Gradnja doma
Pametno i pravovremeno ulaganje
Ideja da se maknu iz grada dugo je sazrijevala. Brzorastuće cijene nekretnina, prevelika prometna zagušenost i vreva Matu Mijića i njegovu suprugu, inače gradsku djecu, navela je da svoju djecu odgoje u nešto mirnijoj atmosferi. Zagrebački asfalt odlučili su zamijeniti onim u obližnjoj Svetoj Nedjelji. Međutim, Mate je uspio savladati sve izazove. U godinu dana od prvog iskopa došao je do faze uređenja interijera i to u planiranom budžetu.
Gradnja kuće – izazovna i velika investicija
‘Nismo previše izašli izvan budžeta, dobro planiranje je zapravo ključ svega, dobar troškovnik, i biti discipliniran. Kad imate ovakav jedan projekt koji je vaše srce i duša, to je, pogotovo nama očevima, to je krov nad glavom za našu obitelj, za suprugu, za djecu i sve bi dali, a jednostavno, koji put se ne može sve i treba znati izabrati prioritete i treba se disciplinirati što se tiče potrošnje i ono na što mislim da uvijek možete računati je da su naši ljudi dobri i rado će izići u susret’, kaže Mate Mijić, investitor.

‘On je izabrao jako dobro vrijeme jer je roh bau kuće napravio u vrijeme kad nisu još tako divljale cijene. Mi kao tvrtka radimo u BIM softverima tako da znamo već u idejnoj fazi točno koliko ima kvadrata zidova i ostalih površina još dok nije troškovnik ni izbačen, tako da možemo investitoru kvalitetno preporučiti, reći nekakve količine, a on je upravo to i radio’, kaže Filip Foretić projektant i nadzorni inženjer.


Unaprijed je kupovao cigle, krov, armaturu i tako izbjegao današnje visoke cijene materijala. Mate ističe dobru suradnju s trgovcima i izvođačima, te mu je drago da je poslušao njihove savjete, pogotovo za produljenje kuće i terase.


Gerardov metalni krov s kamenim granulatom
A ono što zaista poboljšava kvalitetu života zasigurno je dobra izolacija, pogotovo kad je riječ o krovu. Mate je za svoju kuću izabrao Gerardov metalni krov s kamenim granulatom. Prva funkcija granulata je estetska, ali ujedno neutralizira topot kiše. Model dijamant izvrsno se uklopio u modernu arhitekturu kuće.
Najveća prednost sustava Gerard općenito je način na koji se on montira na krov. Ploče inače dolaze točno u ovakvim komadima kakve vidimo na eksponatu, to je jedinična mjera jedan komad, one se preklapaju jedna preko druge, za razliku od drugih metalnih pokrova koji se učvršćuju sa gornje strane, pokrov Gerard se učvršćuje sa čela, kaže Saša Jurišić, Millenium Metal.

Takva montaža onemogućava dizanje krova za jakih vjetrova jer vjetar, kad puše, zapravo pritišće dio gdje je krov učvršćen. Uz to, krov ima i inventivno rješenje za postavljanje danas neizostavnih solarnih panela.
Gerard ima razvijen sustav nosača za solarne kolektore, oni se zbog modularnosti samih krovnih ploča mogu postaviti bilo gdje na krovu, a prednost je i to što se ploče neće nigdje morati probušiti.
Termotop sustav
Ne treba zanemariti ni toplinsku izolaciju krova. Termotop sustav montira se s gornje strane objekta i mijenja daščanu oplatu.

Sustav montaže termotop ploče je vrlo jednostavan. One se polažu direktno na krovnu konstrukciju. Slaže se preko cijele površine krova čime se postiže njegova toplinska stabilnost. Mate je svjestan toga da većina kuću gradi samo jednom u životu te upravo zato treba misliti na odabir materijala.
‘Mi smo htjeli da to budu kvalitetni materijali, naravno, uvijek postoji ona premium klasa koju ćete onda i jako skupo platiti, uvijek smo se vodili nekakvim razmišljanjem da ta nekretnina na lokaciji na kojoj je, mora imati neku vrijednost koja je njezina približno tržišna vrijednost da se ne dogodi da puno previše novca se uloži u nešto što na tržištu toliko ne vrijedi pa zlu ne trebalo sutra morate prodati, jednostavno ne možete dobiti povrat onoga što ste uložili’, kaže Mate Mijić, investitor.
A to je definitivno misao kojom bi se trebali voditi svi koji se upuštaju u avanturu gradnje kuće.
Gradnja doma
Osiguranje doma: Miran san za vas i vašu obitelj
Saznajte koje vrste osiguranja doma postoje i kako odabrati policu

Dom je često najveća životna investicija, ali i mjesto sigurnosti i uspomena. Ipak, mnogi vlasnici u Hrvatskoj još uvijek nemaju sklopljeno osiguranje doma, iako ono pruža zaštitu od neočekivanih troškova koji mogu nastati u trenu. Evo zašto biste trebali osigurati svoj dom i koja sve osiguranja postoje.
Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući
Zašto osigurati svoj dom?
Poplave, požari, potresi, provale ili puknuća cijevi – nezgode se događaju, a štete mogu biti velike. Osiguranje doma znači da u slučaju nesreće ne morate sami snositi sve troškove sanacije, čime štitite svoj budžet i osiguravate sigurnost za obitelj.
Koje vrste osiguranja doma postoje?
Osiguranje nekretnine (imovine)
Pokriva štete na samoj nekretnini – zidovima, podovima, instalacijama, ugrađenim kuhinjama i sanitarnim čvorovima.
Najčešće uključuje rizike poput požara, udara groma, oluje, tuče, izlijevanja vode, eksplozije, pada stabla i slično.
Osiguranje kućanstva (pokretnina)
Pokriva štete na svim stvarima unutar doma – namještaju, kućanskim aparatima, osobnim stvarima, elektroničkoj opremi.
Može uključivati i osiguranje od krađe ili provale.
Osiguranje od potresa
Važno je posebno u seizmički aktivnim područjima poput Zagreba ili Dalmacije.
Često se ugovara kao dodatno pokriće unutar police osiguranja nekretnine.
Osiguranje od odgovornosti
Pokriva štete koje vi ili članovi vašeg kućanstva (uključujući kućne ljubimce) nenamjerno prouzročite trećim osobama, npr. ako pukne cijev u vašem stanu i ošteti stan ispod.

Koliko košta osiguranje doma?
Cijena ovisi o:
- veličini i vrijednosti nekretnine,
- razini pokrića i uključenim rizicima,
- lokaciji (npr. cijena osiguranja od potresa viša je u Zagrebu).
Osnovno osiguranje kuće ili stana može iznositi od nekoliko desetaka eura godišnje, dok police s potresom i krađom mogu biti višestruko skuplje – ali u usporedbi s mogućom štetom, ulaganje je minimalno.
Kako odabrati policu osiguranja doma?
- Procijenite vrijednost svoje imovine i što želite osigurati
- Usporedite police različitih osiguravajućih kuća
- Provjerite uvjete i iznose pokrića za svaki rizik
- Razmislite o osiguranju od potresa, osobito ako živite u starijoj zgradi ili seizmički rizičnom području
Osiguranje doma nije samo financijska sigurnost, već i miran san za vas i vašu obitelj. Neočekivane situacije događaju se kad im se najmanje nadamo, a osiguranje je najbolji način da ih prebrodite bez velikih financijskih posljedica.
Gradnja doma
Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući

Pametni sustavi za upravljanje domom danas su dostupniji nego ikad, a osim praktičnosti, donose i veliku sigurnost. Sustavi pametne kuće ne štite samo od provala, već i od neželjenih situacija poput požara ili poplava, pretvarajući dom u mjesto gdje su udobnost i sigurnost uvijek prioritet.
Koliko kuća može biti pametna?
Pametna kuća – vaš nevidljivi čuvar
Kako ističe Tomislav Obradović, stručnjak za sustave pametnih kuća, automatizacija doma daje osjećaj sigurnosti, posebno kada nismo prisutni.
– U naprednim sistemima kućne automatizacije imamo funkcije koje nam omogućavaju da po izlasku iz kuće upalimo funkciju koja simulira prisutnost. To znači da možemo paliti i gasiti svjetla, spuštati i dizati rolete, što potencijalnim provalnicima signalizira da je netko doma.


Pametni video nadzor i senzori za potpunu zaštitu
Video nadzor više nije samo kamera na zidu. Pametni sustavi povezuju kamere sa senzorima pokreta i drugim funkcijama.
– Ako se radi o kući, vanjske kamere sa senzorima pokreta mogu detektirati osobu koja uđe u kadar i tada upaliti rasvjetu ili druge dijelove kuće, stvarajući dojam da je netko unutra, objašnjava Obradović.
Osim zaštite od provalnika, pametna kuća štiti i od drugih opasnosti. Senzori za dim, plin ili curenje vode odmah šalju signal korisniku.
– Ako se detektira curenje vode, sustav automatski zatvara glavni ventil. Kod požara, detektori šalju impuls, a sve informacije stižu korisniku na telefon. Tako odmah znamo je li netko ušao u sektor kamere ili je došlo do nezgode.

Žičana ili bežična instalacija – što odabrati?
Za potpunu pouzdanost, savjetuje se žičana instalacija, iako postoje i bežične varijante.
– Bežični sustavi su mogući, ali bitno nepouzdaniji. Ako želimo da sve radi kako treba, potrebno je razvući žice od svakog trošila do glavnog ormara. Najčešće se instalacija izvodi prilikom gradnje ili veće adaptacije stana ili kuće, kaže Obradović.
Kako upravljati pametnom kućom?
Pametnim sustavom upravlja se putem mobilnog telefona, no uvijek postoji i opcija fizičkog upravljanja.
– Načelno se stavljaju tipkala na zid gdje u svakom trenutku možemo nešto upaliti ili ugasiti. Često se izrađuju scene, primjerice za 14 prozora s roletama, pa s jednim pritiskom spuštamo ili dižemo sve rolete. Isto vrijedi i za rasvjetu – moguće je programirati scensku rasvjetu koja se prilagođava trenutku.

Koliko košta pametna kuća?
Investicija u automatizaciju doma ovisi o opsegu sustava, ali postoji okvirna procjena.
– Za neku osnovnu kućnu automatizaciju, gruba matematika je oko 100 eura po kvadratu. Tu je uključena kompletna oprema za elektro ormar, tipkala na zidu, projektiranje i montaža. Naravno, cijena može rasti ovisno o željama klijenta, pojašnjava Obradović.

Sigurnost i udobnost u jednom
Pametni sustavi nisu samo trend. Oni su ulaganje u sigurnost doma, miran san i praktičnost svakodnevnog života. Bilo da želite zaštitu od provala, poplava ili požara, ili samo udobnije upravljanje roletama i rasvjetom – pametna kuća daje vam sigurnost, čak i kada vi niste kod kuće.