Gradnja
Moderne čelične žičane ograde
Kako spriječiti da nam ograda zaklanja pogled?
Danas skoro svaki stan i kuća imaju balkon ili terasu prema vanjskom prostoru, najčešće hvatajući sunce i naljepši pogled. Koliko puta nam je bilo žao što sjedeći unutar svog doma primjećujemo kako nam ograda našeg balkona zaklanja upravo taj predivan pogled?
Moderne čelične žičane ograde su jedno od mogućih rješenja tog problema. One ne samo da su održiv proizvod od ekološkog nehrđajućeg čelika, nego također daju našem domu minimalistički štih i osjećaj većeg, slobodnijeg i osvjetljenog prostora.
Foto: inhabitat
Tradicionalne ograde mogu izazvati osjećaj zatvorenosti i odvojenosti od okolnog prostora, kreirajući vizualnu barijeru. Za razliku od njih, čelične žičane ograde su savršene za omogućavanje pogleda u daljinu čak i iz udobnosti unutarnjeg dijela našeg doma. Pošto se sastoje od vrlo tankih i uskih čeličnih žica, ponekad i “prevare” naše oko, koje uživajući u pogledu na daljinu, skoro pa ih više ni ne primjećuje. Ovakve ograde, za razliku od mnogih drugih rješenja, osim što nam daju sigurnost, ipak omogućuju i kontinuitet prostora.
Foto: inhabitat
Osim primjene u eksterijeru, ovakav tip ograde pogodan je i za interijer – umjesto da ograda postane prostorna barijera, korištenjem čelične žičane ograde, ona suptilno povezuje prostor i čini ga vizualno većim, kako u horizontalnom tako i u vertikalnom smjeru. Uz pozitivan prostorni efekt, takav tip ograde daje prostoru i određenu elegantnost i modernost.
Foto: inhabitat
Uz svoju osobinu estetički pogodnog dizajna, čelične žičane ograde su vrlo izdržljive na vanjske uvjete, omogućuju bolji protok zraka kroz vanjske i unutarnje prostore, a i vrlo su lake za održavanje. Kompatibilne su sa većinom arhitektonskih stilova, lako se postavljaju i mogu se kombinirati sa već postojećom nosivom strukturom ograde ili drugim materijalima. Zahvaljujući svojoj dugotrajnoj čeličnoj konstrukciji, takve ograde mogu dugo trajati, što ih čini i održivom opcijom. Uz to, mogu se i reciklirati kada više nisu upotrebljive. Jedna od tvrtki koje se bave proizvodnjom i postavom takvih tipova ograda – feeneyinc – čak imaju program gdje otpad koji nastane prije ili nakon životnog vijeka ograde ponovno koriste u proizvodnji novih ograda.
Izvor: inhabitat
Gradnja
Modularne kuće iz Hrvatske
Modularna gradnja nije i montažna. Ne izrađuju se pojedinačni elementi već se proizvode čitave prostorije, a onda se na terenu spajaju. Jedna od prvih takvih tvrtki u Hrvatskoj je Modular living čije kuće mogu biti baš po vašem ukusu.
Prvi u Hrvatskoj
Zbog sve bolje kvalitete i brojnih arhitektonskih opcija, modularna gradnja postaje sve zanimljivija. Jedna od najvećih koncertnih dvorana u Europi, Munchenski Gasteig izrađena je modularnom tehnikom. Hrvatski proizvođač Modular living krenuo je u osvajanje tržišta još prije osam godina.
“Mi najviše što radimo, radimo obiteljske objekte. Sama modularna gradnja je još gotovo pa nepoznata u Hrvatskoj, mi smo neka vrsta pionira te gradnje u Hrvatskoj, a da je budućnost svijetla, jako je svijetla”, optimističan je Tonči Viljac iz Modular livinga.
Nadodaje da su njihove kuće poznate po tome što su jedini proizvođač modularne gradnje u Hrvatskoj. To je jedan od razloga, a drugi je razlog taj što jedini koriste čeličnu konstrukciju u proizvodnji i nemaju limit u gradnji.
Ispunjavaju želje klijenata
Modular living ne proizvodi tipske kuće već personalizirane, po mjeri korisnika, a zbog korištenja čelika za izradu konstrukcije nema ograničenja te se objekti mogu raditi do veličine devet katova. Jedna od prednosti modularne gradnje je kontrola troškova i rokova.
“Budući da mi radimo po narudžbi dovoljno je da dođete sa jednom skicom na komadu papira i onda napravimo jedan sastanak. Nakon toga sastanka svi manje-više znamo što bi to moglo biti i koliko bi vas to moglo koštati. Kad napravimo projekt i troškovnik, onda zaista znate koliko će to koštati i naravno kad znate koliko će to koštati, onda znate i koliko će vremena za to trebati i šta dobijete za tu cijenu.”
Fleksibilna i moderna arhitektura
Većina građevinskih radova odvija se u tvornici što onemogućava utjecaj lošeg vremena na gradnju. Projekt modularne gradnje sadrži arhitektonske specifikacije i unaprijed utvrđene materijale, koje korisnik sam bira, a gotov objekt minimalno se razlikuje od objekta klasične gradnje.
Modularna gradnja je fleksibilna i moderna arhitektura, prilagođena korisnicima s visoko postavljenim zahtjevima energetske učinkovitosti.
“Mi radimo i termoizolaciju i hidroizolaciju. Dakle, radimo kompletan objekt. Što se tiče termoizolacije mi u 80 centimetara imamo ekvivalent 35 centimetara termo vune. To je sloj naših materijala koje koristimo u proizvodnji.”
Velika ušteda za klijente
Modularni objekti također zahtijevaju građevinsku dozvolu, osim ako lokacijska ne nalaže drugačije, a nakon svih dobivenih dozvola treba pripremiti i zemljište za postavljanje kuće.
“Priprema zemljišta je naravno potrebna, ali za naše objekte nije potrebna ravna betonska ploča što je velika ušteda klijentima. Z objekt od pedeset kvadrata treba između šest i sedam tisuća eura betonskih radova što je dobra ušteda za sam namještaj u objektu, tako da za naše objekte, budući da ne treba betonska ploča, radimo natakarske stope i objekti konstantno stoje u zraku”, objašnjava Tonči.
Sve su popularnije
Individualni pristup svakom projektu i maksimalna posvećenost omogućuju dodatne korekcije na objektu sve do završetka čelične konstrukcije i spajanja na terenu. Modularne kuće hrvatske proizvodnje sve su traženije na tržištu.
Modular living objekti smatraju se mobilnima, bez obzira što nemaju kolica, no način postavljanja omogućuje prenošenje na drugu lokaciju. Korištenjem održivih materijala i postizanjem visoke razine energetske učinkovitosti čini ih poželjnim objektima za stanovanje.
Gradnja
Visina i veličina prostora određuju jačinu klima uređaja
Porast žive u termometru podsjeća nas da je idealno vrijeme za kupnju klima uređaja. Potražili smo savjete stručnjaka o najboljem odabiru i mjestu postavljanja vanjske i unutarnje jedinice kao i rješenja za apartmane.
O čemu treba voditi računa pri odabiru klima uređaja?
Svi klima uređaji rade na istom principu – uklanjaju toplinu i vlagu iz zraka u interijeru i vraćaju ohlađeni zrak. Većina klimatskih jedinica to radi korištenjem plina za hlađenje, kompresorom te zavojnicom kondenzatora i isparivača koji zajedno isporučuju hladan zrak.
Kad odabira klima uređaja razmislite o svom budžetu, klimi u kojoj živite te veličini i rasporedu svog doma.
“Klima uređaj je najbitnije odabrati prema veličini prostora koji se misli hladiti ili i dodatno i grijati, jer o snazi klime ovisi učinak samog hlađenja ili eventualno grijanja. Najbitnije je napomenuti da se kod klima uređaja gleda kvadratura prostora, ali je jako bitno napomenuti da utječe i visina samog stropa, a općenito i izolacija prostora”, objašnjava Igor Maričić iz Pevexa.
“Kroz staklo, pogotovo ako su vani visoke temperature, topli zrak jače prodire u prostoriju, te ju treba jače hladiti. Zato je bitno znati kod odabira klima uređaja kakav je prostor”, nadodaje Igor.
Snaga klima uređaja ovisi o veličini prostora
Klima od tri i pol kilovata je namijenjena za prostor od otprilike 35 kvadrata sa nekakvom normalnom izolacijom, normalnom visinom stropa.
Koristite li klimu redovito, odaberite onu s antibakterijskim filterima i filterima za prašinu. Bolje hlađenje i veću energetsku učinkovitost imaju klime s inverter tehnologijom. Inverter će održavati zadanu temperaturu i raditi minimalnom snagom te tako znatno uštedjeti na struji.
Osim učinkovitosti, treba uzeti u obzir i trošak instalacije
“Kod montaže klima uređaja u cijenu montaže ulazi tri metra cijevi. Od vanjske do unutarnje jedinice. Može biti i deset metara, ali automatski klima gubi na plinu. Zašto? Jer ona mora deset metara gurati plin iz jedinice, što bi značilo da treba napraviti dodatno punjenje plinom”, objašnjava Igor.
Kupnjom klima uređaja u Pevexu osigurana je montaža od ovlaštenih i stručnih osoba te samim time automatski i garancija koja može biti dvije do pet godina ovisno o modelu klima uređaja.
Svaka klima ima svoju vanjsku i unutarnju jedinicu, a ako nema prostora za postavljanje više vanjskih jedinica na raspolaganju su split sistemi vrhunskih performansi i odličnih značajki.
Mono i split sistemi
“Mono sistem je znači jedna vanjska jedinica jedna unutarnja klime, a multi split sistem je kad je jedna vanjska jedinica, a više unutarnjih. Znači, to može biti tri, četiri, pet klima uređaja u različitim prostorijama.
Prednosti split sistema klima su bolja učinkovitost hlađenja i grijanja, manja razina buke u unutarnjem prostoru i bolja energetska učinkovitost.
Svaka unutarnja jedinica unutar multi split sistema ima svoj upravljač i potpuno je neovisna o drugim unutarnjim jedinicama. Snaga vanjske jedinice automatski se raspoređuje na sve unutarnje, a korisnik ne osjeća nikakvu razliku u korištenju. Ako ne postoji opcija postavljanja vanjske jedinice klime, treća je opcija prijenosna klima.
Prijenosne klime – prednosti i mane
Prednost prijenosnih klima je što se može koristiti u više prostorija jer je prenosiva, dok je mana je to što je kompresor u samom prostoru pa je malo bučnije. Buka prijenosne klime je oko 50 decibela otprilike, ovisno o jačini i mora imati odvod zraka spojeno negdje van, bio to dimnjak, kroz prozor.
Prijenosne klime se u prosjeku kreću maksimalno do nekakvih tri i pol otprilike kilovata, to je za prostor maksimalno trideset do trideset pet kvadrata.
Održavanje odgovarajuće temperature interijera energetski je izazovan proces, zato prema navedenim parametrima izaberite najbolju opciju za sebe.
You must be logged in to post a comment Login