furniture
Lifestyle
Fridgescaping: Najnoviji viralni trend na TikToku koji želimo isprobati
Jeste li ikada čuli za ukrašavanje unutrašnjosti svog hladnjaka?
Organiziran hladnjak olakšava pregled vašeg inventara, što štedi vrijeme i pomaže u smanjenju bacanja hrane. No, u posljednje vrijeme korisnici društvenih mreža uređuju ovaj praktični prostor iz drugačijeg razloga – fridgescaping. Ovaj viralni TikTok trend posvećen je ukrašavanju unutrašnjosti hladnjaka, dokazujući da nijedan prostor nije previše dosadan ili praktičan za dekoriranje.
Beyonce novim hitovima pomiče trendove – dašak kaubojske estetike u domu apsolutni hit
Što je fridgescaping?
Iako koncept stvaranja estetski ugodnog hladnjaka nije nov, fridgescaping podiže tu ideju na potpuno novu razinu. Ovaj trend uključuje ukrašavanje unutrašnjosti hladnjaka cvijećem, uokvirenim fotografijama, vazama i drugim ukrasima kako bi prostor izgledao ljepše i privlačnije.
Sudionici trenda čak idu toliko daleko da biraju rotirajuće teme za svoj hladnjak.
Osim dekoriranja, skladištenje hrane također je važan aspekt fridgescapinga. Umjesto da namirnice ostavljaju u pakiranjima u kojima su kupljene, fridgescaperi ih prebacuju u vintage zdjele, ukrašene posude za maslac, stare vaze i košare za eklektičan izgled.
Postoje li prednosti fridgescapinga?
Iako je ovaj trend uglavnom usmjeren na estetiku, ima i nekoliko praktičnih prednosti.
Pomaže u smanjenju bacanja hrane
Jedan od ključnih elemenata fridgescapinga je pronalaženje načina da se voće i povrće uključi u dizajn – šparoge u staklenki, bobice u porculanskoj košari, voće u pletenoj zdjeli, začinsko bilje u vazama, itd. Namjenski izloženi proizvodi čine hranu pristupačnijom i privlačnijom – i više nema izgubljenih borovnica na dnu hladnjaka. Ljubitelji fridgescapinga tvrde da bacaju manje hrane kada je ona estetski izložena.
Čini kuhanje uzbudljivijim
Osim toga, neki fridgescaperi vjeruju da ih ovaj proces čini uzbuđenijima za kuhanje s namirnicama koje s tolikom pažnjom dekoriraju.
Održava hladnjak čistim
Fridgescaping također pomaže u održavanju čistoće, posebno ako ga preuređujete tjedno. Proces fridgescapinga obično započinje temeljitim čišćenjem hladnjaka, što osigurava da je uredan i čist kada ga ispunite namirnicama i dekoracijama.
Naslovna fotografija: Lynzi Living
Bilje
10 sobnih biljaka koje će vaš dom ispuniti predivnim mirisima
Ispunite svoj dom umirujućim mirisima prirode
Za mnoge vrtlare sezonski mirisi mirisnog vanjskog cvijeća dovoljan su razlog da ulože trud u sadnju i održavanje vrta. Uz cvjetnice s ovog popisa, možete se okružiti prirodnim cvjetnim aromama – čak i u zatvorenom prostoru
Jessica Mercer iz Plant Addicts-a i Justin Hancock, hortikulturist iz Costa Farms-a, podijelili su svoje omiljene biljke koje su prikladne za unutarnje prostore i koje lijepo mirišu, od jasmina i gardenije do naranče i eukaliptusa – uz savjete o tome kako svaka biljka može uspijevati u vašem domu.
1. Voštani cvijet (Hoya)
Hoye dolaze u raznim bojama – bijeloj, ružičastoj, ljubičastoj i drugima – te s različitim oblicima listova. “Većina vrsta ili sorti proizvodi grozdove voštanih cvjetova u obliku zvijezde, koji mogu mirisati na čokoladu, citrus ili vaniliju!” kaže Hancock. “Može cvjetati povremeno tijekom cijele godine ako dobiva dovoljno svjetla.”
2. Anđeoska truba
Ovo južnoameričko drvo, Brugmansia x candida, dobilo je svoje uobičajeno ime po jako mirisnim cvjetovima u obliku trube, kaže Mercer. “Cvjetovi su najmirisniji u večernjim satima i mirišu slatko, s notama mošusa, limuna i jasmina,” dodaje. “Najbolje će rasti i cvjetati ako se tijekom ljeta drži vani.”
Kada vanjske temperature padnu ispod 15 °C, Mercer preporučuje unos biljke unutra. “Možete ju pustiti da miruje zimi i spremiti je u hladan, suh prostor ili je održavati kao sobnu biljku na toplom, sunčanom prozoru,” savjetuje ona.
3. Kalamondin ili Sobna naranča
Iako ovo drvo neće donijeti plodove osim ako ga ručno ne oprašite, i dalje možete uživati u njegovom citrusnom mirisu. “Kalamondin proizvodi sitne bijele cvjetove u obliku zvijezde, sa slatkim mirisom narančinog cvijeta,” kaže Mercer. “Smjestite ga na najsunčanije mjesto koje možete pronaći, a ljeti ga stavite vani za dodatnu dozu UV svjetla.”
3. Gardenija
Ikoničan miris cvjetova gardenije inspirirao je bezbrojne parfeme i mirise za dom. “Gardenije su poznate po tome da zahtijevaju mnogo pažnje, kako u zatvorenom, tako i na otvorenom,” kaže Mercer. “Njihova potreba za visokom vlagom i toplim temperaturama daje im reputaciju ‘dive’, ali raskošni cvjetovi vrijede tog truda.”
4. Begonije
“Većina begonija nije poznata po svom mirisu, ali postoje neke sorte koje imaju lagan, slatkast miris,” kaže Mercer. Čajna ruža je odličan primjer. “Begonija čajne ruže ima obilne svijetloružičaste cvjetove tijekom cijele godine,” dodaje. “Begonije vole visoku vlagu i najbolje cvjetaju pri razini vlage od oko 50 posto.”
5. Lovor
Ako više volite aromatičan miris od slatkog, odlučite se za zimzeleni lovor. “Lovor (Laurus nobilis) ima mirisno lišće koje miriše na balzam, bilje i citruse, posebno kada se trlja ili zgnječi”, kaže Mercer.
6. Pasiflora
Većina vrsta pasiflore nema aromu, kaže Hancock, ali sorta Vanilla Cream je iznimka. Bijeli cvjetovi koji mirišu na med cvjetaju tijekom cijele godine.
“Ostaje manja od mnogih drugih uobičajenih pasiflora, pa je lakše uživati unutra budući da ne morate obaviti tonu rezidbe da biste je držali pod kontrolom”, kaže Hancock. “Cvjetovi se otvaraju ujutro i često zatvaraju između ručka i podneva, pa ako ga uzgajate, svakako ga držite na mjestu gdje ćete moći uživati u mirisu.”
7. Arapski jasmin
Iako se obično uzgaja kao biljka na otvorenom, Hancock je vidio kako arapski jasmin uspješno cvjeta dok prezimljava u sunčanom uredu.
“Navika je malo nezgodna – nije baš vinova loza, ali je previše vitak da bi bio dobro odgojen grm, osim ako ga ne orezujete”, kaže on. “[Ali] cvjetovi su prekrasni: pupoljci poput bisera graciozno se otvaraju u čiste bijele cvjetove koji imaju slatki miris jasmina. (Ovo je jasmin koji se koristi za dodavanje mirisa zelenom čaju.) Postoje varijante s jednim i dva cvata na raspolaganju; prema mom osobnom iskustvu, tipovi s jednim cvjetanjem obično daju više cvjetova od dvostrukih.”
8. Pelargonije
Pelargonije dolaze u više od desetak sorti; tri Hancockova omiljena izbora su Atomic Snowflake, Chocolate Mint i Orange Fizz.
“Veliki, listovi [Atomic Snowflake] su mekani i prošarani s nepravilnim kremasto-bijelim rubovima. Kada se protrljaju, listovi imaju citrusni miris s cvjetnim tonovima“, kaže Hancock. “Čokoladna metvica još je jedan favorit—ima velike, nejasne listove s ljubičastom mrljom u sredini i miris mente s čokoladnim prizvucima. Orange Fizz, kao što mu ime govori, miriše poput boce narančine sode.”
9. Madagaskarski jasmin
“Lijepa cvjetajuća loza s čisto bijelim, voštanim cvjetovima u obliku zvijezde i debelim kožastim lišćem, zabavno ju je omotati oko stupa ili rešetke”, kaže Hancock. “Ako ima dovoljno svjetla, izbacuje grozdove tih mirisnih cvjetova – koji imaju umjereno jak cvjetni miris – od proljeća do jeseni.”
10. Eukaliptus
Zemljani miris eukaliptusa prirodna je nadopuna cvjetnijim mirisima ostalih cvjetova na ovom popisu. “Eukaliptus je zabavan jer pruža cjelogodišnji miris iz lišća”, kaže Hancock. “To je također arhitektonska biljka, sa svojim uspravnim rastom i srebrno-plavim zaobljenim listovima. Ako imate dovoljno svjetla – i strpljenja – možete je uzgojiti u obliku stabla.”