Povežimo se

Gradnja doma

Toplinska izolacija vanjskog zida

Toplinska izolacija doma ne samo da smanjuje gubitke u zimskom periodu, već omogućava da se u ljetnom periodu vaša kuća ne pregrijava. Na taj je način moguće skoro u potpunosti izbjeći ugradnju klima uređaja, ili će njihov kapacitet i potrošnja energije biti znatno manji nego za neizoliranu kuću.

Prilikom adaptacije kuće, prvo dobro izolirajte kuću. Kotao i radijatori potrebni za vaš sustav grijanja bit će manjeg kapaciteta, pa će i početna investicija za sustav grijanja biti manja.

Prilikom adaptacije fasade, ne propustite priliku ugraditi toplinsku izolaciju. Dodatni troškovi za toplinsku izolaciju su oko 200 kn/m2 što čini 20-40% od ukupnih troškova adaptacije fasade.

Postavljanjem toplinske izolacije s vanjske strane zida riješiti ćete i probleme s kondenzacijom pare (od kuhanja, tuširanja, sušenja odjeće) koja se javlja zbog niske temperature zida, te nastanak gljivica i pljesni. Također će i toplinski ugođaj u prostoru biti bolji zbog povećane temperature zida.

Toplinska izolacija štiti zgradu od štetnih vanjskih utjecaja i njihovih posljedica (vlaga, smrzavanje, pregrijavanje) čime joj se produžuje vijek trajanja.

Na kvalitetu toplinske izolacije zidova utječe debljina izolacijskog sloja, te provodljivost materijala λ (W/mK). Kao izolacijski materijali najčešće se koriste kamena i staklena vuna, te polistiren (stiropor). Većina uobičajenih materijala za toplinsku izolaciju ima toplinsku vodljivost λ = 0,030-0,045 W/mK. Zapamtite: što je vrijednost λ manja, to toplinska izolacija ima bolja svojstva.

Toplinska izolacija Dom2

Usporedimo li dvije kuće iste površine, jednu građenu od pune opeke bez ikakve izolacije, a drugu od šuplje cigle 25 cm i s toplinskom izolacijom od 10 cm, razlika u troškovima za grijanje može biti i do 6 puta! Adekvatno izolirana kuća troši 10 litara lož ulja ili 10 m3 plina manje po kvadratnom metru kuće, što je oko 52 kn/m2 u slučaju lož ulja ili 22 kn/m2 u slučaju plina.

Više o toplinskoj izolaciji vanjskog zida

Dobro izolirana kuća troši manje energije za grijanje zimi, kao i za hlađenje ljeti. Gubitak topline i potrošnja energije po kvadratnom metru odrazit će se ne samo na mjesečne račune za grijanje i električnu energiju, već i na kvalitetu i udobnost stanovanja, kao i na duži životni vijek zgrade. Također nezanemariv je i doprinos zaštiti okoliša, smanjenju emisija štetnih plinova u okoliš, kao i smanjenju globalnih klimatskih promjena.

Potrošnja energije za grijanje i hlađenje može se bitno smanjiti punom toplinskom izolacijom obodnih građevinskih dijelova zgrada (zidova, podova, krovova), i to na starim trošnim kućama i do 6 puta. Najpoželjniji materijal za izolaciju je kamena vuna, a na drugom mjestu se nalazi stiropor. Razlika u investiciji je minimalna a kreće se oko 280 kn/m2 za 10 cm izolacije kamenom vunom, a 220kn/m2 stiroporom.

Osim što izolacija znatno pridonosi uštedi potrebne energije za grijanje objekta, ona također štiti građevni element od pregrijavanja, sprječava kondenzaciju vodene pare (zbog koje dolazi do truljenja građevnog materijala, te stvaranja mikroorganizama, gljivica i pljesni) i pridonosi toplinskoj ugodnosti u prostoriji (jer što su razlike u temperaturama između tijela i građevinskog elementa veće tijelo se brže hladi i ljudi se osjećaju nelagodno). Toplinska izolacija omogućuje akumulaciju topline u zidovima prostorija, odnosno njihovo zagrijavanje te se na taj način smanjuje razlika u temperaturama između unutrašnjih površina i zraka u prostorijama.

U praksi je ponekad nemoguće dodatnu toplinsku izolaciju izvesti s vanjske strane, posebice kada se radi o višekatnoj zgradi (potrebna je suglasnost svih stanara) ili kad je objekt pod zaštitom. U tom slučaju izolacija se može izvesti s unutrašnje strane.

Toplinska izolacija Dom2

Sam materijal od kojeg se izgrađuje vanjski zid može imati vrlo različita toplinska svojstva. Najbolji materijali sa strane termičke izolacije za vanjski zid su porobeton i posebna termoopeka, a navedena svojstva su za tipove koji se mogu kupiti u Hrvatskoj.

Porotherm opeka (npr. proizvodi Wienerberger) – u debljinama 20 – 45 cm, ima znatno bolja termoizolacijska svojstva od klasične opeke. Koeficijent toplinske vodljivosti iznosi između 0,18 i 0,33 W/mK, dok se taj koeficijent za običnu ciglu kreće oko 0,45 W/mK.

Tako za najbolju ciglu u ponudi koeficijent toplinske prolaznosti iznosi 0,33 (to su ukupni toplinski gubici, dok je vođenje 0,18 W/mK), što za debljinu cigle 45 cm daje gubitak topline kroz opeku od 0,73 W/m2K, naprama 2 W/m2K kod zida od obične opeke iste debljine.

Ytong termoblok (npr. Xella) debljine 40 cm ima koeficijent vodljivosti topline 0,30 W/m2K.

Gips ploče (npr. Knauf) debljine 3 cm sastoje se od 2 ploče debljine 9,5 mm, ekspandiranog polistirena i ploče koja sprečava prodiranje vlage. Ploče se ugrađuju s unutrašnje strane zidova imaju koeficijent prolaza topline od 1,67 W/m2K.

Izolacijski materijali za vanjsku ovojnicu zida mogu biti različiti, međutim najpopularniji su kamena vuna i polimerni izolacijski materijali. Oni se svi razlikuju prema svojstvima i prema cijena.

Polimerni izolacijski materijali – stiropor ili ekspandirani polistiren najpopularniji je vanjski izolacijski materijal, a izolacija debljine 10 cm takvoga materijala ima koeficijent toplinske prolaznosti 0,385 W/m2K.

Kamena vuna je materijal sličnih svojstava te ima koeficijent toplinske prolaznosti 0,35 W/m2K za ploču debljine 10 cm. Kamena vuna ima daleko manji otpor difuziji vodene pare od stiropora, ali je i povoljnija u slučaju požara (čuva svojstva do temperature od 900 °C te spriječava širenje požara, iako je i stiropor teško zapaljiv materijal).

 

Toplinska izolacija Dom2

Primjer

Zid od porotherm cigle debljine 45 cm, s izolacijskim knauf pločama debljine 3 cm na unutarnjoj strani te izolacijom od kamene vune ili stiropora sa vanjskom strane ima ukupnu koeficijent prolaza topline 0,21 W/m2K, prema običnom neizoliranom zidu kojemu je ta vrijednost oko 1,6 W/m2K.

To znači da je razlika u toplinskim gubicima između ta dva slučaja 1,4 W/m2K, odnosno za normalnu zimsku razliku temperatura od oko 20 K (unutarnja temp. 20°C vanjska 0°C) kroz neizolirani zid gubi se 30 W/m2 zida više toplinske energije.

Dakle za vanjski zid površine 20 m2 u toku jednog dana u ovakvim uvjetima nepotrebno se izgubi 51,4 MJ toplinske energije (energetska vrijednost 1,5 m3 prirodnog plina). Naravno i prozori značajno utječu na toplinske gubitke ovojnice građevine.

Izvor: UNDP Hrvatska – EE projekt
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja doma

Osiguranje doma: Miran san za vas i vašu obitelj

Saznajte koje vrste osiguranja doma postoje i kako odabrati policu

Dom je često najveća životna investicija, ali i mjesto sigurnosti i uspomena. Ipak, mnogi vlasnici u Hrvatskoj još uvijek nemaju sklopljeno osiguranje doma, iako ono pruža zaštitu od neočekivanih troškova koji mogu nastati u trenu. Evo zašto biste trebali osigurati svoj dom i koja sve osiguranja postoje.

Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući

Zašto osigurati svoj dom?

Poplave, požari, potresi, provale ili puknuća cijevi – nezgode se događaju, a štete mogu biti velike. Osiguranje doma znači da u slučaju nesreće ne morate sami snositi sve troškove sanacije, čime štitite svoj budžet i osiguravate sigurnost za obitelj.

Koje vrste osiguranja doma postoje?

Osiguranje nekretnine (imovine)
Pokriva štete na samoj nekretnini – zidovima, podovima, instalacijama, ugrađenim kuhinjama i sanitarnim čvorovima.

Najčešće uključuje rizike poput požara, udara groma, oluje, tuče, izlijevanja vode, eksplozije, pada stabla i slično.

Osiguranje kućanstva (pokretnina)
Pokriva štete na svim stvarima unutar doma – namještaju, kućanskim aparatima, osobnim stvarima, elektroničkoj opremi.

Može uključivati i osiguranje od krađe ili provale.

Osiguranje od potresa
Važno je posebno u seizmički aktivnim područjima poput Zagreba ili Dalmacije.

Često se ugovara kao dodatno pokriće unutar police osiguranja nekretnine.

Osiguranje od odgovornosti
Pokriva štete koje vi ili članovi vašeg kućanstva (uključujući kućne ljubimce) nenamjerno prouzročite trećim osobama, npr. ako pukne cijev u vašem stanu i ošteti stan ispod.

Koliko košta osiguranje doma?

Cijena ovisi o:

  • veličini i vrijednosti nekretnine,
  • razini pokrića i uključenim rizicima,
  • lokaciji (npr. cijena osiguranja od potresa viša je u Zagrebu).

Osnovno osiguranje kuće ili stana može iznositi od nekoliko desetaka eura godišnje, dok police s potresom i krađom mogu biti višestruko skuplje – ali u usporedbi s mogućom štetom, ulaganje je minimalno.

Kako odabrati policu osiguranja doma?

  • Procijenite vrijednost svoje imovine i što želite osigurati
    Usporedite police različitih osiguravajućih kuća
    Provjerite uvjete i iznose pokrića za svaki rizik
  • Razmislite o osiguranju od potresa, osobito ako živite u starijoj zgradi ili seizmički rizičnom području

Osiguranje doma nije samo financijska sigurnost, već i miran san za vas i vašu obitelj. Neočekivane situacije događaju se kad im se najmanje nadamo, a osiguranje je najbolji način da ih prebrodite bez velikih financijskih posljedica.

Nastavite čitati

Gradnja doma

Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući

pametna kuća

Pametni sustavi za upravljanje domom danas su dostupniji nego ikad, a osim praktičnosti, donose i veliku sigurnost. Sustavi pametne kuće ne štite samo od provala, već i od neželjenih situacija poput požara ili poplava, pretvarajući dom u mjesto gdje su udobnost i sigurnost uvijek prioritet.

Koliko kuća može biti pametna?

Pametna kuća – vaš nevidljivi čuvar

Kako ističe Tomislav Obradović, stručnjak za sustave pametnih kuća, automatizacija doma daje osjećaj sigurnosti, posebno kada nismo prisutni.

– U naprednim sistemima kućne automatizacije imamo funkcije koje nam omogućavaju da po izlasku iz kuće upalimo funkciju koja simulira prisutnost. To znači da možemo paliti i gasiti svjetla, spuštati i dizati rolete, što potencijalnim provalnicima signalizira da je netko doma.

pametna kuća
pametna kuća

Pametni video nadzor i senzori za potpunu zaštitu

Video nadzor više nije samo kamera na zidu. Pametni sustavi povezuju kamere sa senzorima pokreta i drugim funkcijama.

– Ako se radi o kući, vanjske kamere sa senzorima pokreta mogu detektirati osobu koja uđe u kadar i tada upaliti rasvjetu ili druge dijelove kuće, stvarajući dojam da je netko unutra, objašnjava Obradović.

Osim zaštite od provalnika, pametna kuća štiti i od drugih opasnosti. Senzori za dim, plin ili curenje vode odmah šalju signal korisniku.

– Ako se detektira curenje vode, sustav automatski zatvara glavni ventil. Kod požara, detektori šalju impuls, a sve informacije stižu korisniku na telefon. Tako odmah znamo je li netko ušao u sektor kamere ili je došlo do nezgode.

pametna kuća

Žičana ili bežična instalacija – što odabrati?

Za potpunu pouzdanost, savjetuje se žičana instalacija, iako postoje i bežične varijante.

– Bežični sustavi su mogući, ali bitno nepouzdaniji. Ako želimo da sve radi kako treba, potrebno je razvući žice od svakog trošila do glavnog ormara. Najčešće se instalacija izvodi prilikom gradnje ili veće adaptacije stana ili kuće, kaže Obradović.

Kako upravljati pametnom kućom?

Pametnim sustavom upravlja se putem mobilnog telefona, no uvijek postoji i opcija fizičkog upravljanja.

– Načelno se stavljaju tipkala na zid gdje u svakom trenutku možemo nešto upaliti ili ugasiti. Često se izrađuju scene, primjerice za 14 prozora s roletama, pa s jednim pritiskom spuštamo ili dižemo sve rolete. Isto vrijedi i za rasvjetu – moguće je programirati scensku rasvjetu koja se prilagođava trenutku.

pametna kuća

Koliko košta pametna kuća?

Investicija u automatizaciju doma ovisi o opsegu sustava, ali postoji okvirna procjena.

– Za neku osnovnu kućnu automatizaciju, gruba matematika je oko 100 eura po kvadratu. Tu je uključena kompletna oprema za elektro ormar, tipkala na zidu, projektiranje i montaža. Naravno, cijena može rasti ovisno o željama klijenta, pojašnjava Obradović.

Sigurnost i udobnost u jednom

Pametni sustavi nisu samo trend. Oni su ulaganje u sigurnost doma, miran san i praktičnost svakodnevnog života. Bilo da želite zaštitu od provala, poplava ili požara, ili samo udobnije upravljanje roletama i rasvjetom – pametna kuća daje vam sigurnost, čak i kada vi niste kod kuće.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice