Povežimo se

Gradnja

Evo kako je riješen sustav grijanja i hlađenja u studentskom domu u Osijeku

U Daikinu su izuzetno ponosni što su sudjelovali u projektu

796 kreveta. To u prijevodu znači gotovo osamsto korisnika koji svatko ima svoje navike vezane uz grijanje i hlađenje, odnosno korištenje takvih sustava. U Daikinu su izuzetno ponosni što su sudjelovali u projektu izgradnje novog studentskog paviljona u Osijeku.

Visoko postavljen zahtjev

‘Za nas je zahtjev bio stavljen dosta visoko, jer se radi o projektu koji je primarno stambeni, s razno raznim dodatnim prostorima, s tehničke strane, taj projekt je zahtijevao i pripremu tople vode i arhitekti kad su razmišljali o cijeloj toj priči, razmišljali su na način kako da pripremiti toplu vodu za jedan studentski dom i napraviti na najučinkovitiji mogući način’, kaže Dalibor Borovička, direktor Daikin Hrvatske.

dalibor-borovička-dom-na-kvadrat

Nadzor cijelog sustava

Dodatni je zahtjev bio centralno uvezivanje i nadzor cijelog sustava. Zato je Daikin trebao ponuditi sva dostupna rješenja pod njihovim brendom.

goran-rukavina-dom-na-kvadrat

‘Sustav grijanja i hlađenja su dizalice topline, tu koristimo 32 dizalice topline koje stavljamo u podrumsku etažu i oni služe za grijanje i hlađenje prostora, suport tim dizalicama su solarni kolektori, njih radimo na obližnjem parkingu koji je bio postojeći dio staroga doma i tu energiju unutar toplinske podstanice koristimo zapravo za dogrijavanje vode i na taj način štedimo 40% potrebne energije za toplu vodu, što znate kod ovakvih zgrada koje imaju jako velik broj korisnika kada je zapravo jako velika potrošnja energije za dogrijavanje tople vode’, objašnjava Goran Rukavina, koautor projekt, NFO.

Kompatibilnost je važna

Solarni paneli nisu Daikinovi, ali baš kod kombinacije različitih sustava važno je da budu kompatibilni.

solarni-paneli-dom-na-kvadrat

‘Postoji solarni sustav na krovu koji pomaže u pripremi tople vode koji je također kompatibilan s našim sustavima i sve to skupa radi bez ikakvih problema’, objašnjava Dalibor.

Ljeti se topla voda u paviljonu primarno priprema koristeći Daikin VRV sustav s povratom topline. Solarni paneli su sekundarni sustav. Zimi za toplu vodu u objektu brine gradska toplana.

studentski-dom-osijek

Najzastupljeniji sustav u domu je takozvani VRV sustav, centralni freonski sustav koji kombinira jednu vanjsku jedinicu dizalice topline zrak – zrak i više unutarnjih jedinica, ovisno o konfiguraciji prostora.

Studenti žive dinamičnim životom

‘Tehnologije u našem VRV sustavu kažu da je najučinkovitiji u parcijalnom opterećenju, što u praksi znači da sve sobe koje su okupirane nisu uvijek okupirane u isto vrijeme. Studenti žive razno raznim dinamičnim životom, svatko na svoj način, a mi u principu na taj način s karakteristikama koje VRV osigurava, omogućavamo full hlađenje, na mjestu gdje je ono najadekvatnije, najpotrebnije u tom trenutku, uz maksimalnu učinkovitost koju tehnologija pruža’, govori Dalibor.

studentski-dom-osijek

A vanjska jedinica koju smo spominjali zapravo uopće nije vanjska, nego se nalazi u podrumu zgrade, pa osim tehničkih uvjeta, zadovoljeni su i estetski. U Daikinu prepoznaju i važnost održive gradnje. A tu proizvođači opreme za grijanje i hlađenje zbog korištenja freona, trebaju posebno paziti. Daikin u svojim najnovijim proizvodima koristi radnu tvar R32 koja je manje štetna za okoliš, ali nisu stali samo na tome.

studentska-soba-dom.-na-kvadrat

Spriječena daljnja proizvodnja freona

‘Mi unutar Daikina smo oformili platforme koje omogućavaju recirkulaciju već proizvedenog freona. Dakle, sprječavamo dalju proizvodnju freona koristeći onaj otpadni sa tržišta koji je već iskorišten obnavljajući ga i vraćajući ga natrag u proizvodnju, pa tako unutar naše kuće već postoje VRV sustavi koji nose oznaku loop, loop kao petlja, gdje mi u principu zaokružujemo jedan krug ekonomije iskorištavajući te ajmo reć stare freone iz sustava koji su postojeći i vraćajući ih natrag u proizvodnju’, zaključuje Dalibor.

Primjenom takvih sustava svaki investitor, kako mali, tako i veliki, pomaže smanjenju otiska CO2 u svijetu.

Gradnja

Vodič za odabir krova i kako prepoznati kada je vrijeme za novi

Kada je vrijeme za novi krov? Važno je redovito obavljati vizualne preglede
kako biste uočili znakove oštećenja

Prirodne katastrofe poput tornada, potresa ili požara očiti su pokazatelji oštećenja krova, no češći znakovi mogu biti mrlje ili kapanje sa stropa, znakovi istrošenosti poput napuklih ili nedostajućih šindra, mrlje od hrđe, rast mahovine ili lišajeva, promjena boje ili ljuštenje boje ispod strehe.

Kako prepoznati kada je vrijeme za novi krov?

Ako strop ima mrlju od curenja, vlasnici kuća mogu odrediti izvor curenja ako kuća ima nedovršeno potkrovlje ili krov pod nagibom koji je dostupan. Rješenja za jednostavna curenja uključuju popunjavanje pukotina kitom, zamjenu nekoliko šindra ili postavljanje metalnog pokrova kako bi se voda preusmjerila dalje od kuće. Često je lakše pozvati stručnjaka kako bi pronašao izvor curenja i odredio sljedeće korake, posebno kada se curenja događaju u kući bez nedovršenog potkrovlja ili prostora iznad stropa.

Čak i bez očitih znakova oštećenja, ako je krov stariji od 20 godina ili izvan jamstva, možda je vrijeme da ga zamijeni profesionalni krovopokrivač. Proaktivna zamjena krova može pomoći u sprječavanju većih oštećenja krovne konstrukcije i drugih dijelova kuće kasnije.

Vodič za odabir krovova

Postoji nekoliko vrsta krovova koji odgovaraju različitim potrebama, troškovima, klimama i radnoj snazi. Pročitajte kako biste pronašli opciju koja najbolje odgovara vašim potrebama.

1. Asfaltne šindre

Asfaltne šindre i dalje su najpopularnija vrsta krovnog materijala. Njihova izdržljivost, niska cijena i jednostavna instalacija znače niske troškove rada prilikom angažiranja profesionalnih izvođača. Asfaltne šindre izrađene su od stakloplastike, asfalta i keramičkih granulata. Lagane su i dostupne u raznim bojama, vodootporne su i pružaju pristojnu izolaciju.

Osim što zahtijevaju malo ili nimalo održavanja, asfaltne šindre dobro funkcioniraju u ekstremnim temperaturama gdje su česti jaki vjetrovi, kiša i led. Postoji niz teksturiranih i arhitektonskih stilova koji omogućuju vlasnicima da postignu gotovo bilo koji željeni izgled po ekonomičnoj cijeni. U prosjeku, asfaltne šindre traju 20 godina, ali u toplim i vlažnim klimama taj vijek može biti smanjen na 10 godina, tako da vam i to može biti mjerilo kada je vrijeme za novi krov.

2. Škriljevac

Krovovi od škriljevca često se nalaze na sjeveroistoku, gdje su kuće u gotičkom i viktorijanskom stilu stare stotinu godina uobičajene. Boje uključuju tamnosivu, zelenu i crvenu. Škriljevac je gotovo neuništiv i može trajati do 100 godina, čak i u ekstremnim vremenskim uvjetima. Krovovi od škriljevca često se smatraju luksuznom opcijom jer je materijal skup i težak.

3. Pločice

Pločice odbijaju toplinu i nalikuju mediteranskoj ili španjolskoj arhitekturi. Postoje dvije vrste pločica koje se najčešće koriste u američkim kućama: glinene i betonske pločice.

Glinene pločice obično imaju oblik bačve i crvenkasto-smeđu boju. Budući da su pločice izdržljive, ali teške, treba procijeniti strukturu krova prije prelaska na glinene pločice. Glinene pločice mogu trajati do 75 godina, ali pucanje ili lomljenje pod pritiskom uobičajen je problem, tako da provjerite pločice kada razmišljate o tome kada je vrijeme za novi krov.

Betonske pločice su čvrste, otporne na vatru, insekte i štetu od tuče. Iako su skuplje od asfaltnih šindri, betonske pločice mogu nalikovati skupljim glinenim pločicama u obliku bačve, krovovima od škriljevca ili drvenim šindrama, i to po djeliću cijene. Struktura krova također bi trebala biti procijenjena prije prelaska na betonske pločice jer su teške.

4. Metal

Metalni krovovi često su izrađeni od dugih traka, panela ili pločica. Uobičajene vrste uključuju čelik, aluminij, bakar i legure. Ovisno o vještini krovopokrivača, metalni krovovi mogu trajati mnogo duže od asfaltnih šindri (obično do 50 godina). Često imaju grebene ili teksturirane površine koje nude više stilskih varijanti. Tvorničke boje također mogu poboljšati ukupni izgled kuće koristeći različite boje i kombinacije.

Metalni krovovi su čvrsti, lagani, otporni na truljenje, vatrootporni i mogu se reciklirati. Učinkovito reflektiraju sunčevu svjetlost, što ih čini prikladnom opcijom za kuće u toplim klimama. Međutim, metalni krovovi mogu biti skliski, posebno u hladnim klimama gdje često pada snijeg. Preporučuje se postavljanje zaštitnih uređaja na rubove krova kako bi se spriječilo da teški snijeg padne na tlo i ozlijedi prolaznike.

Metalni paneli također mogu biti bučni kad pada kiša ili tuča. Jeftiniji metal može biti sklon udubljenjima, ali teksturirane površine mogu prikriti izgled udubljenja, a metali više kvalitete ne bi trebali lako stvarati udubljenja.

5. Drvene šindre i daske

Drvene šindre ili daske su vrhunski materijali koji nude tradicionalan, prirodan izgled. S vremenom obično postanu svijetlosive, što kući daje suptilan rustikalan izgled. Ako se pravilno postave, drvene šindre ili daske mogu trajati do 50 godina.

4 razloga zašto vam krovni prozor propušta vodu i kako ga popraviti

6. Gumene kompozitne šindre

Gumene kompozitne šindre učinkovita su alternativa asfaltnim šindrama. Izrađene su od mješavine plastike i reciklirane gume, što gumene šindre čini ekološki prihvatljivom opcijom. Nalikuju škriljevcu i drvenim šindrama, što ih čini pristupačnim materijalom s privlačnim stilom. Gumene šindre su čvrste, izdržljive, otporne na truljenje i insekte te mogu trajati do 50 godina.
Odaberite vrstu krova koji najviše odgovara vašem domu

Nastavite čitati

Gradnja

Kvalitetni materijali, brzina gradnje i unaprijed definirani troškovi… Ovo su glavne prednosti montažne gradnje

Istra je predvodnica luksuznog turizma u Hrvatskoj, a on zahtjeva i luksuzan smještaj. Istra je uvijek bila otvorena prema novim načinima gradnje ali uz poštivanje tradicionalnih elemenata.

Koncept montažne gradnje, zbog svojih brojnih prednosti, ima sve više poklonika, a Dom projekt jedan je od pionira ovakve gradnje na domaćem tržištu.  

“Dom projekt od 93 godine se bavi gradnjom kuća sa drvenom nosivom konstrukcijom, kako je sazrijevalo tržište u Hrvatskoj, tako su i rasli zahtjevi na naše objekte pa su od nekadašnjih samo prizemnica su počele raditi katnice, stambene zgrade, javni objekti i tako dalje, a naravno sa sazrijevanjem turističke, turističkog tržišta pogotovo u Istri, rasla je i potreba objektima luksuznijeg karaktera s obzirom na strane goste. 

Luksuzne kuće su u principu one pored kojih ćete uvijek zastati kad prolazite pokraj i očarati se njenom ljepotom. Čini je suvremena arhitektura, moderna koncepcija, rasporeda prostorija, veliki otvoreni prostori unutra. Čini je također oprema unutarnja i vanjska, poput sauna, bazena i slično, sustava grijanja, hlađenja i na kraju vanjsko oblikovanje pročelja, obloga kamenom, velike staklene stijene koje daju puno svjetlosti unutra i omogućavaju jedan udoban boravak u takvom objektu. “, ističe mag. ing. aedif. Elis Hajdarovac, direktor Dom projekta.

Montažna gradnja traži iste preduvjete kao i klasična gradnja, građevinsku i lokacijsku dozvola, a oko oblikovanja kuće pomoći će vam stručnjaci iz tvrtke Dom projekt. 

“Arhitektonsko oblikovanje koje izađe ili iz našeg projektnog ureda ili ga dobijemo od privatnog investitora je ustvari jedan od osnovnih preduvjeta da bi mi to u konačnici učinili lijepim ili luksuznim. Materijale koje koristimo za vanjsko oblikovanje uvijek dolaze u suradnji sa privatnim investitorom, ustvari tako se rađaju neka luksuzna rješenja.”, pojasnio je Mladen Štefanac, voditelj prodaje Dom projekta.

Istra kao predvodnica elitnog turizma u Hrvatskoj, zahtjeva i luksuzan smještaj, a nije rijetkost da su takvi objekti građeni predgotovljenim načinom.

Dom projekt gradi objekte prema željama naručitelja, kombinirajući tradicionalne elemente s modernom arhitekturom. 

“Specifičnost istarskog podneblja je što je uvijek Istra bila područje gdje se najviše gradilo ovakvim načinom gradnje. Bila je dosta otvorena po tom pitanju i dolaskom, odnosno povećanjem broja noćenja, razvojem turizma, naravno da je porasla i potreba za što kvalitetnijim i što luksuznijim smještajnim kapacitetima, pa su se tako najprije ovdje nekako odlučili za gradnju luksuznijih objekata u ovakvom predgotovoljenom načinu gradnje. Ono što karakterizira takve objeke u Istri su na primjer, obloga pročelja sa kamenom, šareni crijep kao pokrov na krovu i tako dalje, grilje ili škure kao vanjski neki detalji, uglavnom, nastoji se uz onaj tradicionalni dio opet koji se njeguje, dodavati moderne note takvim objektima i rezultati su izvrsni. 

Mi imamo evo nedavno jedan objekat koji je različit u odnosu na sve ostale, pod navodnicima, montažne gradnje kako je zovemo na tržištu, gdje su otvorene galerije, kosi stropovi, otvoreni krovovi, velike klizne stijene, moderna arhitektura uklopljena u ovu istarsku arhitekturu i detalje sa pravim kamenom, sa drvenim gredama, kamenim aertama i to je ustvari ono što čini Dom projekt prepoznatljiv na ovom tržištu.” pojasnio je Štefanac.

Osim opreme, vanjskog oblikovanja, što čini objekt luksuznim je njegova lokacija pa je tako u biti Istri skoro svaka naša kuća koju gradimo na neki način luksuzna. 

“Tvrtka Dom projekt s obzirom na velike zahtjeve i rješenja koja dolaze od privatnih investitora, vrlo često je inovator na tržištu, što se tiče arhitektonske gradnje. I puno puta je nešto napravila kao probno ili prvo, znači među prvima mislim da smo radili na tržištu obiteljske kuće za privatne investitore, sa ravnim krovom u ovim sistemima gradnje. Dugi niz godina već radimo i među prvima mislim da smo gradili kuće koje vidite na našoj web stranici, kompletno obložene sa kamenom, ne dekorativno nego pravim kamenom. “, zaključuje.

Kvalitetni materijali, brzina gradnje i unaprijed definirani troškovi, prednosti su montažne gradnje kojom možete izgraditi dom kakav ste oduvijek sanjali. 

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice