Povežimo se

solelux-ducan

Lifestyle

Rapsodija Uskrsa gdje se tradicija, nasljeđe i ljepota susreću s rajskom raskoši egzotočnog voća

Uskrsni stol s porukom

uskrsni stol

Uskrs je blagdan zajedništva, obiteljske topline i duboke duhovne simbolike. Upravo zato središnje mjesto blagdanskog jutra zauzima uskrsni stol – prostor okupljanja, molitve i slavlja. Ove godine, inspiraciju za njegovo uređenje donosi Marija Zdilar, čiji pristup spaja prirodne elemente, mediteransku estetiku i osobnu priču prožetu simbolima ljubavi, zahvalnosti i novog početka.

Uskrsni stol kao produžetak duše i tradicije

„Uskršnje jutro za mene predstavlja tišinu s kojom započinje novo razdoblje. Sve počinje molitvom, a zatim slijedi objed s hranom koju smo nosili na blagoslov,“ kaže Marija. Njezin uskrsni stol ne predstavlja samo estetsku kompoziciju, već i duboku emocionalnu priču. Tradicionalne delicije poput sira, vrhnja, šunke, mladog luka i pinca isprepliću se s osobnim dodirom i duhovnim značenjem.

Uskrsni stol

Cvjetna i simbolična rapsodija inspirirana Mediteranom

Ovogodišnje uređenje stola Marija je zamislila kao „cvjetnu rapsodiju s dodirima Mediterana“, gdje se plavo-bijeli porculan naslijeđen iz obiteljske ostavštine savršeno uklopio s maslinovim grančicama, palmama i cvijećem. Vizualni dojam nadopunjuje egzotično voće sa simboličkim značenjem, što stolu daje i emocionalnu dubinu.

„Ananas simbolizira dobrodošlicu i toplinu doma, banana podsjeća na jednostavnost i obilje, a zmajsko voće govori o unutarnjoj snazi i nježnosti čovjekove duše,“ pojašnjava Marija.

Kruh kao središnji element duhovne i nutritivne vrijednosti

Na etažeru, posebno mjesto zauzima domaći kruh, koji Marija sama priprema. Obogaćen sjemenkama lana, buče i suncokreta, kao i suhim voćem i orašastim plodovima, taj kruh ima višestruko značenje. Osim što donosi benefite za zdravlje, simbol je zajedništva, truda i posvećenosti.

„Za mene kruh ima dominantnu notu na stolu. On prenosi poruku rada, hranjenja tijela i duše,“ ističe.

Nezamjenjiv miris domaćeg kruha

Detalji koji stvaraju atmosferu

Estetika stola oslanja se na spoj tradicije i suvremenog izraza. Mediteranski duh naglašen je porculanom koji podsjeća na spoj mora i neba, dok prirodni elementi – masline, palma i sezonsko cvijeće – unose toplinu i autentičnost. Egzotično voće povezuje suvremeni svijet s biblijskim motivima i donosi priču o univerzalnosti simbola.

Uređenje uskrsnog stola ne traži raskoš, već pažnju i iskrenost. Kako poručuje Marija Zdilar, na stol treba staviti ono što vašim najmilijima prenosi poruku ljubavi, zahvalnosti i nade. Uskrs je, u svojoj srži, slavlje novog početka – i svaki detalj na stolu može to odražavati.

Nastavite čitati

Projekti za djecu

Uskršnje aktivnosti s djecom: 3 kreativne ideje koje potiču igru i obiteljsku povezanost

U moru gotovih ukrasa i brzih rješenja, lako zaboravimo koliko su jednostavne stvari one koje pokreću našu kreativnost

uskršnje aktivnosti s djecom

Uskršnje aktivnosti s djecom ne moraju biti komplicirane ni skupe. Uskrsno vrijeme idealno je za usporavanje i zajedničko stvaranje s djecom. Uskrs ne počinje samo na dan kada stol zablista pisanicama, a dom zamiriše kolačima. On počinje puno prije — pripremama i iščekivanju te zajedničkom stvaranju. To je vrijeme u kojem djeca osjećaju ritam promjene i stvaraju uspomene I tradicije koje će ih pratiti cijeli život!

Kako uz igru i kreativnost potaknuti razvoj djece: Savjeti mag.praesc.educ Dore Drmić

Aktivnosti ne moraju biti zahtjevne niti skupe — često su najljepše upravo one koje nastaju iz onoga što već imamo kod kuće. Upravo te sitnice — kutije za jaja, drvene grančice ili stare salvete — mogu postati alati za povezivanje s djecom.


1. USKRŠNJE KOŠARICE

Uskršnje aktivnosti s djecom
Foto: Dora Drmić

Potrebni materijal:
• kartonske kutije za jaja
• škare
• tempere
• kistovi
• ukrasi po želji (naljepnice, gumbi, trakice, perlice, vata, cvjetići…)
• ljepilo (tekuće ili vruće, uz nadzor)
• spajalica, klamerica ili probijač za papir
• trakica ili špaga za ručkicu

Postupak:

  1. Priprema baze:
    Odrežite dio kutije za jaja tako da ostane samo “čašica” – dio u kojem sjedi jaje. Možete izrezati jednu, dvije ili četiri spojene čašice, ovisno koliko veliku košaricu želite.
  2. Bojenje:
    Obojite vanjski i unutarnji dio kutije prema željama. Pustite da se boja osuši.
  3. Ukrašavanje:
    Kad se boja osuši, dodajte ukrase: zalijepite naljepnice, perlice, zalijepite papirnate uši ako želite da košarica izgleda kao zeko, dodajte malo vate kao repić…
  4. Dodavanje ručkice:
    Napravite dvije rupice sa strane i kroz njih provucite trakicu, špagu ili savitljivu žicu. Učvrstite čvorovima ili klamericom.
  5. Punjenje:
    Košaricu možete napuniti umjetnom travom, vatom ili papirom izrezanim na trakice, a zatim dodati čokoladna jaja, pisanice ili male porukice.

Ove košarice su savršene za dječje ruke i unose toplinu u uskrsnu atmosferu – bilo kao dekoracija, mali poklončić ili dio uskrsne igre s traženjem jaja.


2. VUNENI ZEKO

Foto: Dora Drmić

Potrebni materijal:
• komad kartona
• olovka, škare
• vunica u boji (šarena, pastelna, bijela…)
• mali pompon (ili kuglica od vate) za njuškicu
• komadić filca ili papira za uši i nos
• ljepilo (tekuće ili vruće, uz nadzor)

Postupak:

  1. Priprema baze:
    Na karton nacrtaj krug I izreži ga. U sredini napravi manji otvor – da dobiješ oblik prstena (kao veliki prsten ili mini vijenac).
  2. Motanje vunice:
    Oko kartonskog prstena motaj vunicu sve dok ne prekriješ cijelu površinu i dobiješ mekan, pun krug. Krajeve pričvrsti čvorom i lagano utisni da sve bude kompaktno.
  3. Dodavanje lica:
    Zalijepi mali pompon u sredinu – to je njuškica. Od filca ili papira izreži male uši i trokutić za nos pa ih zalijepi na odgovarajuća mjesta.
  4. Dekoracija i igra:
    Po želji dodaj oči, mašnicu ili trakicu za vješanje. Ovi zeko-prijatelji mogu biti ukras za granu, uskrsni poklon, broš ili dio igre „pronađi zečića“.

3. ZEKO KOJI PRIČA PRIČE

Foto: Dora Drmić

Potrebni materijal:
• drvene žlice
• flomaster (crni)
• papir u boji ili ukrasni papir
• škare i ljepilo
• trakica za mašnicu
• naljepnice, perlice ili drugi ukrasi po želji

Postupak:

  1. Crtanje lica: Na zaobljeni dio žlice nacrtajte zečje lice: oči, njuškicu u obliku srca, brkove… Sve se može uz crni flomaster.
  2. Izrada ušiju: Od ukrasnog papira izrežite dva uha po žlici. Zalijepite ih s unutarnje strane „glave“, tako da vire iznad.
  3. Dodavanje mašnice: Zavežite trakicu u mašnicu i zalijepite je ispod „lica“, oko drške. Mašnica daje zečici poseban šarm!
  4. Ukrašavanje: Dodajte naljepnice, šljokice ili perlice kao gumbiće ili ukrasni dodatak.
Foto: Dora Drmić

Djeca mogu koristiti žlice kao lutke i osmisliti malu predstavu o uskrsnim zečićima. Svaka žlica može biti poseban lik – različitih boja, osobnosti i imena. Djeca mogu razgovarati u ime zečića, oponašati glasove i smišljati dijaloge – razvijaju maštu i govor.

Zečići su se upravo probudili iz zimskog sna i sve im je novo – sunce, mirisi, proljetne livade. Opisujemo doživljaje proljeća iz perspektive zečića. Možemo uključiti pokrete, zvukove prirode i emocije.

Za sve one koji žele usporiti i stvarati s djecom, Poligon.kids donosi prijedloge za uskršnje aktivnosti s djecom!

autor teksta: Dora Drmić, vlasnica Poligon.kids-a

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice