Gradnja doma
Klima uređaji – kupnja ili investicija?
Opravdanost klimatizacije unutarnjih prostora danas je vrlo jasna, temperature su sve veće ljeti, zime su sve blaže, a klima uređaji sve napredniji u svakom pogledu, tehnologije, dizajna, upravljanja. Pred kupcima se pojavljuje dvojba, kupiti „neku klimu“ jer neće puno trebati ili investirati u bolji uređaj koji može imati širu primjenu i puno više dana u godini.

Japanski proizvođač Daikin od 1924. godine proizvodi uređaje vrhunske kvalitete i performansi, a prošli je mjesec tržište ugledala i najnovija serija uređaja Perfera.
Ime Perfera dolazi iz riječi Performance i jasno označava seriju kojoj su glavne značajke radne karakteristike pa je tako Perfera predvodnik tržišta u tom segmentu i odgovorit će na želje i potrebe i onih najzahtjevnijih, prvenstveno jer dolazi u dvije izvedbe – zidnoj klasičnoj i parapetnoj (podnoj). Perfera je svakako investicija koja se vraća, a evo i kako.
Pogonski troškovi

A+++ je oznaka najviše energetske učinkovitosti koju nosi Perfera i u grijanju i u hlađenju (do klase 35) i zbog konstrukcije vanjske jedinice može stabilno osigurati grijanje do vanjske temperature i od -20°C uz troškove od svega 5 do 7 kuna na dan. Putem online aplikacije, na pametnom telefonu uvijek možete imati točan podatak o potrošnji na dnevnom, tjednom ili mjesečnom nivou.
Komfor korisnika

Uz razinu buke od svega 19dBA Perferu se u radu ne čuje, dok infracrveni senzor („inteligentno oko“) pazi da strujanje zraka ne ide u smjeru osoba koje se u prostoru nalaze bez obzira krećete li se kroz prostor ili odmarate sjedeći na jednom mjestu. Ista funkcija stavlja Perferu u štedni režim ako zaboravite ugasiti uređaj i izađete van.
Perfera u funkciji grijanja je najviše prepoznata na tržištu u podnoj izvedbi jer ima funkciju brzog zagrijavanja prostora (Heat Boost) kao i funkciju zagrijavanja poda. Ukoliko korisnik pritisne tipku Heat+ na svom upravljaču, Perfera emitira toplinu simulirajući rad radijatora potpuno nečujno.
Čistoća zraka

Jeste li znali da ponekad unutarnji zrak može biti i do 100 puta više kontaminiran od vanjskog? Poseban naglasak na ovu činjenicu Daikin je postavio ugradnjom svog patenta koji se zove Flash Streamer i koji elektrostatskim putem eliminira iz zraka neugodne mirise, bakterije i plijesan i to u samo 15 minuta rada. Biti na svježem zraku uz Perferu, može značiti i da ste u udobnosti vlastitog doma. Uistinu Perfera svojim senzorima „sluša“ potrebe korisnika ali ako imate Google Assistant ili Amazon Alexu, sluša i doslovno jer može biti glasovno upravljana. „Perfera, namjesti temperaturu na 23 °C“!
Velike duljine instalacija i visinske razlike koje omogućava Daikin tehnologija, stavljaju Perferu kao rješenje pred svakog potencijalnog korisnika kojeg muči pitanje sa početka teksta – kupnja ili investicija jer odluka je laka ako je investicija isplativa, a minimalnih 15 godina vijeka trajanja uređaja ne morate brinuti o svom grijanju, hlađenju ili čistoći zraka – to će obaviti Daikin Perfera.
www.daikin.hr
Materijali u gradnji
Nisu svi izolacijski materijali isti, stručnjaci upozoravaju
Ispravnim odabirom izolacijskog materijala uz toplinsku izolaciju dobivate i niz drugih prednosti koje će vam omogućiti ugodan, siguran i zdrav boravak u vašem prostoru

U građevinskom sektoru i dalje je prisutan mit da su svi izolacijski materijali isti. No, prema riječima stručnjaka, ta tvrdnja nije samo netočna, već može dugoročno utjecati na sigurnost, udobnost i troškove održavanja zgrada. Među dostupnim rješenjima, mineralna vuna ističe se kao materijal koji nudi više od same toplinske izolacije.
Zašto su hladni podovi u prizemlju? Knauf insulation ima rješenje
Kako funkcionira izolacija – matematika iza toplinske učinkovitosti
Pri odabiru izolacijskog materijala, investitori bi trebali gledati toplinsku vodljivost materijala, poznatu kao λ (lambda) vrijednost. Što je lambda vrijednost niža, materijal bolje izolira. Kod mineralne vune ta je vrijednost obično između 0,032 – 0,040 W/mK, što znači da vrlo učinkovito smanjuje prijenos topline kroz konstrukciju.
Kako odabrati dobru izolaciju?
Toplinska izolacija
Mnogima je ovo najvažnija karakteristika svakog izolacijskog materijala. Materijali s boljim topliskim svojstvima zadržavaju toplinu zimi i spriječavaju pregrijavanje ljeti. Ali nije to jedina bitna karakteristika izolacije.
Protupožarna izolacija
Mineralna vuna ima klasu gorivosti A1, što znači da je negoriv izolacijski materijal. Znamo kakve tragične posljedice ostavljaju požari i zato je bitno o tome voditi računa kod odabira izolacije.
Zvučna izolacija
Mineralna vuna svojom vlaknastom strukturom izvrsno prigušuje buku i neugodne zvukove i zato je bolja zvučna izolacija od nekih drugih izolacija.
Paropropusnost
Mineralna vuna ‘diše’ jer je prirodan proizvod, što spriječava pojavu gljivica i plijesni u prostoru.
Dugotrajnost
Mineralna vuna je dugotrajan i postojan materijal koji ne mijenja svoja svojstva i strukturu desetljećima.
Zašto je to važno?
Dobra izolacija znači manje račune za energiju, zimi se troši manje energije za grijanje, a ljeti manje energije za hlađenje.

Nije to isto
„Često čujemo da je svejedno koji materijal odaberete, ali to jednostavno nije istina,“ kaže Krešimir Benjak iz Knauf Insulationa.
„Izolacijski materijali razlikuju se po svojim karakteristikama i prednostima. Prvenstveno se traži toplinska izolacija zbog smanjenja troškova grijanja i hlađenja, no jednako su važne i druge osobine – negorivost, zvučna izolacija, dugovječnost i prirodnost materijala.“

Zašto je mineralna vuna viša razina kvalitete
Obitelj Maltar, koja gradi novi hotel u povijesnoj jezgri Varaždina, odlučila se za provjerene izvođače i kvalitetne materijale. „Od početka smo znali da nećemo birati materijale samo prema cijeni. Mineralna vuna nam je bila logičan izbor jer želimo da naš hotel bude siguran i ugodan za goste,“ ističe direktorica Ivana Maltar.
Izvođač radova Dario Ban potvrđuje da se i oni često susreću s pitanjem je li svejedno koji izolacijski materijal ugraditi. „Iz iskustva znamo da nije. Mineralna vuna zahtjevnija je za ugradnju, ali pruža višu razinu kvalitete. Nama je najvažnije da investitor bude zadovoljan i da objekt bude siguran i kvalitetan za korištenje.“


Edukacija, regulativa zelene gradnje i mineralna vuna
Kako navodi Benjak, edukacija investitora, projektanata i izvođača ključna je kako bi razumjeli da odabirom kvalitetnijih materijala dobivaju više od same toplinske zaštite. „Danas gradnja mora slijediti europske regulative zelene gradnje koje zahtijevaju materijale s minimalnim utjecajem na okoliš i mogućnošću recikliranja,“ ističe.
Upravo zato Knauf Insulation u ponudi ima ECOSE mineralnu vunu s prirodnim vezivom, koja nije samo učinkovita toplinska izolacija, već osigurava i protupožarnu zaštitu, zvučnu izolaciju te doprinosi zdravijem i ugodnijem boravku u prostoru.

Na kraju, stručnjaci poručuju – nisu svi izolacijski materijali isti. Razlika između „svejedno je što odaberete“ i promišljenog izbora osjeti se već prvim danom korištenja prostora, ali i desetljećima kasnije.
Gradnja doma
Osiguranje doma: Miran san za vas i vašu obitelj
Saznajte koje vrste osiguranja doma postoje i kako odabrati policu

Dom je često najveća životna investicija, ali i mjesto sigurnosti i uspomena. Ipak, mnogi vlasnici u Hrvatskoj još uvijek nemaju sklopljeno osiguranje doma, iako ono pruža zaštitu od neočekivanih troškova koji mogu nastati u trenu. Evo zašto biste trebali osigurati svoj dom i koja sve osiguranja postoje.
Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući
Zašto osigurati svoj dom?
Poplave, požari, potresi, provale ili puknuća cijevi – nezgode se događaju, a štete mogu biti velike. Osiguranje doma znači da u slučaju nesreće ne morate sami snositi sve troškove sanacije, čime štitite svoj budžet i osiguravate sigurnost za obitelj.
Koje vrste osiguranja doma postoje?
Osiguranje nekretnine (imovine)
Pokriva štete na samoj nekretnini – zidovima, podovima, instalacijama, ugrađenim kuhinjama i sanitarnim čvorovima.
Najčešće uključuje rizike poput požara, udara groma, oluje, tuče, izlijevanja vode, eksplozije, pada stabla i slično.
Osiguranje kućanstva (pokretnina)
Pokriva štete na svim stvarima unutar doma – namještaju, kućanskim aparatima, osobnim stvarima, elektroničkoj opremi.
Može uključivati i osiguranje od krađe ili provale.
Osiguranje od potresa
Važno je posebno u seizmički aktivnim područjima poput Zagreba ili Dalmacije.
Često se ugovara kao dodatno pokriće unutar police osiguranja nekretnine.
Osiguranje od odgovornosti
Pokriva štete koje vi ili članovi vašeg kućanstva (uključujući kućne ljubimce) nenamjerno prouzročite trećim osobama, npr. ako pukne cijev u vašem stanu i ošteti stan ispod.

Koliko košta osiguranje doma?
Cijena ovisi o:
- veličini i vrijednosti nekretnine,
- razini pokrića i uključenim rizicima,
- lokaciji (npr. cijena osiguranja od potresa viša je u Zagrebu).
Osnovno osiguranje kuće ili stana može iznositi od nekoliko desetaka eura godišnje, dok police s potresom i krađom mogu biti višestruko skuplje – ali u usporedbi s mogućom štetom, ulaganje je minimalno.
Kako odabrati policu osiguranja doma?
- Procijenite vrijednost svoje imovine i što želite osigurati
- Usporedite police različitih osiguravajućih kuća
- Provjerite uvjete i iznose pokrića za svaki rizik
- Razmislite o osiguranju od potresa, osobito ako živite u starijoj zgradi ili seizmički rizičnom području
Osiguranje doma nije samo financijska sigurnost, već i miran san za vas i vašu obitelj. Neočekivane situacije događaju se kad im se najmanje nadamo, a osiguranje je najbolji način da ih prebrodite bez velikih financijskih posljedica.
You must be logged in to post a comment Login