Povežimo se

Gradnja

Renovacija stana – izbjegnite najčešće greške

Bilo da ste kupili malo stariji stan ili ste ga pak dobili u nasljedstvo, vrlo vjerojatno ćete se odlučiti za renovaciju. Koje su najčešće pogreške kod renoviranja, otkrile su nam dvije zagrebačke arhitektice.

Tražite mišljenje struke

S obzirom na manjak novogradnje po povoljnijoj cijeni, mnogi se odlučuju za kupnju starijeg stana kojeg je potrebno renovirati. Prije upuštanja u taj pothvat, pametno je zatražiti mišljenje struke.

renovacija-stana

„Prije kupnje stana koji se namjerava renovirati, potrebno je u stan doći sa stručnjakom. Najbolje sa statičarem koji će pogledati u kakvom stanju je stan i koji će moći realno procijeniti ukupnu investiciju renovacije. Zbog toga što će vidjeti koji sve zahvati se na stanu, prije samog uljepšavanja, moraju obavezno poduzeti“, savjetuje arhitektica Željka Tomašić.

Kad znate cijenu investicije, valjalo bi angažirati stručnjaka koji će renovaciju voditi od početka do kraja.

Željka-Tomašić-arhitektica-dom-na-kvadrat
Željka Tomašić, dipl. ing.arhitekture

„Ukoliko se angažira stručnjak, arhitekt ili dizajner, na taj način se kao prvo može naći sa investitorom najpovoljniji odabir rješenja stana koji će mu najbolje odgovarati i može se napravit projekt koji će u potpunosti zadovoljiti potrebe i koji će na najbolji način iskoristiti mogućnosti tog prostora i biti najfunkcionalniji za upotrebu određenog investitora“ dodaje arhitektica Tomašić.

Ne dirajte nosive zidove

Prvi korak u renovaciji vrlo često je rušenje zidova. „Nama su najdraži stanovi koji imaju velike raspone i gdje su nosivi zidovi vanjski. Kada su unutrašnji zidovi napravljeni kao pregradni i na taj način stan je funkcionalan vrlo, znači može se mijenjat funkcija ovisno o novim korisnicima“ ističe dipl.ing.arhitekture Željka Tomašić.

Posebno oprezan treba biti kod rušenja zidova u starim stanovima.

„Stari stanovi nisu na taj način rađeni zbog toga što niti rasponi između nosivih zidova nisu mogli biti toliko velikiko što su sada mogućnosti sa betonskim zgradama. Tako da je, stvarno treba vodit računa šta da uklonimo a šta ne smijemo dirati, iako bi mi voljeli porušiti sve, ostavit prazno platno i onda krenut sa nekakvom našom idejom“, objašnjava.

Instalacije prilagodite projektu kuhinje

Nakon što ste dobili prostor stana kakav želite, vrijeme je za promjenu instalacija.

„Kod renovacije stana, prije odabira podnih i zidnih obloga bitno je napraviti projekt, na primjer kuhinje, onakav kakav želimo da nam izgleda kuhinja, a zatim vidjeti da li nam se poklapaju postojeće instalacije vode i struje sa našim projektom. U slučaju da se ne poklapaju, moramo ih prilagoditi našem projektu kuhinje“, savjetuje arhitektica Nevenka Vidmar.

Nevenka-Vidmar-arhitektica-dom-na-kvadrat
Nevenka Vidmar, dipl. ing.arhitekture

Ne premještajte poziciju wc školjke

I u kupaonici je slična situacija. Neke stvari daju se preprojektirati, ali poziciju wc školjke nije uputno mijenjati.

wc-školjka-vijela-moderna

„Položaj wc školjke obično se ne mijenja, zato što je blizu vertikale, odnosno kanalizacije te ovaj, bi njeno izmještanje dovodilo u pitanje oticanje vode“, dodaje Vidmar.

Zidne i podne obloge prilagodite veličini prostorija

Slijedi nam odabir zidnih i podnih obloga. U manjem prostoru, zbog njegova vizualnog povećanja poželjnije su svjetlije podne površine, a kod većih nećete pogriješiti ni s tamnijim nijansama. Valja voditi računa i o smjeru njihova polaganja.

„Kod odabira podnih i zidnih obloga, znači to mogu bit keramičke pločice, parket, laminat i slično, moramo voditi računa o veličini prostorije. Dakle, ako je prostorija mala nećemo odabrati velike podne obloge, velike keramičke pločice naprimjer ili dugačke daske, zato što ćemo imati prilikom polaganja istih, puno otpada“, ističe arhitektica Vidmar.

Obloge odaberite nakon što odaberete kuhinju

„Investitor često zna kupiti prije odabira kuhinje, podne i keramičke pločice, što je greška, zato što ovaj, bi bilo dobro znati prvo kakva će nam kuhinja izgledati, da bi onda na temelju izgleda i boje kuhinje i stila kuhinje, mogli odabrati pločice, a to ćemo lakše“, objašnjava arhitektica Nevenka Vidmar.

renovacija-stana-kuhinja-dom-na-kvadrat

Kuhinjske elemente slažite smisleno

Prilikom slaganja rasporeda kuhinjskih elemenata valja voditi računa o procesima koji će se u kuhinji odvijati.

kuhinja-plava-dom-na-kvadrat

„Pored hladnjaka treba biti sudoper. Također, moramo vodit računa o tome da i perilica bude blizu sudopera, odnosno odmah uz sudoper zbog spoja na kanalizaciju i spoja na vodu“, objašnjava arhitektica Vidmar.

Rasvjetu i veličinu namještaja prilagodite prostorijama i njihovoj namjeni

Najčešća greška pri samostalnoj adaptaciji stana je pogrešno postavljena rasvjeta, a u stopu ju prati kupovina prevelikog namještaja za dani prostor.

„Bilo bi dobro imati nekakav tlocrt razrađeni gdje su ucrtane maksimalne dimenzije namještaja koji može stati u taj prostor“, ističe arhitektica Nevenka Vidmar.

renovacija-stana

Renovacija stana je izazov

Renovacija stana nije samo oku vidljiv drukčiji interijer, već slojevita promjena koja zahtjeva puno znanja, arhitektonski projekt i stručni nadzor.

renoviran-stan-dom-na-kvadrat

Velik je to izazov, posao i investicija, ali renovacijom dobivate šarm starijeg stana po vašoj mjeri.

Oglas

Gradnja

Ako želite lijepu fasadu, izbjegavajte ove boje

Neke boje jednostavno nije pametno odabrati…

Koji god razlog stajao iza vaše odluke da mijenjate boju fasade, neke boje jednostavno mogu učiniti da ona izgleda jeftino, a ne lijepo. Boja fasade je sigurno nešto o čemu puno razmišljate ali neka pravila treba slijediti. Ružičasta fasada ili zelena možda izgledaju dobro na Bahamima, ali to ne znači da će izgledati dobro u vašem gradu.

Stručnjaci za uređenje ističu koje boje nikada ne biste trebali odabrati za fasadu.

Ružičasta

Poznata dizajnerica Halle Porter, navodi kako većina nijansi ružičaste, poput lososa ili breskve, nisu dobar odabir za boju fasade. Postoje naravno iznimka za ova pravila pa ako živite u nekom pitoresknom mjestu gdje se boje slave, samo se prepustite.

Menta zelena

Iako je ovo jedna od najdražih nijansi zelene ljudima diljem svijeta, dizajnerica navodi kako jednostavno ne izgleda lijepo kao ukras kuće –  daje retro štih ali ne na profinjen način. Ako volite zelenu boju, onda radije odaberite neku koja ima maslinaste podtonove.

Dobar primjer energetske obnove višestambenih zgrada

Narančasta

Ovo je sigurno boja koja se jako teško kombinira s ostalima, Porter navodi kako će posebno loše izgledati uz neutralne boje, kao što je boja drveta, cigle ili metala, koje obično viđaju u eksterijeru doma.

Svijetlo plava

Svijetlo ili pastelno plava je stvarno zastarjela boja kada su u pitanju fasade, a uz nju će eksterijer izgledati posebno jeftino. Ako ste u blizini mora ona će odlično izgledati na vratima ili okvirima prozora, ali nije ju jednostavno uklopiti.

Otporne, postojane, lako se održavaju… Evo dobrih razloga zašto odabrati keramičke pločice

Hladno siva

Porter navodi kako nijanse sive često okućnicu mogu ućiniti “sterilnom”, a često podsjećaju i na ratne brodove… Ako vam je siva boja želja, onda se poigrajte s podtonovima tako da joj date malo dubine i sofisticiranosti.

Bež

Nijanse vanilije su dosadne, navodi dizajnerica, te dodaje kako u njoj nema ničega osvježavajućeg i posebnog i trebali biste tu boju izbjegavati.

Nastavite čitati

Gradnja

Dobar primjer energetske obnove višestambenih zgrada

Skupocjeni popravci nisu bilo trajno rješenje, zato su suvlasnici na čelu sa svojom predstavnicom, 2020. krenuli u izradu energetskog certifikata i glavnog projekta za energetsku obnovu kako bi se prijavili na natječaj. 

Financiranje sa strane Europske unije

2022. nam je bila najzahtjevnija na način da smo tada odlučili da idemo u dubinsku obnovu. 80 posto sufinanciranja dobivamo od strane Europske unije, a 20 posto sufinanciraju suvlasnici. Trebali smo dignuti kredit, trebali smo uvjerit suvlasnike da je definitivno to za nas najbolje rješenje. Objašnjavali smo koji su benefiti – toplinska energija i ušteda zbog toplinske izolacije, ljeti naravno ušteda zbog klimatizacije, ljepši izgled zgrade, viši energetski certifikat, odnosno razred u energetskom certifikatu i ono što je možda izuzetno bitno, a to je zaustavljanje propadanja zgrade, ispričala je predstavnica suvlasnika Marina Glokević.  

Marina Glokević, predstavnica stanara

Ukupna vrijednost projekta iznosila je 14 milijuna kuna. 80 posto je sufinancirano bespovratnim sredstvima, dok je ostatak financiran kreditom banke. 

Energetska obnova: Koje su ovlasti predstavnika suvlasnika zgrade?

Energetska obnova – benefiti

80 posto vam se praktički poklanja, ali smo svejedno morali uzeti kredit od banke, zbog čega gdje nam se pričuva povećala za 4 kune, što je bilo skoro 100 posto povećanje, međutim s obzirom na sve benefite koje smo iskazali i rekli kako je najbolje za našu zgradu, suvlasnici su to prepoznali, dobili smo 86 posto potpisa, što je zaista jako puno i to je bilo dovoljno za krenuti u obnovu, dodala je. 

Tijekom energetske obnove zgrade posvetilo se najviše vanjskoj ovojnici. Toplinski su izolirani vanjski zidovi slojevima kamene vune debljine 14 centimetara, toplinski su izolirani ravni krovovi na terasama debljinom toplinske izolacije 20 centimetara, zamijenjene su pumpe u toplinskoj podstanici i ugrađene su dvije fotonaponske elektrane na ravni krov zgrade za zajedničku potrošnju električne energije, rekao je Darko Cobović, Član Odbora suvlasnika. 

Darko Cobović, Član odbora suvlasnika

Realizacija projekta

Nakon osiguranih bespovratnih sredstava te dodatnog financiranja banke, krenuli su u radove koji su trajali godinu dana. 

Marina kao predstavnica suvlasnika pokušavala je udovoljiti želje svih 175 suvlasnika. 

Moram naglasiti da smo svaki tjedan imali sastanke koordinacija gdje je bio prisutan nadzor za zgradu, izvođač predstavnik i ja, oni su rekli šta trebaju i šta rade, a ja sam naravno od suvlasnika dobivala prigovore, primjedbe, probleme i to smo sve rješavali u tih tjedan dana. Znači, bilo je to odmah šta se mora napraviti, prisjetila se Glokević. 

Prirodni materijali za energetsku obnovu

Imajući na umu ciljeve koje žele postići, članovi Odbora izabrali su materijale za obnovu. 

Htjeli smo postići čim veće uštede, koristeći koliko je to moguće prirodnije materijale, da bi se ostvarili što bolji mikroklimatski uvjeti u prostoru i za boravak ljudi koji žive i rade u tim prostorima, ispričao je Cobović te dodao da su radovi završeni prije gotovo 2 mjeseca, a prvi rezultati već su pomalo vidljivi. 

Nekakvih boljih pokazatelja stvarnih ostvarenih ušteda je teško vidjeti nakon mjesec dana radova. Smanjenje računa za utrošenu toplinsku energiju su više od 30 posto, a ono što je pokazao izračun kroz energetski certifikat da bi se trebao kretat oko više od 50 posto uštede prije svega toplinske energije za grijanje zgrade, rekao je. 

Zašto se okrećemo održivoj gradnji?

Energetskom obnovom postižu se značajne uštede, ali i zdraviji te ugodniji interijeri za stanare. Želite li obnoviti svoju zgradu, tražite stručnu pomoć i hrabro zakoračite u taj projekt. 

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice