Povežimo se

Gradnja doma

Slavonski Brod ima autobusni kolodvor koji poziva na dolaske

Mjesto na kojem se osjećate ugodno

Slavonski Brod je nedavno dobio novi autobusni kolodvor. Možda to jesu mjesta s kojih puno ljudi odlazi, ali kad vidite kako izgleda, poželjet ćete se na njega ponovno vratiti.

Nije da Brođani nisu imali autobusni kolodvor. Međutim, većina zgrade je prije tridesetak godina prodana privatnim poduzetnicima, pa je obnova bila nemoguća. Tražila se i nova lokacija, ali je analizom zaključeno da je stara najbolja. Projektni zadatak je bio u nju uklopiti novi kolodvor.

drveće-dom-na-kvadrat

‘Krenuli smo od drveća. Drveće je streha, drveće je neki vid skloništa. I onda dodajemo strehu, dodajemo jedno lagano avionsko krilo, i pokušavamo napraviti tu kombinaciju prirodnog i artificijelnog’, ispričao je dipl.ing. arhitekture Vedran Pedišić, koautor projekta.

Nadstrešnica treba imati dobre temelje

‘Elementom zida odvajamo ovaj promet s avenije od prometa na samom autobusnom kolodvoru, a elementom platforme, dižemo promatrača, odnosno korisnika kolodvora, na viši nivo, nego što je to sam nivo kolnika autobusa, s jedne strane, a s druge strane, koristimo tu istu platformu kao rubni element klupe na kojem ti isti putnici čekaju autobus dok stigne’, dodaje.

Raspon lebdećeg krova je 15 metara, zbog čega je dubina do koje idu stupovi koji je nose ista tolika. Bio je to veliki izazov za izvođače radova, ali i za proizvođače korištenih materijala. Krov je obložen aquapanelima tvrtke Knauf.

krov-dom-na-kvadrat

‘Projektirana je u odnosu na nosivost posebna aluminijska konstrukcija i ploče su slagane u određenom rasteru, odnosno u formama gdje se treba zadovoljiti i radna reška nakon svakih određenih broja metara, obzirom na čeličnu konstrukciju koja, naravno, u slijedu grijanja i promjena temperature radi. To je bio jedan od jako važnih zadataka’, pojasnio je Damir MIškulin, komercijalno-tehnički savjetnik u KNAUFU-u.

Podloga otporna na sve uvjete

‘Kad se obloga stavlja, da bude izdržljiva, odlučili smo se na aquapanel. Aquapanel je ploča na cementnoj bazi koja je otporna na vlagu i na promjene vremena i na sve vremenske uvjete, jednako se jednostavno montira’, pojasnio je.

Nakon savladanog izazova, trebalo je misliti i na estetiku. Boja nadstrešnice trebala se uskladiti s betonskom platformom na podu. Rješenje za to imao je Caparol.

‘Određene je top lazura NGQ, Nano Glitter Quartz tehnologija, to je tehnologija koja zapravo nama je objedinjena i za nekakve fasadne boje i za druge materijale, gdje zapravo postižemo samočisteću fasadu, otpornu na vanjske utjecaje, i naravno, s projektantom zajedno odrađeni su ti detalji i spojevi, naročito okapi. Utjecaj vode je tu zapravo bio ključan, da na neki način ostavimo tu lazuru na mjestu i pod opterećenjem koje je planirano’, kaže dipl. ing. gradenj Tihomir Vujasinović.

‘Bila je tema staviti ovaj Corten, ovaj čelik narančasti koji je u dijalogu s drvećem, u kontekst i odlučili smo se za bijelu boju koja u sebi ima notu prirode. Možemo reći gotovo da podsjeća na beton. Kao što je beton na podu, tako i ova ploha je dijelom namreškana’, nadovezuje se.

Da bi do toga došli, u Caparolu su miješali više različitih uzoraka.

‘Izazovi su tu da ih rješavamo, i nas vesele zapravo takvi projekti, jer mi, osim sa širinom materijala uvijek sa svojim iskustvom koje je iza nas, dajemo svoj doprinos takvim projektima gdje mi uspijevamo realizirati zahtjeve koji su nestandardni i koji na kraju podvlače i daju onaj konačan efekt takvim projektima’, objašnjava nam Verica Mazić, direktorica Caparola.

Pogoni u Kninu i Krapini

Poseban efekt kolodvoru daje i corten čelik koji je ciljano biran zbog lokacije. Naime, Slavonski Brod je poznat upravo po industriji čelika. Korištenje lokalnih materijala za velike projekte vrlo je važno u kontekstu ugljičnog otiska, pa se u Knaufu ponose proizvodnim pogonima u Kninu i Krapini.

‘Zadnjih godinu dvije se upravo pokazalo da je proizvodnja u Hrvatskoj izuzetno bitna i ja bih rekao naša velika prednost zbog logistike, brzine isporuke, isporuke ‘just in time’, i to je u principu naša najveća snaga uz neupitnu kvalitetu i ostale stvari’, dodaje Nebojša Kereš, izvršni direktor KNAUF-a za Hrvatsku i BiH.

Projektiranje autobusnog kolodvora je zahtjevan posao jer, poput zračnih luka, to su mjesta koja stranci prva vide kad dođu u neku zemlju.

‘U ovom slučaju je to taj punkt gdje se svi nalazimo. Mi smo pokušali na neki način ne samo da bude jednostavno, nego da i brinemo malo o okolišu, ovdje se zapravo vidi kako su drveće prolazi kroz krov i na neki način imamo sinergiju, odnosno hibrid između parka, autobusa, čovjeka, i to sve nekako skupa rezultat je ovoga’, kaže Erick Velasco Farrera, dipl. ing. arhitekture, partner u arhitektonskom studiju.

Jednostavnost materijala i arhitekture učinila je novi autobusni kolodvor u Slavonskom Brodu mjestom na kojem se ugodno osjećate. Naravno, estetika nije zasjenila funkcionalnost jer upravo taj zahtjev treba prvi zadovoljiti kad je arhitektura u pitanju.

Materijali u gradnji

Nisu svi izolacijski materijali isti, stručnjaci upozoravaju

Ispravnim odabirom izolacijskog materijala uz toplinsku izolaciju dobivate i niz drugih prednosti koje će vam omogućiti ugodan, siguran i zdrav boravak u vašem prostoru

U građevinskom sektoru i dalje je prisutan mit da su svi izolacijski materijali isti. No, prema riječima stručnjaka, ta tvrdnja nije samo netočna, već može dugoročno utjecati na sigurnost, udobnost i troškove održavanja zgrada. Među dostupnim rješenjima, mineralna vuna ističe se kao materijal koji nudi više od same toplinske izolacije.

Zašto su hladni podovi u prizemlju? Knauf insulation ima rješenje 

Kako funkcionira izolacija – matematika iza toplinske učinkovitosti

Pri odabiru izolacijskog materijala, investitori bi trebali gledati toplinsku vodljivost materijala, poznatu kao λ (lambda) vrijednost. Što je lambda vrijednost niža, materijal bolje izolira. Kod mineralne vune ta je vrijednost obično između 0,032 – 0,040 W/mK, što znači da vrlo učinkovito smanjuje prijenos topline kroz konstrukciju.

Kako odabrati dobru izolaciju?

Toplinska izolacija
Mnogima je ovo najvažnija karakteristika svakog izolacijskog materijala. Materijali s boljim topliskim svojstvima zadržavaju toplinu zimi i spriječavaju pregrijavanje ljeti. Ali nije to jedina bitna karakteristika izolacije.

Protupožarna izolacija
Mineralna vuna ima klasu gorivosti A1, što znači da je negoriv izolacijski materijal. Znamo kakve tragične posljedice ostavljaju požari i zato je bitno o tome voditi računa kod odabira izolacije.

Zvučna izolacija
Mineralna vuna svojom vlaknastom strukturom izvrsno prigušuje buku i neugodne zvukove i zato je bolja zvučna izolacija od nekih drugih izolacija.

Paropropusnost
Mineralna vuna ‘diše’ jer je prirodan proizvod, što spriječava pojavu gljivica i plijesni u prostoru.

Dugotrajnost
Mineralna vuna je dugotrajan i postojan materijal koji ne mijenja svoja svojstva i strukturu desetljećima.

Zašto je to važno?

Dobra izolacija znači manje račune za energiju, zimi se troši manje energije za grijanje, a ljeti manje energije za hlađenje.

Nije to isto

„Često čujemo da je svejedno koji materijal odaberete, ali to jednostavno nije istina,“ kaže Krešimir Benjak iz Knauf Insulationa.

„Izolacijski materijali razlikuju se po svojim karakteristikama i prednostima. Prvenstveno se traži toplinska izolacija zbog smanjenja troškova grijanja i hlađenja, no jednako su važne i druge osobine – negorivost, zvučna izolacija, dugovječnost i prirodnost materijala.“

Zašto je mineralna vuna viša razina kvalitete

Obitelj Maltar, koja gradi novi hotel u povijesnoj jezgri Varaždina, odlučila se za provjerene izvođače i kvalitetne materijale. „Od početka smo znali da nećemo birati materijale samo prema cijeni. Mineralna vuna nam je bila logičan izbor jer želimo da naš hotel bude siguran i ugodan za goste,“ ističe direktorica Ivana Maltar.

Izvođač radova Dario Ban potvrđuje da se i oni često susreću s pitanjem je li svejedno koji izolacijski materijal ugraditi. „Iz iskustva znamo da nije. Mineralna vuna zahtjevnija je za ugradnju, ali pruža višu razinu kvalitete. Nama je najvažnije da investitor bude zadovoljan i da objekt bude siguran i kvalitetan za korištenje.“

Edukacija, regulativa zelene gradnje i mineralna vuna

Kako navodi Benjak, edukacija investitora, projektanata i izvođača ključna je kako bi razumjeli da odabirom kvalitetnijih materijala dobivaju više od same toplinske zaštite. „Danas gradnja mora slijediti europske regulative zelene gradnje koje zahtijevaju materijale s minimalnim utjecajem na okoliš i mogućnošću recikliranja,“ ističe.

Upravo zato Knauf Insulation u ponudi ima ECOSE mineralnu vunu s prirodnim vezivom, koja nije samo učinkovita toplinska izolacija, već osigurava i protupožarnu zaštitu, zvučnu izolaciju te doprinosi zdravijem i ugodnijem boravku u prostoru.

Na kraju, stručnjaci poručuju – nisu svi izolacijski materijali isti. Razlika između „svejedno je što odaberete“ i promišljenog izbora osjeti se već prvim danom korištenja prostora, ali i desetljećima kasnije.

Nastavite čitati

Gradnja doma

Osiguranje doma: Miran san za vas i vašu obitelj

Saznajte koje vrste osiguranja doma postoje i kako odabrati policu

Dom je često najveća životna investicija, ali i mjesto sigurnosti i uspomena. Ipak, mnogi vlasnici u Hrvatskoj još uvijek nemaju sklopljeno osiguranje doma, iako ono pruža zaštitu od neočekivanih troškova koji mogu nastati u trenu. Evo zašto biste trebali osigurati svoj dom i koja sve osiguranja postoje.

Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući

Zašto osigurati svoj dom?

Poplave, požari, potresi, provale ili puknuća cijevi – nezgode se događaju, a štete mogu biti velike. Osiguranje doma znači da u slučaju nesreće ne morate sami snositi sve troškove sanacije, čime štitite svoj budžet i osiguravate sigurnost za obitelj.

Koje vrste osiguranja doma postoje?

Osiguranje nekretnine (imovine)
Pokriva štete na samoj nekretnini – zidovima, podovima, instalacijama, ugrađenim kuhinjama i sanitarnim čvorovima.

Najčešće uključuje rizike poput požara, udara groma, oluje, tuče, izlijevanja vode, eksplozije, pada stabla i slično.

Osiguranje kućanstva (pokretnina)
Pokriva štete na svim stvarima unutar doma – namještaju, kućanskim aparatima, osobnim stvarima, elektroničkoj opremi.

Može uključivati i osiguranje od krađe ili provale.

Osiguranje od potresa
Važno je posebno u seizmički aktivnim područjima poput Zagreba ili Dalmacije.

Često se ugovara kao dodatno pokriće unutar police osiguranja nekretnine.

Osiguranje od odgovornosti
Pokriva štete koje vi ili članovi vašeg kućanstva (uključujući kućne ljubimce) nenamjerno prouzročite trećim osobama, npr. ako pukne cijev u vašem stanu i ošteti stan ispod.

Koliko košta osiguranje doma?

Cijena ovisi o:

  • veličini i vrijednosti nekretnine,
  • razini pokrića i uključenim rizicima,
  • lokaciji (npr. cijena osiguranja od potresa viša je u Zagrebu).

Osnovno osiguranje kuće ili stana može iznositi od nekoliko desetaka eura godišnje, dok police s potresom i krađom mogu biti višestruko skuplje – ali u usporedbi s mogućom štetom, ulaganje je minimalno.

Kako odabrati policu osiguranja doma?

  • Procijenite vrijednost svoje imovine i što želite osigurati
  • Usporedite police različitih osiguravajućih kuća
  • Provjerite uvjete i iznose pokrića za svaki rizik
  • Razmislite o osiguranju od potresa, osobito ako živite u starijoj zgradi ili seizmički rizičnom području

Osiguranje doma nije samo financijska sigurnost, već i miran san za vas i vašu obitelj. Neočekivane situacije događaju se kad im se najmanje nadamo, a osiguranje je najbolji način da ih prebrodite bez velikih financijskih posljedica.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice