Povežimo se

Gradnja doma

Kako teče obnova potresom pogođenih zagrebačkih zgrada?

21. ožujka 2020. stanovnici Zagreba usnuli su mirnim snom. Nitko nije ni slutio da će spavanje od sljedećeg dana biti privilegija i da će im se idućeg jutra osjećaj sigurnosti življenja iz temelja promijeniti.

Nizom potresa koji su se dogodili u Hrvatskoj trajno su promijenjene vizure gradova, ali prije svega narušena je kvaliteta života ljudi koji su potresima direktno pogođeni. Posjetili smo dva stana u centru Zagreba koji su gotovo godinu dana nakon potresa još uvijek gradilišta, a agoniji stanovnika zagrebačkog Donjeg grada ne nazire se kraj.

Najveći problem zabatni zidovi

pukotine-u-stanu-potres-domnakvadrat

Veliki problemi snašli su Štefaniju Šek. Šteta na njezinoj zgradi građenoj 1927. godine u Ilici bila je velika. Zabatni zidovi su popucali, a na jednom se otvorila velika rupa. S drvenih krovnih konstrukcija prijetila je velika opasnost.

U zgradama tog vremena primjenjivale su se dvije vrste krovnih konstrukcija. Takozvana visulja kod koje je drvena konstrukcija direktno naslonjena na zidove i stolica kod koje se drvena konstrukcija naslanja na poprečnu gredu. Obje su dobro zamišljene i nisu pretrpjele značajnu štetu, no horizontalna sila je s njih rušila crijepove i masivne dimnjake, a najlošije su prošli zidovi koji su je držali.

“Zabatni zidovi koji su građeni su vrlo tanki. Često 12 centimetara, a visine su i do 5 metara što nije moglo izdržati taj horizontalni udarac. Njih će trebati ponovno prezidati takozvanim potresnim vezom koji podrazumijeva da se ta cijela cigla preklapa polovicom, a ne samo trećinom. Ili se jednostavno mogu ojačati nekim armiranim elementima”, pojasnio je arhitekt Aleksandar Bašić.

zgrada-zabatni-zid-potres-domnakvadrat

U zgradi u Ilici zabatnog zida gotovo da nije bilo. Dimnjaci su prijetili sigurnosti stanara okolnih zgrada i prolaznicima, a odgovor od službenih osoba u prvim trenucima nije stizao. Zahvaljujući ljudima dobra srca, volonterima, alpinistima i speleolozima uklonjeni su svi prijeteći dijelovi i odlučeno je da se kreditom iz pričuve krene u hitnu sanaciju.

novi-zabatni-zid-potres-domnakvadrat

Radovi su započeli u listopadu, a danas, gotovo godinu dana nakon zagrebačkog potresa, stan gospođe Štefanije još je uvijek gradilište. Paronepropusne cerade pokrivaju krov, a zgrada koja je već načeta zagrebačkim, primila je još jedan udarac s petrinjskim potresom.

stubište-pukotine-potres-domnakvadrat

Nastale su križne pukotine, mnogo opasnije od uzdužnih zbog kojih sada moraju sanirati i stubište.

Kako su se nekad gradile zgrade?

Financijski izazovi predstoje stanovnicima Donjeg grada među kojima većinu čini umirovljenička populacija s malim primanjima. U njihovim zgradama, čije fasade zadivljuju sugrađane i goste, oštećenja su velikih razmjera. Da bismo razumjeli razmjere štete, potrebno je razumjeti gradnju tog doba.

“Čak su i temelji rađeni od opeke. U to vrijeme još se beton nije toliko niti koristio. S druge strane nastojalo se da debeli zidovi svojom težinom i nosivošću mogu savladati ne samo vertikalna opterećenja nego i u slučaju potresa horizontalna”, pojasnio je Bašić.

Adaptacije u prizemljima nekih zgrada koji su danas najčešće korišteni u komercijalne svrhe i kod kojih su micani nosivi zidovi pri čemu se pravila struke nisu poštivala, uzrokovala su značajne štete jer je statika takvih zgrada narušena. No, čak i kada su adaptacije izvedene po svim pravilima problema je bilo. U potkrovnom stanu secesijske zgrade iz 1913. zub vremena oštetio je nosivu gredu, a da vlasnici toga nisu ni bili svjesni, jer se njezino ležište skriva iza zidova.

drvena-greda-potres-domnakvadrat

Arhitekt Bašić rekao je da se u ovom slučaju nosiva greda zamijenila čeličnom zategom koja je bila pričvršćena na postojeću drvenu konstrukciju. Pretpostavlja da je uslijed procurivanja limenog oluka došlo do truljenja drva zbog čega je greda izgubila svoju nosivost.

trula-greda-potres-domnakvadrat

Vlasnici se spremaju u temeljitu rekonstrukciju pri čemu će svakako uključiti niz stučnjaka. Nosivi drveni elementi koji su uslijed vlage istrunuli, morat će biti zamijenjeni. Jer bez ojačanja konstrukcije svaki pokušaj renovacije stana je samo kozmetika.

Ojačanje konstrukcije je nužda

S obzirom na to da je neizvjesno razdoblje pred nama, tlo i dalje podrhtava, a mogućnost novih potresa nije isključena, svaka konstrukcijska obnova na starim zgradama je dobrodošla. Pothvat u koji su se upustili vlasnici zgrade s početka priče i kreditnim zaduživanjem zazidali nove zabatne zidove pokazao se opravdanim. Jer bi šteta od petrinjskog potresa da zabatnih zidova nije bilo, bila nesaglediva. Sve oči su sada uperene u primjenu Zakona o obnovi kojim će se osigurati sredstva za konstrukcijsku obnovu, ali i mirniji san svim vlasnicima starogradskih ljepotica.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Materijali u gradnji

Nisu svi izolacijski materijali isti, stručnjaci upozoravaju

Ispravnim odabirom izolacijskog materijala uz toplinsku izolaciju dobivate i niz drugih prednosti koje će vam omogućiti ugodan, siguran i zdrav boravak u vašem prostoru

U građevinskom sektoru i dalje je prisutan mit da su svi izolacijski materijali isti. No, prema riječima stručnjaka, ta tvrdnja nije samo netočna, već može dugoročno utjecati na sigurnost, udobnost i troškove održavanja zgrada. Među dostupnim rješenjima, mineralna vuna ističe se kao materijal koji nudi više od same toplinske izolacije.

Zašto su hladni podovi u prizemlju? Knauf insulation ima rješenje 

Kako funkcionira izolacija – matematika iza toplinske učinkovitosti

Pri odabiru izolacijskog materijala, investitori bi trebali gledati toplinsku vodljivost materijala, poznatu kao λ (lambda) vrijednost. Što je lambda vrijednost niža, materijal bolje izolira. Kod mineralne vune ta je vrijednost obično između 0,032 – 0,040 W/mK, što znači da vrlo učinkovito smanjuje prijenos topline kroz konstrukciju.

Kako odabrati dobru izolaciju?

Toplinska izolacija
Mnogima je ovo najvažnija karakteristika svakog izolacijskog materijala. Materijali s boljim topliskim svojstvima zadržavaju toplinu zimi i spriječavaju pregrijavanje ljeti. Ali nije to jedina bitna karakteristika izolacije.

Protupožarna izolacija
Mineralna vuna ima klasu gorivosti A1, što znači da je negoriv izolacijski materijal. Znamo kakve tragične posljedice ostavljaju požari i zato je bitno o tome voditi računa kod odabira izolacije.

Zvučna izolacija
Mineralna vuna svojom vlaknastom strukturom izvrsno prigušuje buku i neugodne zvukove i zato je bolja zvučna izolacija od nekih drugih izolacija.

Paropropusnost
Mineralna vuna ‘diše’ jer je prirodan proizvod, što spriječava pojavu gljivica i plijesni u prostoru.

Dugotrajnost
Mineralna vuna je dugotrajan i postojan materijal koji ne mijenja svoja svojstva i strukturu desetljećima.

Zašto je to važno?

Dobra izolacija znači manje račune za energiju, zimi se troši manje energije za grijanje, a ljeti manje energije za hlađenje.

Nije to isto

„Često čujemo da je svejedno koji materijal odaberete, ali to jednostavno nije istina,“ kaže Krešimir Benjak iz Knauf Insulationa.

„Izolacijski materijali razlikuju se po svojim karakteristikama i prednostima. Prvenstveno se traži toplinska izolacija zbog smanjenja troškova grijanja i hlađenja, no jednako su važne i druge osobine – negorivost, zvučna izolacija, dugovječnost i prirodnost materijala.“

Zašto je mineralna vuna viša razina kvalitete

Obitelj Maltar, koja gradi novi hotel u povijesnoj jezgri Varaždina, odlučila se za provjerene izvođače i kvalitetne materijale. „Od početka smo znali da nećemo birati materijale samo prema cijeni. Mineralna vuna nam je bila logičan izbor jer želimo da naš hotel bude siguran i ugodan za goste,“ ističe direktorica Ivana Maltar.

Izvođač radova Dario Ban potvrđuje da se i oni često susreću s pitanjem je li svejedno koji izolacijski materijal ugraditi. „Iz iskustva znamo da nije. Mineralna vuna zahtjevnija je za ugradnju, ali pruža višu razinu kvalitete. Nama je najvažnije da investitor bude zadovoljan i da objekt bude siguran i kvalitetan za korištenje.“

Edukacija, regulativa zelene gradnje i mineralna vuna

Kako navodi Benjak, edukacija investitora, projektanata i izvođača ključna je kako bi razumjeli da odabirom kvalitetnijih materijala dobivaju više od same toplinske zaštite. „Danas gradnja mora slijediti europske regulative zelene gradnje koje zahtijevaju materijale s minimalnim utjecajem na okoliš i mogućnošću recikliranja,“ ističe.

Upravo zato Knauf Insulation u ponudi ima ECOSE mineralnu vunu s prirodnim vezivom, koja nije samo učinkovita toplinska izolacija, već osigurava i protupožarnu zaštitu, zvučnu izolaciju te doprinosi zdravijem i ugodnijem boravku u prostoru.

Na kraju, stručnjaci poručuju – nisu svi izolacijski materijali isti. Razlika između „svejedno je što odaberete“ i promišljenog izbora osjeti se već prvim danom korištenja prostora, ali i desetljećima kasnije.

Nastavite čitati

Gradnja doma

Osiguranje doma: Miran san za vas i vašu obitelj

Saznajte koje vrste osiguranja doma postoje i kako odabrati policu

Dom je često najveća životna investicija, ali i mjesto sigurnosti i uspomena. Ipak, mnogi vlasnici u Hrvatskoj još uvijek nemaju sklopljeno osiguranje doma, iako ono pruža zaštitu od neočekivanih troškova koji mogu nastati u trenu. Evo zašto biste trebali osigurati svoj dom i koja sve osiguranja postoje.

Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući

Zašto osigurati svoj dom?

Poplave, požari, potresi, provale ili puknuća cijevi – nezgode se događaju, a štete mogu biti velike. Osiguranje doma znači da u slučaju nesreće ne morate sami snositi sve troškove sanacije, čime štitite svoj budžet i osiguravate sigurnost za obitelj.

Koje vrste osiguranja doma postoje?

Osiguranje nekretnine (imovine)
Pokriva štete na samoj nekretnini – zidovima, podovima, instalacijama, ugrađenim kuhinjama i sanitarnim čvorovima.

Najčešće uključuje rizike poput požara, udara groma, oluje, tuče, izlijevanja vode, eksplozije, pada stabla i slično.

Osiguranje kućanstva (pokretnina)
Pokriva štete na svim stvarima unutar doma – namještaju, kućanskim aparatima, osobnim stvarima, elektroničkoj opremi.

Može uključivati i osiguranje od krađe ili provale.

Osiguranje od potresa
Važno je posebno u seizmički aktivnim područjima poput Zagreba ili Dalmacije.

Često se ugovara kao dodatno pokriće unutar police osiguranja nekretnine.

Osiguranje od odgovornosti
Pokriva štete koje vi ili članovi vašeg kućanstva (uključujući kućne ljubimce) nenamjerno prouzročite trećim osobama, npr. ako pukne cijev u vašem stanu i ošteti stan ispod.

Koliko košta osiguranje doma?

Cijena ovisi o:

  • veličini i vrijednosti nekretnine,
  • razini pokrića i uključenim rizicima,
  • lokaciji (npr. cijena osiguranja od potresa viša je u Zagrebu).

Osnovno osiguranje kuće ili stana može iznositi od nekoliko desetaka eura godišnje, dok police s potresom i krađom mogu biti višestruko skuplje – ali u usporedbi s mogućom štetom, ulaganje je minimalno.

Kako odabrati policu osiguranja doma?

  • Procijenite vrijednost svoje imovine i što želite osigurati
  • Usporedite police različitih osiguravajućih kuća
  • Provjerite uvjete i iznose pokrića za svaki rizik
  • Razmislite o osiguranju od potresa, osobito ako živite u starijoj zgradi ili seizmički rizičnom području

Osiguranje doma nije samo financijska sigurnost, već i miran san za vas i vašu obitelj. Neočekivane situacije događaju se kad im se najmanje nadamo, a osiguranje je najbolji način da ih prebrodite bez velikih financijskih posljedica.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice