Povežimo se

sitting room

Oglas

Bilje

Ove biljke sadite u rujnu i uživajte u svježim namirnicama cijelu jesen

Rujan je dinamičan mjesec za vrtlare, prepun prilika za sadnju, berbu, pripremu vrta za nadolazeću sezonu

Iako se ljeto bliži kraju, vrtlari se pripremaju za nadolazeću jesen i već planiraju proljetnu berbu. Sada je savršeno vrijeme za razne radove koji će osigurati zdrav i plodonosan vrt u nadolazećim mjesecima.

Priprema tla za jesen

Jedan od najvažnijih zadataka je priprema tla za jesen. Idealno je vrijeme za dodavanje komposta ili organskog gnojiva, što će poboljšati njegovu plodnost.

Kako odabrati motornu kosilicu

Prekopavanje tla i uklanjanje korova također su ključni koraci da biljke imaju optimalne uvjete za rast. Kopačice su optimalni pomagači za ovakvu vrstu radova jer omogućuju jednostavno prekopavanje i miješanje tla, poboljšavajući njegovu strukturu.

Zaštita osjetljivog bilja

Osim toga, trebali bi razmisliti o zaštiti osjetljivih biljaka od hladnijeg vremena koje slijedi. Postavljanje malča oo biljaka može pomoći u očuvanju topline tla i zaštiti korijena od niskih temperatura. Ako imate trajnice ili grmove koje su posebno osjetljive na mraz, razmislite o njihovom prekrivanju ili premještanju na zaštićeno mjesto.

Što saditi u rujnu?

Rujan je mjesec bogate berbe ali i mjesec za sadnju mnogih biljaka koje mogu brzo rasti i pružiti bogatu berbu prije nego što stigne zima. Iskoristite ovo razdoblje za sadnju povrća i bilja koje će vam omogućiti svježe namirnice tijekom cijele jeseni i zime poput rotkvice, špinata, zimske salate, peršina ili korijandera pa čak i prokulice.

U rujnu je velika ponuda lukovica i sjemenja u trgovinama za sadnju u jesen.

Luk i češnjak su nezahtjevne biljke koje se sade u rujnu i beru u proljeće. Bob, šparoga, grašak, Tulipani, narcise i druge lukovice se sade sada, kako bi nam osigurali prekrasnim bojama u proljeće. Ali pripazite kod sadnje lukovica, da noćna temperatura bude oko 10 ̊C kako ne bi biljke počele nicati prerano. Slabo razvijen korijen i niske temperature bi mogle uništiti biljku.

Puhači i usisavači lišća

Nemojte zaboraviti na travnjak

Sada je idealno vrijeme za prozračivanje. Prozračivači tla uklanjaju mahovinu i korov čime se poboljšava zdravlje travnjaka.

Alat za iskusne vrtlare

Rujan je dinamičan mjesec za vrtlare, prepun prilika za sadnju, berbu, pripremu vrta za nadolazeću sezonu. Iskoristite ovo vrijeme za obavljanje potrebnih radova i osigurajte da vaš vrt bude zdrav i produktivan tijekom jeseni i proljeća. Bez obzira jeste li iskusni vrtlar ili tek početnik, rujan je savršeno vrijeme za ulaganje truda u vaš vrt kako bi vam se vratio bogatim urodom i prekrasnim cvijećem.

Autor: Kristina Parlov, AL-KO

Nastavite čitati

Lifestyle

10 važnih navika za održavanje doma! Evo što biste trebali raditi jednom mjesečno

Redovitim obavljanjem ovih zadataka možete osigurati dugovječnost svog doma i spriječiti veće probleme u budućnosti

Bilo da ste kupili svoju prvu kuću ili imate desetljeća iskustva u vlasništvu kuće, jedna stvar ostaje ista: pravovremeno održavanje je ključno. Briga o potrebama vašeg doma sprječava veće probleme kasnije. Ako se zanemari, neki problemi se brzo pogoršavaju — primjerice, curenje krova. Manji problem s krovom ili crijepom je prilično jednostavan za popraviti, ali s vremenom ćete se suočiti s rastom plijesni i oštećenjem vodom.

10 obaveznih mjesečnih zadataka za održavanje doma

1. Pregledajte tavan

Uđite na tavan kako biste uočili eventualna curenja tijekom kišne oluje,” kaže John Bodrozic, suosnivač HomeZade. “Curenje krova može ostati nepopravljeno dugo vremena, uzrokujući oštećenje izolacije i može biti izvor rasta plijesni, što je štetno za vaše zdravlje.” Također je dobra ideja pregledati tavan zbog problema s izolacijom i protokom zraka, koji mogu povećati vaš račun za grijanje i hlađenje.

Vodič za uređenje potkrovlja!

2. Provjerite mjesečne troškove električnih uređaja

Odredite koliko svaki uređaj u vašem domu troši električne energije i koliko to košta svaki mjesec. Poznavanje tih podataka pomaže vam bolje upravljati potrošnjom struje, odlučiti koje uređaje zaista trebate i koje biste mogli češće isključivati.

3. Obrežite grmlje oko svojih klima uređaja

Grmlje često raste oko vašeg klima uređaja, što blokira slobodan protok zraka, kaže Bodrozic. “To uzrokuje da uređaj radi teže i može ga oštetiti, pa je važno obrezivati grmlje i uklanjati lišće iz okolnog područja,” kaže. S pravim alatima za obrezivanje, možete oblikovati grmlje za ljepši izgled dvorišta, dok održavate klima uređaj učinkovitim.

Kada i kako očistiti klima uređaj? Pratite ove jednostavne korake

4. Očistite rešetku hladnjaka

“Na vrhu ili dnu hladnjaka nalazi se rešetka koju možete skinuti kako biste pristupili kompresoru i rashladnim zavojnicama,” kaže Bodrozic. “S vremenom se na njima nakuplja prašina i blokira protok zraka, što može uzrokovati kvar rashladnog sustava hladnjaka.” Redovito čišćenje sprječava buduće popravke hladnjaka.

5. Organizirajte svoj hladnjak

Na početku svakog mjeseca izvadite sve spremnike i lako kvarljive namirnice te odlučite što je još dobro, a što treba baciti.

Preporučujemo da dobro obrišete police i temeljito očistite hladnjak nakon što završite sa raščišnjavanjem. Održavanje hladnjaka čistim i organiziranim također pomaže u sprječavanju bacanja hrane.

6. Pregledajte odvode u sudoperima i kadama

“Ako primijetite da se sudoperi ili kade ne isušuju brzo, možda postoji nakupljanje koje uzrokuje začepljenje,” kaže Kyle Gesuelli, stručnjak za kućna poboljšanja na handy.com.

Odčepite sudopere u kuhinji, kupaonici, kade i druge odvode prije nego što začepljenje postane problem. Odvod je lako odčepiti bez kemikalija.

Neugodnog mirisa iz odvoda možete se riješiti ovim jednostavnim trikom

“Prvo što trebate učiniti jest pokušati ručno ukloniti sve što blokira cijev koristeći čistač za cijevi kako biste izvukli ostatke kroz odvod. Zatim ulijte šalicu sode bikarbone u odvod, a nakon toga malo vruće vode, što bi trebalo očistiti začepljenje.”

7. Očistite filtre kuhinjske nape

Svaka kuhinjska napa ima filter koji prikuplja mast, pa će s vremenom postati manje učinkovit kako se mast nakuplja,” kaže Gesuelli. Da biste ga očistili, uklonite filter i stavite ga u sudoper napunjen vrućom vodom, deterdžentom za pranje posuđa i sodom bikarbonom. “Ostavite da se natapa 10 do 15 minuta,” dodaje on. “Ako je potrebno, očistite preostalu mast četkom, a zatim isperite. Osušite filtre papirnatim ručnikom prije nego ih ponovno stavite na mjesto.”

8. Testirajte detektore dima i ugljikovog monoksida

Detektori dima su ključni za pravovremeno otkrivanje požara. Redovitim testiranjem osiguravate da su ispravni i da će se oglasiti u slučaju opasnosti.

Ventilacijski otvori pomažu u održavanju zdravog protoka zraka i sprječavaju nakupljanje opasnih plinova, poput ugljikovog monoksida. Redovito provjeravanje osigurava da su ovi sustavi funkcionalni i pomaže u održavanju doma. Znajući da su vaši detektori dima i ventilacijski sustavi redovito provjeravani, možete se osjećati sigurnije u svom domu

9. Pregledajte podrum

Podrumi su skloni nakupljanju vlage, što može dovesti do plijesni i oštećenja strukture. Redovitim pregledavanjem možete uočiti znakove vlage i brzo reagirati. Podrumi su često skloni infestacijama štetočina kao što su miševi, štakori ili insekti. Mjesečni pregled pomaže u otkrivanju i suzbijanju ovih problema.

10. Vodite mjesečni kalendar održavanja doma

“Održavanje svih preventivnih zadataka tijekom svakog mjeseca u godini važno je za smanjenje troškova energije, izbjegavanje troškova ranih zamjena te održavanje doma zdravim i sigurnim za obitelj,” kaže Bodrozic. Predložio je HomeZada, korisnu aplikaciju koja automatski stvara ove zadatke i mnoge druge za vlasnike kuća. Također, ne zaboravite na godišnje održavanje doma. Može biti korisno razdijeliti ga po sezonama za proljetne, ljetne, jesenske i zimske zadatke održavanja doma.



Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice