home decoration
Interijeri
Kako odabrati bezvremenske komade namještaja? Arhitektica otkriva vrijedne trikove
Trendove u uređenju interijera najviše prate javni objekti, poput restorana i hotela. A za uređenje stambenih objekata, stručnjaci preporučuju birati bezvremenske komade namještaja. Arhitekticu Sunčicu Mastelić Ivić pitali smo za smjernice kako ih odabrati.
Prva tema kojom ćemo se baviti u ovoj sezoni je bezvremenski namještaj, za početak, objasni nam što zapravo znači bezvremenski namještaj?
Bezvremenski namještaj kao što mu samo ime kaže, označava nešto što traje za sva vremena. To nam je jako interesantno i pokazat ćemo neke primjere, što to točno zapravo znači. To znači da kad uređujete sebi neki interijer vlastiti, da ćete imati komade namještaja koji će biti takvi po svojem dizajnu i obliku da vam uvijek traju, bez obzira na trendove kakvi vladaju, a onda ćete vi uskočiti u taj trendovski vlak na način da ćete to rješavati sa detaljima koji će se isplesti oko tog bezvremenskog namještaja.
Kad sa nalazimo u dnevnoj sobi, pokaži nam što bi to točno značilo…
Ja uvijek predlažem da to budu veliki, voluminozni komadi zato jer to ujedno predstavlja i najveću investiciju u našem interijeru pa jedan od osnovnih primjera kojim se možemo pozabaviti su sjedeće garniture. Bilo da se radi o kutnoj garnituri ili da se radi o kombinaciji trosjeda i dvosjeda.
Ako želimo da su bezvremenski, onda moraju biti neutralni. Šta znači, neutralni, da ne odskaču nikakvim specijalnim dizajnerskim elementima od onog svog osnovnog volumena?
Na ovom primjeru vidimo da imamo vrlo jednostavan oblik, imamo ravni rukonaslon koji nije zaobljen, nema dodatnih ukrasa, nemamo dodatnih prošitaka, niti na jastucima niti na djelu za sjedenje, boja je stopljena ili sa podom u ovom slučaju ili sa zidom, zašto zato da bi taj veliki komad namještaj se bolje utopio u prostor. I onda kao što na ovom primjeru vidimo, onda sa nekim malim detaljima uvijek možemo svake sezone ako želimo osvježiti i ubaciti se u trend.
Spomenula si da, znači boje to su obično nekakve neutralne boje, kakvi su to oblici kakve preferiramo za bezvremenski namještaj?
Ovdje je jedan primjer koji je interesantan, zašto, jer ima malo drugačiji rukonaslon ali ga navodim zato što nas podsjeća na dizajn trosjeda još od prije 300 godina, to je oblik Chesterfield koji je vezan i za način šivanja i za način oblika samog trosjeda i tipično za taj Chesterfield trosjed su ovakva forma rukonaslona, pa premda je malo neuobičajenija od ostalih komada neutralnog namještaja, ipak možemo i ovu formu odabrati kao jednog kandidata za ono što bismo zvali bezvremenski namještaj.
Rekla si znači mogu biti svijetle boje, neki neutralniji tonovi ali da može biti i neka tamna varijanta?
Možemo se odlučiti za neke tamnije modele pa onda predlažem u nekim konkretnijim tonovima sive. Kao što ovaj primjer govori.
To uvijek moraju biti tonovi u skali sivih boja, u skali bež boja, u skali bijelih boja, u nekim rjeđim slučajevima, antracit i crna boja, ali to uvijek moraju biti neutralni tonovi to je važno. Možeš li nam još pokazati u blagovaonici, što bi to bio bezvremenski namještaj.
Što jednostavnije, to bolje. Uložite u komade i sad ćemo objasniti na kakvu vrstu jednostavnosti treba obratiti pažnju.
Mislim da je dobro koncentrirati se na to da stol ima vrlo jednostavne noge, one mogu biti nešto deblje ili tanje, ovisno o finoći izvedbe, dobro je da su na rubovima, premda nije zabranjeno imati niti centralnu nogu ali onda treba biti jednostavna. Međutim, kod centralne noge onda imate situaciji da morate imati pozamašnu ploču koja će držati taj balast.
A stolac?
A kod stolca, ponovit ćemo pravilo, on po svom obliku naravno mora imati i mora zadovoljiti puno više zahtjeva nego što to treba zadovoljiti stol, jer svi sjedite u tom stolcu, dakle, velika je tema da li taj stolac treba imati rukonaslon ili ne, važno je primijetiti da ukoliko uzmete stolac sa rukonaslonom da morate znati da li je taj rukonaslon takvog tipa da vi možete ga podvući pod stol ili je to nešto više, pa ne možete podvući pod ploču stola.
Po svom oblikovanju, mora biti jednostavan bez suvišnih detalja, bez suvišnih prošitaka, noge također moraju biti jednostavne. Čuvajte se, ukoliko možete, zlatnih i srebrnih detalja jer vam to vrlo brzo može dosaditi.
Intervju: Jasmina Franjić
Gradnja
Vodič za odabir krova i kako prepoznati kada je vrijeme za novi
Kada je vrijeme za novi krov? Važno je redovito obavljati vizualne preglede
kako biste uočili znakove oštećenja
Prirodne katastrofe poput tornada, potresa ili požara očiti su pokazatelji oštećenja krova, no češći znakovi mogu biti mrlje ili kapanje sa stropa, znakovi istrošenosti poput napuklih ili nedostajućih šindra, mrlje od hrđe, rast mahovine ili lišajeva, promjena boje ili ljuštenje boje ispod strehe.
Kako prepoznati kada je vrijeme za novi krov?
Ako strop ima mrlju od curenja, vlasnici kuća mogu odrediti izvor curenja ako kuća ima nedovršeno potkrovlje ili krov pod nagibom koji je dostupan. Rješenja za jednostavna curenja uključuju popunjavanje pukotina kitom, zamjenu nekoliko šindra ili postavljanje metalnog pokrova kako bi se voda preusmjerila dalje od kuće. Često je lakše pozvati stručnjaka kako bi pronašao izvor curenja i odredio sljedeće korake, posebno kada se curenja događaju u kući bez nedovršenog potkrovlja ili prostora iznad stropa.
Čak i bez očitih znakova oštećenja, ako je krov stariji od 20 godina ili izvan jamstva, možda je vrijeme da ga zamijeni profesionalni krovopokrivač. Proaktivna zamjena krova može pomoći u sprječavanju većih oštećenja krovne konstrukcije i drugih dijelova kuće kasnije.
Vodič za odabir krovova
Postoji nekoliko vrsta krovova koji odgovaraju različitim potrebama, troškovima, klimama i radnoj snazi. Pročitajte kako biste pronašli opciju koja najbolje odgovara vašim potrebama.
1. Asfaltne šindre
Asfaltne šindre i dalje su najpopularnija vrsta krovnog materijala. Njihova izdržljivost, niska cijena i jednostavna instalacija znače niske troškove rada prilikom angažiranja profesionalnih izvođača. Asfaltne šindre izrađene su od stakloplastike, asfalta i keramičkih granulata. Lagane su i dostupne u raznim bojama, vodootporne su i pružaju pristojnu izolaciju.
Osim što zahtijevaju malo ili nimalo održavanja, asfaltne šindre dobro funkcioniraju u ekstremnim temperaturama gdje su česti jaki vjetrovi, kiša i led. Postoji niz teksturiranih i arhitektonskih stilova koji omogućuju vlasnicima da postignu gotovo bilo koji željeni izgled po ekonomičnoj cijeni. U prosjeku, asfaltne šindre traju 20 godina, ali u toplim i vlažnim klimama taj vijek može biti smanjen na 10 godina, tako da vam i to može biti mjerilo kada je vrijeme za novi krov.
2. Škriljevac
Krovovi od škriljevca često se nalaze na sjeveroistoku, gdje su kuće u gotičkom i viktorijanskom stilu stare stotinu godina uobičajene. Boje uključuju tamnosivu, zelenu i crvenu. Škriljevac je gotovo neuništiv i može trajati do 100 godina, čak i u ekstremnim vremenskim uvjetima. Krovovi od škriljevca često se smatraju luksuznom opcijom jer je materijal skup i težak.
3. Pločice
Pločice odbijaju toplinu i nalikuju mediteranskoj ili španjolskoj arhitekturi. Postoje dvije vrste pločica koje se najčešće koriste u američkim kućama: glinene i betonske pločice.
Glinene pločice obično imaju oblik bačve i crvenkasto-smeđu boju. Budući da su pločice izdržljive, ali teške, treba procijeniti strukturu krova prije prelaska na glinene pločice. Glinene pločice mogu trajati do 75 godina, ali pucanje ili lomljenje pod pritiskom uobičajen je problem, tako da provjerite pločice kada razmišljate o tome kada je vrijeme za novi krov.
Betonske pločice su čvrste, otporne na vatru, insekte i štetu od tuče. Iako su skuplje od asfaltnih šindri, betonske pločice mogu nalikovati skupljim glinenim pločicama u obliku bačve, krovovima od škriljevca ili drvenim šindrama, i to po djeliću cijene. Struktura krova također bi trebala biti procijenjena prije prelaska na betonske pločice jer su teške.
4. Metal
Metalni krovovi često su izrađeni od dugih traka, panela ili pločica. Uobičajene vrste uključuju čelik, aluminij, bakar i legure. Ovisno o vještini krovopokrivača, metalni krovovi mogu trajati mnogo duže od asfaltnih šindri (obično do 50 godina). Često imaju grebene ili teksturirane površine koje nude više stilskih varijanti. Tvorničke boje također mogu poboljšati ukupni izgled kuće koristeći različite boje i kombinacije.
Metalni krovovi su čvrsti, lagani, otporni na truljenje, vatrootporni i mogu se reciklirati. Učinkovito reflektiraju sunčevu svjetlost, što ih čini prikladnom opcijom za kuće u toplim klimama. Međutim, metalni krovovi mogu biti skliski, posebno u hladnim klimama gdje često pada snijeg. Preporučuje se postavljanje zaštitnih uređaja na rubove krova kako bi se spriječilo da teški snijeg padne na tlo i ozlijedi prolaznike.
Metalni paneli također mogu biti bučni kad pada kiša ili tuča. Jeftiniji metal može biti sklon udubljenjima, ali teksturirane površine mogu prikriti izgled udubljenja, a metali više kvalitete ne bi trebali lako stvarati udubljenja.
5. Drvene šindre i daske
Drvene šindre ili daske su vrhunski materijali koji nude tradicionalan, prirodan izgled. S vremenom obično postanu svijetlosive, što kući daje suptilan rustikalan izgled. Ako se pravilno postave, drvene šindre ili daske mogu trajati do 50 godina.
4 razloga zašto vam krovni prozor propušta vodu i kako ga popraviti
6. Gumene kompozitne šindre
Gumene kompozitne šindre učinkovita su alternativa asfaltnim šindrama. Izrađene su od mješavine plastike i reciklirane gume, što gumene šindre čini ekološki prihvatljivom opcijom. Nalikuju škriljevcu i drvenim šindrama, što ih čini pristupačnim materijalom s privlačnim stilom. Gumene šindre su čvrste, izdržljive, otporne na truljenje i insekte te mogu trajati do 50 godina.
Odaberite vrstu krova koji najviše odgovara vašem domu