Povežimo se

Gradnja doma

Luksuzni vinil – nova generacija podnih obloga za sve vrste interijera

Vinil je svestran i praktičan izbor podne obloge

Novi trendovi nisu zaobišli niti podne obloge, tako danas imamo obloge nove generacije koje su ekološki prihvatljive, napravljene od recikliranih materijala i nemaju štetnih isparavanja. Jedna od vrsta podnih obloga je luksuzni vinil koji se uvelike razlikuje od onog što smo nekada zvali vinilom.

Biserka Silić Matošević, stručnjakinja za podne obloge pojašnjava kako vinili koji su se koristili 60-ih nisu čak nisu bili vinili nego su bile PVC podne obloge takozvane linoleumi, a imale su ga često bake u kuhinjama. Podovi novih generacija se bitno razlikuju, ovo su podovi nove generacije koji su puno više unaprijeđeni, puno su čvršći i otporniji nego nekadašnji vinili. Također imaju antifungicidna svojstva koja ne primaju ništa na sebe, nikakve štetne stvari niti se na njima mogu razvijati bakterije.

Luksuzni vinili u školama, ordinacijama i vašem domu

Luksuzni vinili napravljeni su od polivinil klorida s biološkim plastifikatorom, najčešće od sojinog ili repičinog ulja, a mogu se primjenjivati u svim vrstama interijera.

“Ako se radi nekakva škola, ordinacija ili slično, najčešće primjenjujemo vinile koji dolaze u rolama, a kad radimo home interijere onda primjenjujemo one koje su dizajnom puno prilagodljiviji i mogu biti zamjena drvenim podnim oblogama te dolaze u drugim formatima –  formatima baš kao i drvene podne obloge, keramika, betoni i slično.”, navodi stručnjakinja.

Glavne prednosti luksuznih vinila

Ne preporučuje ih se staviti u kupaonicu, ali se bez problema postavljaju u kuhinju. Pogotovo ako se radi o tlocrtu otvorenog plana, tada će ista podna obloga u kuhinji, dnevnoj sobi i blagovaonici vizualno povećati prostor.

Moderna klasika u predivnom stanu od samo 38 kvadrata – ključnu ulogu imaju boje

“Glavne prednosti su njihova visoka otpornost na habanje i vodonepropusnost što ih čini izdržljivima te ih možemo staviti u bilo koju vrstu interijera. Također su jednostavni za održavanje, samo usisavanje i brisanje vlažnim mopom je dovoljno da održite svoj vinil čistim. On ujedno je i jedan veliki izolator što se tiče topota i udobnosti pri hodanju. Vinil upija određene decibele i kad hodate, ako je on lijepljen, to jest čvrsto zalijepljen za podlogu, ako idemo na tu varijantu, onda nikako nećemo osjetiti hodanje vas ili kućnog ljubimca. Iznimno je dobra stvar ako se primjenjuje u interijerima gdje imamo kućne ljubimce i malu djecu.”, navodi Silić Matošević.

Postavljanje luksuznog vinila

Za postavljanje luksuznog vinila važno je imati pripremljenu ravnu i čistu podlogu. Mogu se postaviti i na postojeću podnu oblogu, ali samo ako je ravna, odnosno ako se prilikom hodanja nigdje ne čuje škripanje. Luksuzni vinil može se postaviti i na podno grijanje. Sugovornica navodi kako  svi luksuzni vinili su certificirani i za postavljanje na podno grijanje s tim da podna grijanja trebaju biti ispod estriha, te  vinil ne može iči direktno na podno grijanje, kao što može parket. 

Nekoliko je vrsta vinila, a razlikuju se po načinu postavljanja

“Postoje tri vrste vinilnih podnih obloga, slobodno ležeće podne obloge koje ćemo primjenjivati u nekakvih poslovnim, uredskim prostorima, imamo vinilno lijepljenje koje najčešće koristimo u kućanstvima i nekakvim poslovnim prostorima i to je naša najbolja preporuka. Treća je klik varijanta koja ima već integriranu spužvicu na sebi i on se polaže kao plutajući pod.”, dodaje stručnjakinja.  

Petra Zastavniković, dizajnerica interijera navodi kako postoji mogućnost denivelacije poda kako bismo bilo kakve sitne prijelaze i spojeve npr. pločica i parketa denivelirali.

“Na takve je površine vrlo jednostavno navući vinil kao podnu oblogu koji je sam po sebi izuzetno kvalitetna i izdržljiva podna obloga, a ako želite napraviti otvoreni koncept i povezat cijeli prostor u jednu oblogu, jako lijepo izgleda kada se to radi vinilom. Ako se sve kvalitetno i korektno postavi i zabrtvi lajsnama sa svih strana, nemate straha ako se prolije voda po vinilu, on to može izdržati.”, navodi.

Luksuzni vinil dostupan je u različitim bojama i uzrocima tako da se jednostavno prilagođava svim vrstama uređenja interijera gdje je poželjan kvalitetan pod, od rustikalnih do modernih.

Dolaze u imitaciji drveta, betona, keramike i nekih apstraktnih dizajna i tu zaista imamo širok spektar i boja i tekstura. Što je vjerodostojniji print na samom vinilu, on ima veću vjerodostojnost da imitira baš sam parket. Na primjer, imamo ploču parketa i ploču vinila koja su nema skoro pa nikakve razlike.”, zaključila je Zastavniković

Vinil je svestran i praktičan izbor podne obloge koji može imitirati drvo, kuhinje pločice, beton ili spektakularne uzorke, a pri tom cjenovno nije luksuzan. 

Gradnja doma

Kuće od slame – istina koja će vas iznenaditi

Kuće od slame

U priči o tri praščića, kuću od slame prvu je otpuhao vuk. No u stvarnosti, kuće od slame daleko su čvršće, otpornije i održivije nego što mnogi misle. Upravo takvu gradnju danas sve više prepoznajemo kao pametan izbor za one koji žele zdrav, prirodan i energetski učinkovit dom.

Slama – materijal budućnosti u gradnji

Tradicija koja se razvija

Gradnja prirodnim materijalima prisutna je stoljećima, osobito u ruralnim krajevima. Razvojem tehnologije, osobito nakon izuma balirki koje su omogućile prešanje slame u kompaktne bale, kuće od slame doživljavaju pravi procvat. Bale slame danas se slažu poput cigli, stvarajući čvrste i stabilne zidove.

“Veliki skok dogodio se kada su se bale počele praviti u pravilnim oblicima. Tako su postale čvrst materijal koji je lako složiti i koji pruža odličnu izolaciju,” objašnjava graditelj prirodnim materijalima Kristijan Perlić.

kuće od slame

Prednosti prirodne gradnje

Sve veći interes za kuće od slame dio je šireg trenda prirodne gradnje, koji nudi niz prednosti u odnosu na tradicionalne metode.

Održivi dom: Kako i zašto odabrati ekološki prihvatljiviji način života

Gradnjom prirodnim materijalima smanjuje se upotreba kemikalija i umjetnih izolacija, čime se stvara zdravije životno okruženje. Zidovi od slame i gline prirodno reguliraju vlagu, pružaju vrhunsku toplinsku i zvučnu izolaciju, te osiguravaju optimalnu temperaturu u domu kroz sva godišnja doba.
Uz to, prirodna gradnja smanjuje emisije CO₂, koristi lokalno dostupne resurse i često uključuje reciklirane materijale, čime postaje važan doprinos održivom razvoju.

kuće od slame

Tehnologija prirodne gradnje

Danas se za gradnju kuća od slame koriste i moderna pomagala. Primjerice, glinena žbuka može se nanositi automatski, iako mnogi i dalje preferiraju ručne tehnike zbog pristupačnosti i autentičnosti. Alati poput miješalica za ljepilo pokazali su se savršenim za miješanje gline i prilagođavanje novim potrebama prirodne gradnje.

Uz korištenje prirodnih materijala, kuće od slame pružaju brojne prednosti za zdravlje. Za razliku od standardnih građevina koje često sadrže kemikalije i ljepila, prirodni materijali poput gline i slame stvaraju zdravu unutarnju klimu. Glinena žbuka regulira vlagu, upija višak kada ga ima i otpušta kada je zrak suh, čime stvara optimalnu mikroklimu u domu.

Mitovi o slamnatim kućama

Najčešća pitanja o kućama od slame tiču se požara i štetnika. Strah da će slama lako izgorjeti ili da će miševi uništiti zidove potpuno je neutemeljen. Zidovi od tvrdobalirane slame, prekriveni glinenom žbukom, imaju vrlo malo zraka, što onemogućuje lako izgaranje. U slučaju požara, žbuka se pretvara u ciglu, a konstrukcija ostaje stabilna.

Primjeri iz prakse pokazuju da čak i kada dođe do požara, zidovi od slame često ostaju netaknuti, dok gori eventualna drvena konstrukcija.

Ovo su najvažniji savjeti koje treba slijediti u slučaju požara u kući ili stanu

Održiva budućnost

U svijetu, a sve više i kod nas, kuće od slame postaju sve češći odabir. U Hrvatskoj ih je već oko dvjestotinjak, a broj stalno raste. Uz klasične kuće, danas postoje i prefabricirani paneli od slame za brzu montažu, što dodatno olakšava cijeli proces.

Štoviše, kuće od slame pružaju izvrsnu toplinsku i zvučnu izolaciju, veliku termalnu masu koja regulira temperaturu, te dugovječnost koja često nadmašuje tradicionalne građevine. Drvene konstrukcije, ako su pravilno zaštićene, s vremenom postaju sve tvrđe i otpornije, što potvrđuju i brojni primjeri starijih kuća.

Kuće koje prkose predrasudama

Kad bi tri praščića danas birala svoj dom, možda bi svi jednoglasno odabrali kuću od slame. Zahvaljujući modernim saznanjima o gradnji i prirodnim materijalima, kuće od slame više nisu simbol slabosti, već pametne, održive i zdrave budućnosti.

Nastavite čitati

Gradnja doma

Ytong kuća budućnosti: Energetski učinkovita i otporna na potrese

Ytong porobeton

Primjer kuće u kojoj se koristi Ytong porobeton, dovršene u svega devet dana, pokazuje sve prednosti ovog inovativnog sustava koji odgovara na potrebe suvremenog stanovanja.

1. Brzina gradnje uz potpunu funkcionalnost

Kuća investitorice Lidije Mažar površine je 50 četvornih metara i uključuje dnevni boravak s kuhinjom, spavaću sobu, kupaonicu i galeriju pod otvorenim krovom. Cijela nosiva i pregradna konstrukcija izvedena je Ytong elementima, što je omogućilo iznimno brzu realizaciju.

ytong porobeton

„Sve je počelo savjetom mog arhitekta Nenada Špoljarića, koji mi je predložio gradnju Ytongom. Nisam poznavala taj sustav, ali nakon istraživanja odlučila sam se za njega zbog brzine gradnje, odlične toplinske i zvučne izolacije te dugoročnih ušteda u režijama“, istaknula je investitorica.

ytong porobeton

2. Što je Ytong porobeton i kako funkcionira sustav gradnje?

Prema riječima Aleksandra Škurića, dipl. ing. aedif. i voditelja projekata u tvrtki Xella, Ytongov porobeton je porasti beton, građevinski materijal koji postoji već više od 100 godina, a u Hrvatskoj se koristi od 1996. godine.

U sustav gradnje ulaze:

  • blokovi za vanjske, unutarnje i pregradne zidove,
  • sustavi za izvedbu vertikalnih i horizontalnih serklaža,
  • montažni nadvoji te
  • bijeli strop kao međukatna ili krovna konstrukcija.

Ytong elementi lijepe se tankoslojnim ljepilom, a prvi red uvijek se postavlja na produžni mort radi nivelacije. Zahvaljujući preciznim dimenzijama blokova, postiže se brza i čista montaža, bez potrebe za velikim količinama dodatnog materijala.

3. Prednosti koje nudi Ytong kuća

Stručnjaci iz Xelle navode niz tehničkih i funkcionalnih prednosti zbog kojih je Ytong kuća sve češći izbor:

  • Toplinska izolacija – zahvaljujući velikom udjelu zarobljenog zraka u materijalu, nije potrebna dodatna izolacija.
  • Zvučna izolacija – odlična zaštita od vanjske buke.
  • Protu potresnost – zbog male mase, Ytong kuće podnose potrese uz minimalna oštećenja.
  • Brza gradnja – sustav omogućuje znatno kraće vrijeme izgradnje.
  • Ekološki materijal – 100% reciklabilan, bez štetnih emisija.
  • Otpornost na požar – A1 klasifikacija, ne gori i ne stvara dim.
  • Jednostavna obrada – lagan za rezanje, bušenje i prilagodbu.

4. Energetska učinkovitost bez dodatne izolacije

Ytong blokovi dolaze u dvije debljine, ovisno o klimatskoj zoni:

  • 30 cm – za primorske krajeve (SMART 30, U = 0,31 W/m²K)
  • 40 cm – za kontinentalne krajeve (SMART 40, U = 0,24 W/m²K)

„Sustav 40 zamjenjuje klasičnu zidanu konstrukciju s 15 cm dodatne izolacije, dok sustav 30 pruža optimalnu zaštitu u blažim klimatskim uvjetima“, pojašnjava Škurić. Time se štedi na materijalu, radnim satima i dugoročno na režijama, bez kompromisa u energetskim standardima.

5. Otpornost na potres – ključna sigurnosna značajka

Zahvaljujući maloj masi konstrukcije i integriranim vertikalnim i horizontalnim serklažima, Ytong kuće spadaju u kategoriju zidanih konstrukcija s povećanom otpornošću na potres. Kako naglašava Škurić: „Potres je sila, a sila je masa puta akceleracija. Manja masa znači i manji učinak potresa na objekt.

Ytong kuća nije samo simbol brze gradnje, već i primjer energetski učinkovite, protupotresne i ekološke arhitekture koja odgovara na sve zahtjeve suvremenog stanovanja. Zahvaljujući sustavnom pristupu gradnji i kvaliteti materijala, Ytong predstavlja rješenje za sve one koji žele funkcionalan, trajan i tehnološki napredan dom u najkraćem mogućem roku.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice