Gradnja doma
Kako odabrati idealnu jačinu solarne elektrane i gdje je montirati
Korištenjem dizalice topline rješava se problem osnovnih troškova kućanstva
Globalna zabrinutost zbog klimatskih promjena i potrebe za smanjenjem emisija stakleničkih plinova, dovela je do povećanog interesa za obnovljive izvore energije, osobito za sunčane elektrane.
Izračun za optimalnu solarnu elektranu ovisi o nekoliko parametara – potrebi kućanstva za električnom energijom, dimenzijama krova i vrsta pokrova te o položaju kuće.
“Najidealniji položaj je južna strana, a u slučaju da je kuća orijentirana istok – zapad, nije neka velika razlika. Radi se o postocima, a tada se elektrana montira i na istok i na zapad, po 50 posto, tako da elektrana ima cijeli dan dovoljno sunca. Ako kuća ima dizalicu topline koja je osnovni potrošač električne energije, to su onda elektrane od 8 kilovata pa na više ili ako je niskoenergetska kuća, tad može i 6 kilovata zadovoljit tu potrošnju. Ako kuća nema dizalicu topline, znači ako je nekakva prosječna potrošnja, to je elektrana od 5 kilovata. Pet kilovata u principu može zadovoljit ono što prosječno kućanstvo troši na godišnjoj razini.”, pojasnio je
Tomislav Jurčić, Direktor u Solar visionu.

Smanjenje režija uz vlastitu proizvodnju električne energije
Korištenjem dizalice topline rješava se problem osnovnih troškova kućanstva – grijanja i struje, a vlastita proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora posebno je zanimljiva kućanstvima s visokim režijama.
“Elektrana od 5 kilovata, što je oko 6 megavata proizvodnje godišnje ili ako to prevedemo u financijski jezik – radi se o računu od 60 – 70 eura mjesečno u prosjeku. Ljeti će ta elektrana radit puno bolje, zimi će ona radit slabije, ali kad se povuče crta na osnovi 12 mjeseci, dobit ćemo neki prosjek koji bi trebao anulirat te račune od 60, 70 eura.”, pojasnio je Jurčić.
Ivan Sirovica solarne panele postavio je na krov garaže zbog povoljnijeg položaja iako napajaju obližnju kuću.
“Veličina elektrane je 8 kilovata, odlučio sam se postaviti zato jer sam imao dosta veliku ratu struje, ono mjesečno, 150 eura, prvenstveno zbog toga i zato što sam htio dio grijanja s elektranom riješit. Računi su se smanjili rapidno, tijekom godine uopće nemam nikakve rate, recimo, ne pokrijem se 12, 1, i 2 mjesec, no, međutim kroz godinu imam viška, tako da skoro skroz.”, navodi Sirovica, vlasnik sunčane elektrane.
Pažljivo planiranje prije postavljanje solarne elektrane
Postavljanje sunčanih elektrana zahtijeva pažljivo planiranje svih segmenata tog sustava.

“Najvažniji parametar bio bi inverter, ja uvijek kažem da je to mozak elektrane. To je elektronički uređaj koji upravlja strujom, znači on raspoređuje iskorištavanje struje, od panela šalje struju u kuću, višak šalje u mrežu, isto tako i obrnuto. Upravlja sa, kad ima manjka struje, struju koju vuče iz mreže raspoređuje po kući. Znači, i tu je dosta bitno da su to kvalitetni uređaji, da su to uređaji koji su duže vrijeme na tržištu.”, otkriva Jurčić te dodaje kako su drugi najvažniji parametar upravo solarni paneli;
“Imamo desetak poznatijih proizvođača, ukupno ih ima možda i pedeset. Svaki dan se pojavljuju novi i mislim da su to osnovni parametri na koje treba obratiti pozornost jer oni daju nekakvu iskoristivost sunca koja može biti razlika i 10 i 15 posto, tako da razlika u cijeni od 5 -10 posto jeftinija – oprema se vrlo brzo pogubi i dugoročno se ne isplati.”

Iako se u startu može činiti kao velika investicija, isplativost solarne elektrane nije upitna. Ivan Sirovica je posjeduje već godinu i pol dana te navodi kako će se investicija u njegovom slučaju investicija isplatiti, kako vjeruje kroz 5 godina.
Uz tehnološki napredak i smanjenje troškova, očekuje se da će solarna energija biti sve primamljivija opcija, a tvrtka Solar vision nudi solarne elektrane po sistemu „ključ u ruke“.
Gradnja doma
Osiguranje doma: Miran san za vas i vašu obitelj
Saznajte koje vrste osiguranja doma postoje i kako odabrati policu

Dom je često najveća životna investicija, ali i mjesto sigurnosti i uspomena. Ipak, mnogi vlasnici u Hrvatskoj još uvijek nemaju sklopljeno osiguranje doma, iako ono pruža zaštitu od neočekivanih troškova koji mogu nastati u trenu. Evo zašto biste trebali osigurati svoj dom i koja sve osiguranja postoje.
Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući
Zašto osigurati svoj dom?
Poplave, požari, potresi, provale ili puknuća cijevi – nezgode se događaju, a štete mogu biti velike. Osiguranje doma znači da u slučaju nesreće ne morate sami snositi sve troškove sanacije, čime štitite svoj budžet i osiguravate sigurnost za obitelj.
Koje vrste osiguranja doma postoje?
Osiguranje nekretnine (imovine)
Pokriva štete na samoj nekretnini – zidovima, podovima, instalacijama, ugrađenim kuhinjama i sanitarnim čvorovima.
Najčešće uključuje rizike poput požara, udara groma, oluje, tuče, izlijevanja vode, eksplozije, pada stabla i slično.
Osiguranje kućanstva (pokretnina)
Pokriva štete na svim stvarima unutar doma – namještaju, kućanskim aparatima, osobnim stvarima, elektroničkoj opremi.
Može uključivati i osiguranje od krađe ili provale.
Osiguranje od potresa
Važno je posebno u seizmički aktivnim područjima poput Zagreba ili Dalmacije.
Često se ugovara kao dodatno pokriće unutar police osiguranja nekretnine.
Osiguranje od odgovornosti
Pokriva štete koje vi ili članovi vašeg kućanstva (uključujući kućne ljubimce) nenamjerno prouzročite trećim osobama, npr. ako pukne cijev u vašem stanu i ošteti stan ispod.

Koliko košta osiguranje doma?
Cijena ovisi o:
- veličini i vrijednosti nekretnine,
- razini pokrića i uključenim rizicima,
- lokaciji (npr. cijena osiguranja od potresa viša je u Zagrebu).
Osnovno osiguranje kuće ili stana može iznositi od nekoliko desetaka eura godišnje, dok police s potresom i krađom mogu biti višestruko skuplje – ali u usporedbi s mogućom štetom, ulaganje je minimalno.
Kako odabrati policu osiguranja doma?
- Procijenite vrijednost svoje imovine i što želite osigurati
- Usporedite police različitih osiguravajućih kuća
- Provjerite uvjete i iznose pokrića za svaki rizik
- Razmislite o osiguranju od potresa, osobito ako živite u starijoj zgradi ili seizmički rizičnom području
Osiguranje doma nije samo financijska sigurnost, već i miran san za vas i vašu obitelj. Neočekivane situacije događaju se kad im se najmanje nadamo, a osiguranje je najbolji način da ih prebrodite bez velikih financijskih posljedica.
Gradnja doma
Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući

Pametni sustavi za upravljanje domom danas su dostupniji nego ikad, a osim praktičnosti, donose i veliku sigurnost. Sustavi pametne kuće ne štite samo od provala, već i od neželjenih situacija poput požara ili poplava, pretvarajući dom u mjesto gdje su udobnost i sigurnost uvijek prioritet.
Koliko kuća može biti pametna?
Pametna kuća – vaš nevidljivi čuvar
Kako ističe Tomislav Obradović, stručnjak za sustave pametnih kuća, automatizacija doma daje osjećaj sigurnosti, posebno kada nismo prisutni.
– U naprednim sistemima kućne automatizacije imamo funkcije koje nam omogućavaju da po izlasku iz kuće upalimo funkciju koja simulira prisutnost. To znači da možemo paliti i gasiti svjetla, spuštati i dizati rolete, što potencijalnim provalnicima signalizira da je netko doma.


Pametni video nadzor i senzori za potpunu zaštitu
Video nadzor više nije samo kamera na zidu. Pametni sustavi povezuju kamere sa senzorima pokreta i drugim funkcijama.
– Ako se radi o kući, vanjske kamere sa senzorima pokreta mogu detektirati osobu koja uđe u kadar i tada upaliti rasvjetu ili druge dijelove kuće, stvarajući dojam da je netko unutra, objašnjava Obradović.
Osim zaštite od provalnika, pametna kuća štiti i od drugih opasnosti. Senzori za dim, plin ili curenje vode odmah šalju signal korisniku.
– Ako se detektira curenje vode, sustav automatski zatvara glavni ventil. Kod požara, detektori šalju impuls, a sve informacije stižu korisniku na telefon. Tako odmah znamo je li netko ušao u sektor kamere ili je došlo do nezgode.

Žičana ili bežična instalacija – što odabrati?
Za potpunu pouzdanost, savjetuje se žičana instalacija, iako postoje i bežične varijante.
– Bežični sustavi su mogući, ali bitno nepouzdaniji. Ako želimo da sve radi kako treba, potrebno je razvući žice od svakog trošila do glavnog ormara. Najčešće se instalacija izvodi prilikom gradnje ili veće adaptacije stana ili kuće, kaže Obradović.
Kako upravljati pametnom kućom?
Pametnim sustavom upravlja se putem mobilnog telefona, no uvijek postoji i opcija fizičkog upravljanja.
– Načelno se stavljaju tipkala na zid gdje u svakom trenutku možemo nešto upaliti ili ugasiti. Često se izrađuju scene, primjerice za 14 prozora s roletama, pa s jednim pritiskom spuštamo ili dižemo sve rolete. Isto vrijedi i za rasvjetu – moguće je programirati scensku rasvjetu koja se prilagođava trenutku.

Koliko košta pametna kuća?
Investicija u automatizaciju doma ovisi o opsegu sustava, ali postoji okvirna procjena.
– Za neku osnovnu kućnu automatizaciju, gruba matematika je oko 100 eura po kvadratu. Tu je uključena kompletna oprema za elektro ormar, tipkala na zidu, projektiranje i montaža. Naravno, cijena može rasti ovisno o željama klijenta, pojašnjava Obradović.

Sigurnost i udobnost u jednom
Pametni sustavi nisu samo trend. Oni su ulaganje u sigurnost doma, miran san i praktičnost svakodnevnog života. Bilo da želite zaštitu od provala, poplava ili požara, ili samo udobnije upravljanje roletama i rasvjetom – pametna kuća daje vam sigurnost, čak i kada vi niste kod kuće.