Povežimo se

Gradnja doma

Gazirana ili filtrirana voda ravno iz slavine? I to je moguće uz ove revolucionarne kuhinjske miješalice

Ljeti obožavamo hladnu negaziranu i gaziranu vodu koja najbolje gasi žeđ, a Grohe ima sustav koji će donosi predivno osvježenje ravno iz slavine.

Zamislite da jednostavnim otvaranjem kuhinjske miješalice možete dobiti vodu kakvu želite – filtriranu, ohlađenu, gaziranu ili čak i vruću? S Grohe sustavima za vodu možete imati sve. Grohe Blue sustavi za vodu isporučuju čistu, pitku vodu u trenu i dostupni su u verzijama Pure, Home i Professional.

Grohe Blue nudi miješalice U, C i L izljeva kao i izvlačne opcije, a razlikujemo Mono te Duo model. Mono model, kao što i samo ime daje naslutiti, daje samo filtriranu vodu, dok Duo miješalice imaju 2 odvojena prolaza za vodu pomoću kojih dobivate filtriranu ili nefiltriranu vodu. Na taj smo se način pobrinuli da filtrirana voda zadrži svoju kvalitetu i čistoću.
Najjednostavniji je Pure model koji dolazi s miješalicom te pripadajućim filterom za vodu, a u ponudi možete pronaći i neke setove.”, navodi Katarina Nikolić, Grohe Hrvatska.

Dostupne su različite vrste filtera koje se biraju ovisno o tvrdoći vode. Klasični filter s aktivnim ugljenom, filter s magnezijem i cinkom te filter za reverzibilnu osmozu.

Kako pojašnjava Nikolić, filter za reverzibilnu osmozu nudi najnapredniju tehnologiju za uklanjanje nezdravih tvari kao što su metali, plastika, bakterije, hormoni i virusi iz vode. Rezultat je čista i pitka voda ravno iz slavine. Potrebno je istaknuti kako postoje više veličina filtera S, M i L koji variraju kapacitetom, do 600L, 1500L i 2500L.

Dostupan je mjerač protoka koji broji litre protekle kroz filter te mjerač vremena koji odbrojava dane do zamjene filtera.

Čista i filtrirana voda, ohlađena ili gazirana

Pure model nudi čistu i filtriranu vodu obogaćenu prirodnim mineralima. Verzije Grohe Blue Home i Professional uz miješalicu dolaze s hladnjakom koji može isporučiti ohlađenu negaziranu, srednje gaziranu i gaziranu vodu.

Vrsta vode odabire se s pomoću dvije tipke na dodirnom elementu, s lijeve strane miješalice. Odabrana vrsta vode označena je bojom na LED prstenu oko tipki. Za negaziranu hladnu vodu, potrebno je pritisnuti gornji gumb i tada LED prsten svijetli plavo. Ako se pritisne donja tipka, LED prsten svijetli zeleno, što znači da je odabrana hladna gazirana voda.

Za srednje gaziranu hladnu vodu, potrebno je pritisnuti kombinaciju tipki – gornju, zatim odmah donju i tada LED prsten svijetli tirkizno.

“Za modele Home i Professional koriste se setovi koji nude specifičnu tehnologiju filtriranja i odabiru se prema kvaliteti vode te lokalnim uvjetima. Raspoloživi kapacitet filtera prikazan je u postotku na hladnjaku gdje isto tako možete i prilagoditi željenu temperaturu vode: između 5 i 10 stupnjeva.”, ističe sugovornica.

Da biste dobili gaziranu vodu potrebno je imati CO2 bocu koja se uz filter spoja s hladnjakom, a nudi opcije srednje gazirane i gazirane vode.

“Kada dođe vrijeme za zamjenu Co2 boce, LED tipka na lijevoj strani miješalice počne treperiti u bijeloj boji. Preporuka je da se pri svakoj zamjeni filtera očiste unutarnji putevi rashladne jedinice Home i Professional modela pomoću Grohe kartuše za čišćenje.”

Home model namijenjen je kućnoj upotrebi do 7 osoba, dok je Professional pogodan za komercijalnu upotrebu i prikladno je rješenje za velike grupe korisnika, npr. do 40 ljudi.

“Grohe Red je sustav za vodu koji bez problema može zamijeniti kuhalo za vodu u svakom kućanstvu, a dolazi uz miješalicu koja ima dva razdvojena puta za vodu (među kojima možete birati različite izljeve te Mono i Duo opciju) i bojlerom koji je izrađen od titanija te je izrazito otporan na hrđanje i nakupljanje kamenca.”, dodaje Nikolić.

Model Red nudi filtriranu vruću vodu od 99 stupnjeva koja može poslužiti za čišćenje i kuhanje, a otvara se pritiskom na donju tipku s lijeve strane.

“Ima sigurnosnu blokadu, tzv. ChildLock koja umanjuje bilo kakve opasnosti od opeklina – za korištenje vruće potrebno je pritisnuti gornju tipku s lijeve strane čiji LED prsten počne svijetliti crvenom bojom. Kod Grohe Red modela nema niti opasnosti od vode koja uokolo prska radi posebno dizajniranog perlatora koji osigurava da mlaz teče glatko.

Ukoliko želite napuniti lonac vrućom vodom, potrebno je dva puta uzastopno pritisnuti ChildLock tipku sve dok LED prsten ne počne svijetliti žutom bojom, a vruća voda će teći punih 60 sekundi ispuštajući do 3 L prije nego se automatski zaustavi.

Bojler je dostupan u 2 veličine M i L s ukupnom zapremninom od 4 i 7L i može se kombinirati s različitim vrstama filtera kod Grohe Blue asortimana. Ako planirate godišnji odmor, uključite Holiday mod – način rada za odmor – koji zagrijava vodu na samo 60 stupnjeva kako bi spriječili nakupljanje bakterija i osigurali daljnju uštedu energije.”, pojašnjava Nikolić.

Uklanjajući sve što bi moglo narušiti kvalitetu vode, Grohe sustav za vodu osigurava svježinu okusa, doprinosi njenoj zdravstvenoj ispravnosti i ekološki je prihvatljiv.

Odlučite se za mudro ulaganje u svoju kuhinju, zdravlje i okoliš te pronađite opciju za sebe u bogatoj ponudi Grohe sustava za vodu.

Gradnja doma

Obiteljski život u Ytong kući – iskustva vlasnika iz prve ruke

Kako se kuća ponašala za vrijeme i nakon potresa i zašto su trostruko manji računi za grijanje (i hlađenje)

ytong kuća

U jednoj od prošlih emisija govorili smo o svim prednostima gradnje Ytong sustavom, a sada donosimo iskustva obitelji koje u takvoj kući već godinama žive. Zanimalo nas je kako se Ytong kuća ponaša u stvarnim uvjetima – tijekom potresa, zimskih hladnoća, ljetnih vrućina i svakodnevnog korištenja.

Ytong kuća budućnosti: Energetski učinkovita i otporna na potrese

Odgovore smo pronašli kod obitelji Kasić i inženjera Srećka Kuzmeka, koji su podijelili kako izgleda svakodnevni život u kući izgrađenoj Ytong tehnologijom.

ytong kuća

Sigurnost u potresu: Ytong kuća kao zaštita

Obitelj Kasić odlučila se na gradnju nove kuće jer je prijašnji objekt bio star, napuknut i energetski neučinkovit. Novi dom odlučili su sagraditi Ytong sustavom, a ta odluka pokazala se ispravnom upravo u kriznom trenutku – tijekom zagrebačkog potresa.

“Kad je došao potres, prvo smo izletjeli van, ali onda smo se vratili jer smo znali da je kuća sigurna. Nije bilo nikakvih pukotina, samo je pala vaza.” – prisjeća se Lana Kasić.

ytong kuća

Energetska učinkovitost kroz cijelu godinu

Ytong kuća pokazala se kao izuzetno ugodan prostor za život – zimi topla, ljeti hladna, i to uz minimalno korištenje grijanja ili hlađenja.

“Grijanje palimo samo ujutro kad je baš hladno. Klima se uključi par dana godišnje. Stara kuća bila je neusporedivo hladnija, a računi su nam tada bili tri puta veći – za prostor koji je bio tri puta manji.”

Održavanje ugodne temperature i smanjeni troškovi režija važan su faktor koji korisnici Ytong kuće često ističu.

Građenje bez otpada i s maksimalnom iskoristivošću

Inženjer Srećko Kuzmek gradio je već drugu kuću Ytong sustavom i potvrđuje prednosti ovog građevinskog rješenja.

“Ytong kuća može se graditi bez otpada. Blokovi se mogu okretati, piliti i koristiti iz svih smjerova, bez potrebe za dodatnim materijalima.”, rekao je.

Osim što sustav uključuje sve potrebne elemente (zidovi, nadvoji, stropovi), njegova fleksibilnost čini gradnju preciznom i učinkovitom.

Zašto vlasnici ne bi mijenjali svoju Ytong kuću

Toplinska i zvučna izolacija, sigurnost u potresima, manji računi za grijanje i brzina gradnje – sve su to razlozi zbog kojih vlasnici ne žale za odlukom.

“Od prvog dana do useljenja prošlo je samo deset mjeseci i dvadeset dana. Kuća je prostrana, zdrava i lako se održava.”

Bijela faza: Mi gradimo vašu kuću, a vi je pretvarate u dom iz snova!

Kao cjeloviti građevinski sustav, Ytong kuća osigurava i visoku kvalitetu gradnje i svakodnevnu ugodu življenja.

Ako tražite rješenje za sigurnu, toplinski učinkovitu i brzo izgrađenu kuću, iskustva vlasnika potvrđuju da je Ytong kuća izvrsna opcija. Bilo da gradite prvi dom ili planirate zamjenu stare kuće, sustav nudi sve što je potrebno za udoban, siguran i ekonomičan životni prostor.

Nastavite čitati

Gradnja doma

Planirate gradnju kuće? 3 savjeta arhitektice za pametniji početak!

Uz ove savjete uštedjet ćete i vrijeme i novac

gradnja kuće

Gradnja vlastite kuće za mnoge je ostvarenje sna, ali i ozbiljan pothvat koji zahtijeva dobru pripremu, strpljenje i pažljivo planiranje. Arhitektica Tatjana Liktar Elez vodi nas kroz sve ključne korake – od kupnje zemljišta do projektiranja i same izgradnje. Uz njezine savjete lakše ćete izbjeći tipične pogreške i optimizirati budžet.

1. Gradnja kuće: ove je stvari potrebno provjeriti prije kupnje zemljišta

Kvaliteta lokacije ne određuje samo cijenu nego i smjer kuće, poziciju ulaza i tlocrt. Tatjana ističe tri ključne stvari koje treba provjeriti prije kupnje:

  • Urbanistički uvjeti – je li čestica u građevinskoj zoni, kolika je dopuštena katnost, širina, udaljenost od susjeda?
  • Infrastruktura – voda i struja idealno bi trebale biti dostupne uz samu parcelu.
  • Čisto vlasništvo – zemljište mora biti 1/1, bez tereta, a postojeći objekt (ako ga ima) mora imati uporabnu dozvolu.

Bez rješavanja ovih osnovnih uvjeta, daljnja gradnja kuće može naići na ozbiljne prepreke.

Na ove stvari trebate obratiti pažnju ako planirate kupiti građevinsko zemljište

Vrhunske niskoenergetske montažne kuće tvrtke Domprojekt

2. Dokumentacija: od idejnog rješenja do građevinske dozvole

Prije kontaktiranja arhitekta, razmislite o vlastitim potrebama – veličini kuće, načinu korištenja vrta, planovima za kućne ljubimce i budžetu. Tek tada angažira se arhitektonski ured koji vodi kroz tri glavne faze:

  • Idejno rješenje – prikazuje izgled i raspored kuće te se koristi za dobivanje uvjeta priključenja komunalnih poduzeća.
  • Glavni projekt – uključuje detalje koje izrađuju arhitekt i drugi stručnjaci (konstrukcija, instalacije).
  • Troškovnik i izvedbeni projekt – nisu obavezni, ali su vrlo korisni za preciznu gradnju i optimizaciju troškova.

Tatjana naglašava: “Dobar projekt znači bolju iskoristivost prostora, bez gubitaka u kvadratima.”

Ytong kuća budućnosti: Energetski učinkovita i otporna na potrese

3. Gradnja kuće: klasično ili montažno?

Cijena gradnje ovisi o veličini kuće, materijalima i načinu izvedbe. Za klasično građenu kuću od 150–200 m² trenutno se izdvaja između 1200 i 1500 €/m² + PDV. Montažne kuće više nisu značajno jeftinije – razlika je oko 10%.

Tatjana pojašnjava: “Cijena montažne kuće ovisi o tipskom rješenju, količini betonskih radova i razradi projekta. Razlike u cijeni više nisu velike.”

Luksuzne montažne kuće DOMUS plusa

Kako uštedjeti pri gradnji kuće?

Najvažniji savjeti arhitektice za uštedu su:

  • Realno procijenite potrebe – ne gradite preveliko.
  • Dajte si vremena – brzina često znači veći trošak.
  • Uložite u dobar projekt – on štedi prostor i novac.

Dobar projekt, ističe, koristi svaki metar: “Bez nepotrebnih hodnika i izgubljenog prostora, kuća može biti funkcionalnija i manja.”

Živjeti u skladu s prirodom: Kuće od prirodnih materijala ponovno su IN

Gradnja kuće je proces koji se isplati ako se vodi pametno i bez žurbe. Odabir dobrog tima i jasna vizija vaših potreba ključni su za uspjeh. A uz savjete iskusne arhitektice poput Tatjane Liktar Elez, taj proces može biti manje stresan – i puno učinkovitiji.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice