Povežimo se

Gradnja

Slavonski Brod ima autobusni kolodvor koji poziva na dolaske

Mjesto na kojem se osjećate ugodno

Slavonski Brod je nedavno dobio novi autobusni kolodvor. Možda to jesu mjesta s kojih puno ljudi odlazi, ali kad vidite kako izgleda, poželjet ćete se na njega ponovno vratiti.

Nije da Brođani nisu imali autobusni kolodvor. Međutim, većina zgrade je prije tridesetak godina prodana privatnim poduzetnicima, pa je obnova bila nemoguća. Tražila se i nova lokacija, ali je analizom zaključeno da je stara najbolja. Projektni zadatak je bio u nju uklopiti novi kolodvor.

drveće-dom-na-kvadrat

‘Krenuli smo od drveća. Drveće je streha, drveće je neki vid skloništa. I onda dodajemo strehu, dodajemo jedno lagano avionsko krilo, i pokušavamo napraviti tu kombinaciju prirodnog i artificijelnog’, ispričao je dipl.ing. arhitekture Vedran Pedišić, koautor projekta.

Nadstrešnica treba imati dobre temelje

‘Elementom zida odvajamo ovaj promet s avenije od prometa na samom autobusnom kolodvoru, a elementom platforme, dižemo promatrača, odnosno korisnika kolodvora, na viši nivo, nego što je to sam nivo kolnika autobusa, s jedne strane, a s druge strane, koristimo tu istu platformu kao rubni element klupe na kojem ti isti putnici čekaju autobus dok stigne’, dodaje.

Raspon lebdećeg krova je 15 metara, zbog čega je dubina do koje idu stupovi koji je nose ista tolika. Bio je to veliki izazov za izvođače radova, ali i za proizvođače korištenih materijala. Krov je obložen aquapanelima tvrtke Knauf.

krov-dom-na-kvadrat

‘Projektirana je u odnosu na nosivost posebna aluminijska konstrukcija i ploče su slagane u određenom rasteru, odnosno u formama gdje se treba zadovoljiti i radna reška nakon svakih određenih broja metara, obzirom na čeličnu konstrukciju koja, naravno, u slijedu grijanja i promjena temperature radi. To je bio jedan od jako važnih zadataka’, pojasnio je Damir MIškulin, komercijalno-tehnički savjetnik u KNAUFU-u.

Podloga otporna na sve uvjete

‘Kad se obloga stavlja, da bude izdržljiva, odlučili smo se na aquapanel. Aquapanel je ploča na cementnoj bazi koja je otporna na vlagu i na promjene vremena i na sve vremenske uvjete, jednako se jednostavno montira’, pojasnio je.

Nakon savladanog izazova, trebalo je misliti i na estetiku. Boja nadstrešnice trebala se uskladiti s betonskom platformom na podu. Rješenje za to imao je Caparol.

‘Određene je top lazura NGQ, Nano Glitter Quartz tehnologija, to je tehnologija koja zapravo nama je objedinjena i za nekakve fasadne boje i za druge materijale, gdje zapravo postižemo samočisteću fasadu, otpornu na vanjske utjecaje, i naravno, s projektantom zajedno odrađeni su ti detalji i spojevi, naročito okapi. Utjecaj vode je tu zapravo bio ključan, da na neki način ostavimo tu lazuru na mjestu i pod opterećenjem koje je planirano’, kaže dipl. ing. gradenj Tihomir Vujasinović.

‘Bila je tema staviti ovaj Corten, ovaj čelik narančasti koji je u dijalogu s drvećem, u kontekst i odlučili smo se za bijelu boju koja u sebi ima notu prirode. Možemo reći gotovo da podsjeća na beton. Kao što je beton na podu, tako i ova ploha je dijelom namreškana’, nadovezuje se.

Da bi do toga došli, u Caparolu su miješali više različitih uzoraka.

‘Izazovi su tu da ih rješavamo, i nas vesele zapravo takvi projekti, jer mi, osim sa širinom materijala uvijek sa svojim iskustvom koje je iza nas, dajemo svoj doprinos takvim projektima gdje mi uspijevamo realizirati zahtjeve koji su nestandardni i koji na kraju podvlače i daju onaj konačan efekt takvim projektima’, objašnjava nam Verica Mazić, direktorica Caparola.

Pogoni u Kninu i Krapini

Poseban efekt kolodvoru daje i corten čelik koji je ciljano biran zbog lokacije. Naime, Slavonski Brod je poznat upravo po industriji čelika. Korištenje lokalnih materijala za velike projekte vrlo je važno u kontekstu ugljičnog otiska, pa se u Knaufu ponose proizvodnim pogonima u Kninu i Krapini.

‘Zadnjih godinu dvije se upravo pokazalo da je proizvodnja u Hrvatskoj izuzetno bitna i ja bih rekao naša velika prednost zbog logistike, brzine isporuke, isporuke ‘just in time’, i to je u principu naša najveća snaga uz neupitnu kvalitetu i ostale stvari’, dodaje Nebojša Kereš, izvršni direktor KNAUF-a za Hrvatsku i BiH.

Projektiranje autobusnog kolodvora je zahtjevan posao jer, poput zračnih luka, to su mjesta koja stranci prva vide kad dođu u neku zemlju.

‘U ovom slučaju je to taj punkt gdje se svi nalazimo. Mi smo pokušali na neki način ne samo da bude jednostavno, nego da i brinemo malo o okolišu, ovdje se zapravo vidi kako su drveće prolazi kroz krov i na neki način imamo sinergiju, odnosno hibrid između parka, autobusa, čovjeka, i to sve nekako skupa rezultat je ovoga’, kaže Erick Velasco Farrera, dipl. ing. arhitekture, partner u arhitektonskom studiju.

Jednostavnost materijala i arhitekture učinila je novi autobusni kolodvor u Slavonskom Brodu mjestom na kojem se ugodno osjećate. Naravno, estetika nije zasjenila funkcionalnost jer upravo taj zahtjev treba prvi zadovoljiti kad je arhitektura u pitanju.

Oglas

Gradnja

Staklene stijene u službi održivosti

Mnogo je dobrih razloga za postavljanje velikih staklenih stijena u domu ili radnom prostoru. Osim što izgledaju elegantno, one osiguravaju maksimalan protok svjetlosti i vizualno povećavaju prostor. 

Današnja moderna arhitektura zahtjeva sve veće i veće dimenzije, što znači sve veće i veće statičke zahtjeve. Arhitekti pa i investitori traže čim više stakla, a čim manje profila, a istodobno sve veće površine. To je sve teže zadovoljit, odnosno pomirit tu statiku i dizajn, rekao je Alen Stanišić, direktor A. B. S. Stolarije. 

Odabir odgovarajućih profila

Ako profili nose statiku, onda profili moraju biti masivni, a ako staklo, šta se danas nekako teži da se staklo i profil spajaju zajedno, pa onda  statiku nosi staklo, onda je to poseban način proizvodnje gdje se ta dva materijala sjedinjuju odnosno lijepe, staklo i aluminijski profil čime se dobiva dodatna statika i onda se zadovoljava ta potreba da te stijene mogu biti tako velikih dimenzija, dodao je.  

Osim inženjerskih elemenata, za savršenu staklenu stijenu treba odabrati i odgovarajuće profile, što pak ovisi o željenom izgledu i veličini stijene. 

Grilje, žaluzine, pergole… Što odabrati za najbolju zaštitu od sunca?

Aluminijski profili ipak prihvatljivi jer su dizajnerski tanji i estetski bolje izgledaju, dok PVC profili u sebi imaju željezna ojačanja i automatski su masivniji i zauzimaju više svjetla. 

Prednost aluminija je kad se traže veliki otvori, a to arhitekti danas traže poprilično jer se rade moderni objekti sa velikim staklenim stijenama do visine 3 metra, širine nema, praktički da nema granice, od 4, 6 i 12 metara, tako da onda u taj segment ulazi aluminij ili kad su nekakve staklene fasade, zimski vrtovi, tu definitivno se preporuča aluminij, objasnio je Stanišić. 

Prozori od poda do stropa

Ogromni prozori od poda do stropa ne samo da pružaju spektakularne poglede već integriraju unutarnji prostor s okolinom, a zbog svoje sposobnosti potpunog iskorištavanja prirodnog osvjetljenja, pri čemu se smanjuje potreba za umjetnom rasvjetom, staklene stijene pridonose očuvanju energije. Tu je osim kvalitetne stolarije vrlo važna profesionalna ugradnja koja prati smjernice za sprječavanje gubitka topline te prodor i kondenzaciju vlage u prostoru. 

Danas su kuće nisko energetske i to treba pratiti, a tu je RAL montaža se pokazala kao najbolje rješenje. 

Tu ima nekoliko vrsta montaže koje zadovoljavaju te norme i te standarde. Ovisno o tipu gradilišta i o zahtjevima, takav tip se primjenjuje. Montaža može biti s tim ekspandirajućim trakama ili membranama koje isto tako zadovoljavaju te standarde, objasnio je Stanišić.  

Odabir stakla

Da bi se postigla maksimalna energetska učinkovitost, iznimno je važan pravilan odabir stakla. 

Koje su glavne razlike kod američkih i europskih prozora?

Ovisno o zahtjevima projekta, odnosno arhitekta ili investitora, mikroklimatskim uvjetima. Ako se želi postići sigurnost, onda se ide na sigurnosna stakla, laminirana, kaljena, ako se želi zaštita od sunca, onda su tu stakla koja imaju bolje solarne faktore koji ne propuštaju toliko toplinsku energiju. Isto tako ako je neki kontinent, kontinentalna klima, onda se tu ide na troslojna stakla da toplinska energija nam ne izlazi van, odnosno da ostane unutra. 

Isto tako ako se želi dobit zaštita od pogleda, onda su tu stop soft stakla koja izgledaju kao zrcala, pa imaju refleksiju, a stakla mogu biti više reflektivna ili manje, ovisno o zahtjevima tako se pristupa svakom projektu, rekao je. 

Bez obzira radi li se o kliznim ili fiksnim staklenim stijenama, A. B. S. Stolarija ponudit će vam visoke izolacijske vrijednosti i maksimalnu energetsku učinkovitost uz moderan dizajn.  

Nastavite čitati

Gradnja

Grilje, žaluzine, pergole… Što odabrati za najbolju zaštitu od sunca?

Kvalitetnu zaštitu od sunca u vašem domu možete postići odabirom odgovarajućih sjenila

Kvalitetnu zaštitu od sunca u vašem domu možete postići odabirom odgovarajućih sjenila
Ponuda je danas velika i dobro je prvo se informirati o vrsti zaštite koju nude određena sjenila. Što vam nude grilje, žaluzine ili pak rolete, otkrivamo u nastavku teksta.

Grilje

Aluminijske grilje nude brojna rješenja neovisno radi li se o modernoj ili o tradicionalnoj arhitekturi. Razni modeli A.B.S. aluminijskih grilja mogu odgovoriti i na najstrože arhitektonske zahtjeve. Radi li se o modernoj arhitekturi tu svoje mjesto nalaze modeli kliznih i harmo grilja, modeli predviđeni za ugradnju na stiropor fasadu ili pak grilja bez štoka koja se ugrađuje direktno na okvir prozora.

Kod tradicionalne arhitekture prvo mjesto zauzimaju modeli rustikalnih alu škura. One svojim varijacijama “dalmatinskih” i “istarskih škura”, te sistemima preklopnih škura nude mogućnost ugradnje s okvirom ili bez okvira direktno na kamenu ertu.

Nude više opcija ugradnje pa za duboke špalete sa stiropor izolacijom rješenje nudi grilja s okvirom koji se ugrađuje do samog prozora i tako ne ostavlja prazninu između prozora i grilje. Na određene modele grilja s okvirom moguće je ugraditi vertikalni ili horizontalni komarnik. Model grilja bez okvira može se ugraditi direktno na štok prozora, a neovisno o tome da li se radi o PVC, drvenom ili alu prozoru.

Staklene stijene u službi održivosti

Osnovna prednost kod ugradnje grilje s okvirom je ta što nudi mogućnost da se u okvir grilje ugradi komarnik te da se okvir grilje pričvrsti za okvir prozora.

Rolete

Rolete mogu nuditi zaštitu i ljeti i zimi, a u zatvorenom stanju predstavljaju važan i trajan doprinos toplinskoj izolaciju i uštedi energije. Tako se kod prozora s izolacijskim staklom poboljšava toplinska izolacija u hladnim mjesecima za otprilike 25 posto.

Mala kuća za veliki odmor – krase ju vrhunski dizajn i predivan pogled na more

S automatskim upravljanjem toplinska zaštita funkcionira u svako doba: rolete se zatvaraju kad zahladi i padne mrak, dok se preko dana nalaze u svojoj kutiji, čime je omogućeno prodiranje toplih sunčanih zraka kroz prozore u kuću.

Zvučna izolacija kompletne konstrukcije se dodatno može poboljšati odgovarajućim razmakom između prozora i plašta rolete. Rolete predstavljaju važan element u zaštiti vlasništva i privatnosti doma. U spuštenom položaju daju osjećaj zaštićenosti i sigurnosti, a ako se otvaraju i zatvaraju automatski mogu se podesiti tako da i prilikom duže odsutnosti ostavljaju dojam da je netko uvijek u kući.

One se jednostavno održavaju, a postoji mogućnost ugradnje mrežice za zaštitu od insekata u kutiju. Ispunjavaju najstrože zahtjeve glede toplinske i zvučne izolacije i nude veliku stabilnost zahvaljujući izrazito čvrstim stijenkama. Možete odabrati i razne načine pogona plašta rolete (remen, ručica, motor)

Vanjske žaluzine

Vanjske žaluzine u usporedbi s ostalim sustavima sjenila osiguravaju najbolju kontrolu svjetlosti, zasjenjenja i zaštite od pogleda. One nude izvanrednu toplinsku izolaciju te se stoga dobro opskrbljuju modernoj građevnoj industriji u vremenima ograničenih energetskih resursa.

Zavirite u predivnu vilu u Istri koja oduzima dah!

Zaustavljaju i do 80 posto topline koja bi inače zagrijala prostor. Oni također omogućuju optimalno sjenčanje zbog svoje jednostavne retrofitting sposobnosti. Idealno se uklapaju kao vanjska zaštita od sunca kod modernijih objekata. Funkcioniraju na istom principu kao unutarnje žaluzine samo što su lamele, vodilice i ostali dijelovi znatno masivniji i čvršći. Podizanje i spuštanje lamela, kao i regulacija kuta upada svjetlosti koordinira se iznutra. Upravljanje je moguće izvesti preko , preko elektromotora na tipkalo ili pomoću daljinskog upravljača.

Elegantni dizajn je samo jedna od prednosti koje vam žaluzine po mjeri omogućuju. Uz to, tu je i mogućnost instalacije komarnika, koji se postavljaju pod vanjske žaluzine i sasvim su neprimjetni. Zatamnjenje je slično kao kod roleta, zato će vaš san biti miran, ako se za njih odlučite i u spavaćim prostorima.

Ponekad montaža žaluzina na prozoru nije moguća no može se montirati na fasadu. Idealno je rješenje kod naknadne ugradnje. Vanjske aluminijske žaluzine pogodne su za zasjenjivanje većih staklenih površina.

Pergola

Lamelna pergola s podesivim lamelama je patentirani pokrov za terasu koja kombinira dizajn i funkcionalnost. Njena “bioklimatska” tehnologija pruža kvalitetnu zaštitu od sunca, uz mogućnost regulacije sjenila stvara osvježavajuću ventilaciju i ugodan boravak tijekom ljetnih vrućina. Štiti od štetnih sunčevih zraka i pruža savršeno sklonište u slučaju lošeg vremena te omogućuje zračenje koje sprečava stvaranje efekta staklenika, zadržavajući udobnu hladovinu i protok svježeg zraka.

Prilagođava snagu sunčeve svjetlosti, omogućujući tako ugodan užitak jutarnjeg ili kasnog poslijepodnevnog ambijenta. Lako se upravlja pomoću daljinskog upravljača.

Foto: ABS

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice