Povežimo se

Gradnja

Održivo financiranje putem energetski učinkovitih kredita

Nekretnine s višim energetskim razredom podižu vrijednost same nekretnine te smanjuju kreditni rizik za banke

Potencijali i mogućnosti financiranja energetski učinkovitih zgrada, vrijednost takvih nekretnina na tržištu te uloga energetskih certifikata u postupku procjene vrijednosti nekretnina bile su jedne od glavnih tema simpozija “FINANCIRANJE ENERGETSKI UČINKOVITIH NEKRETNINA”, koji se održao 27. ožujka 2018. godine u Zagrebu u hotelu Academia. Simpozij je održan u sklopu EeMAP – Energy efficient Mortgages Action Plan projekta.

EeMAP – Energy efficient Mortgages Action Plan (EeMAP) je EU projekt čiji je cilj kreiranje „energetski učinkovitih kredita“ namijenjenih poticanju i usmjeravanju privatnog kapitala u energetski učinkovite investicije.

zeljko-Uhlir-energetski-ucinkovite-gradjevine-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Pozdravne govore na otvaranju Simpozija održali su predstavnici Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju, Hrvatske gospodarske komore te Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja. Uvodnu prezentaciju o projektu EeMAP – Energy efficient Mortgages Action Plan održao je Dean Smolar, izvršni direktor HSZG-a. Kroz projekt je utvrđeno da krediti čine oko trećinu ukupne imovine europskog bankarskog sektora – što je polovica BDP-a EU-a (7 bilijuna eura na kraju 2016.). Banke bi trebale odigrati vodeću ulogu u ambicioznim klimatskim i energetskim ciljevima EU ako se korisnicima kredita omoguće povoljnije energetski učinkovite kreditne linije i proizvodi. Takav pristup bi polučio i izvrsne rezultate što se tiče broja energetski učinkovitih nekretnina na tržištu.

Andy-Deacon-energetski-ucinkovite-gradjevine-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Andy Deacon, predstavnik Europan Secretariata Climate Alliance iz EU komisije održao je prezentaciju na temu „Smart Financing for Smart Buildings“. U prezentaciji je govorio o važnosti održivog financiranja putem kreiranja financijskih modela za kreditiranje energetski učinkovitih nekretnina te je predstavio SWOT analizu takvog prijedloga.

Tamara-Perko-energetski-ucinkovite-gradjevine-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Tamara Perko, predsjednica Uprave Hrvatske banke za obnovu i razvitak,  održala je prezentaciju na temu: „Budućnost kreditiranja i financiranja energetske učinkovitosti – ESIF krediti za energetsku učinkovitost“ u kojoj je istaknula prednosti financijskog instrumenta namijenjenog korisnicima koji su zadovoljili uvjete na natječaju Energetska obnova i korištenje obnovljivih izvora energije u zgradama javnog sektora kojeg je objavilo Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja.

„Ovaj financijski instrument osigurava kreditiranje po izuzetno niskim kamatnim stopama koje ovisno o stupnju razvijenosti područja iznose 0,1; 0,25 ili 0,5 posto godišnje, a krediti se odobravaju bez uobičajenih bankarskih naknada“ naglasila je gđa. Perko te istaknula da HBOR priprema sličan program i za ulaganja u privatnom uslužnom sektoru te proizvodnim industrijama.

energetski-ucinkovite-gradjevine-Panel-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

 Na simpoziju je održana i zanimljiva panel diskusija na temu: FINANCIRANJE I RAZVOJ TRŽIŠTA NEKRETNINA 2018-2025, koju je moderirao Dorijan Rajković, predsjednik udruge HUPFAS. Na panelu su sudjelovali: Željko Uhlir, državni tajnik Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja, Jasmina Smokvina, voditeljica projekata energetske učinkovitosti u zgradarstvu iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te Dubravko Ranilović, partner u tvrtki Kastel nekretnine te predsjednik udruženja poslovanja nekretninama pri Hrvatskoj gospodarskoj komori. U diskusiji su sudjelovali i ključni predstavnici financijskih institucija: Josip Pavković, rukovoditelj direkcije za projektna financiranja u HBOR-u, Josip Josipović, direktor odjela EU fondova i posebnih aranžmana financiranja iz Zagrebačke banke te Petra Škevin direktorica HPB nekretnina.

Tijekom diskusije bilo je riječi o mogućnostima i potrebi sufinanciranja energetskih obnova iz EU sredstava i koliko energetska učinkovitost zgrada može utjecati na vrijednost nekretnina te na koji način se taj utjecaj obuhvaća u postupcima procjena vrijednosti nekretnina. Govorilo se i o tome koliko je uvođenje obveze objave i izrade energetskog certifikata pri prodaji nekretnina utjecalo na tržište nekretnina i postižu li takve nekretnine veću cijenu na tržištu. Predstavnici banaka su informirali sudionike o trenutnim, ali i budućim kreditnim linijama i proizvodima koje nude.

U sklopu simpozija održana je i radionica pod nazivom: „Energetski učinkoviti hipotekarni krediti“ koja je okupila jako veliki broj sudionika. Okrugle stolove moderirali su predstavnici Upravnog odbora udruge HSZG te se raspravljalo o mogućnostima provedbe projekta na našem tržištu.

Cilj projekta je kreiranje energetski učinkovitih kreditnih proizvoda, a kroz diskusiju su sudionici radionice dobili informacije o europskim istraživanjima te najboljim tržišnim iskustvima vezanim za „zelene kredite“. Radionica se prvenstveno usredotočila na tržište obnove postojećih stambenih zgrada, ali je uključila i pogled na novu gradnju/ poslovnu nekretninu.

Organizator Simpozija je Hrvatski savjet za zelenu gradnju, dok su partneri: Svjetski savjet za zelenu gradnju i Europska regionalna mreža Savjeta, te udruge HUEC i HUPFAS. Pokrovitelji Simpozija su Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te Hrvatska gospodarska komora. Zlatni sponzor Simpozija je Hrvatska banka za obnovu i razvitak.

 

This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 746205. The sole responsibility for the content of this material lies with the authors. It does not necessarily represent the views of the European Union, and neither EASME nor the European Commission are responsible for any use of this material.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Zašto je važna zelena infrastruktura

Hrvatska je, s Europskom unijom, usred zelene tranzicije implementirajući zelenu infrastrukturu koja ima za cilj ublažiti utjecaj klimatskih promjena. 

Klimatska politika srž je europskog zelenog plana koji uključuje poticanje zelenih i plavih ulaganja, dekarbonizaciju zgrada i razvoj biogospodarstva s ciljem ostvarivanja zelene tranzicije.

Zelena infrastruktura

“Zelena infrastruktura su planski osmišljene zelene i vodne površine koje i druga rješenja temeljena na prirodi koja nalazimo u gradovima i općinama i koja zapravo pomažu prirodi da se obnovi, da se očuva, unaprijedi i koji imaju niz onda benefita kao što su socijalni, gospodarski, ekološki.” za Dom na kvadrat rekla je Ines Androić Brajčić, načelnica sektora za zelenu urbanu infrastrukturu i kružno gospodarenje prostorom i zgradama.

Zelena infrastruktura doprinosi boljoj kvaliteti zraka, tla, bioraznolikosti te ima izravnu gospodarsku korist. 

Je li ovo najzeleniji grad na svijetu?

“Direktna gospodarska korist je recimo jer se zelenom infrastrukturom smanjuje učinak toplinskih otoka. Znači snižava se temperatura zraka, pogotovo po ljeti u gradovima i općinama i onda recimo u tom slučaju trebamo trošiti manje energije za hlađenje prostora.” kaže Androić Brajčić. 

Ines Androić Brajčić, načelnica sektora za zelenu urbanu infrastrukturu i kružno gospodarenje prostorom i zgradama

Program razvoja zelene infrastrukture

Prema odredbama Europske unije o obnovi urbanih ekosustava u gradovima i općinama, do kraja 2030. godine, ne smije doći do neto gubitka urbanih zelenih površina i prekrivenosti gradova krošnjama stabala.

“Tako je ministarstvo izradilo program razvoja zelene infrastrukture koje je pripremilo i donijela ga je vlada već 2021. godine i financiramo u okviru nacionalnog plana za oporavak i otpornost, prvi dio to je izrada zelenih strategija urbane obnove i isto tako pilot projekte za jedinice lokalne samouprave za što imamo osigurano 25 milijuna eura. Također imamo osigurano još 70 milijuna eura za isto zelenu infrastrukturu kroz program konkurentnost i kohezija koji ide do 27 godine, što su jako velika sredstva. 

Osim zelene infrastrukture, mi potičemo i kružno gospodarenje prostorom i zgradama za što smo također izdvojili sredstva, imamo 40 milijuna eura u programu Konkurentnost i kohezija koji se mora do 27. znači, to su jako velika sredstva koja će se iskoristiti do ’27 godine, znamo da MPO traje do ’26.” kaže Irena Križ Šelendić, ravnateljica uprave za energetsku učinkovitost u zgradarstvu.

Irena Križ Šelendić, ravnateljica uprave za energetsku učinkovitost u zgradarstvu

Financiramo u 100 postotnom iznosu izradu strategija zelene, urbane obnove i tu je interes gradova bio jako velik, znači, naš 94 grad i općine su se javili i dobit će u sto postotnom iznosu sredstva za izradu strategija zelene, urbane obnove, ali isto tako financiramo pilot projekte, znači to su projekti koji moraju biti integrirani, tako da velim imaju elemente zelene infrastrukture. Na primjer ozelenjavanje nekakvih sivih površina u zelene površine, zatim dodatna sadnja stabala, zatim poticanje bioraznolikosti, stavljanje u funkciju starih zgrada, implementacija elemenata zelene infrastrukture na zgradama kao što su zeleni krovovi, zeleni zidovi.” rekla je Križ Šelendić.

Krovni vrtovi za povratak prirode u urbanim sredinama

Javni poziv za financiranje sredstava za izradu zelene infrastrukture

Poziv je usmjeren na gradove jer u njima živi najveći dio stanovništva, čak 60 posto, a do kraja stoljeća očekuje se povećanje do 90 posto.  

“Ono što mi zapravo tražimo od gradova, da prvo izrade strategiju zelene urbane obnove jer u toj strategiji koja zapravo predstavlja stratešku podlogu, oni promišljaju o tim integriranim projektima. Znači, oni promišljaju kako će razvijati svoju zelenu infrastrukturu, promišljaju o tome kako će unaprijediti kružno gospodarenje prostorom i zgradama. Rade na tome da vide kako se njihov grad suočava sa klimatskim promjenama, kako se mogu jačati otpornosti na rizike i kako se može pridonijeti ciljevima energetske učinkovitosti. Mi smo već imali otvoren natječaj za pilot projekte prošle godine, sad je u toku obrada prvog dijela, međutim mi ćemo ga ponovno otvorit jer smo osigurali kroz dodatak MPO-a dodatnu alokaciju i molimo sve gradove, naselja, lokalne samouprave da se jave.” poziva ravnateljica uprave za energetsku učinkovitost u zgradarstvu.

Nastavite čitati

Gradnja

Otporne, postojane, lako se održavaju… Evo dobrih razloga zašto odabrati keramičke pločice

Keramika je materijal koji krasi podove i zidove mnogih prostorija u našim domovima i izvan njega

Iako su prije češće bile namijenjene za kupaonske i kuhinjske površine, trendovi keramičke pločice posljednjih godina sve više smještaju i u druge prostorije pa ih nerijetko možete vidjeti na podovima ili zidovima u npr. dnevnom boravku. Keramičke pločice razlikuju se veličinom, odnosno formatom i dizajnom.

Velika prednost keramike je u upravo u tome što postoji bezbroj načina kako ih uspješno možete kombinirati međusobno, isto kao i s ostatkom interijera. Recimo s većim formatom i drvenim uzorkom keramičke pločice možete kombinirati frontu na kupaonskim ormarićima tako da budu u istoj boji i uzorku.

Vraćaju se boje u kupaonice

Ako uređujete svoj dom i još uvijek niste odlučili kakvu ćete vrstu materijala staviti na zidove i podove, evo 8 dobrih razloga zašto odabrati keramičke pločice. Kada usporedite keramičke pločice s drugim materijalima koji se koriste u iste svrhe (mramor ili granit), vidjet ćete niz prednosti u korist keramičkih pločica. To su prije svega visoka otpornost na grebanje, samim time i duži vijek postojanja i trajanja.

1. Nizak stupanj upijanja vode

Dobra otpornost na kemijska sredstva koja se koriste za čišćenje podova i u kupaonicama pločice su otporne na veoma jaka i agresivna sredstva koja se koriste za uklanjanje tvrdokornih nakupina gljivica i kamenca. Zatim je tu stabilnost i nezapaljivost. Ekološki su prihvatljive (npr, ne postavljate drvene obloge) i imate veoma velik izbor pločica u dizajnu vašeg poda ili zida.

Ove prednosti su više ili manje istaknute kod pojedinog tipa pločice. Tako postoje razlike u podnoj i zidnoj pločici. Pločici koja je za eksterijer. Ili pločici koja mora zadovoljavati neke druge specifikacije ovisno o prostoriji ili površini na koju se polaže.

Transparentni podovi – pravi začin u modernim interijerima

2. Postojanost pločice

Postojanost pločice je najveća karakteristika ovih materijala. Postojanost pločice je sposobnost upijanja vlage. Postotak upijanja vode je najvažnija je karakteristika kod podnih pločica. Jer o toj karakteristici ovisi postojanost pločice. Podna pločica ne smije upijati preveliku količinu vode inače pri nižim temperaturama, zbog smrzavanje te vode u pločici, dolazi do pucanja pločice ili do nekog drugog estetski lošeg efekta je raslojavanje i ljuštenje glazure.

3. Izdržljivost i otpornost

Keramiku nije lako uništiti, može podnijeti velik teret te je otporna na vlagu i mikrobiološke infiltracije. Također kao što smo naveli velika prednost keramike je što ne gori. Pored toga otporne su na sva mehanička oštećenja, ogrebotine, habanja, razne teške predmete. Tu je važan koeficijent PEI.

4. Lako održavanje keramičkih pločica

Keramiku je lako održavati i čistiti. Ako vam se nešto prolije po pločicama, mrlje je lako ukloniti jer ih keramika neće apsorbirati. Keramika je otporna i na agresivna sredstva za čišćenje kupaonskih zidova i podova na čijim se rubnim dijelovima stvorio kamenac ili gljivice. Takva sredstva neće oštetiti pločice.

5. Velika ponuda boja i oblika pločica

Ponuda keramičkih pločica je raznovrsna pa ih je lako uklopiti u bilo kakav interijer/eksterijer. Kod boja pločica važno je pripaziti na ton pločica. Svaka serija pločica ima razliku u tonu. Kod kupovine provjerite dali su sve kutije s pločicama iz iste serije kako bi si osigurali pločice s istim tonovima, jer uglavnom ili vrlo često se zna dogoditi da svaka proizvodnja ima svoj ton. U slučaju da vam fali pločica bilo bi poželjno kupiti 10-15 % više.

Mogu li se podne pločice postavljati i na zidove?

6. Pločice nisu štetne za zdravlje

Keramika se lako čisti pa se mikrobi i mikroorganizmi koji uzrokuju veliki broj alergija lako uklanjaju s keramičkih pločica ako se one redoviti čiste što ih čini medicinski prihvatljivima. Suprotno od toga su tepisi koji se mogu postaviti u dnevne sobe ili hodnike. Veoma su udobni, topli i jeftiniji. Ali isto tako teški za čišćenje i uvijek prepuni prašine, alergena i raznih mikroba.

7. Ekološki su prihvatljive

Keramika se proizvodi od materijala koji se lako recikliraju (pijesak, glina, staklo) i prerađuju pa nemaju loš utjecaj na okoliš. Prirodne sastojke pločica možemo naći u prirodi u neograničenim količinama. Također, tijekom ljetnih mjeseci ostaju hladne i rashlađuju dom pa ako se odlučite za njih možete uštedjeti na energiji! Ako imate podno grijanje, keramičke pločice su i u ovom slučaju odličan izbor jer pružaju odličnu termalnu provodljivost.

8. Protukliznost i otpornost na zaleđivanje površine

Keramičke pločice koje u sebi sadrže tvari koje sprečavaju klizanje i zaleđivanje odličan su izbor za vanjske površine. Otporne su na vremenske uvjete, od visokih do niskih temperatura te mogu spriječiti ozljede koje se dešavaju kad su podovi skliski ili zaleđeni. Pločice otporne na klizanje, obavezno se polažu na stepenice ili ulaze u bazene. Ili bilo koje druge površine na kojima postoji opasnost od padova.

Izvor: fic.hr

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice