i modernizaciju postojećih stambenih objekata, s ciljem ispunjenja zahtjeva Nacionalnog plana stambene politike Republike Hrvatske do 2030. godine.

Tri ključna cilja Nacionalnog plana stambene politike

Ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Branko Bačić, istaknuo je kako Nacionalni plan stambene politike ima tri glavna cilja:

  1. Priuštivo stanovanje – omogućavanje financijski dostupnih nekretnina za građane,
  2. Održivo stanovanje – poticanje ekološki prihvatljive gradnje,
  3. Prostor u funkciji stanovanja – unapređenje postojećih zgrada i urbanih prostora.

“Kako bismo te ciljeve uspostavili, osigurali smo četiri poluge – financijsku, poreznu, ekološku i zemljišnu. Smatramo da ćemo njihovom kombinacijom omogućiti građanima pristup priuštivom stanovanju, unatoč rastu cijena nekretnina i najamnina”, izjavio je Bačić.

Branko Bačić, ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine

Zakonske promjene za priuštivo stanovanje

Zbog stalnog rasta cijena nekretnina i najma, Vlada planira donošenje Zakona o priuštivom najmu.

Ovim zakonom omogućilo bi se korištenje dugoročno praznih stanova uz naknadu vlasnicima, kako bi građani koji ne mogu riješiti stambeno pitanje ipak mogli doći do stana.

Krenuli smo i s izmjenama Zakona o društveno poticanoj stanogradnji koji će omogućiti mladima i obiteljima do 45 godina starosti povrat poreza na promet nekretnina te 50% PDV-a pri kupnji prve nekretnine ili gradnji obiteljske kuće”, naglasio je Bačić.

Organizator konferencije, prof. dr. sc. Zoran Veršić

Održivost i energetska učinkovitost kao temelj stanovanja

Organizator konferencije, prof. dr. sc. Zoran Veršić, naglasio je kako se održivo i priuštivo stanovanje ne odnosi samo na financijsku pristupačnost, već i na kvalitetu života, higijenske standarde te dostupnost ključnih sadržaja.

Priuštivo stanovanje znači više od krova nad glavom. Važno je zadovoljiti standarde higijene, energetske učinkovitosti i zdravog prostora za život, koristeći materijale koji se mogu reciklirati“, izjavio je Veršić.

Dr. sc. Marina Bagarić iz Wienerbergera upozorila je da “jeftino i priuštivo nisu ista stvar” te da dugoročno isplativa rješenja zahtijevaju promjene u načinu projektiranja i gradnje.

“Priuštivost trebamo gledati kroz cijeli životni vijek zgrade, od izgradnje do kraja njezina korištenja. Materijali koje danas koristimo možda nisu jeftini, ali dugoročno donose veću vrijednost za uloženi novac”, dodala je Bagarić.

Dr. sc. Marina Bagarić

Regulacija i certifikati za održivu gradnju

Aleksandar Škurić iz YTonga istaknuo je da “kvalitetna rješenja znače materijale napravljene sukladno propisima i ugrađene na način koji omogućuje dugoročnu održivost stanovanja“.

“Ne postoji čarobno jeftino rješenje. Ključno je osigurati da investitori, izvođači i kupci dobiju najbolju vrijednost za uloženi novac”, dodala je Bagarić.

Aleksandar Škurić

Novim Zakonom o energetskoj učinkovitosti u zgradarstvu, koji je najavila Irena Križ Šelendić iz Ministarstva prostornog uređenja, sve direktive vezane uz energetske karakteristike zgrada bit će integrirane u jedan zakon.

“Ovaj zakon objedinjuje sve ključne odredbe o energetskoj učinkovitosti, prenoseći europske direktive u naš pravni okvir”, pojasnila je Ravnateljica Uprave za energetsku učinkovitost pri Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Irena Križ Šelendić.

Irena Križ Šelendić

Za praćenje standarda održive gradnje već nekoliko godina dodjeljuju se certifikati, no do sada su oni bili rezervirani uglavnom za poslovne objekte.

Snježana Turalija iz Greenike izrazila je nadu da će se uskoro uvesti certificiranje i za rezidencijalni sektor.

Snježana Turalija

“DGNB certifikat prati parametre ekologije, ekonomije, tehničkih standarda i energetske učinkovitosti. Cilj je smanjenje CO2 otiska, optimizacija potrošnje energije i povećanje upotrebe obnovljivih izvora”, objasnila je Turalija.

NZEB: Kako osigurati bolju budućnost stanovanja?

Deveta po redu NZEB konferencija uspješno je povezala teme održivosti, energetske učinkovitosti i priuštivog stanovanja. Predstavljena su brojna tehnička i zakonska rješenja koja bi mogla olakšati pristup kvalitetnom stanovanju unatoč rastućim cijenama nekretnina.

Zakonske reforme, porezne olakšice i ulaganja u energetski učinkovite zgrade ključni su koraci prema osiguranju kvalitetnog i dostupnog stanovanja za buduće generacije.

Nastavite čitati

Zelena gradnja

Baterijski sustavi za solarne elektrane: Investicija u održivu budućnost

Saznajte sve o baterijskim sustavima za solarne elektrane – kako odabrati pravi sustav, uštedjeti energiju i postići energetsku neovisnost

Baterijski sustavi za solarne elektrane

U svijetu sve većeg interesa za obnovljive izvore energije, baterijski sustavi za solarne elektrane postaju ključna komponenta za maksimalno iskorištavanje proizvedene električne energije.

Održivi dom: Kako i zašto odabrati ekološki prihvatljiviji način života

Ovi sustavi omogućuju pohranu viška energije, osiguravajući dostupnost čak i tijekom noći ili oblačnih dana. U nastavku saznajte zašto su baterijski sustavi za solarne elektrane važni, kako ih pravilno odabrati i koje prednosti donose vašem domu.

Zašto su baterijski sustavi za solarne elektrane važni?

“Baterijski sustav predstavlja komponentu pohrane energije unutar solarnog sustava. Danas su baterijski sustavi stvar izbora, a ne nužnost,” ističe Marina Huljev, komercijalna menadžerica Solar Shopa.

Ovi sustavi omogućuju:

  • Pohranu viška energije tijekom sunčanih sati.
  • Samostalno korištenje energije kad vam najviše odgovara.
  • Održivu energetsku neovisnost, osobito u područjima sklonima nestanku struje.

Vrste i odabir baterijskih sustava za solarne elektrane

Prilikom odabira baterijskog sustava za solarnu elektranu, ključno je pravilno dimenzionirati sustav prema osobnim potrebama.

“Najvažnije je znati svoje potrebe, uključujući planove za buduće uređaje poput električnih vozila,” savjetuje Huljev.

Najčešće korištene vrste:

  • Litij-ionske baterije – zbog veće izlazne snage i duljeg vijeka trajanja.
  • Olovne i kiselinske baterije – pristupačnije, ali s kraćim vijekom trajanja.

Prednosti baterijskih sustava za solarne elektrane

“Koristimo energiju kada želimo, maksimizirajući ekonomsku isplativost i energetsku neovisnost,” naglašava Huljev.

Glavne prednosti uključuju:

  • Financijske uštede kroz smanjenje troškova energije.
  • Mogućnost nadogradnje sustava bez dodatnih skrivenih troškova.
  • Minimalno održavanje uz dugoročnu učinkovitost.

Kako osigurati dugotrajnost baterijskih sustava?

Za optimalan rad baterijskih sustava za solarne elektrane, važno je:

  • Smjestiti ih u zatvoreni prostor zaštićen od vremenskih utjecaja.
  • Odabrati hibridni pretvarač koji omogućuje buduće nadogradnje.
  • Redovito pratiti performanse sustava prema preporukama proizvođača.

Investicija u održivu budućnost

Ulaganjem u baterijske sustave za solarne elektrane ostvaruju se ne samo značajne financijske uštede, već i važan doprinos očuvanju okoliša. Ti sustavi pružaju sigurnost energetske opskrbe, neovisnost i ključan su element za prijelaz na održivu energetsku budućnost.

Vaša energetska neovisnost može započeti već danas – odabirom pravog baterijskog sustava za vašu solarnu elektranu.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice