Povežimo se

Gradnja

Klima uređaji – kupnja ili investicija?

Opravdanost klimatizacije unutarnjih prostora danas je vrlo jasna, temperature su sve veće ljeti, zime su sve blaže, a klima uređaji sve napredniji u svakom pogledu, tehnologije, dizajna, upravljanja. Pred kupcima se pojavljuje dvojba, kupiti „neku klimu“ jer neće puno trebati ili investirati u bolji uređaj koji može imati širu primjenu i puno više dana u godini.

klima-u-boravku-perfera-domnakvadrat

Japanski proizvođač Daikin od 1924. godine proizvodi uređaje vrhunske kvalitete i performansi, a prošli je mjesec tržište ugledala i najnovija serija uređaja Perfera.

Ime Perfera dolazi iz riječi Performance i jasno označava seriju kojoj su glavne značajke radne karakteristike pa je tako Perfera predvodnik tržišta u tom segmentu i odgovorit će na želje i potrebe i onih najzahtjevnijih, prvenstveno jer dolazi u dvije izvedbe – zidnoj klasičnoj i parapetnoj (podnoj). Perfera je svakako investicija koja se vraća, a evo i kako.

Pogonski troškovi

klima-perfera-domnakvadrat
Foto: Daikin

A+++ je oznaka najviše energetske učinkovitosti koju nosi Perfera i u grijanju i u hlađenju (do klase 35) i zbog konstrukcije vanjske jedinice može stabilno osigurati grijanje do vanjske temperature i od -20°C uz troškove od svega 5 do 7 kuna na dan. Putem online aplikacije, na pametnom telefonu uvijek možete imati točan podatak o potrošnji na dnevnom, tjednom ili mjesečnom nivou.

Komfor korisnika

klima-ljudi-perfera-domnakvadrat
Foto: Daikin

Uz razinu buke od svega 19dBA Perferu se u radu ne čuje, dok infracrveni senzor („inteligentno oko“) pazi da strujanje zraka ne ide u smjeru osoba koje se u prostoru nalaze bez obzira krećete li se kroz prostor ili odmarate sjedeći na jednom mjestu. Ista funkcija stavlja Perferu u štedni režim ako zaboravite ugasiti uređaj i izađete van.

Perfera u funkciji grijanja je najviše prepoznata na tržištu u podnoj izvedbi jer ima funkciju brzog zagrijavanja prostora (Heat Boost) kao i funkciju zagrijavanja poda. Ukoliko korisnik pritisne tipku Heat+ na svom upravljaču, Perfera emitira toplinu simulirajući rad radijatora potpuno nečujno.

Čistoća zraka

klima-u-radnom-prostoru-perfera-domnakvadrat
Foto: Daikin

Jeste li znali da ponekad unutarnji zrak može biti i do 100 puta više kontaminiran od vanjskog? Poseban naglasak na ovu činjenicu Daikin je postavio ugradnjom svog patenta koji se zove Flash Streamer i koji elektrostatskim putem eliminira iz zraka neugodne mirise, bakterije i plijesan i to u samo 15 minuta rada. Biti na svježem zraku uz Perferu, može značiti i da ste u udobnosti vlastitog doma. Uistinu Perfera svojim senzorima „sluša“ potrebe korisnika ali ako imate Google Assistant ili Amazon Alexu, sluša i doslovno jer može biti glasovno upravljana. „Perfera, namjesti temperaturu na 23 °C“!

Velike duljine instalacija i visinske razlike koje omogućava Daikin tehnologija, stavljaju Perferu kao rješenje pred svakog potencijalnog korisnika kojeg muči pitanje sa početka teksta – kupnja ili investicija jer odluka je laka ako je investicija isplativa, a minimalnih 15 godina vijeka trajanja uređaja ne morate brinuti o svom grijanju, hlađenju ili čistoći zraka – to će obaviti Daikin Perfera.

www.daikin.hr

Daikin 300x100
Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Koji se zidovi smiju rušiti kod renovacije? Evo kako prepoznati nosivi zid

Važno za savjet upitati stručnjake!

Kada se stan renovira, ponekad je potrebno i pomicati zidovi kako bismo stvorili dodatan prostor. Ipak nisu svi zidovi podatni za rušenje. Morate prije svega saznati koji je zid nosiv. Ako se radi upravo o nosivom zidu kojeg želite dirati, mora se provjeriti struktura zgrade kako bi se osiguralo da sam utjecaj na nosivi zid neće utjecati na cijeli objekt.

Inače, postoji veliki rizik od strukturalnih problema koji čak mogu dovesti i do rušenja zgrade. To nije, naravno, često ali se može dogoditi. Posebno, kada govorimo o starim zgradama, često su tu male sobe kojima ništa ne možemo što napraviti.

Prvo kontaktirajte profesionalca koji ima znanje o statici kuće i može procijeniti što možete a što ne napraviti.

Obično su nosive (glavne) konstrukcije vanjski zidovi i oni koji se nalaze između stanova ili blokova i štite od hladnoće i zvukova. Ostali nosivi zidovi se mogu identificirati prema blizini vanjskih zidova ili poveznicom sa strukturalnim komponentama kao što su grede.

Kako identificirati nosivi zid?

Ako zgrada ima nekoliko katova, možemo krenuti od podruma pa do vrha kako bismo  otkrili kapacitet nosivosti zidova. U takvim je zgradama uobičajeno da su zidovi tanji što je viši kat, a važno je i da su nosivi zidovi na istoj lokaciji u svakom stanu kako bi se težina prenosila s vrha na dno.

Svi koraci renovacije 

Širina zida

debljina zida nam može otkriti radi li se o nosivom ili ne, ali ona može ovisiti o materijalima od kojih je napravljen. Najčešće se u zgradama koristi beton ili ojačani beton, cigle ili cigle od pješčanog vapna. Od čega god da su napravljeni, sigurno su deblji od zidova koji ih okružuju. Često se radi o širini od 17.5 centimetara i po tome možemo prepoznati da je u pitanju nosivi zid.

Kako u zgradi ili kući od cigle otkriti nosivi zid?

Nosivi zidovi od cigle obično stoje samostalno i njihova debljina je oko 25 centimetara. Nisu toliko dobra izolacija ali štite od buke i vatre.

Grede i čelični nosači

Strukture koje će pomoći zidu da nosi težinu služe i kao struktura za izgradnju objekta. Čelični nosači i grede imaju horizontalnu orijentaciju i  strukturnu funkciju. Drvene grede često viđamo i predivno izgledaju kada su izložene pogledu. U modernim građevinama, često se ne skrivaju niti čelični nosači, ali mogu služiti i samo kao dio dizajna.

Zašto je višeslojni parket dobar odabir? Ovo su osobine i prednosti dvoslojnih i troslojnih parketa

Što kada se struktura pomakne?

Često se događa da će se nosači u starim ili loše konstruiranim zgradama pomaknuti, što će utjecati na horizontalnu strukturu zgrade. Ako su u pitanju i loši temelji, može se pomicanje očekivati češće.

Općenito govoreći, takvi su objekti i dalje sigurni, ali to se ne bi trebalo događati s novim zgradama. Za kraj je važno reći da je potrebno u radove uključiti profesionalce, od samog početka pa do kraja izvedbe radova.

Nastavite čitati

Gradnja

Ako želite lijepu fasadu, izbjegavajte ove boje

Neke boje jednostavno nije pametno odabrati…

Koji god razlog stajao iza vaše odluke da mijenjate boju fasade, neke boje jednostavno mogu učiniti da ona izgleda jeftino, a ne lijepo. Boja fasade je sigurno nešto o čemu puno razmišljate ali neka pravila treba slijediti. Ružičasta fasada ili zelena možda izgledaju dobro na Bahamima, ali to ne znači da će izgledati dobro u vašem gradu.

Stručnjaci za uređenje ističu koje boje nikada ne biste trebali odabrati za fasadu.

Ružičasta

Poznata dizajnerica Halle Porter, navodi kako većina nijansi ružičaste, poput lososa ili breskve, nisu dobar odabir za boju fasade. Postoje naravno iznimka za ova pravila pa ako živite u nekom pitoresknom mjestu gdje se boje slave, samo se prepustite.

Menta zelena

Iako je ovo jedna od najdražih nijansi zelene ljudima diljem svijeta, dizajnerica navodi kako jednostavno ne izgleda lijepo kao ukras kuće –  daje retro štih ali ne na profinjen način. Ako volite zelenu boju, onda radije odaberite neku koja ima maslinaste podtonove.

Dobar primjer energetske obnove višestambenih zgrada

Narančasta

Ovo je sigurno boja koja se jako teško kombinira s ostalima, Porter navodi kako će posebno loše izgledati uz neutralne boje, kao što je boja drveta, cigle ili metala, koje obično viđaju u eksterijeru doma.

Svijetlo plava

Svijetlo ili pastelno plava je stvarno zastarjela boja kada su u pitanju fasade, a uz nju će eksterijer izgledati posebno jeftino. Ako ste u blizini mora ona će odlično izgledati na vratima ili okvirima prozora, ali nije ju jednostavno uklopiti.

Otporne, postojane, lako se održavaju… Evo dobrih razloga zašto odabrati keramičke pločice

Hladno siva

Porter navodi kako nijanse sive često okućnicu mogu ućiniti “sterilnom”, a često podsjećaju i na ratne brodove… Ako vam je siva boja želja, onda se poigrajte s podtonovima tako da joj date malo dubine i sofisticiranosti.

Bež

Nijanse vanilije su dosadne, navodi dizajnerica, te dodaje kako u njoj nema ničega osvježavajućeg i posebnog i trebali biste tu boju izbjegavati.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice