Događanja
Ne propustite 6. SREDIŠNJU Konferenciju o održivoj gradnji
Besplatno prijavite Vaše sudjelovanje!
Hrvatski savjet za zelenu gradnju organizira 6. SREDIŠNJU KONFERENCIJU O ODRŽIVOJ GRADNJI koja će se održati 15. studenog 2023. godine, u hotelu Sheraton, u Zagrebu.
Konferencija predstavlja središnje godišnje okupljanje profesionalaca koje se bavi održivom gradnjom, zelenom ekonomijom, energijom i urbanizmom.
GLAVNE TEME KONFERENCIJE:
- EU i nacionalne direktive u području graditeljstva
- Dekarbonizacija sektora zgradarstva
- Kružno gospodarstvo i klimatske promjene
- Održivi proizvodi i tehnologije u graditeljstvu
- DGNB – razvoj i implementacija certifikata u RH
- Smanjenje emisija CO2 financiranjem održivih projekata
Niže možete pronaći više informacija o glavnim predavačima, a cijeli program (8 SSU) pogledajte OVDJE.
Održiva rješenja u industriji gradnje
U današnjem svijetu održiva gradnja nudi brojna rješenja kako za zgrade tako i za infrastrukturu. Međutim, oni koji žele usvojiti održive prakse nailaze na različite prepreke povezane s građevinskim procesima, pravnim pitanjima, korporativnim ciljevima, IT pitanjima povezanim s digitalizacijom i ljudskim čimbenicima. Stoga Holcim Hrvatska dovodi vrsnu stručnjakinju Agnes Petit koja će održati predavanje na temu: Braking down barriers for sustainable solutions in the construction industry: an entrepreneur perspective.
Regenerativni dizajn
Nadalje, Američko veleposlanstvo pozvalo je Arlena Stawasza, Regional Resilience Leader for Gensler in the EU, koji će održati zanimljivo predavanje na temu: REGENERATIVE DESIGN: MITIGATING CLIMATE RISK + CARBON REDUCTION. Gensler je globalna tvrtka za arhitekturu, dizajn i planiranje s 53 lokacije i više od 7000 zaposlenih stručnjaka umreženih diljem Amerike, Europe, Kine, Azije i Pacifika i Bliskog istoka.
Domaći predavači
Također, dva vrlo poznata hrvatska arhitekta podići će vrijednost konferencije sa svojim predavanjima – Prof. emer. dr. art. Nenad Fabijanić, d.i.a. održat će intrigantnu prezentaciju: ARHITEKT NEODRŽIVA OSOBNOST?! te prof. Krešimir Rogina, arhitekt, atraktivno predavanje pod nazivom: Postoji li ARHITEKTONSKI DNK?!.
Konferencija je izvrsno mjesto za upoznavanje, razmjenu znanja i iskustava, a namijenjena je svima koji se bave građevinskim i energetskim sektorom, a predavanja i sudjelovanje u panel diskusijama potvrdilo je više od 25 predavača uključujući investitore, developere, projektante, bankare, predstavnike javnog, energetskog i bankarskog sektora.
Prijavnicu te sve informacije možete pronaći na web stranici Konferencije.
Arhitektura
Open house Zagreb festival: 40 poznatih zagrebačkih građevina otvara vrata za posjetitelje
Nakon uspješne prve sezone festivala Open house Zagreb, idućeg tjedna 40 zagrebačkih objekata otvoriti će vrata za sve zainteresirane posjetitelje. Donosimo detalje koje poznate građevine ćete moći posjetiti.
Od 18. do 20. listopada održat će se drugi Open House Zagreb festival, a donosi raznovrstan program usmjeren na arhitektonsko nasljeđe i održivost.
Tomislava Blatnik, izvršna ravnateljica Open House Zagreb festivala navodi kako je ove godine u program festivala stručni žiri koncipirao i četiri tematske cjeline, od kojih je prva Revitalizacija arhitektonskog nasljeđa, koja se oslanja na nedavni potres koji nam se desio u Zagrebu. Tema druga je Viktor Kovačić tu se osvrćemo na 100 godina od smrti i 150 godina od rođenja. Treća tema su urbane cjeline u kojima živimo i prolazimo, a ne znamo puno o njima i četvrta, razgovori s eminentnim arhitektima koji su obilježili pojedine dekade
Svi obilasci su besplatni i posebnost našeg festivala je da vas na svakom objektu očekuje stručno vodstvo.
Među odabranim objektima na festivalu posebno se ističe Kuća Slavex, koju potpisuje arhitekt Viktor Kovačić.
Kuća Slavex autora Viktora Kovačića svjedoči modernosti svoga vremena. Ona je strogo simetrična, kvadratičnog formata pročelja, s bazom poslovnog prizemlja s mezaninom izvedenima u rustici te još tri gornje etaže i mansardom. Kvadratični prostori su specifični horizontalno podijeljena krila, a ukrasi su koncentrirani u detaljima zgrade. Zgrada je u svome vremenu djelovala vrlo moderno.
“Zato što je Viktor Kovačić kao arhitekt u to vrijeme 20-ih godina prošlog stoljeća bio vrlo napredan u svojem pristupu u arhitekturi i on je promijenio dosadašnje stilove, ubacio nekakve nove sisteme gradnje i kvalitete gradnje, ali i samog stambenog življenja.”, ističe Jur Kordić, suvlasnik zgrade Slavex.
U sklopu dijela “Revitalizacija arhitektonskog nasljeđa” našla se i poznata zgrada Muzičke akademije.
Zgrada Muzičke akademije formirana je iz postojeće zgrade Ferimporta arhitekta Stanka Fabrisa i ona je dodijeljena Muzičkoj akademiji na besplatno korištenje na rok od 100 godina. Budući da je zgrada bila u vrlo lošem stanju bilo je potrebno provesti temeljitu rekonstrukciju. Nakon urbanističko-arhitektonskog natječaja taj posao dobio je arhitekt Milan Šosterić.
Ovo je jedinstvena prilika za upoznavanje Dežmanovim prolazom i zgradom Radovan, koju zovu Prvim zagrebačkim neboderom.
Ona je sagrađena 1933. godine na osnovu natječajnog projekta arhitekta Slavka Löwya. Nazvana je po investitoru Eugenu Radovanu, poduzetniku i zastupniku tvrtke Bosch AG. U to vrijeme ona postavlja novu urbanu regulaciju u gradu Zagrebu i planirano proširenje Masarykove ulice sa sjeverne strane rezultiralo je uvlačenjem južnog pročelja planirane zgrade, a „izgubljeni kvadrati“ u parteru nastojali su se nadoknaditi gradnjom u visinu.
Na ovogodišnjem se popisu našla i zgrada Hrvatske narodne banke koja je prepoznatljiva po pročelju obloženim bijelim bračkim kamenom.
Zgrada Palača Zagrebačke burze prepoznatljiva je po pročelju obloženom bijelim bračkim kamenom. Glavno je pročelje naglašen izvedbom četiriju visokih jonskih stupova koji stoje na klasičnoj bazi i nose jednostavan vijenac te podsjećaju na grčki hram. Monumentalni dojam koji odaje pročelje prenosi se i u ulazni prostor koji je oblikovan kao visoki vestibul s kasetiranim stropom ukrašen rozetama. Glavna burzovna dvorana okruglog je oblika i natkrivena kasetiranom armiranobetonskom kupolom promjera 21 metar.
Posjetiteljima će se predstaviti i jedno od najvažnijih ostvarenja secesijske arhitekture u srednjoj Europi – kuća Kalina.
Kuća Kallina projektirana za Josipa Kallinu, istaknutog proizvođača keramičkih proizvoda, poslužila je kao podloga za promociju Kallininih njegovih glaziranih pločica, kojima je obložena gotovo u cijelosti. Dominantne plava i žuta boje koje formiraju sjajnu, treperavu površinu, a pažnju privlače motivi lopoča, ruža i šišmiša.
Ovaj događaj nudi jedinstvenu priliku da zavirite u fascinantne prostore i otkrijete tajne zgrada koje krase zagrebačke ulice
Događanja
Artmarkova Jesenska aukcija u Hotelu Sheraton
Artmarkova Jesenska aukcija jedinstvena je prilika da oplemenite svoj dom umjetničkim djelom, ali i sudjelujete u humanitarnoj akciji
Artmark započinje novu sezonu sa Jesenskom aukcijom koja ujedno obilježava godinu dana izložbi i aukcija Artmarka u Zagrebu. Ovoga puta aukcija ima i dobrotvorni segmet posvećen udruzi Osmijeh, organiziran uz Rotary klub Zagreb – Donji grad.
Aukcija će se održati u Hotelu Sheraton, u srijedu 09. listopada sa početkom u 19 h, a do tad umjetnička djela možete razgledati u Kući Amruš, Trg J.J. Strossmayera 5, Zagreb. Ovdje možete pronaći jedinstvena remek-djela moderne i klasične umjetnosti, rijetke antikvitete, ali i suvremene kreacije koje intrigiraju i oduševljavaju.
Klasici hrvatske moderne
Umjetnost obogaćuje naš život estetski i emocionalno. Umjetničko djelo može izazvati različite osjećaje, inspirirati, povezati nas s kulturnim nasljeđem i produbiti naše razumijevanje svijeta, a kvalitetna umjetnička djela često s vremenom dobivaju na vrijednosti. Kupovina umjetnosti može biti dugoročno ulaganje koje donosi financijsku dobit, dok istovremeno uživate u ljepoti djela.
Prvi dio selekcije Jesenske aukcijske izložbe čini hrvatska moderna umjetnost. Hrvatska moderna u slikarstvu, koja se razvijala krajem 19. i početkom 20. stoljeća. Obilježena je prelaskom s tradicionalnog akademskog realizma na individualne, subjektivne pristupe umjetnika, inspiriranih europskim modernističkim pravcima poput impresionizma, simbolizma i secesije, a među ključnim predstavnicima ističu se Vlaho Bukovac, Bela Čikoš Sesija i Oton Iveković čije radove možete pokušati ugrabiti na aukciji.
Suvremena umjetnost
Ovoga puta, aukcija poprima i humanitarni dio u organizaciji Rotary kluba Zagreb – Donji grad. 18 suvremenih umjetnika poklonila su svoja djela za ovaj dobrotvorni segment s ciljem pomaganja djece koja boluju od rascjepa usne i nepca.
Dobrotvorni lotovi aukcije numerirani su 67 – 84 i označeni su posebnom oznakom ( ❤️ )
Kupnjom umjetničkog djela u dobrotvorne svrhe izravno pomažete onima kojima je pomoć potrebna i time aktivno sudjelujete u stvaranju pozitivnih promjena u društvu.
Kako odabrati savršeno umjetničko djelo za svoj dom, otkriva stručnjak