Gradnja doma
HRVATSKA PROIZVODNJA Niskoenergetske montažne kuće useljive u tjedan dana
Kuće nastaju u tvornici nadomak Zagreba
Gradnja niskoenergetskih kuća, s gradilišta se preselila u tvornicu. U njoj nastane u roku od 7 dana, a još toliko je potrebno da bude postavljena i spremna za useljenje.
U nastavku donosimo priču o montažnim kućama koje nastaju u tvornici nadomak Zagreba, a glavni adut im je patent hrvatskog inovatora.

Potrebno je 7 do 10 dana
Za gradnju kuće gotovo nulte energije više nisu potrebne godine. Zahvaljujući primjeni inovativne tehnologije, građenje se s gradilišta preselilo u tvornicu pa je primjerice za gradnju ovakve niskoenergetske vile potrebno između 7 i 10 dana te još toliko da bude montirana i spremna za prve goste.

‘Kuću proizvodimo 100 posto u pogonu, ili 90 posto do visoke gotovosti, na potpuno industrijskom načinu što pridonosi tehnologiji i kvaliteti rada, a razvoj svih proizvoda i komponenti je u našem pogonu, preko 1500 artikli od čega se naša kuća sastoji pa to pridonosi procesu brzine i kvalitete građenja, a i sami rad na gradilištu je manji jer donosimo gotov zid sa interijerom i eksterijerom, završen’, kaže Tomislav Prlić, direktor i voditelj razvoja proizvodnje Tehnoplast profila.

Testirane na 10 stupnjeva po Richteru
Montažne kuće tvornice Tehnoplast profila iz Šćitarjeva, također su i seizmički otporne. Testirane su na 10 stupnjeva po Richteru. Nastaju uz pomoć pametnih strojeva, mehanizacije i IT tehnologije.
‘Tu rade inženjeri 90 posto procesa i sama tehnologija i strojevi koji dovode proizvod u svakom trenutku do 100 postotne gotovosti, da radnik ne koristi vagu, laser, metar’, objašnjava.

‘Mi kuću ekstrudiramo, i štancamo što je velika razlika, ne zidamo, ne žbukamo, imamo potpuno suhi koncept građenja’, dodaje.
Bez ijednog centimetra otpada
Sve je isprogramirano tako da se gradi bez ijednog centimetra otpada. Osnovni materijal za nosivu konstrukciju je visokokvalitetan čelik koji je lagan i visoke nosivosti pa su ove kuće 10 puta lakše od onih konvencionalne gradnje.

Osim čelika, predgotovljeni kompozitni zidni i stropni paneli sadrže i poliuretan koji pridonosi iznimnoj energetskoj učinkovitosti.
‘Ovaj zid je nula nula 8 vata gubitaka energije po metru kvadratnom. Zid i kuća koje se rade od ovakvog materijala troše jednu litru na jedan kvadrat godišnje ili jedan kilovat energije’, kaže Tomislav.
5 ili 0 kvadrata gratis
A opet u minimalnom presjeku zida što je interesantno, ovakav zid u klasičnom sustavu konvencionalne gradnje bi bio barem 60 ili 70 centimetara debljine. Pa kad uzmete bruto i neto da dobijete 5 ili 0 kvadrata gratis da je to ogromna prednost.

Ovakav sustav gradnje nema termičkih mostova što je još jedna ogromna prednost za fiziku kuće. Gospodin Tomislav Prlić, svoj patent zaštitio je prije 10 godina, a u proizvodnju krenuo pred četiri godine.
‘To je poanta, što smo mi cijelu tvornicu projektirali, osmislili i proizveli, mi smo ukratko rečeno firma koja se bavi isključivo izradom novih tehnologija. Tako smo radili godinama za druge poznate firme, Toyotu, VW, Saponiu, naftnu industriju i druge i onda smo prije 10 godina odlučili da idemo razvijat potpuno modularnu gradnju u sustavu IT tehnologije’, dodaje.

Potrebni minimalni temelji
Cijela građevina je hrvatski proizvod, a izvodi je jedan izvođač koji proizvodi sve dijelove zgrade i to u rekordnom roku. Za njenu instalaciju potrebni su minimalni temelji ili takozvane temeljne plivajuće ploče.
Ovakvu kuću možete i demontirati, preseliti ju na drugu lokaciju ili nekome pokloniti. Također, svi njeni dijelovi mogu se reciklirati i ponovno upotrijebiti. Ovo je proizvod sa zelenom kartom pa su Tehnoplastove kuće zdravi prostori i za život osoba sklonih alergijama.
Svaka vizija arhitekta u njihovoj tvornici može biti ostvarena. To su prepoznali i arhitekti koji su radili novu zgradu Infobipa te ove inovatore angažirali za takozvane gajlinger stupove, detalje u interijeru, ograde te ventiliranu limenu fasadu.

Eko fasada uzima maha
‘Ta eko fasada na Infobipu je jedna od interesantnijih i ona sve više uzima maha u graditeljstvu jer smo mi razvili kuće nulte kategorije energetske potrošnje i zelene gradnje, pa to je evo jedan sustav zdrade koja je djelomično odrađena u našem sustavu, green varijanti’, objašnjava.
Tehnoplast profili graditeljstvo su pretvorili u IT sustav građenja. Na tom polju prva su i jedinstvena tvornica u Hrvatskoj i ovom dijelu Europe.
Gradnja doma
Osiguranje doma: Miran san za vas i vašu obitelj
Saznajte koje vrste osiguranja doma postoje i kako odabrati policu

Dom je često najveća životna investicija, ali i mjesto sigurnosti i uspomena. Ipak, mnogi vlasnici u Hrvatskoj još uvijek nemaju sklopljeno osiguranje doma, iako ono pruža zaštitu od neočekivanih troškova koji mogu nastati u trenu. Evo zašto biste trebali osigurati svoj dom i koja sve osiguranja postoje.
Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući
Zašto osigurati svoj dom?
Poplave, požari, potresi, provale ili puknuća cijevi – nezgode se događaju, a štete mogu biti velike. Osiguranje doma znači da u slučaju nesreće ne morate sami snositi sve troškove sanacije, čime štitite svoj budžet i osiguravate sigurnost za obitelj.
Koje vrste osiguranja doma postoje?
Osiguranje nekretnine (imovine)
Pokriva štete na samoj nekretnini – zidovima, podovima, instalacijama, ugrađenim kuhinjama i sanitarnim čvorovima.
Najčešće uključuje rizike poput požara, udara groma, oluje, tuče, izlijevanja vode, eksplozije, pada stabla i slično.
Osiguranje kućanstva (pokretnina)
Pokriva štete na svim stvarima unutar doma – namještaju, kućanskim aparatima, osobnim stvarima, elektroničkoj opremi.
Može uključivati i osiguranje od krađe ili provale.
Osiguranje od potresa
Važno je posebno u seizmički aktivnim područjima poput Zagreba ili Dalmacije.
Često se ugovara kao dodatno pokriće unutar police osiguranja nekretnine.
Osiguranje od odgovornosti
Pokriva štete koje vi ili članovi vašeg kućanstva (uključujući kućne ljubimce) nenamjerno prouzročite trećim osobama, npr. ako pukne cijev u vašem stanu i ošteti stan ispod.

Koliko košta osiguranje doma?
Cijena ovisi o:
- veličini i vrijednosti nekretnine,
- razini pokrića i uključenim rizicima,
- lokaciji (npr. cijena osiguranja od potresa viša je u Zagrebu).
Osnovno osiguranje kuće ili stana može iznositi od nekoliko desetaka eura godišnje, dok police s potresom i krađom mogu biti višestruko skuplje – ali u usporedbi s mogućom štetom, ulaganje je minimalno.
Kako odabrati policu osiguranja doma?
- Procijenite vrijednost svoje imovine i što želite osigurati
Usporedite police različitih osiguravajućih kuća
Provjerite uvjete i iznose pokrića za svaki rizik - Razmislite o osiguranju od potresa, osobito ako živite u starijoj zgradi ili seizmički rizičnom području
Osiguranje doma nije samo financijska sigurnost, već i miran san za vas i vašu obitelj. Neočekivane situacije događaju se kad im se najmanje nadamo, a osiguranje je najbolji način da ih prebrodite bez velikih financijskih posljedica.
Gradnja doma
Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući

Pametni sustavi za upravljanje domom danas su dostupniji nego ikad, a osim praktičnosti, donose i veliku sigurnost. Sustavi pametne kuće ne štite samo od provala, već i od neželjenih situacija poput požara ili poplava, pretvarajući dom u mjesto gdje su udobnost i sigurnost uvijek prioritet.
Koliko kuća može biti pametna?
Pametna kuća – vaš nevidljivi čuvar
Kako ističe Tomislav Obradović, stručnjak za sustave pametnih kuća, automatizacija doma daje osjećaj sigurnosti, posebno kada nismo prisutni.
– U naprednim sistemima kućne automatizacije imamo funkcije koje nam omogućavaju da po izlasku iz kuće upalimo funkciju koja simulira prisutnost. To znači da možemo paliti i gasiti svjetla, spuštati i dizati rolete, što potencijalnim provalnicima signalizira da je netko doma.


Pametni video nadzor i senzori za potpunu zaštitu
Video nadzor više nije samo kamera na zidu. Pametni sustavi povezuju kamere sa senzorima pokreta i drugim funkcijama.
– Ako se radi o kući, vanjske kamere sa senzorima pokreta mogu detektirati osobu koja uđe u kadar i tada upaliti rasvjetu ili druge dijelove kuće, stvarajući dojam da je netko unutra, objašnjava Obradović.
Osim zaštite od provalnika, pametna kuća štiti i od drugih opasnosti. Senzori za dim, plin ili curenje vode odmah šalju signal korisniku.
– Ako se detektira curenje vode, sustav automatski zatvara glavni ventil. Kod požara, detektori šalju impuls, a sve informacije stižu korisniku na telefon. Tako odmah znamo je li netko ušao u sektor kamere ili je došlo do nezgode.

Žičana ili bežična instalacija – što odabrati?
Za potpunu pouzdanost, savjetuje se žičana instalacija, iako postoje i bežične varijante.
– Bežični sustavi su mogući, ali bitno nepouzdaniji. Ako želimo da sve radi kako treba, potrebno je razvući žice od svakog trošila do glavnog ormara. Najčešće se instalacija izvodi prilikom gradnje ili veće adaptacije stana ili kuće, kaže Obradović.
Kako upravljati pametnom kućom?
Pametnim sustavom upravlja se putem mobilnog telefona, no uvijek postoji i opcija fizičkog upravljanja.
– Načelno se stavljaju tipkala na zid gdje u svakom trenutku možemo nešto upaliti ili ugasiti. Često se izrađuju scene, primjerice za 14 prozora s roletama, pa s jednim pritiskom spuštamo ili dižemo sve rolete. Isto vrijedi i za rasvjetu – moguće je programirati scensku rasvjetu koja se prilagođava trenutku.

Koliko košta pametna kuća?
Investicija u automatizaciju doma ovisi o opsegu sustava, ali postoji okvirna procjena.
– Za neku osnovnu kućnu automatizaciju, gruba matematika je oko 100 eura po kvadratu. Tu je uključena kompletna oprema za elektro ormar, tipkala na zidu, projektiranje i montaža. Naravno, cijena može rasti ovisno o željama klijenta, pojašnjava Obradović.

Sigurnost i udobnost u jednom
Pametni sustavi nisu samo trend. Oni su ulaganje u sigurnost doma, miran san i praktičnost svakodnevnog života. Bilo da želite zaštitu od provala, poplava ili požara, ili samo udobnije upravljanje roletama i rasvjetom – pametna kuća daje vam sigurnost, čak i kada vi niste kod kuće.