Povežimo se

Gradnja

Energetski obnovite kuću ETICS fasadnim sustavom

Oblaganje ETICS fasadnim sustavom kuću će učiniti kvalitetnijom i ljepšom, zdravijom za život i energetski učinkovitijom. Zbog smanjene potrebe za grijanjem, kućanstvu će omogućiti da emitira manje stakleničkih plinova u atmoferu.

Radi se sustavu koji je najzastupljenjiji kad je u pitanju energetska obnova obiteljskih kuća. Služi za sprječavanje brzog hlađenja vanjskih zidova, radi uštede na grijanju te za zadržavanje hladnoće u samom objektu tijekom ljetnih mjeseci. ETICS fasadni sustav je povezani sustav za vanjsku toplinsku izolaciju. Sastoji se o više komponenti.

etics-fasadni-sustav-dom-na-kvadrat-1

„To je mort za ljepljenje i armiranje izolacijskih ploča, izolacijska ploča kao takva, armaturna mrežica pajmer i dekorativno završna žbuka kao ogledalo fasade koji svaki običan čovjek vidi“, objasnio nam je Vinko Ančić iz Baumita.

etics-fasadni-sustav-dom-na-kvadrat-5

Stručno planiranje i izvedba

Sve se komponente odabiru ovisno o specifičnosti sustava i podloge. Kako bi se osigurala funkcionalnost ETICS sustava, važna je i savršena usklađenost komponenata te stručno planiranje i izvedba.

„Treba napravit pregled same fasade. Neke su fasade u boljem stanju. Neke su u lošijem stanju. I samim time daje se neki sustav koji će biti prikladan. Neke fasade koje su u boljem stanju npr. operemo i stavimo impregnacijski grund radi bolje prionjivosti. Nakon toga odmah se može pristupiti ljepljenju fasade. Kod nekih fasada koje su lošije potrebni su veći pripremni radovi. Treba maknut staru žbuku, treba to malo izravnat, itd.“, objasnio nam je Ivan Čakarić iz tvrtke ŽBUKA specijalizirane za postavljanje ETICS fasadnim sustavima.

etics-fasadni-sustav-dom-na-kvadrat-12

Kod izvođenja posebnu pažnju treba obratiti na spojeve. „Spajanje stolarije fasade, spajanje krova fasade, spajanje podnožja. To ovak na prvu izgleda kao najobičnija fasada, ali u toj jednoj fasadi imate jako puno potencijalnih spojeva gdje vam vlaga može ulazit, di se mogu stvarat kondenzati, gdje može snijeg ući i odlomit taj jedan djelić“, naglasio je Čakarić.

Kako naknadno ne bi morali zvati profesionalce da poprave ono što nije dobro izvedeno, potrebno je odmah odabrati kvalitetnog i certificiranog izvođača ETICS sustava. Također, kako bi fasada što dulje zadržala svoju kvalitetu i izvorni izgled, potrebno ju je i održavati. „Nakon 10 godina ovu fasadu treba oprati i prebojati jer završni slojevi gube svoja svojstva“, objašnjava Čakarić.

etics-fasadni-sustav-dom-na-kvadrat-3

Toplinsko izolacijske ploče

ETICS fasadni sustav osigurava parapropusnot i vodobojnost. Ta razina ovisi o odabiru komponenata samog sustava, a ponajprije o odabiru toplinsko izolacijskih ploča.

„Osim nekakvih standardnih, EPS-a, mineralne vune tu su i ploče na osnovi mineralnih vlakana kao što su drvene ploče, tu su ploče na bazi fenalne smole. Znači posebni jedni materijali pogotovo tamo gdje se traži veća učinkovitost, odnosno veća toplinska zaštita, ali da ti slojevi izolacijske ploče budu što tanji jer vrlo često u praksi se događa da nemamo prostora, odnosno nemamo prostora i mogućnosti staviti deblju izolacijsku ploču koja bi možda odgovarala i bila potrebna pa onda postoje i takvi materijali koji se mogu ugraditi“, objasnio nam je Vinko Ančić iz Baumita.

etics-fasadni-sustav-dom-na-kvadrat-8

Završna žbuka

Posljednja stavka kod odabira komponenti je odabir završno dekorativne žbuke koja, kao i cijeli ETICS sustav, daje dodanu vrijednost objektu. Najveću ton kartu fasadnih završno-dekorativnih sustava i boja ima Baumit, njih čak 880. Uključujući i mozaik žbuke, odnosno žbuke specijalno formulirane za podnožje odnosno za zone koje su najviše izložene udarima i velikoj vlazi.

www.baumit.hr www.zbuka.hr

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Zelena obnova doma: Ako vam je prioritet održiva gradnja, slijedite ove savjete

Puno je stvari koje se moraju uzeti u obzir kada planirate renovaciju

Osim estetskog dijela, važno je odrediti budžet, vremenski rok i tim stručnjaka koji će i odraditi sav posao. Danas se smatra prioritetom razmišljati i tome kako dom učiniti zelenim.

Ekološki prihvatljivi projekti označavaju održivost i korištenje eko-prijateljskih resursa, kako bi se smanjio utjecaj na okoliš, što može uključivati i adekvatnu potrošnju energije te adekvatan odabir materijala za izgradnju, pojasnio je stručnjak za uređenje interijera Diedre Gaddy. Za takve se projekte iskorištavaju prirodni resursi, kao što su sunce i vjetar. Toplinska izolacija, potrošnja električne energije te mali završni radovi, važan su dio projekta.

Ne gradite novo, renovirajte

Ako možete, uvijek se odlučite za renovaciju umjesto sasvim novog projekta, a i stručnjaci smatraju da je puno bolje nečem starom vratiti puni sjaj umjesto izgradnje velikog broja novih objekata. Ono što možete očekivati je puno posla, jer stare kuće imaju puno nedostataka i zahtijevaju brojne radove.

Ugradite pametne sustave u kuću

Tehnološki proizvodi su uvijek dobro došli i omogućavaju da pazite na svoj dom i izdaleka, pa tako možete sve kontrolirati bez straha da ste zaboravili ugasiti grijanje ili rasvjetu.

Koji se zidovi smiju rušiti kod renovacije? Evo kako prepoznati nosivi zid

Važnost dobre izolacije

Izolacija je osiguranje da će se energija koristiti efikasno. Provjerite sve otvore i moguće pukotine u prozorima, vratima ili zidovima i posvetite pažnju dobroj izolaciji. Ovaj će korak osigurati manju potrebu za zagrijavanjem prostora i smanjiti troškove.

Ugradite prozore koji su energetski učinkoviti

Stari i slabi prozori mogu uzrokovati veliki gubitak energije, pa je potrebno zamijeniti ih učinkovitijim kako biste zadržali toplinu u prostoru i smanjili potrošnju grijanja.

Dobar primjer energetske obnove višestambenih zgrada

Dodajte solarne panele

Dugoročno, ovo se smatra jako isplativim potezom, iako će u prvi mah opteretiti budžet. Oni će sunce iskoristiti za proizvodnju energije, što za vas znači puno manji trošak.

Koristite prirodne materijale

Pri odabiru materijala za podove, zidove i namještaj razmislite o upotrebi prirodnih i održivih materijala kao što su bambus, drvo iz održivih izvora, kamen i prirodne tkanine. Ovi materijali su ekološki prihvatljiviji od sintetičkih alternativa i obično su dugotrajniji.

Oslonite se na stručnjake

Kakav god vam je projekt na umu, najvažnije je savjet da koristite znanje i iskustvo stručnjaka koji će vas voditi kroz cijelu avanturu i pomoći vam da donosite pravilne odluke.

Nastavite čitati

Gradnja

Koji se zidovi smiju rušiti kod renovacije? Evo kako prepoznati nosivi zid

Važno za savjet upitati stručnjake!

Kada se stan renovira, ponekad je potrebno i pomicati zidovi kako bismo stvorili dodatan prostor. Ipak nisu svi zidovi podatni za rušenje. Morate prije svega saznati koji je zid nosiv. Ako se radi upravo o nosivom zidu kojeg želite dirati, mora se provjeriti struktura zgrade kako bi se osiguralo da sam utjecaj na nosivi zid neće utjecati na cijeli objekt.

Inače, postoji veliki rizik od strukturalnih problema koji čak mogu dovesti i do rušenja zgrade. To nije, naravno, često ali se može dogoditi. Posebno, kada govorimo o starim zgradama, često su tu male sobe kojima ništa ne možemo što napraviti.

Prvo kontaktirajte profesionalca koji ima znanje o statici kuće i može procijeniti što možete a što ne napraviti.

Obično su nosive (glavne) konstrukcije vanjski zidovi i oni koji se nalaze između stanova ili blokova i štite od hladnoće i zvukova. Ostali nosivi zidovi se mogu identificirati prema blizini vanjskih zidova ili poveznicom sa strukturalnim komponentama kao što su grede.

Kako identificirati nosivi zid?

Ako zgrada ima nekoliko katova, možemo krenuti od podruma pa do vrha kako bismo  otkrili kapacitet nosivosti zidova. U takvim je zgradama uobičajeno da su zidovi tanji što je viši kat, a važno je i da su nosivi zidovi na istoj lokaciji u svakom stanu kako bi se težina prenosila s vrha na dno.

Svi koraci renovacije 

Širina zida

debljina zida nam može otkriti radi li se o nosivom ili ne, ali ona može ovisiti o materijalima od kojih je napravljen. Najčešće se u zgradama koristi beton ili ojačani beton, cigle ili cigle od pješčanog vapna. Od čega god da su napravljeni, sigurno su deblji od zidova koji ih okružuju. Često se radi o širini od 17.5 centimetara i po tome možemo prepoznati da je u pitanju nosivi zid.

Kako u zgradi ili kući od cigle otkriti nosivi zid?

Nosivi zidovi od cigle obično stoje samostalno i njihova debljina je oko 25 centimetara. Nisu toliko dobra izolacija ali štite od buke i vatre.

Grede i čelični nosači

Strukture koje će pomoći zidu da nosi težinu služe i kao struktura za izgradnju objekta. Čelični nosači i grede imaju horizontalnu orijentaciju i  strukturnu funkciju. Drvene grede često viđamo i predivno izgledaju kada su izložene pogledu. U modernim građevinama, često se ne skrivaju niti čelični nosači, ali mogu služiti i samo kao dio dizajna.

Zašto je višeslojni parket dobar odabir? Ovo su osobine i prednosti dvoslojnih i troslojnih parketa

Što kada se struktura pomakne?

Često se događa da će se nosači u starim ili loše konstruiranim zgradama pomaknuti, što će utjecati na horizontalnu strukturu zgrade. Ako su u pitanju i loši temelji, može se pomicanje očekivati češće.

Općenito govoreći, takvi su objekti i dalje sigurni, ali to se ne bi trebalo događati s novim zgradama. Za kraj je važno reći da je potrebno u radove uključiti profesionalce, od samog početka pa do kraja izvedbe radova.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice